toen op de tweede verdieping brand uitbrak door het vlamvatten van gordijnen. De litten werkten ai spoedig niet meer, en de trappen en gangen raakten verstopt door de dringende vluchtelingen. Velen sprongen uit de vensters, en vielen op straat dood of werden halfdood opgenomen en in de naburige huizen gebracht. Vooral in het huis van Jay Gould's dochter werden veel gewonden opgenomen. Acht gekwetsten zijn reeds bezweken in de hospitalen. Het vallende puin vernielde een paar brandspuiten en doodde eenige spuitgasten en politie agenten. Men vreest, dat minstens 40 tot 50 lijken onder het puin bedolven liggen. Een nader bericht meldt, dat reeds als slachtoffers gevonden zijn twaalf lijken van vrouwen en twee van mannen, gewond zijn er 34, de meesten vrouwen. Men schat het aantal vermisten tusschen de 50 en 70. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 20 Maart 1899. Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam. Rede van pater Ermann S. J. De uitslag der verkiezing van vier be stuursleden der atdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond in de plaats van de aftredende bestuursleden, de heeren C. J. Wiileman, A. A. Marrevee en H. J. Töns en het aftredend bestuurslid den heer J. M. Voorthuijzen, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, is al volgt Er zijn uitgebracht 350 stemmen, waarvan 9 van onwaarde, alzoo341 geldige stemmen en volstrekte meerderheid 171. Uitgebracht werden op de heeren A. A. Marrevee 196, H. J. Töns 186, C. J. Wii leman 204, J. R. Combrink 157, Th. Groe- nendaal 167, C. Landsbergen 213, en Jos. Mouwens 199 stemmen. Gekozen zijn alzoo de heeren C. J. Wii leman, A. A. Marrevee, C. Landsbergen en Jos. Mouwens. Grootsehe bouwplannen te Rotterdam. Eenigen tijd geleden, werd door ons mei ding gemaakt van het Beursplan te Rot terdam, waartoe het initiatiet uitging van een der jongere architecten, den heer W. Molenbroek, gesteund door een consortium van invloedrijke mannen en het gemeente bestuur. Het plan was om het oude beursgebouw af te breken en in de voor- lijn van de Noordblaak en omgrensd door het West-Nieuwland, de ontworpen Beurs straat ter plaatse van de voormalige Reraonstrantsche kerk en belendende per- ceelen een nieuwe Beurs te stichten een plan wat veel toejuiching ondervond. Nader wordt nu gemeld Door de onredelijk hooge eischen evenwel van een paar eigenaars van perceelen aan het West-Nieuwland is van het eerstge- vormde plan tot Beursbouw afgezien moeten worden. Architect en consortium hebben intuschen niet stilgezeten en dank zij de medewerking van den minister van water staat, handel en nijverheid bestaat er thans niet alleen kans dat Rotterdam in het bezit zal komen van een nieuwe Beurs, doch ook van een nieuw post- en telegraafkantoor, daar zoowel van de zijde van het hoofd bestuur der post- en telegrafie als door het publiek reeds verlangend naar ver betering is uitgezien, wijl het tegenwoordige gebouw ondoelmatig is en met voor uit breiding vatbaar. Het is nu aan den heer Molenbroek gelukt zich den steun der regeering te verzekeren en de minister heeft behoudens nadere goedkeuring de toezegging gedaan het post- en telegraafkantoor aan hel Beursplein te doen afbreken en daar ter plaatse met eene uitbreiding in de richting van de gedeeltelijk te dempen Blaak, de nieuwe beurs te stichten, waaraan een oppervlakte zal kunnen gegeven worden van 4500 M3. Deze medewerking wordt van regeeringswege verleend onder voor waarde dat het consortium ter plaatse van de oude beurs, doch in de rooilijn van de Noordblaak, een oppervlakte van 4000 M3 vrij maakt voor het van rijkswege te bouwen nieuwe post- en telegraafkantoor, welk gebouw dan nog 1200 M3 grooter zal worden dan het nieuwe post- en telegraaf kantoor te Amsterdam. Het consortium zal door aankoop eige nares moeten worden van de benoodigde perceelen aan de Beurssteeg en het West- Nieuwland, hetzij door minnelijke schikking hetzij door middel van een onteigeningswet. Volgens deze