voor den tijd dier overwintering, doch in geen geval langer dan gedurende de maan den Januari, Februari, Maart, April No vember, en December. Voor de in art. 2 onder letter D bedoelde schepen wordt deze termijn verlengd tot 30 Juni. b. De schepen en vaartuigen, welke op last of met toestemming van den haven meester, uit de havens, grachten of van de gemeentewerken verwijderd zijn, om eenig gevaar te ontgaan en daarna op eerste aanmaning van dien ambtenaar, daarin of daaraan worden teruggevoerd. c. De vaartuigen, die de gemeente ver laten hebben uitsluitend om aan een binnenlandsche werf herstellingen te onder gaan of aldaar te hellingen, en vandaar onmiddellijk onbeladen terugkeeren, zoo mede die welke, tengevolge van bij de uitreis bekomen schade of ontstane muiterij, binnen den termijn van art. 5 weder in een der havens of aan de boeien terugkomen. Art. 9. De belasting is voor een gedeelte ver schuldigd. a. Voor de zeeschepen, welke met gebro ken last hier aankomen of van hier vertrekken; voor welke slechts een haven geld verschuldigd is evenredig aan het hier uitgeloste of ingenomen gedeelte der lading, in verhouding tot het bedrag, dat naar het tarief van art. 2 letter A voor de geheele inhoudsgrootte van het schip zou moeten betaald worden, tot een minimum echter van eer. vierde gedeelte van dat bedrag. b. Voor de vaartuigen sub C en D in art. 2 genoemd, die eerst na 30 Juni ge bruik maken van de in art. 1 vermelde gemeentewerken, voor welke over dat jaar slechts de helft van het in eens per jaar te betalen havengeld verschuldigd is. Art. 10. Aan deze belasting zijn niet onder worpen a. Oorlogsschepen, zoowel Nederlandsche als vreemde, en de vaartuigen in dienst van het Rijk, de provincie Zuid-Holland of de gemeente Schiedam, mits geen personen of goederen tegen vracht ver voerende. b. Reddingsvaartuigen aan reddingmaat schappijen behoorende. c. Roeibooten,behoorende bij het vaar tuig of vlot, waarvoor het havengeld betaald is. d. De binnen deze gemeente gebouwde schepen en vaartuigen, gedurende de 60 achtereenvolgende dagen na hun tewater lating, mits niet eer in de vaart gebracht. e. Vaartuigen, die in de gemeente komen uitsluitend om te repareeren, geen lading lossen of innemen en niet langer binnen de gemeente vertoeven dan voor de reparatie noodzakelijk is. f. De zoogenaamde overzetbooten, vaar tuigen of ponten, alleen gebruikt wordende tot communicatie met straten, wegen of erven binnen deze gemeente. De moeder volgde in een rijtuig. De oude grootmoeder had verklaard, dat zij de kracht niet bezat, het kind naar de laatste rustplaats te begeleiden, en was thuisge bleven. Doch toen de kist in de groeve was gedaald, toen het grafheuveltje was opge worpen, bloedverwanten en vrienden waren heengegaan en ook de doodgraver het kerk hof had verlaten, kwam de oude vrouw uit haar schuilhoek te voorschijn, waar zij zich had verborgen gehouden. Diepe stilte heerschte alom. De zonging roodgloeiend onderalleen eene kleine klok liet zich hooren, die den levenden toeriep, dat zij de rustplaats der dooden moesten verlaten. De oude vrouw zonk op het graf van hare lievelinge neer. Uit hare arme oude oogen liepen de tranen over de vermagerde wangen en haar strakke blik rustte op den heuvel, die het eenige wezen verborg, dat haar aan het leven bond. Alsof zij vreesde de kleine doode te storen, fluisterde zij zacht: »Lucie mijn hartje mijn kleine Lucie 1 Ik ben het ja I Hoor je me wel? De nacht brak aan en de grootmoeder had zich met uitgebreide armen op den kleinen aardheuvel geworpen. Slechts éen wensch, éen gedachte vervulde haarook te sterven, deze wereld te verlaten, de gruwzame wereld, die geen barmhartig heid kent, zelfs niet voor oude menschen en onschuldige kinderen Den volgden morgen, toen de doodgravers hunne taak kwamen hervatten, vonden zij op het graf van het «wonderkind" de arme oude vrouw uitgestrekt, wier