voorstelt als zijn vriend. »Uw vriend stamelt Kruger»Ik dacht, dat Wilhelm mijn vriend was." Amerikanisme. In de Osservatore Romano is een schrij ven opgenomen van den generaal-overste der Paulisten, pater Deshon te New-York, aan Z. H. den Paus. Daarin verklaart pater Deshon in alle onderwerping 's Pausen vaderlijke terechtwijzingen te aanvaarden naar aanleiding van de theologische dwaal begrippen die tot dusverre in de volgelingen van pater Hecker aanhangers vonden. Tevens beloott hij in naam der congregatie dat alle exemplaren van het »Leven van pater Hecker" aan den handel zullen worden onttrokken zoolang daarin niet de verbeterin gen zijn aangebracht, die volgens het oordeel van Z. H. noodig zijn. Het bijzetten ran vorst Bismarck. Om half twaalf gisteren-middag kwam keizer Wilhelm te Friedrichsruhe. Hij droeg, evenals bij den 80sten verjaardag van Bismarck, de kurassiers uniform. Aan het station werd hij ontvangen door Herbert Bismarck, die onder den grijzen mantel de uniform van generaal-majoor droeg. Tien minuten later verkondigden de tonen der treurmuziek, dat de stoet zich in beweging had gezet. Voorop ging een muziekcorps en een compagnie infanterie, allen in grijze man tels gehuld in hun midden het gescheurde vaandei. De kist der vorstin en de daarop volgende lijkkist van den vorst werden ge dragen door leden van den Hamburger sAusgar-Beerdigunsverein". Kurassiers van Halberstad in hun witte uniform omgaven de kist van den vorst; met ernstig gelaat volgde daarop de keizer, met vorst Her- bert aan zijn zijde; verder de zuster van Bismarck, mevrouw Von Arnim, met graaf Wilhelm daarna graaf Rantzau met de kinderen. Hoogstens vijftig personen maak ten den stoet uit. Tot het Mausoleum hadden alleen degenen toegang, die de lijkkist volgden, terwijl de eere-compagnie, welke haar, voorafging, er voor, en de vijftienhonderd toortsdragers er achter plaats namen. De Keizer bleef in het Mausoleum nog eenige oogenblikken in gesprek met de familie, vooral met de zuster van Bismarck. De terugweg naar het slot werd door den Keizer genomen langs de bekende hertengroep, waar een groep gymnasiasten stond opgesteld. Toen de keizer zich naar het slot begaf, bevond hij zich in levendig gesprek met vorst Herbert Bismarck. De gansche plechtigheid, waarvan slechts door een zeer beperkten kring werd deel genomen, droeg, niettegenstaande de aan wezigheid des keizers, een zeer intiem karakter. Slechts de aanwezigheid der militairen toonde, dat het geen gewoon man was, die hier bijgezet werd. Kort na één uur verliet de Keizer het slot, begeleid door de gebroeders Bismarck, graaf Rantzau, Schweninger en Chrysander. Het afscheid aan den trein was kort. Zoo lang de Keizer op het balkon stond, tot de trein zich in beweging stelde, stond vorst Herbert op militaire wijze groetend voor hem. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 17 Maart 1899. Hooi Schiedam Wederom is aan het Emmaplein een stuk grond aan het openbaar verkeer ont trokken en tot plantsoen ingericht, zoodat de beide groote wegen die over het plein elkaar kruisen, nu van alle zijden door plantsoen zijn omringd. Het is daar r.u werkelijk een aardig plekje, en dezen zomer als alles in bloei staat en de monumentale vaas met fraaie bloemen is gevuld, zal 't een genot zijn het plein eens over of rond te wandelen. Ieder die 't wel meent met de stad onzer inwoning, zal toegeven, dat tot hare verfraaiing, binnen de perken der financieele draagkracht, wel iets mag worden gedaan. Vooral achten wij 't van B. en W. goed gezien, dat zij juist die plek, welke