plannen zal van de ge meente Rotterdam geen geldelijke bijdrage verlangd worden, integendeel worden de panden van de gemeente aan de Beurssteeg door het consortium gekocht. De plannen voor de inrichting van de nieuwe Beurs blijven als vroeger gemeld, nl. het gebouw omgeven door een winkel galerij welker huuropbrengst den beurs bouw zal moeten bekostigen. Bij de uitvoering van deze bouwwerken zal men een hulpbeurs en hulp post- en telegraafkantoor moeten bouwen op een nader aan te wijzen terrein. Mochten deze grootsehe plannen tot uit voering komen, dan zal daarmede het algemeen belang in vele opzichten gebaat zijn, niet het minst ook uit het oogpunt van weikverschalfirig. de oude Ned. Herv. Kerk pn deed daarin brand ontstaan, die zich weldra zoo uit breidde dat kerk en toren weldra één vuurzee geleek. Een schoon gezicht was het wanneer men van Schiedam komend, aan een krom ming van den weg, de reusachtige vuurbaak zag opdoemen boven de besneeuwde velden- Hoog uit sloegen de vlammen, een vonken regen daalde neder, en fraaie lichteffecten werden getooverd op en om de Schie- Fantastisch verlicht leverden de molens een interessant schouwspel op. Ondanks de hevige koude en ruwe hagel' jachten spoedden zich dan ook heel wat menschen naar Overschie om een kijkje te nemen. Daar was natuurlijk alles op been. De kleine spuitjes der gemeente konden weinig tegen de vlammen uitrichten en men bepaalde zich er toe daarmee f'0 tegenoverliggende huizen te beschermen- De burgemeester van Overschie, de heer Bos, telefoneerde naar Rotterdam om een stoombrandspuit. De burgemeester Rotterdam gelastte daarop onmiddellijk aan de stoombrandspuit no 2. uit te rukken en deze verscheen te ongeveer 10 uur 15 mm- ter plaatse. Later ontbood men nog de drijvpmi" stoombrandspuit. Kerk en toren zijn echter geheel uitge brand alleen de muren staan nog als een laatste overblijfsel van het aloude gebouw- Dij de Zaterdag-middag gehouden verpach ting van den lol tusschen Schiedam eV Vlaai-dingen enz. was de hoogste bieder de heer A. Bontebal te Schipluiden voor f 5809 In de touwslagerij van den heer Lely 10 Maassluis had Zaterdag-morgen omstreeks 11 uur een treffend ongeluk plaats. De 17-jarige Rika Bakker geraakte, d "f onvoorzichtigheid met haar rechterhand beklemd tusschen de machine, waardoor di' lichaamsdeel nagenoeg afgeklemd werd. De direct aanwezig zijnde geneesheer achtte onmiddellijke opzending naar h®t Ziekenhuis te Rotterdam gewensoht., «aar heen het meisje met den eerstvolgenden trein werd vervoerd Kerkbrand te Overschie. Het hemelvuur heeft de kwestie van het al of niet voortbestaan van den bekenden Overschieschen toren opgelost. Een der twee felle bliksemstralen die, gevolgd door ratelende donderslagen, ons Zondag-avond omstreeks 9 uur deden opschrikken, trof Gedurende de vorige week zijn dm1 Nieuwen Waterweg ingekomen 123 schepe'1, waarvan 3 zeilschepen, allen bestemd vooi' Rotterdam. In hetzelfde tijdperk van 1898 kwam?11 binnen 136 schepen, waarvan 7 zeilschepen e" 1 zeelichter, Hiervan waren bestemd voC Rotterdam, 133, Vlaardingen 1, Maassluis 1 en Hoek van Holland 1. Tot op heden is het aantal binnengekotfi00 schepen 44, metende 111,975 netto regis101' ton meer dan tot op gelijken datum in 1898' BINNENLAND. Jongstleden Zaterdag is aan H. M. 4® Koningin-Moeder ten paleize te 's-Graven- hage een huldeblijk aangeboden namens het personeel van het Koninklijk Staldepartemen t- De verkiezing te Veendiun. Volgens een aan de N. R. Ct. m' Veendam toegezonden schrijven zoude0 op den ongunstigen uitslag van de stemm'0# in dat district van invloed geweest zijn de houding der radcalen. Hoewel de radical0 kiesvereeniging te Veendammr. Smidt me' algemeene stemmen had candidaat gesteld zouden er weinig stemmenvan die zijde °P hem uitgebracht zijn. De Tijd gelooft dat de afloop der vel" kiezing te Veendam voor al de welgezind®0 in den Lande een groote teleurstelling is' Hij weerspreekt het vertrouwen, dat invloed van de socialisten in