weien Hongiarschen premier het geval is, komt zeker zelden voor in de politieke geschiedenis. Baron Banffy is thans be noemd tot oberhotm^ister in plaats van den overleden graal Stephan Szapary. Die be noeming staat gelijk met een volkomen retraite uit het staatkundig leven, want Banffy moet nu ook zijn mandaat als alge vaardigde neerleggen en dus afscheid nemen van de regeeringspartij, waarin het leven hem na de intrede der Apponyi-groep toch weldra ondragelijk zou zijn gebleken. Kolomon Szell is thans de groote, de gevierde redder, die de staatsgreep, welke reeds aan de poort van het gebouw der grondwettige instellingen klopte, met ge biedend gebaar heeft afgewezen en onder schier algemeene sympathie der partijen de overeenkomst met Oostenrijk tot 1904 van Hongaarsche zijde heeft verzekerd. Het program door Szell voor Kamer en Magnatenhuis ontwikkeld, is omvangrijk en duidelijk. Gebaseerd op de Grondwet van '67 zal het trachten wet, recht en vrijheid te verzekeren, te regeeren in waarlijk libe ralen en vredelievenden geest. Ziedaar zijn belofte. Nu de fusie der liberale dissidenten en der nationalisten met de regeeringspartij een feit is geworden, blijven slechts twee oppositie-fracties over die van Kossuth en de katholieke volkspartij. Want ofschoon de voorzitter dezer laatste, Molnar, den nieuwen minister-president in warme be woordingen heeft begroet, wijl zoowel diens persoon als diens besliste verklaringen vol doende waarborgen schijnen te bieden tegen een anti-kerkelijke politiek, zijn de levens beginselen óók van het kabinet Szell lijn recht in strijd met die der katholieke volkspartij, zoodat deze bijv. niet zal op houden op staatsrechterlijken grondslag alles in 't werk te stellen, teneinde een afschaffing te verkrijgen der kerkelijk- politieke wetten. Hoe zou ook een partij die zich de herleving van den christelijken geest heeft ten doel gesteld, lijdelijk kunnen toezien, dat om maar iets te noemen de confessioneele scholen de eene na de andere verwereldlijkt worden. Dat zij bij haar strijd voor recht en volledige vrijheid der Kerk in Szell geen onhandelbaren tegen stander vinden zal, schijnt te mogen worden opgemaakt uit 's ministers verzekering dat de Regeering er naar streven zal aan de verhouding tusschen Kerk en Staat bet meest vredelievende en vriendschappelijk karakter te schenken. De Hongaarsche Kamer beraadslaagde Zaterdag over de militiewet. De minister van oorlog zeide, dat waarschijnlijk een verhooging van het contingent gevraagd zal worden. Hongarije wenscht geen oorlog, maar het land moet beschermd zijn voor het geval dat er een oorlog uitbrak. China heeft geweigerd op Italië's eischen in te gaan. Het Tsung-li yamen (het hoogste regeerings-college) zond den heer Martino het telegram waarin gevraagd werd de baai van San-Moen at te staan terug met de mededeeling, dat het niet in staat is dit verzoek toe te staan. Nadat Engeland aan het Tsung li-yamen heeft medegedeeld, dat het, wat het Nioet- sjwang spoorwegcontract aangaat, bij alle geschillen op zijn steun kon rekenen, heeft Rusland, naar de Daily Telegraph meldt, zijn protest ingetrokken. Het Congres der Vereenigde Staten is uiteengegaan zonder zijn sanctie aan de groote imperialistische plannen gegeven te hebben. De Pacific-kabel en de stoomschip-sub sidies werden niet toegestaan. Een mil- lioen dollars is beschikbaar gesteld voor een onderzoek naar alle plannen, ook die van het Panama-kanaal, voor een inter- oceanisch kanaal. Een kruitfabriek in de lucht gevlogen. Een vreeselijk ongeluk heeft Zondag ochtend door een ontploffing in de