Het Te Deum in de St. Pieter te Rome. Stads- eu (Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. De Vredesconferentie. 4 bommen in de lucht te laten vliegen. Door middel van anonieme brieven was de politie hiervan onderricht en het gevolg was, dat de Monte Citorio en ook het Quirinaal door talrijke karabiners en geheime politie-agen- ten bewaakt werden. Bovendien was de militaire wacht ver sterkt, was in de Kamer de loge voor het publiek afgesloten en werd nauwlettend toezicht gehouden op de journalistentribune. Telegraafbeambten en redactiebedienden, die de copie van de verslaggevers naar de redactiebureaux moesten brengen, werden niet toegelaten. De zitting werd evenwel door niets ge stoord. Het is niet onwaarschijnlijk, dat het geheele bericht uit de lucht was gegrepen. Niettemin werden buitengewone voorzorg maatregelen genomen, voor de parade, die gisteren ter eere van koning Humbert's verjaardag zou plaats hebben- De Vaticaansche Basiliek van Sint-Pieter te Rome bood Zondag-avond een grootsch, indrukwekkend schouwspel ter gelegenheid van het plechtig Te Deum, dat op den 3n Maart, den kroningsdag van Z. H., uit gesteld thans gezongen zou worden tevens als dankzegging aan God voor het herstel van den H. Vader. Reeds van 4 uur af rolden in alle straten, die naar het Vati- caan leiden, een onafzienbare reeks rijtui gen aan en waren de trappen der basiliek zwart van de dichte scharen bezoekers, die Sint Pieter binnenstroomden, om er de verhevene plechtigheid bij te wonen. Het reusachtige middelschip was geheel ge vuld, niet enkel met Romeinsche Katholie ken, die geregeld deze plechtigheid plegen bij te wonen, maar ook met duizenden vreemdelingen. Zijne Eminentie kardinaal RampoIIa, aarts priester der basiliek, die officieerde, hief met krachtige stem het Te Deum aan, dat door het kapittel en duizenden aanwezigen werd voortgezet. Toen de plechtigheid was geëindigd en de menigte de kerk verliet, werd plotse ling als bij tooverslag het geheele Sint- Pietersplein verlicht door den schitterenden gloed van honderden electrische lichten langs de architectonische lijnen van de facade der basiliek. Er vormden zich dichte menschen- massaas, die nog eenigen tijd bleven wachten, den blik gericht naar de appar tementen van den H. Vader, dien zij hoop ten voor een der vensters te zien verschij nen. Deze hoop werd echter niet vervuld, daar de Paus zich reeds ter ruste had begeven. Schiedam, 15 Maart 1899. Kort na de opening van de stoomzuivel- fabriek en melkinrichting »Ceres" hebben wij van die fabriek reeds een vrij uit voerige beschrijving gegeven. Thans is ook de melksalon, die aan de fabriek verbonden is, geopend. Zij geeft gelegenheid de verschillende producten te proeven en een oogenblik te verpoozen tijdens de wandeling. Het salon, door den heer J. Bokhorst alhier naar diens ontwerp gebouwd, is keurig ingericht, in lichte kleuren geschil derd, met draperiën versierd en van flinke spiegelruiten voorzien, waardoor men op Plantage en Nieuwe Haven een ruim uit zicht heeft. Voor vele stadgenooten die 's Zondags op de traditioneele wandeling naar het Hoofd zijn, zal het een genot zijn, daar eenigen tijd te vertoevenhet is een allergezelligst pieisterplaatsje, dat zeker wel_bezoekers zal trekken. Gister-namiddag ontstond in de woning van Sonneveld, Gorzen, een schoorsteen brand welke echter spoedig met behulp van zout werd gebluscht. De stoomtram die gister-avond te 9.20 moest vertrekken, had een kwartier opont houd, doordat op de Koemarkt een veerbout brak. Naar de N, R. Ct. verneemt, komt de