het Noord®'1 dalende is. Het blad schrijft hem echt®1 »voor een zeker gedeelte op rekening Vii" de in Groningen zeer gewilde persoonlijk0®1' van den socialist Schaper, die reeds vroeg®1 gekozen werd tot lid van den gemeenterad' van Groningen, en bij de jongste v01' kiezingen in twee districten tot lid Provinciale Staten. der Zondag-middag om half een uur hield in de zaal der O Ilicieren-Vereenigi ng de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksdond de gewone maandelijksche vergaderiag, waarin de weleerw. pater Ermann S. J. uit Rotterdam als spreker zou optreden; de zaal was dan ook goed bezet. Toen pater Ermann met den eerw. adviseur en den president de zaal binnenkwam, werd hij met applaus begroet. Daarna nam na opening der vergadering met gebed de pres dent het woord om in een korte inleiding pater Ermann het welkom toe te roepen. Hij ver trouwde dat de woorden van den spreker, die zoo vol ijver is ook voor den werkman, zouden strekken tot nut en voordeel van allen. Vervolgens las de heer au Hees de notulen der vorige vergadering welke werden goedgekeurd. Toen betrad pater Ermann het spreekgestoelte. De weleerw pater Ermann, die daarna onder applaus deu katheder besteeg, verklaarde met genoegen te zien dat men na de keurige rede van Ds. Schrijver over de Jezuieteu, in Schiedam nog niet zoo bang was ge worden of men wilde wel eeu oogeublik naar een Jezuïet komen luisteren. Daarom moest men echter niet deuken, dat spreker over de Jezuieteu zou komen sprekenhij had daar wel over gedacht, maar meende dit nu niet te moeten doen, omdat hij binnenkort een spreekbeurt voor de St. Willibrordus-Stichting, zal vervullen en hij dan gelegenheid vindt iets over de orde der Jezuieteu te zeggen, want, hoewel zelf Jezuiet, mag hij daarover toch wel eeu woordje mcdesprekeu. In deze vergadering zou hij spreken over het huwelijk, over de zaken die het be.etten, vervalschen, vernietigen spr. zou aantoonen hoe het huwelijk van den christen is en zijn moet, wil het niet ten onder gaan. Na een geestige causerie over de huwelijkskansen betoogde spr. hoe het huwelijk in onzen tijd voor velen eiken dag moeilijker, dikwerf onmogelijk wordt, bet getal der jongelieden die het vluchten, wordt met deu dag grooterzij zien daarin niet een beroepsplicht, een rustplaats, een bekoorlijkheid des levens, maar beschouwen het als een slavernij, een juk waaraan zij zich moeten onttrekken. Ouder de talrijke oorzaken zijn er vooral twee die het huwelijk belettenhet zin genot der mannen en de weelde der vrouwen, het dol zinnig jagen naar genot der mannen doet de bestendige liefde vluchten die van jongs af zijn leven in zondige losbandigheid heeft doorgebracht, die in theater, caié chantaut, ot door romau, feuilleton of rechtszaal is opgeleid, voonheiu is de huwelijksband te zwaar: hij wil vrij zijn en blijven. De buitensporige weelde der vrouw is mede een hnwelijksbeletselde j ingelieden worden daardoor afgeschrikt de jongman die alles tot zijn genoegen heelt, gaat cijferen waaneer er sprake is van een huwelijk, hoeveel geld de vrouw voor haar opiooi zal noodig hebben, en peinst er over wat er al met voor dochters eventueel uit dat huwelijk geboren uuodig zal zijn, tot zij met de moeder kunnen wed ijveren in weelde en opschik. Zoo beletten het zingenot der mannen en de weelde der vrouwen het huwelijk en bevorderen zij veelal een celibaat van wellust. Maar n et alleen he le ten zij het huwelijk, zij vervalschen het ook; zij maken dat waanneer er sprake is van een huwelijk er voor alles gevraagd wordt of de naam een hooge klank heeft, of er veel geld is, maar naar zielenadel of deugd niet wordt gevraagdeerzucht en grootheids waanzin geven den doors ag bij het huwelijk, dat als een contract omschreven wordt. Wanneer in zulk een huwelijk waarin twee wezeus elkaar dulden, het harte lijdt en de bekoring aantreedt, wanneer de vuilaardige roman doet droomen van onwettige liefde, dan vertoont zich het monster der echtbreuk, de echtbreuk dat groot zedelijk kwaad der familiën, vroeger voor een familie een eeuwige schande, nu zich dageljjks onbeschaamd openbarend bij die huwelijken waarbij de kerk wordt vervangen door het rechtskundig kantoor, die huwelijken •vaarbij o. a. naar Kant's leer, het huwelijk tot een handelszaak wordt verlaagd de beweegreden van zulk een huwelijk is slechts bevrediging der zinnelijkheid, de voortplanting niet het doel, maar de toevallige vrucht van het huwelijk. 