f Mgr. Clari. GEMENGD NIEUWS. Laatste Berichten. kerknieuws. Land- en Tuinbouw. Spo rt. Burgerlijke Stand Handelsberichten. i 20.12* 20.37* 20.37 20.12* Uewrsbericht van Amsterdam' 21% 143'/» 21% 92% 13% burg ontvangen, waarin gemeld wordt, dat tengevolge van de onderhandelingen tusschen de Russische en de Chineesche regeering, de Russische gezant te Peking zijn protest tegen het leeningscontract voor den Noor delijken spoorweg met de Hongkong and Shangai Bank zal intrekken. Ook Oostenrijk maakt aanspraak op een deel van den Chineeschen buit. Uit Weenen wordt gemeld, dat in de Oostenrijksche diplomatieke kringen beweerd wordt, dat Oostenrijk van plan is een gebied in China te verwerven op gelijken voet als andere natiën. Het Oostenrijks-Hongaarsche oorlogschip Keizerin Elisabeth zal binnenkort naar China vertrekkken. De pauselijke nuntius te Parijs, mgr. Clari, werd door zijne ernstige ongesteldheid (hersenberoerte) overvallen Dinsdag-ochtend juist op het oogenblik dat het ontbijt zou worden gebruikt. Van dat .oogenblik af bleef de doorluchtige prelaat voordurend buiten bewustzijn. De geneesheeren Martin Roux, Mène en Potain wanhoopten reeds aanstonds aan het behoud van den lijder. Woensdag stroomden tal van bezoekers naar het hotel der nuntiatuur in de rue Legendre om inlichtingen in te winnen betreffende den ziektetoestand. Kardinaal Richard vertoefde langer dan een uur aan het. ziekbed. De president der Republiek zond tot tweemalen toe den cornmandat Humbert. Behalve al de leden van het corps diploma tique schreven o. a. ook tal van geestelijken en personen uit regeeringskringen en den adelstand hun namen in het register der nuntiatuur o.a. H. M. koningin Isabella II, de heeren Dupuy, prseident van den ministerraad; Jules MélineDumay, alge meen directeur van Earedienst; Mgr. Mathieu, aartsbisschop de Toulouse; prins en prinses della Rocca; de abbé Perosi, enz. Namens den fl. Vader zond kardinaal Rampolla een telegram van deelneming in den toestand van den doorluchtigen lijder, die gisteren-ochtend om 10 uur zacht en kalm ontsliep. Mgr. Eugenio Clari werd den 9n Septem ber in 1836 te Sinigaglia geboren. Hij studeerde te Rome in de H. Godgeleerdheid en in de rechtswetenschappen, in welke beide vakken hij den doctorsgraad behaalde, werd vervolgens vicaris-generaal en zag zich door de Pausen Pius IX en Leo XIII met verschillende gewichtige zendingen belast. In '82 werd Mgr. Clari bisschop van Amelia, later van Viterbo en in '96 nuntius te Parijs als opvolger van Mgr. Ferrata. Uit Rijssel. Omtrent het verhoor zoowel der getuigen de familieleden van het vermoorde knaapje en eenige broeders als dat door broeder Flamidianus-zelven verleden Dins dag ondergaan, bewaart de justitie een angstvallig stilzwijgen. Van andere zijde is echter bekend geworden, dat de be faamde rechter van instructie. Délalé den broeder zijn geheele levensgeschiedenis heeft laten verhalen, hein de kleeren heeft laten uitzoeken welke hij droeg op den dag der verdwijning van het knaapje en hem een gedeelte van den bewusten brief heeft laten schrijven met de linkerhand. De experts, die reeds verklaard hebben dat het schrift niet overeenkomt met dat van broeder Flamidianus, gelooven nl. dat die brief opzettelijk met de linkerhand geschreven werd. Het fraaiste var. dit experiment was het feit, dat het schrift van een der personen uit Délalé's onder geschikte beambten precies geleek op dat van den briet die bij het lijk is gevonden I Omtrent den brand te Rozendaal, schrijft men ons nader, dat tijdens het blusschings- werk ook de schuur en het huis van v. d. Wijngaard vlam vatten, doch de brandweer wist het huis te behouden. Van de groote landbouwschuur van den heer Ëogers is niets overgebleven 30,000 kg. hooi, 40,000 kg. stroo en eene tilbury zijn mede verbrand. Alles is verzekerd. Achter het Rijksmuseum te Amsterdam klonk eergisteravond, opschnkkend uit de stilte, een revolverschot. Allerlei menschen schoten toe, en ook de politie. De oorzaak was dat een Belgisch beer en juffer, die samen wandelden, ruzie gekregen hadden. De beer wilde zich door het vuistrecht helpen, doch nu school de juffer een revolver af. Beide onru-tige lieden werden meegenomen naar het politiebureau op het Leidscheplein. Eenechte millioene n-e r f e n i s De ontzegeling ten sterfhuize van wijlen den heer Pieter Vermeulen, te Loonschen- dijk, onlangs vrij plotseling overleden, heeft plaats gehad. Een testament schijnt er niet te