heer Van der Willigen, gepensionneerd luitenant ter zee, als eerste voor op de ingediende voordracht tot benoeming van een adjunct-haven meester in de gemeente Rotterdam. Een der twee inbrekers die binnenge drongen waren in het woonhuis van den heer L. J. Plemp van Duiveland aan de Nieuwe Haven te Rotterdam, is opgespoord en met de dienstbode geconfronteerd. Hij werd door het meisje aan een bruin lit- teeken boven het rechteroog pertinent herkend. Een drietal verdachten zijn thans gevangen en ter beschikking der Justitie gesteld. Deze week wordt een aanvang gemaakt met de herstelling van de hoekspitsen van den ouden kerktoren te ï)elft. Het eerst wordt de zuidwestelijke spits onderhanden genomen. Deze zal men waarschijnlijk geheel moeten afbreken. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 14 Maart. Verschillende nieuw ingekomen adressen betreffende de Ongevallenwet zijn naar de Regeering verzonden om inlichtingen. Wegens gemis aan gronden voor recht en billijkheid is het bekende adres van der, heer Bogaerts te Boxtel, waarbij op ver goeding van schade werd aange- drongen, welke zou geleden zijn, doordien vanwege het Ministerie van Binnenl. Zaken zelf portretten van H. M. de Koningin waren uitgegeven, neergelegd ter griffie. Daarna kwam in behandeling de motie van den heer Ketelaer om het tractement van volgende Gouver neur-generaals op f 100.000 vasttestellen. (Tbans is het f 132.000). De heer Ketelaar lichtte nader zijn voorstel toe. De bezuiniging van f32000 kon zonder eernge schade geschieden, 't Is volstrekt niet noodig dat de gouverneur- generaals in de enkele jaren dat zij nun ambt bekleeden, een aanzienlijk fortuin kunnen besparen. Het pensioen is hoog genoeg en ruim voldoende. Ook kan volgens spreker op tractementen en pensioenen van andere ambtenaren ui Indië, bezuinigd worden. De minister van Koloniën de heer Cre- m e r ontkent dat een gouverneur-generaal bij een goede waarneming van zijn waar digheid een aanzienlijk fortuin kan over leggen. Opmerkende dat het ambt van gouver neur-generaal oneindig veel moeilijker is dan vroeger, acht de minister het niet wen- scnelijk dat door verlaging van het trakte ment de keuze wordt beperkt. Nadat de heer Ketelaar nog in over weging had gegeven het ambt van gouver neur-generaal langer tijd dan tegenwoordig te laten vervullen, werd de motie v e r- worpen met 40 tegen 21 stemmen. Vervolgens kwam in behandeling de motie van den heer Rink strekkende om de jacht op waterwild met het kanongeweer door het openbaar gezag te verbieden. Bij de toelichting van zijn motie wees de heer R n K er op, dat de klachten in een adres aan de Kamer destijds geuit tegen het gebruik van het kanongeweer, gegrond werden bevonden, en toen werd wetswijzi ging urgent geacht en toegezegd. Het door spreker gewenscht verbod past volkomen in den geest onzer jachtwet, welke toch beoogt dat eendenkooien beschermd moeten worden en de verdelging op groote schaal van wild tegen te gaan. Het gebruik van een moorddadig jachttuig als het kanon geweer, waarmede meer dan 100 vogelsin één schot kunnen getroffen worden, is dan ook in strijd met de bedoeling onzer jachtwet. Bij den heer Van den Berch van Heemstede vond de heer Rinck steun voor zijn motie, welke echter door den heer L u c a s s e bestreden werd als nadeelig voor de schatkist en voor vele eendekooi- en zelf. Door een algemeen verbad zou broodjagerij worden uitgelokt. Volgens den Minister van Financiën den heer Pi er son was het kanongeweer mits slechts gebruikt buiten den verboden kring op 1200 meter afstand