Carrière verzet zich daartegen zeggend, dat hij zeer belangwekkend is. Zij zijn alle belangwekkend, zegt Labori. Carrière antwoordt: 'tis een vuil zootje. Nadat Picquart nog eenige verklaringen heeft gedaan over de verdwijning van stukken in 1893 wordt voorlezing gedaan van het getuigenis voor het Hof van Cassatie van den teekenaar Ecalle, wien Esterhazy vroeg, platen na te teekenen, welke verschil lende gedeelten van een geweer voorstelden. De zitting wordt om tien minuten voor tienen geschorst. Requisitoir. Bij de heropening, om half elf, staat de regeeringscommissaris Carrière op. Op het zelfde oogenblik staan ook alle officieren opzij groetten den krijgsraad om, overeenkomstig het bevel van den minister van oorlog, bij het eindigen van het getui genverhoor, de gerechtszaal te verlaten om naar hun garnizoensplaatsen terug te keeren. Carrière brengt het arrest van het llof van Cassatie in herinnering. Hij zegt dat de taak van dezen krijgsraad, geen andere is dan die van den krijgsraad van '94. Onze debatten, zegt hij, zijn zooveel om vattend geweest als maar mogelijk was. Daarmede is voldaan aan het verlangen van de openbare meening en de eischen der justitie. Ik heb mij tot plicht gesteld mijn taak met kalmte en vastberaderheid te vervullen. Ik had niet het recht een mee ning te hebben. Ik heb het dossier zorg vuldig bestudeerd. De maatschappij kan slechts een ding verlangen, de volstrekte waarheid. Daar ik het voorbeeld moest geven van tucht in de rechterlijke macht, legde ik mij neer bij het arrest van het Hof van Cassatie. Daarna geeft de regeeringscommissaris een overzicht van de zaak. Hij herinnert er aan dat er op listige wijze gespionneerd werd met medewerking van de vreemde agenten die samenwerkten en aan de smart die daarover in het officierskorps werd gevoeld. Hij gaat de enquête, de vervolging, de debatten er. het vonnis van '94 na- Men handelde volgens den gewonen gang van zaken. Van den zin »Ik ga op manoeuvre", spre kende, zegt CarrièreEsterhazy heeft dat niet kunnen schrijven Dreyfus wel, want tot 29 Augustus heeft hij kunnen gelooven, dat hij die zou bijwonen. Wat het schrift van het borderel betreft, zoowel dat van Dreyfus als van Esterhazy lijkt daarop, dat van Mathieu Dreyfus ook. Dreyfus heeft om zijn schrift onkenbaar te maken, misschien het borderel geschreven op doorschijnend papier, waaronder hij een blad met het nagemaakte schrift van Esterhazy had gelegd. Daarna over de kwestie der zedelijkheid van den beschuldigde heengaande de zaak kon zonder dat opgehelderd worden, zegt Carriètre. In 1894 werd het borderel gehouden voor een element van overtuiging. Ik heb het nieteens te worden met de schriftkundigen, die het ook onder elkaar niet eens zijn. Maar al kan ik het borderel niet beschouwen uit het oogpunt van de artilleriezaken, ik kon het wel onderzoeken op het stuk van de bedekkings troepen. Het wordt zeer kenmerkend ge acht dat er over deze troepen in het borderel gesproken wordt. De indiscretie over Madagaskar stelt den datum van het borderel in Augustus vast. Esterhazy heeft niet kunnen schrijven, dat het hem moeilijk was, zich de schiethandleiding te verschaffen, want het was voor hem gemakkelijk. Maar Dreyfus kon het zeggen, omdat het voor hem moeilijk was aan den generalen staf. Carrière eindigt zijn requisitoir aldus Ik had gehoopt dat wij Dreyfus zouden kunnen vrijspreken en een onschuldige in zijn eer herstellen. Het zou allen voordee- len hebben en geen enkel nadeel, een rechterlijke dwaling te herstellen van de