GEMENGD NIEUWS. Dezer dagen werd te 's-Gravenhage een boekhouder roor eenige avonduren gevraagd. Toen een van de honderden sollicitanten was opgeroepen om over een eventueele plaatsing te spreken en naar het salaris vroeg, werd hem medegedeeld dat dit bedroeg... een dubbeltje per uur van zevenen tot elven 's avonds. Bij den zeilwedstrijd op het Sneeker- meer loste een 18-jarig schippertje, uit Bakkeveem, uit jaloezie een revolverschot op zijn tegenpartij. De kogel ging langs 't hoofd van dezen en vond door 't zeil een uitweg. De politie was spoedig ter plaatse, 't Driftige schippertje bekende al gauw, met scherp te hebben geschoten, waarna hij werd overgeleverd aan den burgemeester van Doniawerstal, die hem tot nader orde te Langweer achter slot en grendel zette. Aan de Zw. Ct. wordt uit Staphorst gemeld, dat het bezoek aan het Staphorster boertje wekelijks toeneemt, zoo zelfs dat enkelen, die Woensdag-avond te voren reeds komen, Donderdag-avonds weder moeten blijven logeeeren daar zij bijna niet aan de beurt kunnen komen. Was het Stap horster boertje niet zoo bezet, zeker zou hij een tweeden zitdag er bij nemen. Er is, zooals men weet, zelfs een omnibusdienst geopend op den eersten trein die van het noorden aankomt, naar de ongeveer 40 minuten van het station gelegen woning van Stegeman. verleend werd. De kwetsuren zijn niet levensgevaarlijk. Zondag en Maandag zijn te Antwerpen 200.000 vreemdelingen aangekomen. Er rijden 250 treinen per dag de stations binnen. De vrouw van een sigarenmaker te Hat- tem, viel Dinsdag-avond met de brandende pretroleumlamp, waardoor een hevige brand ontstond, die door de schrikbarende droogte een grooten omvang kreeg. In een oogenblik waren, behalve dit perceel, nog drie andere, bewoond door zes huisgezinnen, in een vuur zee herschapen. Gelukkig kon door de onlangs aangebrachte telefonische verbinding tas- schen Hattem en de gasfabriek te Zwolle de directie der waterleiding onverwijld worden gewaarschuwd, zoodat er spoedig personeel op de bedreigde plaats was. Bij het om trekken der muren van de brandende ge bouwen werden de spuitgast W. De Weerdt ernstig aan het hoofd en Van der Zwaan aan het been verwond, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen' Dinsdag had te Rheden in den Rheden- schen Enk natyj het buitengoed Rhederhof een ongeluk plaats. Het paard van een rijtuig waarin vijf dames gezeten waren, schrikte voor de tram die te 42.04 naar Steeg vertrekt. De locomotief kwam in aanraking met het rijtuig waardoor de machine ontspoorde. Drie der dames kregen vrij ernstige verwondingen boven het oog, aan den elleboog en de schouders, zoodat zij naar het ziekenhuis werden overgebracht na eerst ten huize van mevrouw d. T. verbonden te zijn. De andere dames en de koetsier kwamen met den schrik vrij. Ook het trampersoneel bleef ongedeerd. De machinist Banning, van de Geld. Stoomtramweg-Mij., door wiens kloekmoedig optreden bij het deze week in de Rheder Enk plaats gehad hebbende ongeluk het leven der dames, die in het rijtuig zaten, gered is, ontving van deze dames een dankbetuiging vergezeld van een beloon in g van f 400. Een wielrijder wilde tusschen Middelburg en Vlissingen met de stoomtram om het hardst rijden, er. vergat daarbij op de verdere veiligheid van den weg te letten. Plotseling reed hij tegen een met twee paarden bespannen rijtuig op. Onder de wielen van het rijtuig geraakt, bekwam hij vrij ernstige kneuzingen aan de rechterzijde van de borst en aan het linkerbeen. Met een volgende tram werd hij naar Vlissingen overgebracht, waar geneeskundige hulp Men verzoekt uit Bad Harzburg, in het belang van hem of haar, die deze som verloren heeft, mede te deelen, dat er in het begin van Juli van dit jaar in een hotel te Bad Harzburg 800 Mark zijn gevonden. Vermoedelijk is deze som verloren door een dame, die in het bedoelde hotel het middagmaal heeft gebruikt. Het Herzogliche Amtsgericht te Bad Harzburg geeft inlich tingen aan hem of haar, die zich als eige naar of eigenares kan doen kennen. Feminisme in Duitschland. Zooals men weet, worden in Pruisen de vrouwen sedert vijf jaar toegelaten tot het Hooger Onderwijs. In het laatste winter semester volgden 444 de acedemische lessen, bijv. 414 in de philologie, 100 in de philosophie, 55 in de letteren, 16 in de medicijnen