Stads- en Gewestelijk Nieuws. stellen om de waarheid op dit punt aan het licht te brengen. Beweging Daarna legt Germain getuigenis af. Hij was in 1886 te Muhlhausen en verschafte aan Dreyfus een paard, dat deze besteeg om de Duitsche manoeuvres, die toen in den Elzas werden gehouden, te volgen. Germain zegt, Dreyfus te herkennen. Tegenover de ondervraging van Demange moest getuige erkennen, dat hij meerdere veroordeelingen wegens bedrog achter den rug heeft, maar hij ontkent den heer Ques- nay de Beaurepaire te kennen. Alleen heeft hij de Beaurepaire geschreven om enkele bijzonderheden in de Echo de Paris te ver beteren. Dreyfus verklaart dat hij nooit officieus of officieel bij de Duitsche manoeuvres is geweest en nooit met Duitsche officieren heelt gegeten. Kulmann, een paardenkoop man enj de patroon van Germain, is nooit met hem (Dreyfus) te paard gestegen noch met hem manoeuvres gaan bijwonen. Hij logenstraft alle praatjes dien aangaande formeel. Ondanks de tegenspraak van majoor d' Infreville houdt Germain, vol, dat het deze was, die hem Dreyfus had aangewezen. In antwoord aan kapitein Lemonnier zegt Dreyfus, dat do stelling waarvan deze ge waagt op een geheel ander terrein gelegen is dan het manoeuvre-terrein. Getuige ver wart dingen. Dreyfus zegt dat hij op het ministerie sprak van een stelling (door de Duitschers in geval van oorlog te bezetten) die hij in zijn jeugd had bezocht, niet een die hij bij de Duitsche manoeuvres had leeren kennen, omdat hij die nooit heeft bijgewoond (Beweging). Villon vertelt dat hij te Berlijn in een restaurant Duitsche officieren heeft hooren zeggen, dat men een mobilisatieplan van Dreyfus verwachtte. Fisher, bijzonder commissaris te Avri- court, werd opgedragen een onderzoek in te stellen naar het voortdurend verdwijnen van stukken. In geen enkel opzicht scheen het resultaat van zijn onderzoek Dreyfus als den schuldige aan te wijzen. Na Fisher wordt gehoord luitenant Bern- heim in garnizoen te Rouaan, die getuigt aan Esterhazy inlichtingen en stukken over de artillerie verschaft te hebben, waarin de majoor veel belang scheen te stellen. Getuige kon deze stukken niet terug krijgen. Ester hazy maakte op hem den indruk van een officier die op de hoogte wou komen. Op de vraag van Demange zegt hij, niet in het proces Esterhazy getuigd te hebben, omdat zijn getuigenis als onbelangrijk werd be schouwd. Luitenant Brière deelt bijzonderheden mede over de proefnemingen met het korte kanon 120, waarbij tal van vreemde officieren tegenwoordig waren. Nadrukkelijk verzet Brière zich tegenover Roget, tegen den zin aan zijn brief tot den president der republiek gericht gegeven, alsof hij ontslag vroeg, omdat het een schande was in het Fransche leger te dienen. Deloye zegt dat Brière door den president der Republiek om dezen brief is ontslagen als officier van het territoriale leger. Kapitein Carvalho getuigt in denzelfden zin als Brière. Labori leest een brief voor van zekeren heer Cormingue, waarin hij den verdediger mededeelt, dat de schiethandleiding door hem zelf is overgeschreven in de de kamer van den agent A. (Schwartzkoppen) die spionneerde met den agent B (Panizzardi). Men dient te weten, zegt Labori, of het de handleiding ,an '94 of '95 is die daar is overgeschreven. Hij verzoekt den president Picquart op dit punt te ondervragen. Generaal Sébert getuigt gaarne wellicht om een rechterlijke dwaling te herstellen. Hij verklaart dat het borderel niet door een artillerie-officier kan zijn geschreven, noch door een officier van een ander speciaal wapen. Zijn verklaring steunt op de absolute overtuiging van de volmaakte onschuld van Dreyfus. Het eerherstel dat men aan Dreyfus