De residentie van de regeering der «Philippijnsche republiek" moet naar San Fernando verplaatst zijn. Naar officieele opgaven van het Ameri- kaansche oorlogsdepartement zijn sedert 4 F ebruari op de Philippijnen 157 man gevallen en 864 gewond. Uit Washington wordt gemeld, dat het vertrouwen der Filippijners in Aguinaldo ten zeerste geschokt is. Aguinaldo moet zich gereed maken om met zijn familie uit Malolos te vluchten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 31 Maart 1899. Een belangrijk deel der stad heeft sedert gisteren een meer opgewekt en levendig aanzien gekregen. De heer B. Hosman heeft aan de Lange Haven Z.-Z. nabij de Gerrit Verboonstraat een winkel geopend, die reeds van ver bijzonder de aandacht trekt. Zijn zaak in fijne vleeschwaren en comestibles, geheel naar de eischen des tijds ingericht, biedt veel wat voor de eet tafel noodig is, Zij die met de zorg voor dit gewichtig meubel belast zijn, zullen er naar wensch kunnen slagen. In het bestuur van de onderafdeeling Brandersknechts van den Ned. R. K. Volks bond, afd. Schiedam, zijn gekozen de heeren T. Kuijl, N. J. Paardenkamp en A. van Krugten, meesterknechts; A. Feelders, G. A. Huiskes en E. A. de Groot, onderge schikten. De functiën zijn als volgt verdeeld T, Kuil, 'presidentA. Feelders, secretaris, A. van Krugten, penningmeester, N. J. Paardenkamp, le eommissarisG. A. Huis- kens, 2e commissaris. In de bierbrouwerij van de firma Van der Schalk Co. had heden-morgen de 18 jarige J. van WagtendoDk, wonende Singel, het ongeluk te vallen bij het overtappen van de eene kuip op de andere, waardoor hij aan een zijner beenen verwond werd. Nadat hem geneeskundige hulp was verleend, werd hij per rijtuig naar zijne woning vervoerd. In de zitting van den Rotterdamschen ge meenteraad van gisteren kwam o. a. in een voorstel om f 30,000 toe te staan voor uit breiding van het telefoonnet. De Raad benoemde tot vaccinateur-directeur en tot vaccinateur bij het Genootschap ter bevordering der koepokinenting de heeren drs F. K. A. Rombach en W. de Lange. Verschillende voorstellen tot verkoop ver huur of ruiling van grond werden aange nomen. Het belangrijkste punt der agenda was het voorstel tot vaststelling van het wapen voor de tegenwoordige gemeente Rotterdam. Dit voorstel gat aanleiding tot allerlei beschouwingen op heraldisch gebied. Ten slotte werd op voorstel van den heer Boot daan had, niemand die hem een woord zei over de zelfzucht van de dorpelingen doch de eenzaamheid, waarin de pastoor en hij leefden, was welsprekender dan te taal der menschen. Op zekeren avond na het avondgebed wierp Jan Dauphin zich voor de voeten des priesters en besproeide diens handen met heete tranen. «Eerwaarde heer, zoo verzocht hij, wilt gij mij toestaan dat ik mijne moeder ga omhelzen vóór ik naar mijn bataljon terugkeer De pastoor stond op en reikte hem een verlofpas toe, dien hij voor hem aangevraagd had, en ook een brief van zijne moeder die niets van de ziekte van haar zoon had vernomen. Eenige maanden daarna kwam de dokter den pastoor tegen en zeide«Wist gij wel mijnheer pastoor, dat gij u aan een bijna ze teren dood blootsteldet, toen gij u met dien afzichtelijken lijder opsloot Dat wist ik wel, was het antwoord. met, 24 tegen 11 stemmen besloten het wapen overanderd te laten. Wat de voorstellen inzake het watermor sen op straat het laten staan van handwa gens op straat enz. betreft, schijnt hetwel of daaromtrent nimmer een beslissing kan genomen worden. Minstens zesmaal werd dit punt reeds aangehouden wegens het vergevorderd uur en thans weder op verzoek van den heer Milders wegens ongesteldheid van den heer Sanzon, voorsteller van een der amende menten. Naar de Tel. verneemt, zullen de Rotter- damsche gemeenteraadsleden, de heeren de Monchy, van Stolk en Kolff, zich bij de a.s. verkiezing niet meer herkiesbaar stellen. Naar men verneemt, zal H. M. de Koningin bij Haar bezoek aan Rotterdam in Juni a.s. de inrichtingen voor Doofstommen onderwijs aan de Ammanstraat aldaar bezichtigen, alwaar ook enkele leerlingen voor Hr. Ms. kosten onderricht genieten. Door het bestuur zijn reeds voorbereidende maatregelen voor de ontvangst getroffen. Uit Overschie wordt in dato 30 Maart aan de S. Ct. gemeld Gisteren-middag had alhier de aanbeste ding plaats voor het bouwen van de noodkerk op het ;terrein der remise van de