heden sprak Zaterdag in den Duitschen Rijksdag de minister Tirpitz, namens den Keizer, zijne vreugde uit over het behoud van de Hamburgsche stoomboot Bulgarije Het flinke gedrag van den gezagvoerder en de bemanning vervulde, zeide Tirpitz, het hart van alle Duitschers met vreugde en het legt getuigenis af van de degelijkheid der Duitsche handelsvloot. Terwijl de Rijksdag den minister toejuichte, zeide Levetzow, dat hij instemde met deze hartelijke woorden en Ballesstrem voegde er bij, dat Levetzow in den geest van de geheele vergadering had gesproken. Ook deze woorden werden toegejuicht. De gelukkige redding van de Bulgaria, op stuk van zaken door eigen kracht, wekt over 't algemeen in Duitschland buiten ge- meenen trots en blijdschap, vooral nu de bijzonderheden van den wreeden, langen strijd met den telkens weer opstekenden orkaan nauwkeurig bekend zijn geworden door rapporten van den kapitein en de officieren. De door den Keizer op touw gezette bijzondere manifestatie in den Rijksdag ter eere van den wakkeren gezagvoerder en zijn bemanning is iets heel ongewoons en wordt bij het publiek en de pers met warme instemming begroet. In het Deensche blad Politiken komt een artikel, voor waarin gezegd wordt, dat de Tsaar sedert maanden niet meer aan de regeering deel heeft genomen en feitelijk, sedert de eerste ontwapenings-nota, groot vorst Michael de teugels van 't bewind voert. Oorzaak hiervan zou zijn de zwakke gezond heidstoestand van den Tsaar en het feit, dat men in zijn omgeving hem beschouwt als te veel staande onder den invloed van Tolstoï en Bloch's boek over den oorlog. Is men te Kopenhagen naijverig op Den Haag Of is er in 't bericht eenige waarheid. Men is te Kopenhagen vaak goed ingelicht over de toestanden aan 't Russische Hof. De Daily Chronicle verneemt uit Stock holm, dat volgens de jongste berichten uit Finland de Finsche Senaat besloten heeft het ongrondwettige besluit van den Tsaar groothertog of te kondigen, omdat generaal Bobrikof dreigde den staat van beleg af te kondigen en troepen uit St. Petersburg te ontbieden. Ia geheel Finland heerscht alge- meene verslagenheidde dames dragen rouw. De zitting van den Landdag is voor onbepaalden tijd verdaagd. Men zegt, dat de Tsaar tot den staats greep overgegaan is, omdat men hem de zaak zoo voorstelde dat Finland anders 'een broeinest van nihilisme zou worden. De ministerieele crisis in Hongarije, is na het slagen van het compromis met de oppositie spoedig opgelost. Banffy's kabinet Heer, zeide Bavadjee, waarom schiet gij haar niet dood Ik wil haar levend vangen Ben je erg gewond Chandranahour Neen, heer. Chandranahour knielde voor den Ier en kuste hem ootmoedig de hand. Grenzenlooze dankbaarheid en bewondering spraken uit zijne groote, zwarte oogen. 't Is goed, 'tis goed, zeide James ont roerd. Durft ge bij mij blijven, terwijl Bavadjee en üjouma touw, een draagbaar en dragers gaan halen Heer. ik voel mij in uwe nabijheid veiliger, dan achter een driedubbelen steenen muur. Ga, Bavadjee. Je geweer is toch in orde Haast je en kom zoo spoedig moge lijk terug. De temperatuur daalde. In het open veld moest het ijzig koud zijn, maar in het bosch bleef het aangenaam warm. Helder wit scheen het licht der maan. Bleeke ster ren zwommen aan den hemel. Korten tijd later was de tijgerin gevangen Stevig vast gebonden lag zij in een kooi van bamboe. De mannen uit Nardonares dansten en sprongen om haar heen, zonder zich echter te dicht in de nabijheid te wa gen, want nog steeds koesterden zij angst voor het wonderdier, dat zoolang de schrik van het dorp was geweest. De tijgerin brulde en de Hindoes meenden, dat het bewustzijn van de overmacht van den mensch tot haar was doorgedrongen. is van de regeering ontheven en Szell be noemd tot president van den ministerraad. De samenstelling van het nieuwe Kabinet zal heden (Maandag) worden bekend gemaakt. Woensdag zal het zich vooreerst in het parlement vertoonen. Ir, de Spaansche Kamer heeft Zaterdag de republikein Ortega de legeraanvoerders van onbekwaamheid beschuldigd. Hij drong er op aan, dat vastgesteld zou worden, wie verantwoordelijk is voor de rampen Spanje overkomen. De berechting der