rechters van 1894, wier eerbiedwaardigheid nooit verdacht is geweest, te meer omdat dan noodzakelijkerwijze de gemoederen bevredigd zouden zqn. Maar er moesten bewijzen bijgebracht worden. En ik heb bemerkt dat het gebouw, door Picquait opgetrokken, van de grondslagen af verkeerd is, en scheuren vertoont. Mijn overtuiging van Dreyfus' onschuld is gewijzigd, mijn geloof aan zijn schuld versterkt Ik heb kolonel Picquart bestudeerd, want hij is degeen die de revisie bewerkt heeft. Ik heb bevonden dat zijn requisitoir prachtig in elkaar zat en ik had hoop dat men Dreyfus zou kunnen redden. Maar het ge bouw van Picquart berust op een verkeerden grondslag. Mijn overtuiging van de schuld van den beklaagde is versterkt door het hooren van de getuigen en thans verklaar ik met de hand op het hart dat Dreyfus schuldig is. Ik verzoek u om toepassing van art. 76 van de Code Pénal. Beweging De zitting wordt om kwart voor twaalven gesloten. Morgen half zeven het pleidooi van Demange. Bij het heengaan drukt Drevfus mr. Demange en mr. Labori de hand. Deze laatste zegtMoed houden I Eenige personen die Dreyfus in de zaal voorbijgaat, zeggen hetzelfde. Volgens een telegram gisteren-ochtend uit Berlijn aan het Parijsche Journal des Débats ontvangen, zal Schwartzkoppen noch te Rennes getuigenis afleggen noch zich bij rogatoire commissie laten verhooren. De Duitsche regeering is van oordeel, dat het telegram Van de rijkskanselier prins Hohen- lohe aan graat Münster, medegedeeld aan Casimir Perier, en de autenthieke verkla ringen van Biilow in den Rijksdag, een nadere getuigenis van Schwartzkoppen on- noodig maken. De regeering wil, met het oog op de merkbare verbetering in de be trekkingen tusschen Duitschland en Frank rijk, de opgewondenheid die het proces veroorzaakt, niet verhoogen. De Transvaalsche crisis. De Transvaalsche Volksraad heeft gisteren het debat over de ophooping van Engel- sche troepen op de grens voortgezet. Te Bloemenfontein acht men het zeker, dat al de artillerie reserve is opgeroepen en den burgers van den Oranje-Vrijstaat is aangezegd zich gereed te houden. Het antwoord van de Transvaalsche regeering wordt daar in het somberste licht beschouwd als de verijdeling van de laatste hoop op het behoud van den vrede. Een draadbericht uit Simla zegt, dat drie regimenten cavalerie, drie batterijen veldartillerie en vier ambulances aanzeg ging hebben gekregen om zich gereed te houden op het eerste bevel naar Zuid- Afrika te kunnen vertrekken. De instructie betreffende den aanslag op koning Milan is gesloten. Er zijn niet minder dan 29 beschuldigden, die zullen terechtstaan. Onder hen bevinden zich Pasitsch, Tauschapowitsch, kolonel Nico- litsch, de journalist Protitsch, enz. die allen beschuldigd worden van hoogverraad. Tien der verdachten zijn naar den rechter verwezen wegens majesteitsschennis, en zestien gevangenen zijn in vrijheid gesteld. Men verwacht, dat weldra een aanvang zal worden gemaakt met de processen. Stads- en (Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 8 September 1899. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Vergadering op Donderdag 7 September 1899 ten Raadhuize, des namiddags ten half twee ure. VoorzitterMr. W. H. Jansen. Aanwezig zijn met den Voorzitter de heeren P. C. var. der Pant, M. L. Honner- lage Grete, P. M. J. A. Lagerweij en D. F. W. Prins. Afwezig zijn de heeren J. H. Houtman en G. C. Beukers, beide met kennisgeving. Nadat de notulen der vorige vergadering zijn gelezen en vastgesteld, stelt de Voor zitter aan de orde het onderzoek van den geloofsbrief van den heer H. J. Jansen. De vergadering besluit op advies der commissie, door den Voorzitter met het na zien van den geloofsbrief belast, de heeren Van Gent en Prins, om dezen goed te keuren, zoodat de heer H. J. Jansen is toegelaten als lid der Kamer, waarvan kennis zal worden gegeven aan den be noemde en aan het Gemeentebestuur. De Voorzitter stelt vervolgens aan de orde het acres der Kamer van Koophandel van Alkmaar d.d. 19 Augustus 1.1. aan de Directie der Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij, waarbij wordt aangedrongen op wijziging der reglementaire bepalingen betreffende de voor één dag geldige retour biljetten, die voor enkele trajecten worden uitgegeven. De Kamer besluit aan dat adres adhaesie te verleenen, terwijl zij tevens zal trachten te verkrijgen dat zoodanige eendaagsche re- tourbilleten zullen worden verkrijgbaar ge steld voor het traject SchiedamAmsterdam. Voorts werd besloten een adres van de firma H. J. Jansen Co. betreffende het nemen van maatregelen in verband met de productie van melassenspiritus in ons land, aan te houden tot de volgende vergadering. Een schrijven van den heer A. H. Gallé betreffende de verordening op de makelaardij alhier, werd in handen gesteld van eene door den Voorzitter benoemde commissie, bestaande uit de heeren Van Gent en Van der Pant. Hierna wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Politie. Jl. Zaterdag-avond hebben 2 jongens van ongeveer 10 jaren eene zwartbonte melkgeit, die aan den openbaren weg aan den Rotterdamschen dijk alhier, was vastgezet, losgemaakt en medegenomen. Zij zouden er mede den Singel zijn opgegaan. Zij, die omtrent deze jongens of deze geit inlichtingen kunnen geven, worden beleefd verzocht zich aan het commissariaat van politie aan te melden. De Tentoonstelling. Wij staan in den vooravond der opening onzer inderdaad hoogst belangwekkende tentoonstelling. Op het terrein der Officieren-Vereeniging heerscht een ongekende bedrijvigheid. Een leger van werklieden is bezig de tentoon stelling in elkaar te zetten. De groote zaal en de veranda's boden geen ruimte genoeg om alle inzendingen te bevatten, want terecht zegt men, dat een dergelijke tentoonstelling van gas en water in ons land nimmer werd gehouden. Vooral van acetyleen zal zeer veel te zien zijn. Zware gasmotoren en dikke draden beloven electrich lichteen paar op geworpen rotspartijtjes beginnen van water vallen te spreken en hier en daar treedt een kleurrijke decoratie uit den chaos te voorschijn. Maar bij dit alles blijft het toch een raadsel hoe morgen (Zaterdag) alles gereed zal zijn, en toch moeten om 11 uur 's morgens alle werkzaamheden zijn afge- loopen. In aansluiting bij de uitnoodiging van het Comité wekken ook wij Schiedams ingezetenen gaarne op, ter gelegenheid van de hoogst belangwekkende tentoon stelling welke morgen (Zaterdag) in den Offfcierentuin geopend wordt, de vader- landsche driekleur van hunne huizen te doen wapperen. Bij de gisteren in district II te Rot terdam gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad tusschen de heeren C. van Dorp (lib.) en Th. H van Keulen (R.