1 egenover dit huwelijk der zinnelijkheid etaat het ware huwelijk dat tot eerste doel heeft de voorplanting der menschheid in dienst der gemeenschap, der maat schappij. Daarom behoort het kind nog niet onvoor waardelijk aan de maatsehappij want, gesproten uiteen zelfstandige gemeenschap, leeft het naar Gods beschik king eerst met die maatschappij, wanneer het zijn eigen rechten tegenover haar kan doen gelden. Wel heeft de Staat recht er voor te waken, dat het kind eeu waardig lid der maatsehappij worde, maar hij mag niet ingrijpen in de rechten der ouders de ouders zijn de geboren opvoeders en onderwijzers hunner kinderen, de maatschappij heeft hier geen onvoor waardelijk recht en wanneer zij eischen stelt voor de opvoeding van het kind, moet zij die zoo schikken ordenen en bepalen, dat het kind in staat zij het rijk Gods te winnen en zijn deel in het aardsche verwerve voldoet het leerplicht-ontwerp-Borgesius hieraan niet, dan is het uit den booze. Het einddoel van het huwelijk is de stichting, de vestiging van het rijk Gods door tusschenkomst der menschen, de voortplanting van het godsdienstig heiligdom, de familie, die de maatsehappij vormt en de grondslag dier familie is het huwelijk, eerbied wekkend om zijn ouderdom, zijn Stichter, en zijn doel, het huwelijk de instelling van den eeuwigen God, het heiligdom dat Hij voor schennis heeft behoed door het een en onoplosbaar te maken en het te verhellen tot een Sacrament. Tegenover deze christelijke opvatting van het huwelijk staat de opvatting in de tegenwoordige maatschappij, die het huwelijk beschouwt als een firma en de ver houding ook wettelijk als die van twee firmanten wil regelen. Allereerst heeft het Protestantisme het huwe lijk uit zijn onmiddellijke betrekking tot God omlaag getrokken, het verlagend tot een zuiver menschelijke daad, de oplosbaarheid van den huwelijksband erken: nend daarna heeft de voortwoekerende Fransche revo lutie aan dit heiligdom de schendende hand geslagen. Spr. zette hier uiteen hoe in Frankrijk onder de wet- Naquet het aantal echtscheidingen schrikbarend is toe genomen, het in Amerika zoo groot is dat een blad te San Francisco durfde spreken van slechts 641 echt scheidingen op 2000 huwelijken en zelfs in Amsterdam in 1897 op 3652 huwelijkeu 146 echtscheidingen voorkwamen. Spr., er op wijzend hoe dit schrikbarend euvel het gevolg is van de tegenwoordige opvatting der serueele rechten en verhoudingen, betoogde, dat de oplosbaarheid van het hnwelijk de eerste stap is tot de afschaffing meer nogdie oplosbaarheid is de af- schalfing behoudens eenige maatschappelijke beperking. Verder zette spreker uiteen hoe de leer der vrije liefde door de apostelen van het ongeloof en der so ciaal- democratie gepredikt, thans reads verkondigd was door vrouwelippen in een publieke hoog deftige vergadering hier te lande, n.b. op een congres ter bevordering der openbare zedelijkheid. Hoe die afschuwelijke leer, die ook door andere vrouwen van naam wordt ge predikt en over 't algemeen in het feminisme uiting vindt, tot nadeel vooral van de vrouw uitloopt; de haardsteden worden aldus hoenderkotteu en eeu dierlijk geslacht wordt gekweekt. Tegeuoyer deze opvatting van de vereeniging van man en vrouw stelde spr. het christelijk huwelijk door God onoplosbaar ingesteld, Hij die in dat huwelijk zijn vrijheid offert, is geen slaaf, want hij onderwerpt zich aan Gods besehikking, Spr. ontzenuwde verder het meermalen aangevoerde argument van ongelukkige huwelijken Zeker is er in 't huwelijk regen zoowel