zaak van den politie agent Jones, beschuldigd den Engelschman Edgar te Johannesburg vermoord te hebben) scheen voor de Transvaalsche justitie een moeilijk geval. De jury kon, volgens de Times, niet tot overeenstemming komen. Nadat de gewezen rechter Kotze voor Jones had gepleit, is deze echter vrijgesproken. Omtrent den toestand op de Filippijnen seint men uit Washington het volgende Uit Manilla wordt gemeld, dat de Ameri kanen Woensdag-nacht geschoten hebben op twee Engelschen, die uit een venster naar den brand in Tondo keken. De Ameri kanen dachten vermoedelijk dat het Filip- pinos waren. Een der Engelschen is doode- lijk, de andere licht gewond. Ook is een Argenlijnsch onderdaan, directeur van een katoenspinnerij, aan Andrews toebehoorende, doodgeschoten. Dewey heeit uit Manilla geseind, zoo spoedig mogelijk het pantserschip Oregon te zenden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 27 Febiuari 1899. Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen De Vereeniging St. Aubertus, Onderaf- deeling van den N. R. K. Volksbond alhier, heeft een schrijven gezonden aan de besturen der verschillende vereenigingen hier ter stede, waarin zij alle bestuursleden oproept, teneinde met algemeen overleg tot ge schikte middelen te komen, die aan de bakkers van onze stad eene behoorlijke viering van het Paaschleest en verdere erkende Chiistelijke feesten verzekeren. Zij rekent op aller steun om tot een zoo schoon doel te geraken. De eerste vergadering der betrokken be sturen zal reeds Donderdag 2 Maart a. s., des avonds te uur, gehouden worden in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond. Lauwheid voor het kiesrecht. Men schrijft aan den lijd uit Schiedam het volgende Onder de weinige plaatsen, waarvan gemeld is hoeveel loon-, huur-, examen-en andere kiezers zich onlangs voor het kies recht hebben aangegeven, behoort ook Schiedam. Zonder nu te willen beoordeeien of het een eer was voor onze stad, aldus vermeld te worden, kan men toch wel zeggen dat het resultaat der aangifte niet zeer eervol is. Wel 170 man minder dan verleden jaar zal thans hel korps aangifte- kiezers tellen inderdaad een vrij aanzienlijk cijfer 1 Nu kunnen er zijn, die om een of andere reden afvallen, maar daar staat dan toch tegenover, dat er weer nieuwe moeten bijkomen, zoodat het getal eer meer dan minder moest worden. Wijl dit niet ge beurd is, moet men aannemen, dat bij velen de ambitie ontbreekt om kiezer te worden, wat zeker te betreuren is. Doch mag men ook aannemen, dat er nu minder werk van gemaakt is dan vroeger, om den aspirant kiezers de behulpzame hand te bieden bij het invullen van hun aangifte? Voor zoover het de Et. EL Kiesvereeniging betreft, is dit niet het geval. Behalve door den Volksbond, die het voor zijn leden deed, is ook door Recht Plicht en Orde verscheiden avonden zitting gehouden, om de aanvraag-kiezers voor te lichten en te helpen. Klaarblijkelijk echter is daarvan thans minder gebruik gemaakt dan vroeger. En nu dringt zich de vraag opHoe komt dat Ligt het enkel aan de personen, die moeten aanvragen en daar geen pleizier in hebben die ertegen op zien, om voor die heeren te komen, of die geen lust hebben, 's avonds na afloop van hun werk zich wat op te knappen en een meer of minder verre wandeling te maken naar het gebouw van den Volksbond Voor een goed gedeelte zeker wel. Maar als het bestuur van de Kiesvereeniging dat bemerkte, als het tot de overtuiging kwam. dat zijn poging om de gegadigden tot zich te doen komen niet baat, zou het dan niet goed zijn, als het een anderen weg insloeg, gedachtig aan het voorschrift dat Mohamed naar den berg gaat, als de berg niet naar Mohammed wil komen In De Maasbode zag ik onlangs door een ijveraar den wenk gegeven, dat de kiesvereeniging in verschillende, in veel wijken der stad gelegenheid moest geven om zich te kunnen aanmelden voor het kiesrecht. Men begreep daar ook, hoe noodig het is, tot het volk te gaan, als het volk niet komen wil. Een ver deeling van het centraal bestuur in di strictsbesturen, en in elk district voor zoover onze stad betreft een bureau of plaats, waar de adspirant-kiezers zich kunnen vervoegen, dat zou