Rotter- damsche Tramwegmaatschappij. De uitslag daarvan was, dat ze zal gezet worden door den heer M. C. de Bruijn alhier voor f 777. Het gebruiken van het terrein is door de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij to gestaan voor f200, zoolang als het mocht noodig zijn. De kerkelijke inzegening van het huwe lijk tusschen A. Poot en A. Rodenburg heeft heden-middag plaats gehad in de Christe lijke school. Ofschoon ^de Gereformeerde gemeente haar kerkgebouw voor deze plechtigheid had aangeboden, is dit aan bod van de hand gewezen. Aan de Vereeniging voor bijzonder chris telijk schoolonderwijs te Vlaardingen is over 1898 een rijkssubsidie van f3591.66 en aan het bestuur der R. K. Scholen, aldaar, een subsidie van f1400 verleend. Te Vlaardingen overleed eergisteren de oudste ingezetene dier gemeente Johanne de Ligt, wed. van J. Hoogerwerf. Zij was 94 jaar en als bewijs dat zij nog zeer krachtig was, diene, dat zij verleden jaar van tijd tot tijd naar Rotterdam ging om aldaar haar koopwaar (haring) te verkoopen. De voor rekening der Vlaardingsche stoombootmaatschappij bij de firma Jan. K. Smit te Krimpen a/d Lek nieuwge bouwde stoomboot voor den dienst Vlaar dingenHellevoetsluis is te Kinderdijk van ketel en machine voorzien en van daar onder eigen stoom, weder naar Krimpen vertrokken, teneinde verder te worden afgetimmerd. Zij heeft een voor- en achter salon en is voorzien van alle gerieflijkheden voor het vervoer van passagiers. BINNENLAND. Bij Kon. besluit is vernietigd het besluit van Gedep. Staten van Friesland, waarbij Heerke Brouwer, te Dantumadeel, als eenige wettige zoon van den dienst bij de militie werd vrijgesteld, en gehandhaafd.de uitspraak van den militieraad waarbij genoemde Brou wer tot den dienst werd aangewezen, o. a. op de overweging, dat hij niet verschenen is in de zitting van den militieraad om zijne reden van vrijstelling in te brengen en door bewijsstukken te staven. Naar men aan de Tel. uit Den Haag meldt, heett H. M. de Koningin machtiging verleend om het 70-jarig bestaan van het regiment «Grenadiers en Jagers" op 7 en en 8 Juli a.s. feestelijk te herdenken. De zangvereeniging der onderofficieren, de gymnastiek- en schermvereenigingen van genoemd korps bereiden zich daartoe voor. Op een van beiden dagen zal een groot militair assaut worden gehouden. Autoriteiten en particulieren die om bij zondere en persoonlijke redenen mochten wenschen bij Hare Majesteit de Koningin- Moeder ter audiëntie te worden toegelaten tijdens Hoogstderzelver aanstaand verblijf te Amsterdam, worden uiigenoodigd een daartoe strekkend verzoek vóór 4 April a. s. toe te zenden aan den bij Hare Majesteit dienst- doenden kamerheer Jhr. G. J. van Tets, te 's-Gravenhage. Tijdens haar verblijf te Amsterdam zullen H.H. M.M, ook een bezoek brengen aan het pas geopende Onze lieve Vrouw Gasthuis aan de Oosterparkstraat. Nog voortdurend komen bij de Tweede Kamer adressen in van fabrikanten, die de Rijksverzekenngbank niet wenschen maar hunne werklieden verzekerd wenschen te zien bij eigen fondsen of particuliere maat schappijen. De Kamer van koophandel te Middelburg heeft nog een ander bezwaar, nl, tegen eene verzekering van slechts sommige werklieden in sommige bedrijven, zonder bijdrage van den Staat, ten laste van som mige werkgevers. Zij keurt het af, dat de regeering eerst met grondig nagegaan heeft, welke de zwaarte van dien last is voor de Nederlandsche nijverheid, die onder andere omstandigheden verkeert dan die in andere rijken. „Verwerken" van Militairen. In den Meer- en Amstelbode is een ver haal opgenomen, waarboven als titel staat «Militaristische willekeur", en dat dan ook in vrij heftige termen de daarin vermelde daad veroordeeld. Dit verhaal komt hierop neer, dat een fourier bij het 4e regiment vesting-atillerie, die in 1895 met gunstig gevolg examen heeft gedaan voor sergeant majoor, maar sedert wegens gebrek aan een vacature moest wachten op een aan stelling welke hem 20 en, na 3 jaar nog eens 30 cent per dag méér tractement zou hebben opgebracht door een sedert nieuwbenoemd regiment-commandant van de bevorderingsllijst is gestreken, omdat hijin 1891 was gestraft. Deze straf was intusschen niet onteerend geweest, wijl de fourier anders niet tot den cursus zou zijn toegelaten, hem geen nummer van aanstel ling had kunnen gegeven worden, en hij ook geen nieuw