het bewind te aahvaarden De ontwikkeling der crisis in de eerstvolgende dagen zal die vraag beantwoorden. De zaak-Picquart. Voor het Hof van Cassatie te Parijs werd gisteren behandeld het verzoek tot regeling van rechtsgebied in zake Picquart. De rapporteur in dat proces heeft als zijne conclusie gesteld dat, als de connexi- teit wordt aangenomen, de zaak schijnt niet te moeten worden onderworpen aan de militaire rechtspraak, maar aan de Kamer van in beschuldigingstelling, welke er dan het Hot van cassatie mede in kennis zou hebben te stellen. Na het pleidooi van Mimerel is het ver hoor uitgesteld tot heden, wanneer het requisitoir zal worden genomen. De koningin van België. De volgende officieele mededeelingen aangaande den toestand der koningin van België zijn gisteren openbaar gemaakt: De Koningin heeft enkele dagen geleden koude gevat. Als voorzorgsmaatregel ried de dokter haar aan in bed te blijven en volslagen rust te houden, omdat (gelijk men weet) de Koningin reeds sedert drie jaar aan bronchitis sukkelt. De toestand van Hare Majesteit geeft geen aanleiding tot ongerustheid. De dokter heeft haar van daag maar éen keer bezocht, en als er geen complicaties komen, zal zij, naar men ver trouwt, gauw geheel hersteld zijn. In het Engelsch Lagerhuis heeft de onder secretaris van buitenlandsche zaken, Brodick, verklaard vernomen te hebben, dat de Rus sische gezant te Peking geprotesteerd heeft tegen zekere voorwaarden voor de leening ten behoeve van de verlenging van den Nioe-tsjang-spoorweg, op grond dat zij in strijd zijn met de verzekeringen door de Chineesche regeering verleden jaar in Juli aan Pawlof gegeven. De Engelsche regee ring beschouwt de leening als een bindende verplichting aan de Chineesche regeering. Uit Peking wordt aan de Times gemeld, over dert eisch van den Italiaanschen gezant tot afstand, in de pacht, van de San-moen- baai, dat ook de naburige streek op het vasteland door de Italiaansche regeering verlangd wordt op gelijksoortige voorwaar den als Duitschland Kiao-tsjou verkregen heeft. Dan verlangt Italië nog drie eilandj es aan da kust benevens de concessie van een spoorweg van de San-moen-baai naar het Pujang-meer (in de provincie Kiang-si met preferentieele rechten voor den mijnbouw en de spoorwegen binnen een invloedsfeer, die twee derden van de provincie Tsje- kiang omvat. In diplomatieke kringen gelooft men dat Engeland Italiës eischen steunt. De Hongaarsche Kamer heeft tot haren voorzitter gekozen Percrel met '225 stemmen tegen 74 uitgebracht op Szilagyi. De ouderdom der Pausen. Op 2 Maart viert Z. H. de Paus, Leo XIII, zijn 89sten verjaardag, en op 3 Maart gaat hij het 22e jaar van zijn Pontificaat in. Hij overschrijdt verre den gemiddelden leeftijd en den gemiddelden regeeringsduur van de meesten Zijner voorgangers. Op de 263 Pausen, die den Stoel van Petrus bezet hebben, zijn er slechts elf, die langer dan 17 jaar regeerde, en na het schisma van Avignon ten jare 1378 zijn slechts zestien hunner ouder geworden dan 80 jaar. De laatsten dezer meer dan 80- jarigen waren Pius IX, gestorven op den leeftijd van 85 jaar, en Gregorius XVI, ge storven in 1846 op den leeftijd van 80jaar en 8 maanden' De overigen zijn Gregorius XII, Cahxtus II en Benedictus XIII, die 81 jaar oud werdenAlexander VIII en Pius VI, die 82 jaar haalden Gregorius XIII, Innoncentius X, Benedictus XIV en Pius VII, die 83 jaar oud werden Paulus III, die op 84, Pius IX, Clemens X en Clemens XIII, die op 85 jarigep leeftijd gestor ven zijn. De alleroudste Pausen zijn Clemens XI (92 jaar). Paulus IV, die Paus werd op89- en stierf' op 93 jarigen leeftijd, Gregorius IX, die bijna honderd jaar oud is geworden Onze roemvel regeerende Paus Leo XIII kan dus ook onder de alleroudste Pausen worden gerekend. De moord te Rijssel. Broeder Flamidianus bevindt zich nog in voorloopige hechtenis. De zoon van den rechter van instructie moet Zaterdag jj. hebben ongeveer aldus verklaard Tot dusver is nog geen enkel bewijs voor de schuldigheid van broeder Flamidianus geleverd. Zoo dit niet binnen acht dagen gebeurd, wordt hij vrijgelaten. Het ware slechts vermoedens, die tot nu toe ten zijnen nadele pleiten. Als het zoo blijft, kan geen rechtsvervolging tegen hem worden ingesteld. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 3 Maart 1899. Verordening op de Makelaardij, In de zitting van den Gemeenteraad van 20 Sept. 11. werd de wenschelijkheid uit sproken eene instructie voor de alhier ge vestigde makelaars vast te stellen en werd op voorstel van B. en W. tot het in het leven roepen dier instructie besloten. De Kamer van Koophandel daarna gehoord, achtte eene afzonderlijke instructie voor de makelaars evenmin als te Amsterdam en te Rotterdam hier noodig. Wordt de thans voorgestelde verordening door den Raad vastgesteld, dan zal de Commissie van de Beurs worden uitgenoodigd de aan haar volgens art. 4 dier verordening dagelijks te verstrekken opgaven te publiceeren. Hierdoor meenen B. en W. zal eene betrouw bare officieele noteering ontstaan, waartegen elk andere, die van deze afwijkt, spoedig haar waarde zal verliezen. Naar het ge voelen der Kamer van Koophandel zal zoo doende op de meest praciische en afdoende wijze publicatie van onjuiste beursnoteering zooals thans maar al te dikwijls geschiedt worden tegengegaan. In Rotterdam en Amsterdam wordt ten aanzien van de prijsnoteering enz. in gelijken zin gehandeld. De ontwerp-verordening luidt: Artikel 1. De makelaars, hetzij in alle vakken, hetzij in bijzondere vakken, worden op verzoek van den belanghebbende door den Raad aangesteld naar gelang der behoefte van den handel. In elk voorkomend geval wordt het advies der Kamer van Koophandel en Fabrieken ingewonnen, waartoe worden overgelegd de stukken bedoeld in art. 3deze stukken worden binnen ééne maand door de Kamer met haar advies aan het Gemeentebestuur teruggezonden. Door het Gemeentebestuur wordt afschrift van zijn beschikking gezonden, zoowel aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken, als aan den belanghebbende, en geschiedt in geval een gunstige schikking volgt openbare kennisgeving op de daartoe ge bruikelijke plaatsen alsmede door aanplakking aan de Beurs. Art. 2. Om tot makelaar te kunnen worden aan gesteld, moet men zijn ingezetene dezer gemeente, meerderjarig of' meerderjarig verklaard en ten minste drie jaren werk zaam zijn geweest in het vak of in de vakken, waarin men de makelaardij wenscht uit te oefenen. Art. 3. Hij die als makelaar wenscht te worden aangesteld, legt bij zijn daartoe strekkend verzoekschrift aan het Gemeentebestuur over a. een extract uit zijn geboorte of huwe lijksakte. of een bewijs van bekomen venia aetatis b. eene vanwege het gemeentebestuur afgegeven schriftelijke verklaring, dat hij gedurende het laatste jaar in deze gemeente zijn hoofdverblijf heeft gehad c. eene schriftelijke verklaring afgegeven door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken, dat de aanvrager voldoet aan het laatste vereischte van art. 2. Art. 4. De makelaars zijn verplicht dagelijks van de hoeveelheid en den prijs der door hunne tusschenkomst verkochte goed eren opgave te doen aan de Commissie bedoeld bij art. 5 van de verordening op de Beu rs en de Markten te Schiedam. Art. 5. In de gevallen, waarin de toepassing van art. 71 van het Wetboek van Koophandel wordt vereischt, gaat het Gemeentebestuur niet tot