zal toestaan, zal een werk van bevrediging zijn, dat de eendracht zal terug brengenl (Langdurige beweging.) Sèbert zegt dat hij er een stelligbewijsvoor gevonden heeft, het betoog van Bertillon onbeteekenend is en beijvert zich voorts de verklaring van Valerio, die Bertillon ver dedigde, te ontzenuwen. Bertillon wil spreken, maar de president vraagt Dreyfus eenige opmerkingen te maken. Dreyfus zegt, dat hij niets te antwoorden heeft. Commandant Ducros, chef van het 21ste artillerie-escadron, zegt, Dreyfus goed ge kend te hebben. De commandant verstrekte dikwijls inlichtingen aan officieren. In 1894 bood hij inlichtingen aan Dreyfus aan, die ze niet kwam zoekennooit heeft Dreyfus hem vragen gesteld betreffende de veld artillerie ondanks hij wist dat Ducros er zeer vele bezat. Daarna ontwikkelt de escadronschet Hart- mann breedvoerig deze stelling. Alleen de officieren die gedetacheerd waren bij of deel uitmaakten van de gieterij tot 1894 hadden inlichtingen, geen andere artillerie officier, al was deze ook te Bourges aan wezig, kon andere inlichtingen zich ver schaffen, dan door zich tot hem te wenden. Hij zal zijn mededeelingen nog voortzetten, zoo noodig in gesloten zitting. Aan het eind der zitting deelt de regee- rings-commissaris Carrière mede, dat hij een brief heeft ontvangen, die opgevraagd was door de verdediging met betrekking tot het geweer, model 1886; hij legt dien brief op het bureau van den krijgsraad. De zitting wordt te 11.40 opgeheven. De toestand te Parijs. Te Parijs loopt het gerucht dat ook de hertog van Orleans vertoeft in het huis van Jules Guérin in de rue Chabrol. Sommige bladen achten dit niet onmogelijk. De Radical bijv. doet opmerken, dat de hertog van Orleans sedert den 8 of 9n Augustus niets meer van zich heeft doen hooren en niet geantwoord heeft op de telegrammen die hem door de royalisten naar aanleidin g zijn gezonden. Een draadbericht uit Weenen meldt echter, dat de hertog van Orleans daar is aangekomen. gesteund door geldelijke bijdragen der meer gegoeden, vooral door een subsidie van het hoofdbestuur van het »Nut", waarvoor spr hartelijk dank betuigde. Haar doel is liefde op te wekken voor het aankweeken van planten. Daartoe wer den in Mei II. 854 kleine plantjes uitgereikt en verbaasd stond men toen men gisteren avond de kleine stekjes terug ontving als prach tige planten. Nadat spr. de jury had bedankt voor hare moeilijke taak en allen die mede werkten tot het bijeenbrengen dezer schoone bloemen, die gezelligheid geven in het huis en troost aan hêt ziekbed, verklaarde hij namens het bestuur van het Volkshuis de tentoonsteling geopend. Alsnu werd de tentoonstelling bezichtigd, die inderdaad een voortreffelijken indruk maakt. Van de 854 stekjes die in Mei werden uitgereikt, zijn 675 planten inge bracht. Naast de tallooze bloempotjes geeft de tentoonstelling een prachtige collectie varens en andere sierplanten, rozen, dahlia's, lelies en chrisantemums te zien door onze stadgenooten de bloemisten J. van Dijk, Wed. van Vooren en J. van Schagen inge zonden, die daarvoor eervolle bekroningen werden waardig gekeurd, ook een aantal bouquetten van veldbloemen door onzen stadgenoot, den heer J. Koorengevel inge zonden, en een fraaie collectie tuinmeubelen van de firma A. Kleijheeg te Rotterdam en verdere tuinbenoodigdheden. Een bezoek aan de tentoonstelling, vooral bij het stuivertje dat morgen(Zondag) slechts gevorderd wordt, is alleszins aan te bevelen. derailleerde juist ter plaatse van he huis D D door onbekende oortaa machine. Onmiddellijk gaf de machinist het sein, waarop de remmers met alle remden en de dienstdoende stations.jgf ten kwamen aansnellen. De l°c0 rste