RichterHet betreft hier toch een zaak, die met onze militaire wetten samenhangt. In alle geval zal het mij wel veroorloofd zijn, den heer staatssecretaris van buiten- landsche zaken deze stukken in zijn hoe danigheid van Pruisische minister te over handigen. De staatssecretaris von Bülow verklaarde zich daarop bereid, de stukken, die op het behandelde geval betrekking hebben in ontvangst te nemen. In den verderen loop var. de beraadsla gingen der commissie vroeg de afgevaar digde Eugen Richter ook nog hoe het met de ontwapeningsconferentie stond en of de stukken desbetreffend niet openbaar gemaakt konden worden. De staatssecretaris von Bülow antwoordde, dat de uitnoodiging van de Nederlandsche en de Russische regeering gezamenlijk uit gaan, en dat de conferentie in Den Haag gehouden zou worden. De stukken kon de minister nog niet openbaar maken. Het program der Russische regeering zou wel aan de conferentie ten grondslag liggen, maar de regeeringen hadden zich hun hou ding nog ten volle voorbehouden. De gezondsheidstoestand van den Tsaar. De correspondent van de Standard te Darmstadt schrijft, onder dagteekenlng van Maandag-avond, dat de geruchten omtrent de slechte gezondheid van den Tsaar uit de lucht gegrepen zijn. Zijne Majesteit heelt vroeger veel last gehad van telkens terug- keerende, doch lichte ongesteldheden. Deze zijn echter in de laatste jaren hoe langer hoe zeldzamer geworden, zoodat mag ver wacht worden, dat zij na verloop van tijd geheel zullen uitblijven. Zijn onrustigheid in den laatsten tijd is een gevolg van den toestand der keizerin, die in blijde verwach ting verkeert en dat moet ook de reden zijn, waarom hij de staatstukken niet per soonlijk onderteekent. Het is wel mogelijk dat de alarmeerende geruchten de wereld worden ingezonden door zekere hoogge plaatste personen te St. Petersburg, voor wie de geboorte van een zoon een leelijke streep door hun rekening zou maken. In Russische hofkringen wordt druk gesproken over een reis, die tsaar Nicolaas binnenkort naar Madera zal ondernemen en die hem door zijn doktoren is aangeraden. De Tsaar zou geruimen tijd op het eiland vertoeven. De ministerieels wijziging in Hongarije is thans een geheel voldongen feit. Baron Banffy heeft het grootkruis van St. Stephen ontvangen vergezeld van een eigenhandig schrijven van den Keizer, waarin hulde wordt gebracht aan den ijver en trouw waarmede Banffy het koninkrijk heeft ge diend en dank betuigd voor de diensten door hem bewezen. Terzelfder tijd ontving dr. von Lukacs, die minister van financiën in het nieuwe kabinet blijft, het grootkruis van de Leopoldsorde. Volgens den Weenschen correspondent van de Standard zal onder het ministerie- Koloman Szell de verhouding der partijen in Hongarije zoodanig zijn, dat er een oppo sitie zal gevormd worden sterk genoeg om obstructie politiek te voeren en dat in de liberale rijen de heeren Apponnyi en Ho- ranszky de rol van het Trojaansche paard zullen spelen. De Spaansche Senaat heeft gisteren be raadslaagd over het tegenvoorstel van de oppositie betreffende den afstand van de Filippijnen. De minister van binner.landsche zaken wees de beschuldiging van-de oppositie tegen de regeering af. Het tegenvoorstel van de oppositie werd met drie stemmen meerderheid verworpen. Het gerucht is verspreid, dat de emir Van Afghanistan zou zyn overleden. Aan de Exchange Telegraph Company wordt uit Kaboel echter geseind, dat de Britsche agent te Kaboel de sensatie wekkende berichten omtrent den gezondheidstoestand van den Emir ongegrond verklaart. Emir Abdur- rhaman bevindt zich volkomen wel. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 1 Maart 1899. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zal Dinsdag a.s. nam. 2 uur, 'eene openbare vergadering houden ter behandeling van de volgende onderwerpen 1. Vaststelling der notulen van de ver gadering gehouden 31 Januari. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Benoeming van a. Een onderwijzeres aan de le Openb. Tusschenschool. Op de voordracht zijn geplaatst: 1, Mej. H. Arbeiter te 's-Gravenhage 2. Mej. M. van Wamelen te Krimpen a/d IJsel3. Mej. C- J. C. Daamen te 's-Gravenhage. b. Een onderwijzer aan de 3e Openb- Kostelooze school. Op de voordracht zijn geplaatst 1. De heer L. van Antwerpen te Scheveningen 2. de heer Chr. Pels te Dordrecht; 3. de heer M. Schouten te Zuilichem. 4. Verzoek van J Bitter om ontslag, met ingang van 1 April a. s. als onderwijzer aan de herhalingsschool voor jongens. 5. Ontwerp besluit tot het doen van af en overschrijvingen op de gemeentebegrooting voor 1898. 6. Vaststelling van de staten van oninbare posten der pl. dr. belasting, dienst 1897 en der pl. dir. belasting naar het inkomen, dienst 1897/8. 7. Bezwaarschriften van W. V. de Jager e. a. tegen hun aanslag in de pl, dir. be lasting naar het inkomen, dienst 1898/9 en praeadvies daarop van de Commissie voor de pl. belastingen. 8. Voorstel van B. en W. tot het, op grond van art. 68 der Verordening op de brandweer, toekennen van gratificatiën aan diverse personen voor het blusschen van brand op 3 en 11 Februari. 9. Praeadvies van B. en W. op het adres van de Schiedamsche Slagersvereeniging om vrijdom te verleenen van het keurloon van vleesch. 10. De rekening over 1898 a. Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. b. Van de Commisssie van beheer over de fondsen der vernietigde gildenmet praeadvies daarop der Financieeie Commissie. 11. Gewijzigde begrooting van inkomsten en uitgaven van het St. Jacobs Gasthuis voor 1899, met praeadvies daarop van de Financieeie Commissie. 12. Praeadvies van B. en W. op het adres van,Regenten van het Weeshuis der Hervorm den om verbeterde kadastrale tenaamstelling van het perceel, Kadastsr Sectie B. no. 1786. 13. Preadvies van B. en W. op het adres van A. Berkel om huur van een strookje grond aan de Emmastraat. 14. Voortzetting der behandeling, van het aangehouden voorstel van B. en W. tot verhooging der jaarwedde van de keur meesters van het vleesch. 15. Voorstel van B. en W. tot verbouwing van de gebouwen in gebruik bij den reini gingsdienst. 16. Ontwerp verordening betreffende de makelaardij. 17. Voorstel van B. W. om hun college te machtigen tot het op de bestaande voor waarden opnieuw voor den tijd van vijf jaar in het openbaar verpachten van het recht van het heffen van het tolgeld op den rijweg tusschen Schiedam en Overschie. De heer N. Bijlo, die 11. Zaterdag mocht herdenken den dag waarop hij vóór 60jaren als bediende op het kantoor der firma S. Rijnbende «Sc Zn., later firma S. A. Maas, in dienst trad, heeft dien gedenkwaardigen dag niet lang mogen overleven. Zondag avond reeds overleed hij in den ouderdom van 74 jaren. De heer Bijlo was in den waren zin des woords een self made man. Vermeld mag daarom wel worden, dat hij als «kranten jongen" bij de firma M. Goude, voorganger van de firma Van Dijk Co «begonnen", op 14-jarigen leeftjjd bij de firma Rijnbende in dienst trad. Daar heeft hij zich door ijver en vlijt de eervolle positie verworven, die hij thans in die oude zaak innam. Voor 'smans nauwgezetheid pleit, dat hij zelf aanteekende, hij op 27 Sept. 1853 is be gonnen in het journaal en den 