bijzonder de aandacht van stadgenoot en vreemdeling trekt, tot ver fraaiing uitkozen. Maar juist daarom te meer betreuren wij 't dat wij den vreemdeling onmiddellijk naast dit bekoorlijk plekje moeten laten zien ons kerkhof, de algemeene begraafplaats, den hof der dooden, juist gelegen tusschen de woningen der levenden, midden in de bebouwde kom der gemeente, ten spot van de wet op de begraafplaatsen, die een ver wijderde ligging van de bebouwde kom dei- gemeente uitdrukkelijk voorschrijft. Onbe grijpelijk is zeker de lankmoedigheid van Gedeputeerde Staten, die waar zij in andere plaatsen, de wet zoo streng wisten te handhaven, in Schiedam een toestand laten voortbestaan, die reeds jaren lang in flagranten strijd met de wet is. Maar o. i. geldt hier niet allereerst de vraag, hoelang wij nog op de lankmoedig heid van Gedeputeerde Staten zullen mogen rekenen, maar dringt zich veelmeer de kwestie op, of 't in 't belang der gemeente is, een toestand te doen voortduren, die wellicht eenig is in ons land. De onmoge lijke ligging van het kerkhof schijnt uit hygiënisch oogpunt geen zorg te baren. Zal dit ook zoo blijven, wanneer onverhoopt, besmettelijke ziekten, waarvan wij tot heden betrekkelijk vnj bleven, werkelijk epidemisch heerschen? Zal dan het kerkhof met zijn afvoerkanalen, de omringende slooten, geen gevaar voor den algemeenen gezondheids toestand opleveren Doch zelfs indien het hygiënisch belang niet woog, zou het financieel belang der gemeente de overplaatsing van het kerkhof raden. Daardoor zou een prachtig terrein in het midden der stad worden verkregen, dat der gemeente zelf of haren ingezetenen tot verschillende doeleinden uitnemend van dienst zou kunnen zijn. In de eerste jaren na de sluiting van het kerkhof zou het vrijgekomen terrein zeker tot niets anders dan tot wandelplaats of overweg kunnen be nut worden, maar na het verschijnen var. den wettelijken termijn zou 't zich tot bouw terrein uitnemend leenen. Aldus achten wij de verplaatsing van het kerkhof in het veelzijdig belang van de gemeente geboden. Waar dit belang zoo luide spreekt, moeten de onvermijdelijke bezwaren niet langer weerhouden, de kerkhofkwestie aan te pakken, die eene afdoende oplossing dringend eischt. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie betreffende de vergadering door de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond Zondag a. s. te houden. Ook.te dezer plaatse herinneren wij er aan, dat donateurs, of zij die het nog worden, vrijen toegang hebben tot deze vergadering waarin de weleerw. pater Ermann zijn wel sprekend woord zal doen hooren. Het aanvankelijk vermoeden dat de dood van jien eergisteren-avond op den Overschie- schen weg gevonden B. van der Kruit, was toe te schrijven aan de noodlottige gewoonte om achter op rijtuigen te klimmen, heeft zich bevestigd. Een vrouw en een meisje uit Overschie hebben bij de politie mede- deeling gedaan, dat de jongen van een uit de richting Schiedam komend z.g. Utrechtsch wagentje is gevallen, met het bekende gevolg- Door de politie is aangehouden een 12- jarige jongen H. J. G. H., die de ouderlijke woning te Rotterdam was ontloopen. Hij is weder naar zijne ouders teruggebracht. In de gistpakkerij van de firma B. A. J. Wittkampf alhier had Bart de Groot heden-morgen omstreeks 5 uur het ongeluk met den duim der linkerhand tusschen de machine te geraken, waardoor ditlichaamsdeel geheel werd afgekneld. Hij is daarop naar 't Ziekenhuis gegaan, waar hij werd ver bonden. Rotterdams gemeenteraad. In de zitting van den Rotterdamschen gemeenteraad van gisteren