schorsing of vervallen-verklaring over, dan na alvorens het advies te hebben ingewonnen van de Kamer van Koophandel en na den belanghebbende te hebben ge hoord of daartoe te hebben opgeroepen. De Kamer van Koophandel brengt haar advies dat zij ook ongevraagd kan geven niet uit, dan na verhoor, of oproeping daartoe, van den belanghebbende, waarvan proces-verbaal wordt opgemaakt, hetwelk zij bij haar advies overlegt. Bij zijn besluit doet hel Gemeentebesl'iur in geval schorsing of vervallen verklaring volgt daarvan mededeeling en openbare kennisgeving als bedoeld bij art. 1. Verbouwing bij den Reinigingsdienst. De commissie voor de gemeentereiniging acht het gewenscht aan de gebouwen van den reinigingsdienst verbetering aan te brengen. De woning van den opzichter is te be krompen ook is de stallucht voor de be woners zeer hinderlijk. Een geschikte ruimte voor kantoor ontbreekt. De bergruimte voor hooi is te klein, terwijl de paardenstal ondoel matig is ingericht en vergrooting behoeft, opdat in plaats van 8 er 10 zullen kunnen worden gestald. In overleg met den direc teur der gemeentewerken en den hoofdop zichter der reiniging is een plan tot ver bouwing opgemaakt, waarhij de gewenschte verbetering en vergrooting wordt aange bracht, o. a. zullen woning en kantoor onder éen kap vereenigd geheel afgescheiden Van den aschstaal op het zuiden aan de openbare straat worden geplaatst. De kosten van verbouwing worden ge raamd op f 6000. B. en W. verzoeken thans den Raad hen te machtigen tot openbare aanbesteding over te gaan en hun een crediet daartoe te verleenen van f'6000. Mocht de aanne mingssom dit bedrag overschrijden, dan zal het werk in eigen beheer worden uitgevoerd waardoor de kosten minder zullen zijn, om dat de hoofdopzichter van den reinigings dienst alsdan het toezicht op het werk zal uitoefenen. Met den naburigen eigenaar, den heer B. Verkaaik zal een ruiling van grond moeten geschieden, waartoe deze zijn toe stemming heeft gegeven. Op de begrooting van 99, is voor dit werk slechts een memoriepost uitgetrokken. Tot toewijzing der noodige gelden zal later een voorstel worden gedaan. Vrijdom van Yleeschkeurloon. Door de Schiedamsche Slagersvereeniging was indertijd een adres aan den raad dezer gemeente gericht, waarin om vrijdom van vleeschkeurloon was verzocht Adressante betoogde, dat waar de keuring van het vleesch in het algemeen belang geschiedt, niet enkele burgers, de slagers, met deze heffing moesten worden bezwaard, in strijd met artikel 238 der Gemeentewet. B. en W., wier advies door den raad werd gevraagd, adviseeren op dit adres af wijzend te beschikken; wijl dit keurloon evenals het keurloon van visch, melk enz. door de verkoopers en niet door de gebruikers moet worden betaald. Dat deze heffing strijdig zou zijn met art. 238 der Gemeente wet kunnen B. en W. niet inzien. De meening van adressante dat uit het keurloon bestreden wordt een bedrag van f400 voor «verdelgingsmiddelen" berust op een dwaling, daar zulk een post niet bestaat. Wellicht worden hier bedoeld de kosten van vervoer, steriliseeren of op andere wijze onschadelijk maken en begraven van afgekeurd vleesch; maar de kosten hiervoor zijn slechts op f250 geraamd en ze worden bovendien meestal ten behoeve derslagers- zelven gemaakt. Collecte. Met vergunning van het gemeentebestuur zal op 6, 7 en 8 Maart a. s. alhier een collecte worden gehouden voor het fonds voor arme oude visscherlieden te Scheve- ningen. Bakkersrust. Op initiatief van de onderafdeeling Aubertus" van de afdeeling Schiedam J den Ned. R. K. Volksbond kwamen avond in het Bondsgebouw aan de Lan® Haven afgevaardigden uit de besturen een negental werkliedenvereenigingen een: («Patrimonium", «Algem. Nederlands Werkliedenverbond" en «Door EendraC Grooter" waren niet vertegenwoordigd,) te,g einde maatregelen te bespreken om aan bakkersgezellen, de gelegenheid te v® schaffen tot behoorlijke viering van er^eDh.. Christelijke feestdagen, voorloopig wat treft het a. s. Paaschfeest. r De voorzitter, de heer M. van der Kr°» opende de vergadering met een kort woo' waarin hij het doel der bijeenkomst uit®e"t zette spr. verklaarde dat de pogingen 1 heden gedaan om tot dit doei te gerake waren mislukt. Wel waren er bakkersp9 troons die eene dusdanige regeling hadde ingevoerd, maar het grootste deel niet. Me wilde nu door de welwillendheid van »ea publiek in te roepen, en met medewerkt"» van de uitgenoodigde besturen, die de za" in hunne vereenigingen ter sprake zoud" brengen en de leden opwekken om op 1 feestdagen geen brood te nemen, de bakkef® patroons op die wijze tot rede breng6 j De daarna gevoerde discussie liep ''e_ eerst over de vraag of eene regeling die"_ aangaande op niet te groote bez^9 ren zou stuiten, waarop werd gea" woord dat natuurlijk voor den eenen patro° de moeilijkheid grooter zou zijn dan v0<V den andermaar waar een wil is, is een weg en evengoed als het bijv. 1 Utrecht, Leiden, en Nijmegen kan, kan l>e hier ook. Ook over de wijze waarop voor de za" propaganda zou worden gemaakt, liepen j meeningen nogal uiteen. Men besloot eind„ lijk door het Bestuur van «St. Aubertus i de afwezige vereenigingen te doen bewerke" dan zou uit een bakkersgezeilenvereenig1"^ en uit een vereeniging van patroons 6 patroons en gezellen eene commissie won'6 benoemd, om voor de zaak werkzaam zijn. De commissie zal in de volgende w«6 worden samengesteld. Ten slotte werd volgende motie bij acclamatie aangenome'^ «De besturen der werkliedenvereniging^ alhier vergaderd op Donderdag 2 Maa' 1 gehoord hebbende de verschillende bespl'e kingen omtrent de viering der erken'^ Christelijke feestdagen door de bakken' besluiten in hunne vergaderingen de le('6 te bewerken te beginnen met het Paasc" feest geen brood op die dagen van de bakker aan te nemen en ter verdere propaga" eene commissie te benoemen bestaan uit de bestuurders van de Bakkersgezel Ie' vereeniging «de Morgenster", «Ned. Bakken bond", Vakafdeeling bakkers onderafd- K. Volksbond, «St. Aubertus",deze commisS' opdragende alle geoorloofde middelen a j te wenden om deze zaak tot een g° einde te brengen." De voorzitter sloot vervolgens met e woord van dank de vergadering. Naar wij vernemen, is de eerw. Zu^ Maria Louise (Mei. Marianne Beukers ö- f op J. d.), die in de kolonie Curasao, laats' St. Martin, werkzaam was, na eene af^6^ zigheid van zeven jaren, heden-ochtend het moederhuis der eerw. Zusters Dom'11' canessen, Huize Bijdorp, te Voorscho' teruggekeerd, waar haar de moeilijke f"9 van novicenmeesteres wacht. Schippersbeweging. In de gisteren-avond te Rotterdam houden vergadering van de binnenschipP brachten de besprekingen geen veranda' in den bekenden toestand. j De voorzitter van den Rijnschippersbo" de heer C. Muller, voerde weder in d vergadering het woord om de aanwez'^ een riem onder het hart te steken en tot volhouden aan te sporen. Tevens de6 hij mede heden naar Antwerpen te gaal1jeu regeling van de schippersaangelegenhe in die stad. r Van een der bestuursleden der 11" t kiesvereeniging te Overschie kwam, 1 men meldt, een uitnoodiging tot alle vereenigingen aldaar om met elkande' overleg te treden, teneinde voortaan ge- periodieke aftredingen of eventueeie o meenteraadsverkiezingen «proportioneel handelen om zoodoende de stemminge" voorkomen en meer met elkander in ë°e harmonie te leven. Cf.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2