kwam dwars over den weg en de e goederenwagen sloeg om, de twe®deL.iasse derenwagen en de daaropvolgende 2e waggons reden op en in elkander kruiend ijs en vertoonden in minder geen tijd een vormlooze massa splinter^s_ Een der zijwanden van den pass»!' waggon ligt een huis hoog boven op ruïne. De volgende wagen, een klasse waggon, kwam er, ofschoon zwaar beschadigd, betrekkelijk vriJ.Lse af; doch de twee volgende derde *1 ,ef waggons schoven weder over e"'aDtan heen, met het gevolg dat van den eer® niets overbleef dan de vloer, terwij1 banken enz. over den weg verspreid In den bagagewagen bevond zich remmer en de conducteur Munster, remmer sprong onmiddellijk naar hu' j doch toen de conducteur zijn v0° uf, wilde volgen, sloegen de deuren °ic De man was aan de grootste wan"®r ten prooi, daar alles om hem heen kraak er. splinterde. De assistent, de heer W. Scheenstra, hwam spoedig te hulp met moeite kreeg men Munster onder ruïne vandaan, zoo zwart als roet en 10 bebloed gelaat. Het bleek echter dat hij slechfs ®e, hoofdwonde en een kneuzing aan linkerbeen had bekomen. Wanneer W" de ruïne aanziet is het onbegrijpelijk 1,0 hij er nog zoo goed is afgekomen da* van den bagagewagen waarin hij bevond niets over is dan het dak. 1 De Transvaalsche crisis. De starngenooten in Transvaal hebben eergisteren den verjaardag van Neêrlands koningin gevierd door het schorsen van de zittingen van den Volksraad en het los sen van saluutschoten. Zij konden dit te eerder doen met ietwat verlicht hart, om dat de wind in de laatste dagen weer wat uit den vredehoek waait. Naar verluidt, is het koningin Victoria zelf die de Trans vaalsche crisis tegenhoudt en o.a. op het houden van een tweede bijeenkomst tot bijleggen der geschillen heeft aangedrongen. Intusschen wacht Chamberlain op zijn buiten Higbury bij Birmingham rustig het resultaat van zijn nadere voorstellen af. Slagen alle pogingen tot behoud van den vrede niet, dan zullen zeker de Transvalers, die nu over Portugeesch gebied weer ruim ammunitie krijgen, toonen dat zij goede schutters zijn. Ter kennismaking ontvingen wij een exemplaar van den marsch, ter gelegenheid van de Gas- Water en Acetyleenientoon- stelling in de Officieren-Vereeniging alhier weldra te houden. Wij kunnen niet anders dan met lof spreken over deze welgeslaagde com positie van onzen zeer verdienstelijken componist Bart Verhallen, kapelmeester der d.d. Schutterij alhier. Voorzeker mag zulk een degelijke, niet moeilijke en opwekkende genooten niet ontbreken, vooral waar zij tot geringen prijs te verkrijgen is. Ook aan het uiterlijk gewaad is veel zorg besteed. Het titelblad ziet er netjes uit er. prijkt met een aardig kijkje in den Officierentuin. De firma Van Eek te 's-Gravenhage heeft alle eer van haar werk. Schiedam, 1 September 1899. De Bloemententoonstelling. De vlaggen en het opschrift aan den ingang van den Officierentuin, doen heden zien, dat de bloemententoonstelling is inge richt. Heden-middag 1£ ure werd zij in tegenwoordigheid van enkele genoodigden en belangstellenden geopend door den heer Joh. Plooij, die in zijn openingsrede eerst Uiteenzette, dat deze tentoonstelling van wat zelfgekweekte planten, in navolging van elders met goed succes plaats had, tot stand kwam op initiatief van het jongste be stuurslid van het Volkshuis, den heer S. A. Maas, met medewerking van een vakman, Bij gunstig weder zal morgen (Zondag)- middag 1 ure, door het muziekkorps der d.d Schutterij in de Plantage, eene uitvoering worden gegeven. Heden-middag is alhier aangehouden, de 17-jarige C.B., wonende alhier, als deserteur van een haringlogger te Vlaardingen. Hij is naar Vlaardingen overgebracht. Het spoorwegongeluk