kruit fabriek van de marine te Nagoubran plaats gehad staande tusschen Toulon en de éen uur Z. W. Toulon gelegen stad La Seyne. Alle soldaten die dienst hadden, zijn gedood Ook onder de bewoners van de wijk nabij de kruitfabriek, waar al de huizen in puinhoopen werden veranderd, zijn tal van slachtoffers. Te half negen telde men bij het wegruimen reeds veertig dooden. Ten een ure Zondags was het aantal dooden 60, het aantal gekwetsten 110. Het geheele kwartier Nagoubran is verwoest. Uit Rijssel De instructie in de zaak van broeder Flamidianus is geschorst, daar de rechter Délalé geweigerd heeft in het proces-verbaal te doen opnemen het protest van den advocaat van den verdachte tegen de menigte onwettigheden die bij de instructie be gaan zijn. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 6 Maart 1899. Voor den bouw der R. K. kerk te Batavia ontvingen wij f2.50. Hoofden van scholen voor de klasse. In de j.l. Zaterdag gehouden vergadering van den Bond van Nederl. Onderwijzers, afd. Schiedam behandelde de heer Ossen- dorp van Amsterdam de kwestie Hoofden van scholen voor de klasse. In zijn bezadigde, zakelijke en vloeiende voordracht behandelde de spreker deze vragen: a. Kunnen de ambulanti gemist worden, b. Welke voor- deelen brengt het mee, als de hoofden het onderwijs voor een klasse opgedragen wordt. Ter beantwoording der le vraag, gaat de inleider na, wat door de hoofden tot het behoud van het ambulantisme is aangevoerd. lo. bestrijding van schoolverzuim, wat door den onderwijzer beter kan geschieden, opdat er contact komen tusschen ouders en onderwijzers. 2o. de controle, een aanhoudende, dage- lijksche controle is bi] het onderwijs onmo gelijk en werkt, zooals ook de inspecteur Fabius in zijn brief aan B. en W. van Middelburg schreef, nadeelig op den onder wijzer. 3o. het optreden bij vacatures en verzuim en hel zoeken naar candidaten, ook hierin kan op geschikte wijze worden voorzien door het aanstellen van eenige reserve onderwijzers. 4o. de verantwoordelijkeidzij rust, voor zoover het onderwijs en de opvoeding en door den onderwijzer gepleegde vergrijpen aangaat, nu reeds geheel op den onderwijzer. 5o. noodzakelijkheid der controleonder wijzers en hoofden hebben dezelfde opleiding gehad, dezelfde bevoegdheden, zoodat een vergelijking met andere vakken niet opgaat. 6o. de conciergedienstenhiervoor mag geen onderwijskracht aan de school onttrok ken worden. Thans komt spreker tot de voordeelen. lo. Het nadeel, veroorzaakt door bet onderbreken van het onderwijs, als het hoofd voor verschillende zaken de klasse binnen treedt, wordt voorkomen. 2o. Er komt verband tusschen ouders en onderwijzers. 3o. Het hoofd zou, door ondervinding geleerd, meer eerbied hebben voor het werken van den onderwijzerer zou dus een betere verstandhoudidg tusschen hoofd en personeel onstaan. 4o. Het kwade voorbeeld, dat het ambu lantisme in zijn tegenwoordigen vorm voor den jongen onderwijzer heeft, zou niet bestaan. Voor de practische uitvoerbaarheid van zijn ideeën verwijst de spreker naar de scholen op 't platte land, waar juist veel jonge onderwijzers voorkomennaar de christelijke scholen naar de school van den heer de Vries te Enschede en eindelijk naar Middelburg, waar eerst twee maar nu alle zes hoofden van scholen voor de klasso staan. Bij het debat, waaraan deelnamen de heeren Dekker, Kerdel en C. van Meurs, werd nog gesproken over slechte salaris- regeling, over concentratie bij het onderwijs, doch de motieven, door den spreker aange voerd, bleven vrij wel onaangetast. De heer Kerdel beloofde ook, dat hij gaarne voor de afdeeling wilde inleiden het onderwerp Het hoofd van een veelklassige school moet ambulant zijn. Onder dank aan inleider en hoorders werd de vergadering gesloten. Voor het examen nuttige handwerken is ook te s'-Gravenhage geslaagd mej. J. J. M. Trouwborst, alhier. !