zijn, zoodat de a 3 millioen, waarop deze nalatenschap veilig kan geschat worden, een aardig buitenkansje is voor de ruim 100 achter-achterneefjes en nichtjes. Te Groningen heeft de directie van den schouwburg en van het Concerthuis gewei gerd het drama Hogerhuis door het Amster- damschfl tooneelgezelschap van den Park schouwburg te laten opvoeren. Het Hoger- huis-comité zal nu trachten de Harmonie te krijgen, doch ook hier staat zeer waarschijn lijk eene weigering te wachten. Te Kopenhagen heerscht de influenza. Er waren Zondag 4000 lijders. Het Casino theater moest de voorstellingen staken, daar zoovele leden van het gezelschap door de ziekte aangetast zijn. Den heer Jan Rus, een Nederlandsch meubelmaker te Londen, is een groot onge luk overkomen. Zjjn 5-jarig dochtertje Ber tha ging Zondag 49 Februari naar de zon dagsschool van de St. Barnabas-kerk in East Ham, en ze is het laatst levend gezien, toen zij die school verliet. Wat er sedert met haar is voorgevallen, is niet met zeker heid te zeggen; de ongelukkige ouders, die alle pogingen in het werk stelden om haar spoor te vinden en daartoe de hulp van de Pers, de politie en het Leger des Heils inriepen verkeerden in de grootste onge rustheid. Zondag 5 Maart eindelijk werd het kind gevonden, maar als een lijk. Iemand, die te Ilford (dicht bij East Ham) met zijne vrouw een ledigstaand huis inging, om te zien of 't voor hem geschikt kon wezen, vond het lijk in een der kasten. Volgens geruchten zou het kind in gezel schap van een vrij goed gekleed man zijn gezien in eenige plaatsen aan de zuidkust van Engeland maar ofschoon 't heette, dat een volledig signalement over geheel Enge land was verspreid, schijnt niemands aan dacht te zijn getrokken door hel feit, dat deze man met een in de Zondagsche kleederen uitgedoscht kind al zingende l ep te bedelen. Misschien is het plan van den man geweest het kind weder naar haar ouders terug te brengen, maar is hij bevreesd geweest voor de gevolgen der ontdekking. Iedereen heeft medelijden met de diep bedroefde ouders, die aldus hun eenig doch tertje verloren. De Australische wielerkampioen James Sommerville nam deei aan een wedstrijd te Sydney en was er de eerste. Toen hij nog 25 yards van den eindpaal af was, zag men, dat hij het stuur los liet, en dat zijn hoofd voorover viel. Het scheen, dat hij nog bleef trappen met de voetenmaar toen men hem, als overwinnaar van het zadel tilde, was hij dood. Door Z* D. Hw. den Bisschop van Haar lem is benoemd tot kapelaan te Schiedam (H. Joannes den Dooper) de weleerw. pater C. Vermeulen, die kapelaan was te Goorn. Op de 48e intern, tentoenstelling van de Ned. ver. »Avicultura" te 's-Gravenhage ge houden op 4042 Maart zijn o. a. prijzen behaald in de afdeeling hoenders door de hee ren S. C. van Waalwijk van Doorn J. A. van de Ven; P. B. Gerlach allen alhier (S. Ci.) Op de tentoonstelling van pluimgedierte van de Nederlandsche vereeniging »Avi- cultura" in Den Haag werd voor een duif (raadsheer) door een Erigeischman 75 pond sterling (f900) geboden, welk bod door den eigenaar werd geweigerd. In zake den toestand der koningin van België wordt gemeldDe nacht is goed geweestde Koningin is beter dan gisteren. De drie dokters zullen om vijf uur weer een consult houden, Een draadbericht uit Windsor meldt, dat koningin Victoria heden naar Cimier (Frankrijk) is vertrokken. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan aan de St. Hippo- lytuskerk te Delft den weleerw. heer C. Schneiders, kapelaan te Wassenaar. Men schrijft in dato 40 dezer aan de Rsb. uit Delft: Zooals reeds met een enkel woord werd medegedeeld, overleed te dezer stede in den nacht van Maandag op Dinsdag in den ouderdom van 43 jaren, de weleerw. heer J. C. H. H. Launspach, kapelaan der St. Hippolytuskerk alhier. Een tijd lang was zijneew, reeds lijdende aan lichaamszwakte, die echter niet belette, dat door hem de gewone dienst nog werd waargenomen. Met groote moeite droeg hij Zondag nog het H. Misoffer op. De overledene was rnim 47 jaren als priester werkzaam, waarvan de laatste 5 jaren te Delft. In die 5 jaren maakte hij zich zeer bemind onder zijne parochianen en verwierf vele vrienden. Geen wonder dan ook dat van de gelegenheid om op den dierbaren afgestorvene een laatsten blik te werpen een zeer ruim gebruik gemaakt werd. De kerk was in zwaren rouw. Gister avond te 7 uur werd voor den overleden in de kerk van den H. Hippolytus de Metten gezongen en hedenmorgen te half 