ongetwijfeld veel goeds kunnen uitwerken. Nam men dan uit elk district een paar daar goed bekende kiezers op in zulk een districtsbestuur, dan had men nog het groote voordeel, te kunnen «praaien" of «op te porren" hen die nu uit onverschilligheid wegblijven men kon dan ook gemakkelijker nagaan wie zoo al in aanmerking kunnen komen voor het kiezer schap, en zoo noodig, hen door persoonlijk bezoek opwekken om zich aan te geven. Ongetwijfeld zou zulk een optreden nuttig zijn, en men zou dan den grondslag leggen voor een beter succes bij de verkiezingen, waarbij de districtsbesturen ook goede dien sten kunnen bewijzen, want de actie van Februari is bijna de hoofdzaak! Het onver moeidst ijveren by de stembus baat ons niet als er niet genoeg goedgezinde kiezers zijndus in Februari gezorgd voor talrijke aangiften, om in Juni of Juli daarvan de vruchten te plukken. Moge het in de toe komst aldus geschieden 1 Naar Onze Kring mededeelt, zullen de leden van de afdeeling Schiedam van den Ned. Protestantenbond binnenkort worden opgeroepen tot een vergadering, waarin de heer Hugenholtz o. a. zijn besluit tot ont slagname zal toelichten en verder zal worden beraadslaagd over de te nemen maatregelen. De heer Hugenholtz en de S. D. A. P. Naar aanleiding van het bericht dat de heer Hugenholtz, voorganger der afdeeling van den «Protestantenbond" te Schiedam, tegen 1 September zijn ontslag neemt om zich aan te sluiten bij den Sociaal-Demo cratische Arbeiderspartij en zich te gaatl wijden aan de propaganda, schrijft De Uer" vorming Dat hij te eeniger tijd tot dat besluit zou komen was te verwachtendat hij er nu reeds toe kwam, bevreemdt ons. Immers pa? een maand geleden, den 31 Jan., schreef hij in Onze Kring o. a: het volgende in ant woord op een schrijven in de Sociaal' Democraat Wij hebben ons (nog) niet bij de S. D* A. P. aangesloten, omdat wij vooralsnog van meening zijn, dat ons arbeidsveld niet onder de arbeiders, maar onder de meer gegoeden ligt, of juister nog, niet onder de Sociaal democraten, maar onder de bour- geois-partij. «O. i. is de sociale kwestie ruimer, meer omvattend dan de arbeiderskwestie, 't Zij0 niet alleen de arbeiders, maar ook zij die stoffelijk niet misdeeld zijn, die tot het in zicht van sociale rechtaardigheid gebracht moeten worden. De Soc. Dem. wil alle socialistische krachten aan de bourgeoisie onttrekken en scharen onder de vaan vaO de S. D. A. P. Die wensch is begrijpelijk. Maar 't ge volg daarvan zou zijn, dat de bourgeoisie) aan haar eigen lot overgelaten, alleen ten slotte door dwang door de overmacht der proletariërs, haar klasse-voorrechten zou prijsgeven, in plaats van zelf aan betere toestanden mee te werken uit rechtvaar digheidszin. En verder Of wij op dit standpunt zullen blijven staan? 'tZal geheel van de omstan digheden afhangen. Blijkt ons dat onz0 eigen klassegenooten onvatbaar zijn voor altruïstische beginselen ('t geen ons tot nU toe nog niet is geblekenj, dan zeer zeker zullen wij geen oogenblik aarzelen met hen te breken, om in de rangen der poletariers den strijd tegen hun onwil aan te binden- Maar zoolang wij overtuigd zijn, dat on bekendheid met de nooden der maatschappij en onbekendheid met het verheven karakter van het socialisme hen nog weerhoudt van de nieuwe levens- en maatschappij beschou wing, zoolang is onze taak hier en niet daar- Zijn de omstandigheden zóó spoedig ver anderd En hebben de opgedane ervaringen thans reeds tot een ander besluit gedrongen - Wij kunnen ons begrijpen, dat iemand met de overtuiging, en met het tempera ment van onzen vriend Hugenholtz zich bij de S. D. A. P. aansluit, maar zoo spoedige verandering van zienswijze, waar het zulk een gewichtige stap geldt, moet wel be vreemden en doen vragen of met de noodig0 ernst is gewikt en gewogen. Te meer bevreemdend is het dat Hugen holtz zijn tegenwoordige werkkring 10 Schiedam in den steek laat, nadat nog PaS onlangs de groote meerderheid der afdeehng hem handhaafde tegenover de opgestoken oppositie en hij met ingenomenheid zij0 aanvraag om ontslag terugnam. Door de politie alhier werd gisteren aan gehouden een 67-jarige vrouw S. M. L. ge' signaleerd in het Algemeen Politieblad