en 9 in de protestantsche god geleerdheid. Onder al deze studeerende dames bevinden zich slechts 11 Katholieken. Na de Hoogmis, de Vespers en het Lof werden de feestliederen gezongen. De parochianen van Oude-Tonge hebben getoond, dat zij de opofferingen van hunnen beminden pastoor, den stichter van hunne schoone nieuwe kerk, weten op prijs te stellen. Uit Tromsö wordt bericht, dat de daar aangekomen kapitein Naszme van de Ceci lia op het Sabirie-eiland aan de Oostkust van Groenland op 75o N.B. de expeditie Nathorst had ontmoet. Deze had nog geen spoor van Andrée gevonden, maar zette haar onderzoek voort tot de Wdliamsbaai. De Russische Boerin, die den Czarewitch op den weg stervende vond en hulp ver leende, Anna Dossaeva, had bij die gele genheid koude gevat en dit gevoegd bij den ontvangen schok, is haar noodlottig geweest. De keizerin-weduwe had den wensch te kennen gegeven haar te zien en Anna Dossaeva zou het lijk van den Groot vorst tot Batoum vergezellen. Zij stierf op de reis. Uit Allahabad wordt geseind, dat er regens zijn gevallen, waardoor hongersnood in Bombay, Madras en de centrale provincies voorkomen zal worden, De bezorgdheid der regeering is daardoor aanzienlijk verminderd. Kerknieuws. Z. D. H. mgr. F. A. H. Boermans, bis schop van Roermond, heeft benoemd tot professor en provisor aan 't Groot- Seminarie te Roermond den weleerw, zeer- gel. heer H. W. H. Everts, professor te Rolduc tot regent van de Voorbereidende School te Rolduc den zeereerw. hooggel. heer W. J. Raven, professor aan het Groot- Seminarie tot leeraren aan de Voorbereidende School te Rolduc de eerw. heeren Cremers en Lemmens, priesters uit het Seminarie. Ter gelegenheid van zijn zilveren pries terfeest, is den zeereerw. heer B, J, Klekamp, pastoor te Oude Tonge, door zijn dankbare parochianen een feestgeschenk aangeboden eene som gelds groot f 2787 voor een nieuw altaar naar het ontwerp van dr. Kuijpers. Dankbaar en getroffen aanvaardde de zeereerw, jubilaris dit zoo kostbare geschenk. Op den feestdag werd de jubileerende pastoor door de assisteerende priesters, mis dienaars en bruidjes begeleid, de prachtig versierde kerk binnengeleid; waar een groote schare geloovigen zijne komst verbeidde. De zeereerw. jubilaris droeg het H. Mis offer op, daarbij geassiteerd door den zeereerw. zeergel. heer Bleeker, professor te Hageveld, als diaken, en den weleerw. heer Pieterse, als subdiaken. Na het H. Evangelie bekom de zeereerw. jubilaris zelf den kansel en hield, zichtbaar ontroerd, de feestrede. Omtrent het zilveren priesterfeest van pastoor Konings valt nog te melden, dat op aanvrage van den Internuntius aan ons Hof, mgr. Tarnassi, de pauselijke zegen voor den jubilaris en diens familie en de parochie en ook voor den Ned. R. K. Volksbond geschonken werddat Z. D. H. de Bisschop van Haarlem den jubilaris eergisteren per soonlijk zijn gelukwenschen kwam aanbie den, en dat de pastoor op den dag van zijn feest, na de receptie, in een opencalèehe een ritje heeft gemaakt door alle straten van zijn parochie en daar door de bewoners, zelfs door andersgezinden, hartelijk werd toegejuicht. Een zendeling uit Zuid-Shantung heeft aan de Kóln. Volksztg. allertreurigste mede- deelingen gedaan over den toestand der Christenen in China. De bloeiende Christen gemeente van Szu Chuen is door oproer lingen verwoest; duizenden Christenen zijn zonder onderkomen. Het Fransche protecto raat baat den Christenen niets, omdat zij Chineesche onderdanen zijn. De toestand ven de Chineesche Christenen van Shantung is zoo treurig mogelijk. De mandarijnen laten de vervolgers ongestoord, terwijl de Christenen op valsche verklaringen worden gestraft. De uitroeiing van het Christendom is in China een besliste zaak, omdat de Chineezen meenen, dat door de komst der Christenen de lastige betrekkingen met de buitenland- sche mogendheden zijn ontstaan.De regeering te Peking heeft heimelijk bevel gegeven tot de vervolging der Christenen. Onlangs is een besluit der keizerin verschenen, waarin den militairen mandarijnen wordt bevolen, de Christenen in het leger tot afval te dwingen. De zendelingen verkeeren in voortdurend levensgevaar. De oprichting van een nieuw bisdom Aken komt weer ernstig ter sprake. Met de Regeering worden, naar men zegt, onderhandelingen gevoerd, die