|In verband met het te dezer stede voor gevallene met een 19-jarig meisje (abortus) hetgeen haren dood tengevolge had, is op last der justitie gearresteerd en ter harer beschikking gesteld eene vroedvrouw te Rotterdam woonachtig. De ooievaar heeft heden zijn gewoon verblijf op de moutery bij de Ooievaarsteeg weder betrokken. Moge de welkome lentebode ons een reeks schoone dagen aankondigen De verpachting van het recht tot heffing der tolgelden op den straatweg tusschen Schiedam en Vlaardingen, zal plaatshebben op Zaterdag 18 Maart, des namiddag één ure op het Raadhuis te Vlaardingen. Heden-morgen 9 uur, had in de branderij van den heer S. van der Schouw, Schie, de 40 jarige gistzifter J. Rademaker het onge luk door een misstap van den distilleerketel te vallen, waarbij hij zijn stuitbeen bezeerde. Per rijtuig is hij naar zijne woning aan de Nieuwe Haven gebracht. Schippersbeweging. Nadat het bestuur van den binnenschippers- bond Zaterdag namiddag met dat van de vereenigde bevrachters een bespreking had gehouden om tot een gewenschte oplossing te komen, kwam in de Zaterdag avond door de binnenschippers gehouden verga dering een schrijven in van het bestuur van de Vereenigde Bevrachters, waarin de bevrachters kennisgeven, dat zij niet tot een andere conclusie zijn gekomen en hunne besluiten onveranderd vasthouden. Na bekendmaking van dit schrijven be sloten de schippers eenparig niet toe te geven en ook niet meer van hunnentwege naar den bevrachters toe te gaan voor zij zelf daartoe den wensch te kennen gaven, Tot ordelijk en vredelievend optreden spoorde de voorzitter de schippers aan, dat zou een ieder die goed over de schippers- zaak nadenkt, gunstig voor hen stemmen en ontzag inboezemen. Medegedeeld werd nog dat uit Amsterdam oen gift van t 45 is ingekomen, dat Maandag met twee in plaats van met één bootje op de rivier gevaren zou wordenen dat op dien dag de gewone vergaderingen 's morgens om 9 uur maar weder beginnen. Tengevolge vanj de beweging onder de binnenschippers liggen te Rotterdam op het oogenblik tusschen de 300 en 400 van deze schippers met hunne ledige vaartuigen. In de Zalmhaven kan geen schip meer plaats vinden. De meeste andere binnen schepen liggen onder oud-Delftshaven. Intusschen zijn de vrachten enorm gerezen. Waar vóór de beweging b.v. van hiernaar Leiden de vracht fl.60 was, is deze nu f4 tot f 5. Naar Groningen en Friesland wordt tot 16 en f 7 toegeboden, waar anders gewoonlijk f2.25 a f2.50 betaald wordt, wel een bewijs van het steeds toenemend gebrek aan scheepsruimte. Voor de lichters die gebruikt worden tot tijdelijken opslag, is het hierdoor een goede tijd. De directie der Deutsche Levante Linie te Hamburg heeft thans definitief besloten hare booten geregeld, voorloopig éénmaal per maand, te Rotterdam te doen laden naar Maltha, Piraeus, Smyrna,Konstantiopel, Bourgas, Varna en Odessa. Door eigen onvoorzichtigheid is Zaterdag avond te Hillesluis (gemeente Rotterdam) een 10 jarige knaap, genaamd P. A. Rens> door een goederentrein der Staatsspoorwegen overreden en aan de gevolgen bijna onmid- delijk bezweken. Op den eenzamen 's-Gravenweg, ter hoogte van het Zwarte Wegje, is eergisteren avond een 15 jarig meisje, het dochtertje van een smid te Capelle a/d IJsel aangerand door een net gekleed heer met bruine overjas. Het