40 ure de Lauden, waarna de plechtige uitvaart plaats had, gecelebreerd door den zeereerw. heer A. Melis, pastoor der parochie van den H. Joseph. De kerk was eivol. De lijkrede werd gehouden door den hoogeerw. heer Mgr. Spoorman, die den overledene schetste als een waar christen, een waar Katholiek, een oprecht priester en een waardig mensch. Onder het luiden der klok werd het stoffelijk overschot uitgedragen om naar de laatste rustplaats te worden gebracht. Een dichte haag van belangstellenden stond op het kerkplein en langs de straten, die de rouwstoet passeeren moest. In allen eenvoud ging de lijkwagen gevolgd door een zevental rijtuigen door de stad naar de begraafplaats, waar de koorzangers ziel) hadden opgesteld. De plechtigheden in de kapel en der beaar- ding werden door den hoogeerw. heer monseigneur Spoorman verricht. Onder de aanwezige belangstellenden waren een 20-tal eerw. heeren geestelijken zoowel var. Ueitl ais elders, de Vincentianen en verschillende broederschappen. De kerk te Tegelen die met de kronings feesten door brand is vernield, is getieel en al afgebroken. Alleen van den ouden doch nog geiestauieerden toren is het uurwerk blij ven staan. Na April wordt een aanvang gemaakt met het bouwen eener groote en nieuwe kruiskerk. Thans behelpt men zich met een kleine hulpkerk. In de basiliek van Sint Jan van Late- ranen te Rome is eergisteren een plechtige Requiem Mis opgedragen voor de zielerust van wijlen Felix Faure. Het kappitel dezer basiliek heeft de H. Mis doen opdiagen krachtens zijn tradities volgens welke het hoofd van den Franscnen staat beschouwd wordt als kanunnik van de eerste kathe drale kerk der wereld. „Avicultura." Zonder eenig officieel vertoon werd gisteren de tentoonstelling van pluimvee te 's Gravenhage geopend. Nu alle inzendingen er waren, leverde de groote zaal en nevenzalen van het Kon. Zool. Bot. Genootschap een levendig®0 aanblik op. De bezoekers waren gisteren voor den openingsdag slechts in geringe mate opg6" komen. De bekroningen worden eerst heden be kend gisteren bleek het, dat in de afdeeling duiven de eereprijs, een zilveren medaille, uitgeloofd door Hare Majesteit de Koningin-Moeder, was behaald door den heer Polvhet te Middelburg. Deze verwierf verder nog acht andere eereprijzen, ter wijl de heer Paanakker te 's Gravenhag6 mede een eereprijs verkreeg voor de° fraaisten Valkenet (duif). Het voornemen van den Belgischen minis ter, om voortaan het vet vee aan de grenze" te laten slachten in daarvoor in te richten abattoirs, ondervindt veel tegenstand i° België, voornamelijk bij de vleeschhouwers en slagers. Verleden week is er te Brussel eene groote meeting gehouden en daar heeft men heftig geprotesteerd tegen dezen voor genomen maatregel, die het vleesch in prfjs zal doen stijgen en eene geheele veranderi°f? zal brengen in den vleeschhandel. Het jaarlijksch caroussel te geven door de leden der Rotterdamsche Manége zal dit jaar plaats hebben op Dinsdag 21 Maart a.s- Ook dames zullen er aan deel nemen. Geboren: 9 Maart. Adrianus Hugo, zoon van A. Q. Kouwenhoven en A. Romeijn, Dwarsstraat. 40. Pieter, zoon van G- Groeneweg en J. van der Graaf, Emmastraat. Catharina Cornelia Hendrica, dochter va° H. Verhoeckx en E. J. de Gooijer, Hagastraat- Petrus Josephus, zoon van P. Vermeulc° en M. M. Baams, Broersveld. BEURS TE SCHIEDAM 41 Maart 1899- Spiritus f 17—17%. Spoeling: tl.70. Moutwijn Makelaars Not. f 9. Brandersbond - 8%s/g. Stemming Zeer vast. Berlijn. Spiritus in loco I .Vleei 12 Merk. 1. tnd. Parijs. k P2, 4 APril Rogge, loop. md. April p. Maart April/Mei rlAVB. J Spirit. 10 Mrt. 40.- 43.25 43.60 43.80 44. - 10 Mrt 39.80 43.30 43.60 13.50 13.75 (z. 1.) 9 Maart 10 Maart 43%. 42%. New-Yokk. Maïs Amsterdam. 10 Maart Rogge op lev. weinig veranderd 5 per Maart 1140 per Mei f 136, 435Oct- 1425. 11 Maart Rogge op lev. prijshoudend per Maart f141, 140, 141per Mei f 136, Rijnhoogte j Keulen ('s morg. 11 uur 10 Maart 1.41 M. 11 Maart 1.44 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort 112.12* Disc. 3 pCt. Parijs 9 -48.07* 3 Antwerp. -47.92* 3* 11 Mrt. 87 84 25% Per Telefoon. •2% pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 furkije Venezuela Aand. Nederi. Handeumj Warschau W eeuen Atchison Alg. Hyp. t Adjustment Shares Chicago Erie Obiig. Denver Rio Shades Missouri le Hvp, 2e Shares Oostenr. ioton 1860 Madndsche loten Turksche Prolongatie 99% 35 29% 2

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6