van eendekooien niet zoo heel schadelijk. En daarbij komt, dat door de verpachting de broodjagers uit den^omtrek van de kooien worden weggehouden, zoodat het in Decem ber om de kooien nooit zoo rustig is geweest als nu. Echter zal hij met zijn ambtgenoot van justitie overwegen de bepaling omtrent de verboden kringen nog strenger te maken. De Minister van Justitie, de heer Gort van der Linden, deelde mede, waarom hij de voorgenomen wijziging van de jacht wet niet van zijn ambtsvoorganger had overgenomen. Hij bericht dat hij een beslissing van den Hoogen Raad over de al of mettoepasselijkheid van de wet van '57 op jachtovei tredingen op waterwild wil afwachten. De motieRink werd ten slotte aange nomen met 46 tegen 23 stemmen. Nog eenige wetsontwerpen, na de aan hangige, heeft de Kamer aan de orde gesteld. Op verzoek van den heer Van Gijn zal diens motie betreffende den Dordtschen waterweg voor het reces niet behandeld worden. Na kort debat is aangenomen art. 1 van het wetsontwerp, houdende bepalingen ter voering van art. 187 der grondwet. staat van oorlog en beleg. Ook de artikelen 2, 3 en 4, werden na korte discussie goedgekeurd. Bij art. 5 bepalende dat als de staat van beleg afgekondigd is' onverwijld de Staten- Generaal moeten worden bijeengeroepen om over het al of niet voortduren te b eslissen hield de heer De Savornin Lobman, een zeer interessante rede. Spr. achtte het artikel ondoelmatig in strijd ook met de Grondwet, met art. 187, welk artikel de wijze regelt, waarop de Koning van zijn daarop gegeven recht gebruik maakt. Dit nu geschiedt niet bij een wet als in art 5 bedoeld. Een amendement kan spr. niet voorstellen, omdat hij het onnoodig acht en bij de Commissie van Rapporteurs geen instemming heeft gevonden. Hij zal dus tegen het artikel stemmen en bij aanneming casu quo tegen de wetsvoordracht. De minister van Binnenlandsche zaken, de heer Goeman Borgesius, bestreed de opvatting dat dit artikel Jn strijd zou zijn met de Grondwet en herinnerde er aan, dat in het betrokken ontwerp van het mini sterie Lohman, Ruys, Bergansius een soort gelijke bepaling voorkwam. Hij hoopt, dat de Kamer het advies van den minister niet van het Kamerlid Lohman zal volgen. De beraadslaging werd daarna tot heden verdaagd. De Minister van Binnenlandsche Zaken verleent deze week geen audiëntie. De minister van marine, jhr. Röell, woonde gisteren voor het eerst na het herstel van zijne ziekte, weder de vergadering van de Tweede Kamer bij. De a. s. gouverneur-generaal. Het Bat. Hbld. heeft van goeder hand vernomen, dat de heer E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgb, oud-lid in den Raad van Indië, bestemd zou wezen om den gouverneur-generaal op te volgen. Van andere zijde zegt men, dat de heer Sweets daartoe werkelijk ernstige stappen heeft gedaan dat zijn kansen voor zoo ver dat door buitenstaanden is te beoor- deelen grooter kunnen zijn dan die van eenig ander, doch dat zoowel zijn eigen gezondheidstoestand als die zijner echtge- noote reeds nu een eventueelen terugkeer twijfelachtig maken zoo niet geheel uit sluiten. Buiten den heer Sweerts noemt het publiek gerucht in Holland nog eenige oud- Indische ambtenaren, die in den laatsten tijd op den voorgrond zijn getreden, o.a. den heer Muliemeister, terwijl men aanneemt, dat de minister van koloniën eveneens de waardigheid ambieert. En men jacht het daarom geenzins onmogelijk dat er weer een outsider zal worden aangewezen voor den Buitenzorgschen troon. Met zekerheid kan het Dagblad mededeelen, dat de gouverneur-generaal vanNeder.