engagement van zes jaar had kunnen aangaan. De getroffene heeft sedert zijn laatste straf uitstekend opgepast staat ter goeder naam bekend, ook buitet de militaire kringen, en zijn gezin hoopte met levendige hope op de financieele ge volgen van vaders bevordering. De militaire term voor hetgeen deze fourier heeft ondergaan is «verwerken" maar de schrijver in den Meer- en Amstel bode wijt hieraan, en wellicht niet zonder reden, het verminderen van den lust in den krijgsdienst, zoowel bij gewone soldaten als bij het kader, daar elk onderofficier zoo spoedig hij kan een goed heenkomen pleegt te zoeken in de burgermaatschappij De Vredesconferentie. Volgens het Fremdenblatt zal Oostenrijk- Hongarije op de conferentie vertegenwoor digd worden door graaf Welsersheimb, eerste-referendaris aan het ministerie van buitenlandsche zaken, en den heer Okolicsanyi van Okolicsna, gezant in Den Haag. Beide worden bijgestaan door een hoogen militair en een jurist. Uit Rome wordt aan de Brusselsche Patriote geschreven, dat de onderhandelingen over de vredesconferentie te 's Hage nog niet zijn afgeloopen. De Italiaansch® regeering meende het kleine Nederig gemakkelijk te kunnen bewegen den PauS geen uitnoodiging voor de conferentie 40 doen toekomen, te meer, daar zij wer gesteund door Engeland. Maar de Nede4 landsche Koningin, noch de Tsaar ZIJn daarvan, volgens den schrijver, dupe ge"0"" den. Eerstgenoemde moet hebbeu verkla31 dat zij geen enkele uitnoodiging zal doe" en alleen haar paleis ter beschikking ste zoodat Rusland rechtstreeks over de '8 zenden invitaties blijft onderhandelen. Naar de correspondent verzekert, zal h0' Quirinaal bij deze onderhandelingen h8 onderspit delven. Het Vaticaan heeft aan zijne verteg0"' woordigers uitvoerige instructies gezond0" met betrekking tot het achtste punt, da4 op de conferentie zal besproken worden arbitrage. Reeds sinds de kwestie der Carolinen heeft Leo XIII dit punt la40" bestudeeren en al het materiaal, daarvoor noodig is, in gereedheid do®" brengen. Reuter seint uit Parijs Uit goed ingelichte bron wordt v0f' nomen, dat het geschil, hetwelk ontsta3" is door het door 't Vaticaan uitgesprok0" verlangen om aan de ontwapeningsconf0' rentie deel te nemen, en de weigering v3" van Italië om die deelneming toe te staa"' op de volgende wijze is geregeldDe c°"' ferentie moet zich bezig houden me' 8 ontwapening en tevens met de scheid3* rechterlijke uitspraak. De nuntius zal het Vaticaan vertege"' woordigen bij de discussie over de arbitrag0 welke een zuivere moreele quaestie is 00 dus ook een geestelijke mogendheid raak' doch de nuntius zal zich onthouden va" deelneming aan de discussie, welke l°°P over zuiver materieele kwesties, de o"4* wapening rakende. Op 1 Jan. 1899 waren in Oost-Indic notariëele standplaatsen, waaronder 2 va03 tures en 68 candidaten, waarvan 22 and®18 betrekkingen bekleeden, zoodat er ov0lj blijven 46, onder welke er nog een 7'4a is dat met eene tijdelijke waarneming bel33 is. Daar we niet weten hoeveel notariss0" in O.-I. door elkander gerekend per j3®1 benoemd worden, kunnen we niet n"e eenige zekerheid zeggen hoe lang f"8" candidaat moet zijn, alvorens men 40 notaris benoemd wordtdoch volgens 1 verkregen cijfers dunkt ons, dat de tijd 1,1 O. I. ongeveer 9 a 10 jaar zal zijn. Wat West-Indië betreft, kregen we volgende uitkomstnotariëele standplaat811 11, en candidaatnotarissen 6. (IV. Arnh. Ct-) Op verzoek van het 1 Mei-comit0 Amsterdam, om een optocht te tn°^e houden, heeft de burgemeester afwijz0(1 beschikt, op grond dat het houden van 00 optocht van zoodanigen aard en omvang bedoeld wordt, in strijd zou zijn met belangen van vrij verkeer en met eischen der openbare orde. Naar het Ilbld. verneemt, zal het ve|,z°8^ om toelating van den heer F. van Goes als privaat-docent aan de Amsterd3'" sche Universiteit in de sociaal-democratis economie waarschijnlijk worden toeges43 Het Amsterdamsch Comité heeft IJmuider vischsloep Succes IJ. aangekocht om ingericht te worden hospitaal- en kerkschip voor do Noord2 visschers. Van 1 April af zal in den oC^e^gf treinen tusschen Frankfort en Ams dam ook een spijs wagen zijn, en zuil0" j0 de coupé's zeiven enkel dranken en k°" spijzen worden verstrekt. Met ingang van 1 Mei zullen alle 4r^|J1 van de Staatsspoorwegen van Amster et d«

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2