nog tot geen zeker resultaat hebben geleid. Het Keuische Domkapittel is nog niet direct bij de zaak betrokken. Tijdens den vacanten zetel wordt de gelegenheid om den langgekoesterd en wensch van een eigen bisdom Aken vervuld te krijgen, bijzonder gunstig ge acht. viel de Laatste Berichten. Heden-ochtend te ruim 9 uur 33 jarige spoelinghaler A. Goedvolk na^ de Ooievaarssteeg in de Sehie doot uitglijden van zijn vaarboom. Hij was ec spoedig weer op het droge. De stoommolen »De Cycloop" lS week in eigendom overgegaan aan heer J. A. M. Jansen, alhier. volgend In den loop van het volgend jaar zal te Issoudun een kapittel worden gehouden van de Congegatie der Missionarissen van het H. Hart, dat een nieuwen generaal der Orde zal kiezen, daar de hoogeerw. pater Chevalier met het oog op zijn hoogen leef tijd, den wensch heeft te kennen gegeven, zijn hooge waardigheid neer te leggen. Rechtszaken. Voor de Groningsche rechtbank stond wegens verduistering terecht dr. Ernst Stal- mann, docter juris en assessor beim Senat der freien Stadt Hamburg. Eigenlijk was het Heinrich Bötcher, vroeger schoenmakers- gezel in Hamburg die in Duitschland tal- looze veroordeelingen te zijnen laste had wegens diefstal met inbraak, verduistering etc. Eenige jaren geleden was hij naar Nederland uitgeweken en in den laatsten tijd toefde hij in Groningen, niet anders bekend dan als dr. juris Stalmann. Daar leende hij een rijwiel van een vriendin van zijn verloofde, verkocht het en verteerde de opbrengst. In Schiedam, waar zijn meisje woonde, nam hij van een juwelier een paar horloges met kettingen op keur mede, en trok er mee naar Groningen. Een horloge met ketting nam hij in gebruik, het andere horloge kwam in pand bij de houdster van een café met damesbediening en deketting kwam in de lade van een kroeghouder. Het O. M. vroeg twee jaar gevangenisstraf. Atjeh. Bij de regeering is heden het telegram uit Indië aangekomen. j In de Kerti-streek wordt gepatrouil en het terrein opgenomen. Een weg Ara Boengkoe naar Aloer-Lawang maakt. Soms eenig vuur ontvangen, weinig tegenstand ondervonden. Het proces te Rennes. De zitting van den krijgsraad werd ochtend ten 6* ure geopend. De preS' beantwoordt den groet van DreyfuS> e niet vermoeid schijnt, met het mil'ta' saluut. De zitting van heden werd or°ot^e deels door de verklaringen van Cuignet> tegen Dreyfus getuigde, ingenomen. j De Figaro meldt, dat het proces n,et eindigen voor 8 September. Sport. De Sportcommissie van de Vélocipédique de France" heeft ter bevoeg plaatse kennis gegeven dat Math1® Cordang wegens zijn niet-deelneming den driedaagschen wedstrijd te Parijs op Pare-baan is gestraft met schorsing v°°! den tijd van drie maanden (tot 42 en een boete van 1000 fr. j Van den 24-uursrecord£jt te 's Hage z9 nu misschien niets komen Land- en Tuinbouw. Het mond- en klauwzeer kan te Krimp®jj aan den IJsel als geweken beschou^ worden. In het geheel kwam die zie^te daar op 13 hoeven voor. Aangestast We' den 25 en verdacht 118 stuks vee. Burgerlijke Stand. Geboren: 17 Aug. HermanusCorn ©lis Dominicus zoon van C. Pols en A. Ahu,s' Villastraat, Johanna Geertruida, docht®r van A. Molenaar en E. Hansier Heerenstraat' Scheepvaart. Schiedam, 19 Augustus. Vertrokken s's' Ilolmside, kapt. John. J. Reed, Newcastle. Rafsoe. 15 Augustus VertrokkenS-S' Föhr, naar Schiedam. Kramfors, 18 Augustus. Vertrokke" s.s. Dorotheanaar Schiedam. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 19 Aug. 1&9: Officieels noteering van de Commissie de Kamer van Koophandel voor de Beuri' Zaterdag 19 Aug. Moutwijn f 87,. per Hectoliter cont., zoné®r fust en zonder belasting- Namens de Commissie voor not eer in g D. F. W. Prins Spoeling f 1.60. Moutwijn: Makelaars: ff83/,. Stemming Vast. Berlijn. Spiritus in loco !Meel 12 Merk. p. Aug. 12 Sept. Kogge, p. Aug. Sept. Hamb. |SP'rit- P- Aug. j Sept./Oct. 381;,. 13.75 13.60 19.12* 19.12* (z. f.) 18 Aug- 43.6^ 42.80 li'75 ia?; 19.12* 19.12* Oct. New-York. Maïs Amsterdam. 18 Aug. Rogge op lev. vast, per f134, 135; per Maart f134. Amsterdam, 19 Augustus. Markt gesloten' Rijnhoogte Keulen ('s morg. U uUf' 18 Aug. 1.74 cM. 19 Aug. 1.72 cM. Wegens Beursvacantiedag g®en teering ran Effecten enz. 18 Aug. 43.50 42.90 17 Aug, 3 97/6- 19 A»*'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6