meisje kwam van een naaiwinkel te Rotterdam en zou te voet huiswaarts I gaan. Het was reeds schemerdonker. De man vroeg haar eerst den weg naar Gou 8 doch de sheer" bleef het meisje achtervolge11' Op een eenzaam erf wachtte zij tot man uit het gezicht was en vervolgde toe" haar weg. Een eind verder stond hij kind op te wachten en greep het aan oin het op den grond te werpen. Uit alle macht begon nu het meisje tfl gillen en krabde den man in het gelaat' Toen wilde hij het kind in een sloot werpen' doch op het hulpgeroep verscheen een boe1. Nu liet de aanrander het meisje liggen en vluchtte doch werd door nog andere t°f" snellende personen gegrepen en nu gebod op een boerenwagen tusschen de boeren' knechts en een4inmidd els verschenen polit,e agent naar het politiebureau in de Meel" mansstraat gebracht. Zijn straf zal aanrander niet ontgaan. Het meisje, dat van den schrik bewustelo°s was, werd door eenige bewoners uit den omtrek bijgemaakt en huiswaarts gebracb'' Letsel had het kind gelukkig nog n'et bekomen. (Ned-) Inbraak te Rotterdam. Zaterdag-middag zijn naar de strafge' vangenis aan den Noordsingel fe Rotterdam1 op last van den officier van justitie over gebracht vijf jonge mannen, die te zaroe3 en in vereeniging diefstal hadden gepleeê door middel van braak en inklimming de villa »Vredestein" in het Park Honing^1 te Oud-Kralingen Vijverlaan no. 31, bewoon door de wed. J. van Schaik. Door den heer B. Lambert Jr. en di®nS koetsier C. F. den Hollander waren inbrekers ontdekt, en wetende dat de v'"3 tijdelijk onbewoond was werd onmiddeU'J een onderzoek ingesteld, tengevolge w»ar van twee der daders werden gearresteC Later vond de politie nog twee inbrekefS in het huis verborgen, terwijl een vijf^' die had weten te ontsnappen, gister-namid^0 te Feijenoord gearresteerd is. Zij hadden zich meester gemaakt va° verscheidene koperen waterleidingkrane"» looden pijpen enz., daar voorwerpen vaI1 waarde buiten hun bereik waren. Allen hebben bekend. De meeste hun"e zijn recidivisten. Nader verneemt de Tel. omtrent de- inbraak nog het volgende In den loop van den dag werden ee vijftal verdachte personen in het Park in de Oude Plantage gezien. Blijkt hadden zij niet veel goeds in den zin. De koetsier, De Hollander genaamd, onraad bespeurd en zag met een polit,e agent twee schavuiten in den kelder ziGel^ Toen dezen middelerwijl in verzekerde h6 waring gebracht werden wilde de koets zijne nieuwsgierigheid bevredigen en g1 tl nog eens kijken. Hevig verschrokken dein hij terug, toen hij nog drie boeventron1^ gewaar werd. Hij snelde weg en sloeg deur achter zich dicht, en bond de d«ar met touwen vast. Intusschen kwam er meer politie opda£^ en volgde er een jacht door de onbewoo0 villa, die voor de boeven niet gunstig Een inspecteur zette er een na ove' lief- waranda jen greep hem juist, toen hij van een hoogte van 6 meter liet v3'^0e In den tuin werd de inbreker door 1 agenten opgevangen. j9( Gelukkig dat het vijftal tijdig gekn'P1^ daar zich aan de overzijde een villa bev p waar de bewoners uitstedig waren vensterraam was open gelaten. j( be> De inboedel in de villa »Vredenstei'» hoort aan de wed. Van Schaik <he 's-Gravenhage woont. De moord te Rerkel. te Naar het R. N. verneemt, heeft f. K. M. te Bergschenhoek, onder eede klaard Uitenboogaard, een der ver<*aC^,ei'd in den nacht, waarin het misdrijf gepleegd, te Berkel gezien te hebbe'1- Gelijk men weet, ontkennen bei^e hechte verdachten Uitenboogaard en Kra^fifl3i brink in bedoelden nacht te Berkel ge te zijn. je in ick j Z!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2