komen aan de knieën, 't gelaat en den schedel. Reeds is hem het linkerbeen en den duim van de rechterhand afgezet. Luitenant Doneux, die over een muur werd geslingerd, heeft wonden aan de handen zijn haar, zijn wenkbrauwen en zijn baard zijn verzengd. Toen hij na zijn val tot zichzelf kwam, heeft hij den moed gehad, zich bloedend naar het bastion te begeven, om den red dingsdienst te organiseeren. Zijn handen doopte hij van tijd tot tijd, om de pijn te stillen in koud water. Van de elf slacht offers zijn er twee gestorven, twee gewonden verkeeren in hopeloozen toestand. De ramp geschiedde 's morgens te tien uur, terwijl een tiental soldaten een kanon laadden met een bom. Deze bom, kaliber 12, geheel met kruit gevuld, ontplofte in de handen van kanonnier Desmedtdoor de wegspringende stukken werd de ammu nitie, die in een naburige zaal lag, aange stoken. Al de tien soldaten werden gewond, Een minuut te voren, had een soldaat ge vraagd zich te mogen verwijderen, daardoor bleef deze ongedeerd, doch door den schrik heeft hij de spraak verloren. Storm in Frankrijk. Frankrijk is weer zwaar geteisterd door een storm, die Vrijdag-namiddag begonnen is. Op verscheiden plaatsen werden lichte gebouwen in Parijs als weggeblazen of ernstig beschadigd. In het «Bois de Colombes" is volgens de Figaro een klein meisje doer een wervel wind opgenomen, in de lucht geslingerd en tegen een boom gesmakt. Te Gennevilliers is een waggon stroo ■weggeslagen te Levallon, Courbevoie, Clichy en Puteaux zijn tal van personen gewond door dakpannen en vallende schoor steenen. Op het Champ de Mars te Parijs werd een groote tent, die door verscheiden beeld houwers in gebruik was genomen, omver geworpen; op het oogenblik van het ongeluk was gelukkig niemand in het gebouw tegen woordig. Uit Marseille wordt aan de Temps ge meld, dat de mistral sedert Vrijdag met zulk een woede heeft gewaaid, dat de mail boot Sidney, van Oost-Atrika, de haven La Joilette niet kon binnenloopen. Passagiers noch mails konden worden geland. In Oost-Frankrijk heeft de'storm een tame lijk sterke stremming in het spoorwegver keer te weeg gebracht. Te Charnay, Haute Marne, Mouy en op andere plaatsen konden verschillende treinen niet vertrekken. Uit verschillende andere plaatsen komen berichten omtrent het vergaan van schepen, vooral van visschersbooten. Ook uit Engeland komen berichten om trent stormen. Van daar dezelfde berichten als uit Frankrijk; overal ongelukken op zee en in steden. Zekere Klasing werd gisteren op de werf van v. d. Velden, Rotterd. dijk, door een aan laatstgenoemde toebehoorenden hond, in zijn been gebeten. De wond werd in de apotheek van Fillet-Kock uitgebrand. Door de politie werd heden-morgen aan gehouden de 14 jarige Gorine M., die sedert Zaterdag-morgen uit de ouderlijke woning te Delfshaven was verdwenen. De mannen van de gemeente-reiniging alhier ontvangen eerstdaags een uniformpet met nummer. Volksbadhuis. Vrijdag-avond hebben de onderteekenaars der circulaire in zake het op te richten Volksbadhuis een vergadering gehouden, om te overwegen of de oprichting van zulk een badhuis mogelijk zal zijn. Het bleek dat ongeveer 300 personen zich bereid verklaard hebben eventueel van het badhuis gebruik te maken, een half hon derd tot het nemen van een abonnement voor kuipbaden, omstreeks 400 tot het nemen van een abonnement voor stortbaden. Besloten werd, wanneer het benoodigde kapitaal bijeengebracht kan worden, tot de oprichting van een badhuis over te gaan. Een commissie van vijf leden werd be noemd, bestaande uit de heeren M. Bakkes, D. Ris Jzn., dr. C. J. Vinkesteijn en J. H. van Westendorp en mej. E. M. C. Maas. Alleen de heer Vinkesteijn, niet ter verga dering tegenwoordig, heeft de benoeming nog niet aangenomen. Deze commissie zal ten taak hebben een kapitaal bijeen te brengen van f 10.000 in aandeelen van f 100, waarvan reeds voor f 1000 is geplaatst. Bovendien zal zij de plannen hebben te bestudeeren voor een badhuis. Wij willen hopen, dat de arbeid der commissie met succes moge bekroond worden. (S. Cf.) Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 10 April 1899. De Burgemeester, de heer H. J. Versteeg, Zaterdag in de gemeente teruggekeerd heeft zijn ambtsbezigheden hervat. De heer;A. Koojjman, gemeente-bode, herdenkt heden den dag waarop hij vóór .30 jaar in dienst der gemeente trad. Den 10 April 1869 als klerk op het bevolkings bureau in dienst getreden, werd hij den 23 April 1881 tot gemeente-bode benoemd, welke betrekking hij dus sedert 18 jaar vervult. Vele blijken van belangstelling mocht de heer Kooijman op dezen voor hem zoo ge- denkwaardigen dag ontvangen. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontdekte de tapper Kohier, dat een onge- noode gast zich in zijne woning ophie°ld, die echter op zijne komst het hazenpad koos, zonder dat hij werd herkend. De 8-jarige M. Jurgens geraakte gisteren aan de Buitenhaven alhier te water. Door eenige jongens werd hij echter spoedig gered. Bezoek van H. M. de Koningin aan Rotterdam. In verband met het bezoek van H. M. de Koningin aan Rotterdam worden reeds ver scheidene plannen gemaakt. Zijn wij wel ingelicht dan zal behalve het Doofstommen- instituut aan de Diergaardelaan, ook bezocht worden door H. M. het Luthersch Weeshuis aan het Vasteland en het Sophia Kinder ziekenhuis aan den Westersingel, terwijl het bestuur van het St. Anthoniusgesticht aan den Nieuwen Binnenweg een desbe treffend verzoek tot H. M. gericht heeft. Eerewachten zullen verstrekt worden door het korps Koninklijke Scherpschutters en een compagnie der dienstdoende schutterij. Het eere-escorte van 40 ruitersallen leden der Manége, is door de dames-leden een vaandel aangeboden, welke aanbod met ingenomenheid aanvaard is. Zooals reeds in ons blad is gemeld, is de heer Ch. Moens tot hoofdcommandant gekozen en zai de volgende maand onder dienstleiding het escorte enkele ritten door de stad maken, zoodra de weg bekend is die H. M. zal volgen. Ook zal een ondercommandant gekozen worden. (Tel.) Het bericht meedeelende, dat de leden der manege te Rotterdam een eerewacht van 40 ruiters zullen aanbieden aan H. M. de Koningin bij haar bezoek aan Rotterdam, voegt het Vad. er bij Wegens het groot aantal paarden, dat dien dag noodig zal zijn, o. m. ter uit breiding der brigade bereden politie, zal de manege versterkt worden met rijpaarden uit de Amsterdamsche en Haagse he manége. Men schrijft aan de Tel. uit Rotterdam De a. s. gemeenteraadsverkiezingen, ter voorziening in de periodieke aftredingen en waarbij zooals vroeger gemeld, drie leden zich niet herkiesbaar hebben gesteld, beloven interessant worden. Dr. J. A, Guldenarm, tot voor den eersten April eerste heelmeester in het Ziekenhuis, en die ten koste van zijne betrekking openbaarheid gaf aan enkele misstanden in het beheer van het Ziekenhuis, komt n.l. voor op de voorloopige candidatenlyst der liberale kiesvereeniging »Rotterdam" en deze candidatuur wordt ook van enkele andere zijden ondersteund. Over den „Boezemsingel tegenover den Crooswijkschen weg te Rotterdam wordt van gemeentewege de bestaande brug ter zelfder plaatse door een nieuwe vervangen en is dezer dagen een aanvang gemaakt met het afbreken van de oude