kwam o. a. een voorstel in tot het verrichten van verschil lende werken aan het abattoir; kosten f10,000. Nog kwam een voorstel in om H. M. de Koningin te verzoeken een blazoen vast te stellen voor een wapen der stad Rotterdam. De Raad bepaalde het pensioen voorden eervol ontslagen directeur der gemeente reiniging, den heer A. C. Cramer, op f 2139 per jaar. Goedgekeurd werd o. a. het voorstel om de ophooging der terreinen voor het nieuwe ziekenhuis onder Kralingen ondershands op te dragen aan den aannemer G. A. van Hattem a 38 cents per M3. Verschillende verordeningen welke aan eerie herziening moesten ontworpen worden, werden opnieuw onveranderd vastgesteld. Daarna kwamen aan de orde de voor stellen in zake de verbetering van den Binnenwegsche brug, welke in de zitting nog .vermeerderd werden met een voorstel om den toestand onveranderd ]te laten en een nieuwe brug naast de bestaande te leggen, waarvan de kosten op f75,000 geraamd werden. Deze kwestie lokte breedvoerige debatten uit. Verschillende leden waren tegen dem ping van het Singelwater, omdat men deze fraaie waterpartijen wilde behoudenan deren zagen ir. een gedeeltelijke demping of het leggen van een dam geen heil, doch wilden slechts afdoende verbetering door geheele demping tot de Delftschepoort toe. waartegen door anderen weer werd aange voerd dat verbetering der gemeenschaps wegen ondoenlijk is zonder voorafgaande onteigening van een groot deel der oude binnenstad tusschen Vest en buitenstad. Weder anderen stelden de belangen der in- dustrieelen op den voorgrond en wezen er op, dat deze bereid waren over een tijdruimte van 3 jaar 1 30,000 bij te dragen in de kosten van een nieuwe brug, terwjjl die brug te hunnen behoeve dan slechts geopend be hoefde te worden des nachts tot des ochtends 7 uur. Ten laatste werd besloten met 25 tegen 15 stemmen, om in het jaar 1901 ter plaatse van de Binnenwegsche brug een dam te leggen en een 10 meter breede weg langs de achterzijde van de Baan te maken, van af de Hofmansbrug tot aan Boschoek, terwijl voorts in beginsel besloten werd tot demping van den Coolsingel en Schiedamsche Singel. De nieuwe bouwverordening de vorige week door den raad der gemeente Overschie aangenomen, dankt haren oorsprong aan het volgende Met het oog op het feit, dat tusschen de Ceintuurbaan en Walenburg een uitgestrekt terrein (pl.m. 26 H. A.) door Rotterdamsche bouwondernemers is aangekocht met het plan daar een geheel nieuwe stadswijk te doen verrijzen, was herziening der bestaande bouwverordening dringend noodig om te zorgen, dat »Nieuwerschie" geen beruchte wijk werd, maar integendeel een schoon e voorstad van Rotterdam. Daarom dan ook hebben B. en W. een verordening ontworpen, die alle minder gewenschte toestanden onmogelijk zal maken. De Rijksbuizenfabriek, vroeger kogel gieterij aan de Buitenwatersloot te Delft, zal niet geheel ontvolkt worden, maar be staat het voornemen aldaar een opzichter met een deel der werklieden gedetacheerd te houden. Men is thans begonnen met de inscheping der machinerieën, welke naar Zaandam over gebracht zullen worden. De villa »Nuova", aan den Delftschen weg, nabij de Hoornbrug, zal, naar men zegt, ingericht worden tot theologische school van de Ger. Kerken. BINNENLAND. H. M. de Koningin heeft f 100 geschonken als bijdrage ten behoeve van en als blijk van belangstelling in de Vereeniging in het belang van lijdende Nederlanders, verpleegd te Gheel (België), en wel meer bepaald ten behoeve van een eigen lokaal voor de godsdienstoefeningen Bij de gisteren in het kiesdistrict Veendain gehouden stemming voor de Tweede Kamer werden uitgebracht 3069 stemmenva" onwaarde 46, geldig dus 3023. Daarvan verkreeg de heer J. H. A Schaper (soc.