a's veroordeeld tot f3 boete sub. 3 dagen hech tenis. Zij is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Men schrijft ons uit Vlaardingen Voor de tentoonstelling der prijzen te houden op den In en 2n Paaschdag a. s' en de verloting op den daarop volgende'1 dag ten behoeve der nieuw gebouwde Zus terschool is door Z. H. den Paus een prach' tige camee geschonken. Gedurende de vorige week zijn de'1 Nieuwen Waterweg ingekomen 120 schepen» waarvan 2 zeilschepen. Hiervan waren be stemd voor Rotterdam 911, voor Schiedam In hetzelfde tijdperk van 1898 kwameI1 binnen 103 schepen, waarvan 2 zeilschepe"' allen bestemd voor Rotterdam. Tot op heden is het aantal binnengekomerl schepen32, metende 55,888 netto register te0 meer dan tot op gelijken datum in 189$' De heer F. Koch Jr. heeft bij den ge" meenteraad van Rotterdam het volgend® amendement op het voorstel van burgemeeS ter en wethouders betreffende de Binn0" wegsche brug ingediend. In plaats van de woorden «Dat met het jaar 1901 overgegaan zli worden tot de vervanging van de brug d0°' een breeden dam, voorts ons op te drag0"' dat besluit algemeen bekend te mak0"' opdat belanghebbenden zich er naar kun"0" richten", te lezen dat zoo spoedig mogelijk zal overgeSad De gewone vergadering der afdeeling, gister-middag half een in de zaal der Officiereu-Vereeniging, was slecht bezocht. Zij werd, bij ontstentenis van den voorzitter, den heer C. J. Willeman, voor Boudszaken te Amsterdam, door den heer H. ltebers, onder-voor zitter met gebed geopend, waarna doorde Zangver- eeniging „St. Cecilia" het Bondslied werd gezongen. Vervolgens werden de notulen van de laatste en voor laatste vergadering door den secretaris, den heer J. J. van Hees, voorgelezen. De heer F. Schoof, lid der commissie van verifi cateurs, bracht daarna verslag uit over 't nazien der boeken. Alles was accoord bevonden en hij bracht daarom dank aan den penningmeester voor de goede zorgen daaraan gewijd. Ook stelde hij voor, aan 't Beatuur een |kleine vergoeding te schenken voor ver tering enz., en dit wel tot een totaal bedrag van f 30 per jaar. Door opstaan of blijven zitten zou de ver gadering blijk geven van de al of niet ingenomenheid met dit voorstel. De heer Mouwens wilde dit voorstel thans niet behandeld zien, omdat er zoo weinig van de leden tegenwoordig waren, en hij vreesde dat een thans genomen beslnit van dien aard, misschien geen instem ming zou vinden, bij de groote meerderheid der af wezigen. Het voorstel werd daarna tot de volgende vergadering aangehouden. De heer Marrevee klaagde erover dat de maande- lijksche vergaderingen zoo slecht bezocht werden, en dit was toch noodig, wilde men op de hoogte blijven van wat er in de Bonisafdeeling omgaat. Hij wekte de aanwezigen op hnnne afwezige vrienden en bekenden aan te sporen de vergaderingen bij te wonen en ein digde deze opwekking op de hem eigenaardige wijze met een berijmd slot. Daarna deed de Voorzitter eenige mededeelingeo Woensdag-avond a.s. zal eene vergadering van de brandersknechts plaats hebben toegankelijk ook voor niet-leden der afdeeling. Zondag 19 Maart a.s. zal in de vergadering half een 'a middags als spreker optreden de zeereerw. piter Ermann S. J. Donderdag zal op initiatief van de Bakkersafdeeling St. Aubertus eene vergadering van de besturen van verschillende vereenigingen gehouden worden. In deze vergadering zal tevens de periodieke bestuurskeuze geschieden j aftredende leden zijn de heeren Willeman, Marrevee, Tons en Voorthuyzen (verlangt geen herkiezing)tot 6 Maart a.s. kunnen caudidaten worden opgegeven. Een voorstel van den heer Van Slobbe, om in 't vervolg bij verkiezingen aanteekening te houden van de namen der stemmers, ten einde alle twijfel weg te nemen, zal door het Bestuur nader overwogen worden. De beer Marrevee spoorde daarna de brandersknechts aan om in hun eigen belang de vergadering van Woensdag bij te wonen. De vergadering werd daarna met gebed gesloten. De Zangvereeniging voerde op verdienstelijke wijze nog uit„Vredelied" van d' Hooge „De Hemel", van Vliegh en „Merliton-marsch", welke nummers een dankbaar app'aus uitlokten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2