brug, terwijl geen hulpbrug is gelegd. De bewoners van dit stadsgedeelte moeten zich daardoor een grooten omweg getroosten, wat voor vele arbeiders, aldaar woonachtig veel tijdverlies veroorzaakt. Gis.eren deed zich aldaar een vermakelijk geval voor. Een werkman op klompen, vermoedelijk niet broodnuchter, kwam den Crooswijkschen weg afwandelen en liep tegen de heining, die om het bouwwerk geplaatst is. Geen tijd willende verliezen, klom hij over de schutting en zwom den Singel over, doch liet zijn klompen bij de heining staan. Aan de overzijde gekomen, plofte hij andermaal te water om zijn schoeisel te halen, waar inmiddels een diender de wacht bij hield, die den haas tigen wandelaar naar het politiebureau in de Meermanstraat bracht. Door een aantal leden der Ned. Herv. gemeente te Overschie is aan Kerkvoogden en Notabelen een adres gericht met het verzoek een prijsvraag uit te schrijven, alvorens tot den bouw eener nieuwe kerk over te gaan. Het doel, dat hiermede beoogd wordt, is, om in nieuwen stijl een kerkgebouw te krijgen even waardig als het verbrande was om zijn antiquiteit. De.Kuipers Patroons-Vereeniging te Vlaar- dingen heeft op hare vergadering van gis teravond bekrachtigd het voor eenige weken door haar genomen besluit om, zoodra de tijdsomstandigheden zulks vereischen, de arbeidsloonen te verhoogen. Gedurende de vorige week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 125 schepen, waarvan 9 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 123, voor Schiedam 1, voor Vlaaraingen 1. In hetzelfde tijdperk van 1898 kwamen binnen 126 schepen, waarvan 7 zeilschepen en 1 zeelichter, allen bestemd voor Rot terdam. lot op heden is het aantal binnengekomen schepen 68, metende 150,125 netto register ton meer dan tot op gelijken datum in 1898. maar^ zonder uitgelatenheid hij belijdt «Credo" niet om reclame te maken zijn geloofmaar als een man van degelijk heid en overtuiging, -g In één woord de gevoelens in zijn geuit, zijn de gevoelens en emoties katholieke liturgie, altijd heilig en alu-{a waardig. Wij wenschen daarom de bei' koren geluk met deze nieuwe mis op repertoire de godsdienstplechtigheden den met zulke muziek waardig opgeluistel ln de kerk van den H. Rozenkrans ^er na de H. Mis, het Te Veum voor 4-ste mig gemengd koor van den zelfden corüpjj* nist ten gehoore gebracht. Ons inziens, sta deze compositie verre boven de besprek mis. Hier is het majestueuse koraal va den kerkelijken zang tot grondslag genome J waarop met de vaardigheid van een gl0°, kunstenaar de heerlijke melodiën t meerstemmige muziek zijn opgebouwd. een rijke bron het Gregoriaansch voor da' waren kunstenaar is, heeft hier Perosi vo" andere onbevooroordeeldenduidelijkgemaa De verwerking, de omlijsting, de ijlustrati® van de oorspronkelijke kerkelijke melodie 1 eenvoudig meesterlijk. Wij gelooven gif' dat dit Te Deum op onze Nederlandse'' koren nog meer is uitgevoerd. Voor *'0 een goed jongenskoor met tot hetonbere'k' bare behoort, zij deze waarlijk schoone co"1 positie met allen aandrang aanbevolen. Daar in de twee kerken de uitvoer'"^ van de mis tegelijkertijd plaats had, het mij onmogelijk beide te hooren. v virtuositeit echter waarmede 25 Maart de kerk van O, L. Vrouw Visitatie Per"sl.