als zonneschijn, ongelukkige huwelijken zijn de over haaste, onberaden huwelijken; ongelukkige huwelijken zijn vooral de gemeDgde huwelijken, maar dr. Aletta Jacob's bewering dat de gelukkige huwelijken uit zonderingen zijn, is een lengen neen er zijn Godlof tal van gelukkige huwelijken, huwelijken waarbij de genade haar heerlijk licht doet stralen bij alle men schelijke zwakheid. De christen ziet bij dat huwelijk niet alleen den eed dien hij zwoer het woord dat hij gaf en ontving, maar de vereeniging door den ai- machtigen God in een onverbreekbaar huwelijk. De ware christen ziet door de genade van het Sacram ent ook wanneer later de wederzijdsche gebreken zich open baren, zijn liefde niet verkoeld, maar bemiut meteen standvastige liefde zijn wederhelft met wie hij door een onverbreekbaren band vereeuigd is. Geeft uien de wet der onoplosbaarheid prijs, dan verdwijnt het huwelijk. Met een schoone peroratie op de ware christelijke liefde in het huwelijk, besloot spr. zijne leerrijke rede meermalen door applaus onderoroken. De geestelijke adviseur, de weleerw. heer Van den Berg, dankte den weleerw. spreker, hier geen onbekende': de hooggespannen aandacht der vergadering was hem zeker reeds een dankbare erkenning bij zijn ernstig; belangrijk onderwerp vervat in rede voor allen zoo leerrijk den grootsteu dank zou men hem zeker brengen door zijn woord te bewaren in 't hart, er het leven naar in te rienten. Met de betuiging van aller dank gaf spr. ook de verzekering dat hier nog volstrekt geen Jezuietenvrees heerscht, maar allen verlangend uitzien naar het oogenblik waarop pater Ermann, de Jezuiet, weer zal komen, om zijn krachtig verkwikkend woord te doen hooren leve de Jezniëten, leve pater Ermann daverend langdurig applaus De heer Marrevee nam daarna, gebruik makende van de talrij kheid der vergadering, da gelegenheid te baat om nog eens te herhalen wat hij de vorige maal over het bezoeken der gewone maandelijksche bijeen komsten heeft gezegd. De president deed dan mede- deeliog van verschillende zaken o. a. dat door het Centraal Bestuur ter gelegenheid van den verjaardag en den kronii.gsdag van Z. H. Paus Leo XIII door het Centraal Bestunr een adres aaa Z. H. is verzonden, welks inhoud wij vroeger reedt meldden dat Maandag avond om zeven uureene vergadering der Vakvereeniging Brandersknechts is belegd, waarin over de samensmel ting der afdeelingen van deze vereeniging zal worden beraadslaagd en een definitief bestaar gekozen. Deze vakvereeniging telt thans 70 leden. Daar dit getal gevoegelijk tot 400 zal kunnen stijgen wekt hij allen op deze vergadering bij te wonen, ook met het oog op de op te richten Kamers van Aroeid dat in de vorige week op initiatief der onderafdeeling St Aubertus eene vergadering van verschillende vereenigingen is ge houden, teneinde aan de bakkersgezellen op de erkend Christelijke feestdagen rust te verzekeren. Verschillende vereenigingen hebben hun steun toegezegd ook de Volksbond. Hij wekt allen krachtig op om daartoe mede te werken, door op die dagen geen brood van de bakkers te nemen. Van eenig Lederbewerkers was een schrijven ingekomen, om tot oprichting van een onderafdealing te geraken. Als getuigen bij de opening der stembus werden aangewezen de heeren, Kloppers, Brondsgeest, Helgers, Veelders en van Slobbe. Als onderafdeeling is aan de Bondsafdeeling toegetreden een Tooneelvereeniging. Donderdag-avond half negen zal een vergadering van timmerlieden plaats hebben. Over het in eene vorige vergadering gedaan voorstel van den heer Schoof om aan het Bestuur een snbsidie te vcrleenen van f 30 per jaar, werd nog al eenige dis- eussie gevoerd. Op verzoek van den Voorzitter trok de heer Schoof zijn voorstel iu, zoodat de kwestie daarmee eindigde. De Voorzitter sloot vervolgens met een woord van dank en gebed de vergadering. De Harmonie ,,St. Ambrosius" voerde tijdens de bijeenkomst op goede wijze verschillende stukken uit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2