-K.), werd gekozen de heer C. van Dorp met 1413 stemmen. De heer Var. Keulen verkreeg 1110 stemmen. Over het algemeen hebben de wettelijke vergaderingen van de gemeenteraden deze week gehouden, in de samenstelling der gemeentebesturen van de omliggende ge meenten weinig verandering gebracht. Te Overschie werden als wethouders herkozen in de vacature, aftreding 1902, de heer J. Post met 9 st.1 blanco, en in de vacature 1905; de heer H. J. Ruhaak met 9 st., 1 blanco. De gekozenen verklaarden hunne benoe ming aan te nemen. Tot ambtenaren van den burgerlijken stand werden herbenoemd de heeren H. J. Ruhaak en J. Post met 9 st. Te Kethel werd van de herbenoem raadsleden, de heeren L. Bijl en C. van Eij de heer L. Bijl met 6 van de 7 stemme" tot wethouder gekozen. Na langdurige discussie over het nut van bliksemafleiders, waarbij de kosten te boo,, werden bevonden, besloot de Raad roet tegen 1 stem (de heer Bregman) geen b i semafleiders op de openbare gebouwen plaatsen. Ten nadeele van een niet te Vlaardinge^ woonachtig zeeman, die zijn goederen V een houder van commensalen aldaar in bewaring had gegeven, is gisteren ®en sigarenkistje, inhoudende een bedrag val1 f130, waaronder een bankbiljet van I ontvreemd. De dader is nog onbekend. BINNENLAND. Bij Kon. besluit is aan G. Pet®r^> adjunctrentmeester van het kasteel te We gemeente Bergen, toegekend de zilveten eerepenning, als blijk van waardeering zijner belangstelling in 's Rijks wetenschap* pelijke verzamelingen, betoond door b®' verleenen van vele en goede diensten te" behoeve van het Rijksarchief in Limburg- Dinsdag waren voor de lunch ten palm2® Het Loo genoodigd de Minister van Oorlog» de hoofd-officieren, deelnemende aan d® groote manoeuvres, benevens de mede daar aan deelnemende buitenlandsche officier®11' H' M. de Koningin onderhield zich ge' ruimen tijd met den minister. De stafmuziek van het 8e regiment voerd® eenige nummers uit. Na afloop vertrokken de hoofd-offici®r®° naar hunne kwartieren te Elspeet, Elburf» en Harderwijk, naar welke laatste pla#ts ook de minister zich begaf. Vrijdag zal op de Veluwe eene revu® plaats hebben, die door H. M. de Koning'11 zal worden bijgewoond. Bij de Regeering is in bewerking ®®n wetsontwerp tot regeling der geldehj verantwoordelijkheid (Nederlandsche ComP tabiteitswet). Een goudsmid te 's-Gravenhage is b®' slachtoffer geworden van een bedrog» gepleegd op een wijze waarop nog m®Dl=j ander winkelier er kan inloopen. Er tra een vreemdeling binnen, waarschijnlijk Amerikaan, die een voorwerp kocht ®n betaling gaf een bankbiljet van 5 Toen de winkelier het gewisseld had den kooper geld teruggegeven had, aftrek van de waarde van het gekocn viel het oog van den vreemdeling op ander sieraad, van een geringe waar dat hij eveneens kocht. Met het air een grand seigneur wierp hij ditmaal bankbiljet van 50 dollars op de toonba"^ met verzoek ook dit te wisselen, da hij behoefte had aan klein geld. Zonder e voldeed de goudsmid aan dit verzoek) met een vriendelijk bedankje verli®' Amerikaan den winkel. Toen de win^eeeIi eenigen tijd daarna het biljet bij bankiersfirma ter verwisseling aanb°^9jj moest hij vernemen, dat dit soort biljetten reeds sedert verscheidene jaren de Amerikaansche Bank was ingetrok en dus volkomen waardeloos was. De najaars-examens van het Boekhoud®^ de Handelscorrespondentie in de M°' talen en de Stenografie van den Nation* Bond van Handels- en Kantoorbedi®® in Nederland zullen, bij voldoende neming gehouden worden op 18 October a.s. .yk Aangifte kan geschieden tot uit® 7 October a. s. bij den heer W. Graaff, 2e Jan Steenstraat 107 te dam, bij wien prospectussen en aanvr biljetten gratis te bekomen zijn. Het ongeluk op het U- ge De lijken van den heer en Bjevr cj,ip Haan zijn van Amsterdam per stooms overgebracht naar de Lemmer, wa begrafenis onder veel deelneming

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2