° mis werd uitgevoerd is het zekerste beWJ voor de goede uitvoering op Zondag j-1- i In de Rozenkranskerk zong het koor g°0' en met vastheid, ten bewijze dat er degebJ gestudeerd was. De unisono's, soms tam®'1) hoog, werden beschaafd ten gehoore gebrad"' Het slot van het «Benedictus"* miste aa' zuiverheid. Ook ware bij den 4e tenor-so'15' vooral in den beginne, wat meer zelfv0r trouwen gewenscht geweest, en bij de' bariton-solist wat minder locale uitspi'aa der woorden. Bijzondere hulde echter moet aan be' jongenskoor gebracht worden. Deze jonge1" zongen met een beschaafdheid, gelijkhe' en klankrijkheid van toon, wisten de groote technische moeielijkheden zóó goed te bove" te komen, dat zich bij ons het verlange" opdeed, om ze spoedig eens te moge" hooren k capella ineen der composities ra" de oude kerkelijke toonkunstenaars. C. s. Kunst en Letteren. Perosi 's compositie». Ingezonden Wie Zondag in twee van onze kerken den Hoogdienst bijwoonde, kon daar een mis hooren zingen de H. Offerande waardie. I erosi is een man van zijn tijd. Hij ver smaadt lang niet, wat nieuwere meesters in de kunst volmaakt hebben. Hij schroomt met nieuwe wegen in te slaan, maar hij blijft met dat al den klassieken bodem der kerkmuziek betreden en daarom blijft hii waardig en devoot. In zijn eenvoudige mis «Hoe est corpus meum komen alle eigenaardige kenmerken van der. meester uit. Hij denkt zich de melodie dan in de stemmen, dan in de begeleiding, laat de eersten beginnen, breekt af om met het orgel de melodie te voltooien en omgekeerd. Soms treedt het instrument zelfstandig op, en schijnen de stemmen bijzaak te worden, schijnen, want een krachtig unison, brengt boven den glans van het orgel den liturgischen tekst tot zijn recht. Over het algemeen zijn de melodieën statig en ernstig, nu en dan, zooals in al de composities van Perosi wat te week. De Italiaan verloochent zich hierin niet. Het contrapunkt door de oude.meesters zoo vaar dig en zoo streng doorgevoerd, verliest bij *annde strengheid, niet van de vaar digheid. Perosi veroorlooft zich in zijn mis vrijheden, die den beginselvasten kerk musiker misschien wel wat al te gewaagd toeschijnen wat echter onbetwistbaar zeker is, die vrijheid wordt bij hem geen losban digheid. Hij smeekt in zijn mis, maar de toon is vast en vol vertrouwenhij jubelt BINNENLAND. Reservekader. Het toelatingsexamen tot het reservekade" zal, blijkens aankondiging in de St^s' courant van 6 April jl. no. 80, dit ja9r worden gehouden op den 19en Juli en noodig op een of meer volgende dagen te Amsterdam, Arnhem, Assen, Breda> Deventer, 's Gravenhage, Groningen, Helde'" Leeuwarden, Maastricht, Middelburg, Utree'" en Gorinchem. Jongelieden, die geen aanspraak hebbe" op vrijstelling van dat examen en het °f prijs stellen tot het reservekader toe '0 treden, moeten zich vóór 49 Juni e. k. t0' deelname aan het bedoelde examen hebbe" aangemeld bij den hoofdofficier voor b0t Reservekader te 's-Gravenhage Paramarib" straat no 11. Die aanmelding geschiedt door de inï*®' ding van eene «Kennisgeving Model P waarvan het formulier is opgenomen in be' hierboven aangehaalde no. der Staatscoür en bovendien op aanvrage verkrijgbaar |S ten bureele van den hoofdofficier vooi' be' Reservekader. Bij die «Kennisgeving" worden overgelegd een extract uit b0' geboortenregister of een ander authentic stuk, waaruit de leeftijd van den adspir8"1 blijkt. De aandacht wordt er in het bijzonde' op gevestigd, dat de gelegenheid tot b<" afleggen van het hierbedoelde exai»e" slechts «éénmaal" per jaar wordt openga3'0' en dat ieder, die in den loop van dit j8"^ 17 jaar wordt en met ouder is dan 24jaar' aan dat examen kan deelnemen. Wie inlichtingen wenscht, 't zij omtre'" het examenprogramma, 'tzij omtrent de" dienst, de verdeeling van den diensttijd 0 nadere bijzonderheden, den kaderreserv'3 betreffende, kan zich daartoe wenden t0 den Hoofdofficier van het Reservekader.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2