16n Decem ber 1853 in het grootboek en nog andere aanteekeningen maakte, die van zijn accu ratesse in de hem toevertrouwde boeken getuigen. Nadat de heer Bijlo aldus vele jaren als hoofdboekhouder werkzaam was geweest, werd hij in 1880 tot procuratiehouder der firma benoemd. Onder veelzijdige blijken van belangstelling vierde hij op 25 Februari 1889 zijn gouden jubilee als bediende ten kantore. De opvolgende firmanten toonden steeds de veeljarige trouwe diensten van den vol- ijverigen dienaar op prijs te stellen en zagen hemjnog zoo gaarne achter den lessenaar, waaraan hij onafscheidelijk verbonden scheen. Van meerdere geslachten kon hij getuigen, ook van Schiedams voor- en onspoed, die hij in alle perioden had doorleefd. Op de laatstgehouden vergadering der Vereeniging «Vergunning" alhier werd met eenparige stemmen besloten om aan Zijne Excellentie den Minister van financiën een adres aan te bieder, om verlaging van de personeele belasting van de alhier gevestigde kleinhandelaren in sterken drank, In dit adres wordt in hoofdzaak gewezen op den gedrukten toestand waarin de tappers en slijters in vergelijking met andere steden verkeeren. De afdeeling Schiedam van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers heeft op Zater dag 4 Maart a. s. in de kleine zaal van «Musis Sacrum" eene buitengewone ver gadering uitgeschreven, waarop de heer F. L. van Ossendorp, onderwijzer te Amster dam het reeds vroeger aangekondigde onderwerp«De hoofden van scholen voor de klasse" zal inleiden. Behalve alle hoofden en onderwijzers van openbare en bijzondere scholen in deze gemeente zijn ook uitge- noodigdde Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs hier ter stede, het Dage- lijksch bestuur der gemeente, de leden van den gemeenteraad en de arrondissements schoolopziener. Belangstellenden hebben bovendien vrijen toegang. (S. Cl.) Gedurende de maand Februari kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 454 schepen metende 397,267 netto reg. ton, waarvan 8 zeilschepen, met. 4569 neto. reg. ton en 3 zeelichters, met. 1950 reg. ton. Voor Rot terdam waren hiervan bestemd 458 schepen, met. 394,554 netto reg. ton. In Februari 1898 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 425 schepen, metende 389,430 netto reg. ton, waarvan 16 zeil schepen, met. 6689 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 421 schepen, met. 387,553 netto reg. ton. Sedert 1 Januari van dit jaar waren voor den Nieuwen Waterweg bestemd 912 schepen, metende 770,423 netto reg. ton tegen 880 schepen, metende 700,005 netto reg. ton in de 2 maanden van 1898. Alzoo eene vermeerdering van 32 schepen en 59,418 netto reg. ton. De voornaamste Rotterdamsche bootwer- kersvereenigingen en aanverwante vakver- eenigingen hebben aan den Minister van Waterstaat een adres verzonden, waarin wordt gevraagd de oprichting van een Kamer van Arbeid voor bootwerkers en werklieden van verwante vakken. Verschillende aanzienlijke cargadoors en expeditiehuizen hebben bereids hunne mede werking toegezegd. De kwestie der Rijnschippers te Rotterdam kan thans voor goed als opgelost beschouwd worden. Gisteren-namiddag was er slechts nog één firma, die nog niet geteekend heeft en die dan ook door de bondschippers niet mag bediend worden. De kwestie der binnenschippers is nog onveranderd de bevrachters hebben thans den heer Varekamp, van Amsterdam, secre taris van Schuttevaer, als bemiddelaar io den arm genomen en bemiddelingsvoor stellen zijn aan de schippers gedaan. Het bestuur der Rotterdamsche Bakkers- gezellenvereeniging «Bijstand zij ons Doel" heeft