-lndië, jhr. C. H. A. van der Wijck, in de maand October van dit jaar zal repatrieeren. Naar het Vad. mededeelt, zal de vredes conferentie in drie afdeelingen worden gesplitst de eerste voor de ontwapeningsvraag en de quaestie der vermindering van de vredessterkte der legers de tweede voor de arbitrage-aangele- genheid de derde voor alle andere voorstellen. Elke afdeeling zal zelfstandig optreden, met een eigen presidentiedere sectie brengt ook een rapport uit, dat aan de conferentie in pleno onderworpen wordt om over de conclusiën te beslissen De leden der conferentie worden bij loting over de drie sectiën verdeeld. Bij verschil van meening of staking van stemmen zullen de voorzitter der drie sectiën als arbitrale commissie beslissen. Het Dagblad verneemt dat H. M. de Koningin het paleis Huis ten Bosch ter beschikking heeft gesteld voor het houden der vergadering van de vredes conferentie, welke den 18en Mei geopend wordt. Naar men verneemt, heeft Zweden en Noorwegen een vertegenwoordiger ter con ferentie aangewezen. Over de deelneming aan de samenkomst der mogendheden door de Zuid-Afrikaansche Republiek worden nog onderhandelingen ge voerd. Volgens de Imdépendance beige is er nog niemand aangewezen om België op de con ferentie ter beperking van de krijgstoerustin gen te vertegenwoordigen. Naar le Signal mededeelt, heeft markies Visconti- Venosta, wegens gezondheidsre denen bedankt voor de uitnoodiging om op de vredesconferentie alhier op te treden als vertegenwoordiger van Italië. De Petit Bleu meldt, dat Frankrijk op de ontwapeningsconferentie waarschijnlijk zal worden vertegenwoordigd door den heer Ribot, Duitschland door graaf von Bulow. In een hoofdartikel van het N. v. d. D wordt medegedeeld, dat te 's-Gravenhage niet minder dan 33 »huizen van verkoop m t recht van wederinkoop" gevestigd zijn. On der die inrichtingen zijn er, zegt 't Dbld., waar het »recht van wederinkoop" over een maand is verjaard" en voor het be waren der ingebrachte eigendommen wordt een winst berekend van 120 percent. Onjuist is het door verschillende bladen medegedeelde bericht dat de heer F. A. Vernster van Wulverhorst, gedurende onge veer 30 jaren lid van den gemeenteraad van Leiden, bet voornemen heeft te kennen ge geven bij zijn periodieke aftreding als zoodanig in Juli a.s. zich niet weder ver kiesbaar te stellen. LeidschDgbl) Onlangs werd in den gevel van het huis aan de Garenmarkt te Leiden, vroeger be woond door mr. J, R. Thorbecke, een her inneringssteen aangebracht. Dit brengt Burgem. en Weth. op het denkbeeld om den naam van dezen grooten staatsman ook in den naam der straat, waarin dat huis is gelegen, te vereeuwigen. Zij stellen daarom den Raad voor, aan het gedeelte van de Garenmarkt, tusschen Hoetstraat en Raamsteeg, den naam te geven van Thorbeckestraat. (R. N De Amsterdamsche wethouder mr. J. Schölvinck zal zich bij de periodieke ver kiezingen van dezen zomer niet meer voor het lidmaatschap van den gemeenteraad beschikbaar stellen. Zaterdag zal te Amsterdam een bijeen komst worden gehouden, waarin ter sprak® zal worden gebracht, de stichting van een Amsterdamsch sanatorium voor longlijders. De afdeeling Amsterdam van de Maat' schappij tot bevordering der Bouwkunst noodigt alle architecten in Nederland uit, in hunne bestekken de bepaling op te nemen, dat de werklieden op de bouwwerken mar. voor man in afgepast geld moeten worden uitbetaald, tenzij de uitbetaling ge" scbied aan de werkplaats of op he' kantoor van den aannemer of onderaan; nemer.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2