te Rotterdam. Omtrent het ernstig spoorwegongeluk, dat gisteren op het viaduct aan den Molen waterweg te Rotterdam plaats had, wordt nader het volgende gemeld De uit 30 of 40 wagens bestaande goede rentrein van de Hollandsche Spoor van Rozendaal naar Rotterdam D. P., onder geleide van den hoofdconducteur P. Munster en 4 remmers, die omstreeks 5 uur het Centi aal-Station moest binnenrijden, derail leerde ter genoemde plaatse. Ook een paar leege passagierswagens die eergisteren in een pleiziertrein hadden dienst gedaan bevonden zich in den trein ?n, d?u!)R het Juist welke het ergst ge leden hebben, zoodat indien er zich reizigers in bevonden hadden, het ongeluk ontzettend zou zijn geweest. Nadat aan het station D. P. bericht van aankomst was ontvangen van de halte Beurs door den assistent stationschef, den heer Scheenstra en den telegrafist den heer Bakker, waren de seinen op veilig gezet, aangezien de weg vrij was. De bloktoe- stand was aldus normaal en aan het seinhuis D D aan den ingang van het station evenzoo het veilig sein gegeven. Terwijl nu de locomotief ntbrlog" den trein van het oostelijk hoofdspoor op de goederensporen buiten de kap zou brengen, van den bagagewagen waarin hij bevond niets over is dan het dak. welk een kracht de botsing plaats ha blijkt wel daaruit, dat zelfs assen en w'® len over den weg geslingerd waren. Ook de machine werd zwaar beschadig3' Uit vrees voor brand liet men de gasket®|s leeg loopen en het vuur uithalen. De ganschen dag was men met het op' ruimen der ruïne van spoor weg waggeOo3' bij het blokhuis aan het centraal-stati®0' druk in de weer. Met behulp van een loc°' motief werden eerst de zware stukken we?' gesleept, zoodat men er omssreeks 4 uu' in geslaagd was de lijn weder vrij te maken- Met de opruiming van den chaos ij*®'' hout enz., ter zijde van den weg opgestap®' is men gisteren niet klaar kunnen komen» Nu eerst kon men nog beter indruk krijg®0 van de ontzettende kracht, waarmede he' onheil plaats greep. Zware ijzeren assen waren als hoepels krom gebogen of afg®' broken. Onbegrijpelijk is het, dat het seinhuis, da' trouwens geheel scheef staat, niet is om* vergeworpen toen alles zich hoog daaren tegen opstapelde. Door de politie te Vlaardingen is gisteren morgen, op vermoeden van diefstal, beslag gelegd op 7 ton haring, die op verdacht® wijze van een bom gelost en naar het pak* huis van een opkooper gebracht werden. De Koninginnedag. Ofschoon te Vlaardingen de omstandigheden niet rooskleurig zijn, daar de visscberij niet marcheert, waarom velen in zak en asch zitten, is toch de verjaardag van li. M. de Koningin met opgewektheid gevierd. Van gemeente- en particuliere gebouwen en schepen wapperde de driekleur. De schutterij hield een wapenschouwing en de vroolijkheid bleef er in door een concert van de schutterij in het middaguur op de havenplaats in een daartoe opgerichte tent, die s avonds geïllumineerd was en waar toen de vereeniging Concordia een uitvoering gaf. De schutterij speelde toen in de sociëteit Gezelligheid. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin gat de harmonie- vereeniging vConcordia", te Maassluis, eer gisteravond een welgeslaagde muziekuitvoe ring in de kom van de Haven op het bergingsvaartuig Stier, dat daartoe electrisch was verlicht. Een groote menigte was rond de havenkom geschaard, die daardoor een aardigen aanblik aanbood, vooral toen van de sociëteit nHarmonie" eenig vuurwerk werd ontstoken. Men schrijft ons uit Maasland Koninginnedag is ook te Maasland niet -ran d« ba.,kottor. van Jon 45n Augustus marsch, vooral hij onaa piano spelende stad- «i O -v zo aigCAUlilti"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2