aan patroons een schrijven gericht, waarin zij het verzoek doen van bijna alle bakkersgezellen, om op Zondag en algemeen erkende christelijke feestdagen niet te laten werken. Zij merken op, dat er eenige patroons zijn, die dit reeds een paar jaren besloten en ten uitvoer gebracht hebben en daarin ook gaarne willen volharden maar door te weinig deelneming anderzijds in deze zouden moeten besluiten, om ook weder den gewonen werktijd in te voeren. Aan de Spoorweghaven te Feijenoord zal eene uitbreiding gegeven worden aan den nieuwen kaaimuur. De 30 tons stoomkraan der S. S. zal verplaatst worden. Gisteren-ochtend is den Waterweg binnen gekomen het Spaansche s.s. Amboto ko mende van Bilbao, geladen met ijzererts en bestemd naar Rotterdam. Het schip moest zich aan quarantaine-onderzoek onderwerpen en ankerde ter reede van Maassluishet stoomde daarna naar Rotterdam. Toen de quarantaine-dokter aan boord kwam bleek, dat de eerste stuurman reeds Zondagavond was overleden aan een maagziekte, het lijk bevond zich nog aan boord, was gekist en zou bij aankomst te Rotterdam ten spoedigste worden begraven. Gisteren-nacht omstreeks 2 uur bracht de roeier J. A. Jansen te Rotterdam in zijn boot twee personen van de Veerhaven naar het aan boei 13 liggende Spaansche s. s- Ybarra. Bij het aan boord gaan, viel een der twee te water en verdween onmiddel lijk in de diepte. Zijn lijk is nog niet gevonden. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 28 Februari. Besloten is, om na afdoening van de aan de orde gestelde wetsontwerpen, het revisie- voorstel van den heer Harte c. s. te behandelen, Bij de beraadslaging over het wetsont werp tot machtiging tot het sluiten eener overeenkomst met de Koninkl. Paketvaar t-Mij., tot wijziging van de bestaande overeen komst voor de bediening van de paketvaart in den N.-I. Archipel, kwam de heer Van K o 1 krachtig op tegen de handhaving van het monopolie van Paketvaart-Mij., waar door de ontwikkeling van de vrije scheep vaart onmogelijk wordt gemaakt. Beter ware 't vrije mededinging door openbare aanbesteding. De heer PynackerHordijk opperde eenige bedenkingen. Zich vereenigende met den lof gebracht aan de Paketv.-Mij. voor de wijze waarop zij zich tot dusver van bare taak heeft gekweten, meende spreker dat we nog wel een paar jaar konden wachten alvorens de overeenkomst te ver lengen. Ook had hij gewenscht dat de Re geering meer gestreefd hadde door wijziging van de éénheidsprijzen naar verlaging van de subsidie aan de Maatpij. De heer Groen van Waarder ver dedigde de voorgestelde regeling, welke zijns inziens in 's lands belang was. De heer Geertsema was van het zelfde gevoelen, wees op de financieeie voordeelee voor den Staat, maar drong tevens aan op verdere verlaging van het subsidie tijdens den duur van het contract. De Minister, het wetsontwerp verdedi gende, antwoordde den heer H o r d ij k, dat de gouverneur-generaal tegen de regeling geen bezwaar heeft en haar in 't algemeen belang acht. Er is geen sprake van een monopolie in den Indischen Archipel. Het contract schept alleen een monopolie voor gouvernementsgoederen en passagegeld, dus geen concurrentie met particulieren en de kustvaart wordt er ook niet door belemmerd. Ook bij openbare aanbesteding door Van Kol voorgestaan, blijft een monopolie bestaan, iets wat diezelfde afgevaardigde tevens verkeerd noemt. De Minister wees nog op de ontwikkeling van den particulieren ondernemingsgeest onder de werking van de maatschappij» welke hij ten aanzien van de tarieven niet wil binden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2