- democr.) 1597 en mr. E. A. Smidt (Hb' aftr.) 1426. Gekozen is dus de heef J. H. A. Schaper. Het kiesdistrict Veendam heeft 5433 kiezers. Bij de algemeene Kamerverkiezingen op 15 Juni 1897 in het district Veendam, dat toen 6510 kiezers telde, werd mr. E. Smidt bij eerste stemming gekozen. Van de 4476 uitgebrachte geldige stemmen had hij er 2326 de heer M. H. A. v. d. Valk (antir.) 1467, de heer W. P. G. Helsdingen (soc.' democr.) 465 en de heer D. R. Mansholt (proleet.) 218. Den 26en Juni 1816 werd tusschen het koninkrijk Pruisen en de Nederlandsche regeering een grensverdrag gesloten. In par. 34 van dit verdrag werd bepaald, dat tot regeling van het fabrieksverkeer aan de grenzen een afzonderlijke overeenkomst zou worden aangegaan. Tengevolge daarvan werd door de Pruisische regeering een voor- loopige regeling opgesteld, ten behoeve van aan de grenzen der beide Staten wonende fabrikanten voor het ongehinderd en vrij van rechten invoeren en uitvoeren van grondstoffen, of nog niet geheel bewerkt® waren. De Duitsche regeering heeft thanSi naar de Reichsanz. meldt, aan de Neder landsche en Belgische regeeringen kennis gegeven, dat zij deze regeling met ingang van 1 Juli a. s. intrekt. Herhaaldelijk komt het voor, dat milt' tairen, die met of zonder verlof van hun korps afwezig zijn, zich bij den plaatselijken ot garnizoenskommandant aanmelden, als zijnde zonder geldelijke middelen, om naaf hun garnizoen terug te keeren. Het gevolg hiervan is, dat hun dan een vrijgeleide wordt verstrekt naar hun standplaatsen, waarvan de kosten ten laste van het Rijk komen. Ten einde nu aan dergelijke voor vallen meer paal en perk te stellen, zal een bepaling in het leven worden geroepen, waarbij de kosten van vervoer, zoowel van de daders als van hun geleiders, zoomede de aan hen rechtens te verstrekken dag gelden, op de daders worden verhaald. Ofschoon men na de verwerping de' verhooging van het subsidie voor de Parijsche tentoonstelling door de Tweede Kamer vreesde, dat de inzending der fotografische kaarten enz. van de topografische inrichting van het departement van oorlog niet z"u geschieden, verneemt de N. R. Cl. .ui4 goede bron, dat die inzending toch plaats hebben. Aan genoemde inrichting is men druk bezig met alles daarvoor in ge" reedheid te brengen, ten einde Nederland op dat gebied waardig te vertegenwoordigen- Kluchtige zetten. Het Huisgezin schrijft Mr. Verkouteren is door een goed vriend leelijk op de vingers getikt. Deze scherp zinnige christelijk-historische rechtsge leerde had te Rotterdam verteld, dat de meeste hoofdofficieren katholiek z(jn". is Het Vaderland, dat daarnaar een onder zoek heeft ingesteld, gebleken dat onder de 15 generaals maar 2 Katholieken en onder de 9 regiments commandanten der infantefie ook maar 2 Katholieken worden aangetroffen- De heer Verkouteren wil thans wel in het Ned. Dagbl. erkennen, dat hij zic,, »den toestand ernstiger had voorgesteld Het komische van dit antwoord nu daar gelaten, blijkt hier toch uit met welke onverantwoordelijke lichtvaardigheid on2® jurist politicus praat en schrijft. Hij *|S er niets van, en toch verzekerde hij zijn hoorders, dat de meeste hoofdofficier®0 katholiek zijn. Van ernst en waarheidsheld" is bij dezen voorganger eener politie^® partij geen spoor te bekennen. Dit blijk» wellicht nog sterker uit een volge,|d zinsnede :»»Wat ik te Rotterdam zeide,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2