wensch, weer met haar lieveling vereenigd te zijn, was vervuld geworden. g. De vaartuigen, welke hier met bestem ming naar elders uitsluitend komen laden uit, of van elders komen lossen in zeesche pen, mits hun gezagvoerders of vertegen woordigers daarvan het bewijs leveren ten genoegen van B. en W. en binnen 24 uren na belading of ontlossing vertrekkenzoo mede de vaartuigen, welke uitsluitend be stemd zijn om te laden uit of te lossen in aan de boeien liggende zeeschepen en door storm of ijsgang genoodzaakt worden in een der havens te vluchten, mits zij daarin niet langer dan 36 uren vertoeven. Hiervan zijn uitgesloten de vaartuigen, die langs zijde der bovenbedoelde zeesche pen komende, scheepsbenoodigdheden en al datgene aanvoeren of innemen, wat niet ge rekend kan worden tot de lading der zeeschepen te behooren. h. De houtvlotten afkomstig uit de al hier geloste zeeschepen, mits die vlotten binnen acht dagen na ontlossing van het schip uit de gemeente worden gevoerd of binnen die acht dagen geborgen worden in een gemeentewater, door B. en W. aange wezen. Art. 11. Wanneer een vaartuig, waarvoor per jaar havengeld is betaald, wegens herstelling tijdelijk uit de vaart wordt genomen, kunnen Burgemeester en Wethouders voor het vaartuig, dat voor het hersteld wordende in dienst komt, tijdelijk vrijstelling van haven geld verleenen. Wordt echter een grooter vaartuig in dienst gesteld, en duurt deze indienststelling langer dan veertien dagen, dan strekt de vrijstelling zich slechts uit tot de grootte van het vaartuig, waarvoor betaald is, en zal voor de meerdere grootte het volgens deze verordening verschuldigde moeten wor den bijbetaald. Art. 12. Onder «jaar" en «maand" in art. 2 ge noemd, wordt verstaan «kalenderjaar" en «kalendermaand." Gedeelten van een maand worden voor een geheel gerekend, Art. 13. Met het in werking treden dezer verorde ning vervalt de verordening tot hefffng eener belasting onder den naam van havengeld, vastgesteld door den gemeente raad den 24sten Maart 1898, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den lsten April 1898, no. 37, voor een tijdvak eindigende 1 April 1901. ALGEMEEN OVERZICHT. 7 October '99. De Transvaalsche crisis blijft steeds in het zelfde stadiumde beide betrokken regeeringen blijven zich tot den strijd toe rusten aanzienlijke troepenmachten staan reeds tegenover elkaar, maar van een ern stig begin der vijandelijkheden is nog geen sprake. Intusschen gaan de vredesapostelen in Engeland en aan de Kaap nog steeds voort wanhopige pogingen tot behoud van den vrede aan te wenden. Sprekende op een vergadering in het belang van den vrede, te Carnarvon gehouden, heeft Morley met nadruk gewezen op de gematigdheid enjde redelijkheid van Devons hire's rede, bewijzend dat de Engelsche regeering niet aan Transvaal's onafhanke lijkheid begeert te raken. Het was hem onmogelijk in te zien, waarom Transvaal en Engeland niet tot een goede oplossing zou den geraken. In zijn redevoeringen had hij er altoos op aangedrongen, dat Transvaal Engeland halverwege tegemoet zou komen. Hij betreurde het terugnemen van een aanbod van een vijfjaars-kiesreeht. Maar niettemin is het de plicht van Engeland alsnog de deur open te houden voor onder handelingen. Gisteren te Maidstone een redevoering houdende, heeft Bannerman verklaard, dat aan geen van beide kanten de deur tot verdere onderhandelingen reeds is gesloten. Volgens hem heeft Groot-Brittanje hare vorderingen niet gedaan als suzereine mogendheid, maar op grond van het inter nationaal recht en als verantwoordelijk voor het welzijn van Zuid-Afrika. Waar de regeering der Zuid-Afrikaansche republiek de redelijke verlangens van 8 September weigerde uit angst en achterdocht dat de onafhankelijkheid zou worden aangetast, daar stelden de redevoeringen van Devonshire en Ridley een zekerheid die de achterdocht had moeten wegnemen. Deze redevoeringen toch hadden evenveel gezag als de tele grammen en bonden de eer der regeering en het land. Zij hadden de regeering den weg moeten openen. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat Hof- myer's zending naar Pretoria ten gunste van den vrede als hopeloos opgegeven is tegenover Chamberlain's hernieuwde ver klaring aan de Atrikaansche partij, dat de Britsche regeering thans niet gezind is, weer een gemengde commissie voor te stellen. De correspondent der Daily Chronicle ie Kaapstad seint ook dat Hofmeyr's confe rentie met Milner gefaald heeft. Weer verluidt dat Milner geseind heeft aan Chamberlain om opheffing der Trans vaalsche legatie te Brussel en verwijdering van Leyds te eischen. Een telegram uit Volksrust gisteren te Kaapstad ontvangen meldt, dat daar eer- gisteren-ochtend krijgsraad is gehouden. Joubert en alle commandanten waren tegen woordig. De besprekingen duurden kort en leidden niet tot een beslissing, maar men zegt, dat de Boeren een paar dagen lang geen troepenbewegingen in den zin hebben. Een ander telegam uit Volksrust houdt in, dat het Boerenkamp waarschijnlijk morgen naar de grens van Natal vooruit geschoven zal worden. Aan de Standard word gemeld uit New castle, dat een hooggeplaatst ambtenaar meent, het Transvaalsche plan van den veldtocht hierop neerkomt dat, terwijl een aanzienlijke Boerenmacht Laingsnek bezet houdt, een andere krijgsmacht een flank beweging in de richting van Dundee zal beproeven. Uit Pretoria wordt van 4 dezer aan de Times gemeld, dat groote opschudding ver oorzaakt is door het bericht, dat Schreiner en Hofmeyr daar een laatste poging doen om een vredelievende schikking tot stand te brengen. Het bericht schijnt zijn oorsprong te hebben in een grap ten koste van een hotelhouder. De regeering verklaart, dat zij niets van zulk een bezoek weet. Kruger is eergisteren geïnterviewd over de geruchten van invallen door Boeren op Britsch grondgebied. Hij zeide, dat de repu bliek niet voornemens was aanvallend op te treden, tenzij zij daartoe genoodzaakt werd door de krijgszuchtige houding der Engelschen, indien dezen alweer troepen op hoopten aan de grenzen of belangrijke versterkingen over zee zenden. Ook te Bloemfontein is men op alles voorbereid en krijgshaftig gestemd. Burgers van de Boven Moderrivier zijn Bloemfontein binnengetrokkenop de markt werden zij ontvangen door Steyn en Fischer. Steyn sprak de mannen toe. Hij uitte zijn inge nomenheid met de wijze waarop de burgers aan de roeping gehoor geven. De Vrijstaat wilde niet aanvallen, maar zou zijn geliefde rechten tot het uiterste verdedigen. De vijand was sterk, maar indien hij de grens overtrok zou hij aangevallen worden door mannen, die voor hun onafhankelijkheid streden. Uit Johannesburg wordt verder gemeld Een afdeeling bereden politie staat gereed in het bureau van de oorlogscommissie om dadelijk handelend op te treden, indien er opstand mocht komen. Kaffers plunderen winkels en huizen op het vorstelijk deel van den Randblanke employe's hebben op hen geschoten. Een politiemacht is uitge zonden om de inboorlingen uiteen te jagen. In een gister avond door het ministerie van binnenlandsche zaken te Parijs gegeven nota, wordt nu inzake de werkstaking te Creusot het scheidsgerecht door beide par tijen aanvaard. De bespreking van de werk staking te Creusot wordt geoordeeld niet langer dan drie of vier zittingen te zullen vorderen. De afgevaardigden der werklieden worden morgen te Parijs verwacht. vermaarde pianiste Johanna H»ymann «Musis Sacrum" alhier te geven. f De pianiste, ;die ons aldus weder verrukkelijk spel zal doen genieten^e. sedert lang voor velen een goede beke Reeds op zeer jeugdigen leeftijd is Z'J^ ons land opgetreden zij heeft de verWlgfl> tingen van destijds nog verre overtro Men weet niet wat in haar spel het te roemen hare bijzondere élegance, bazende virtuositeit of hare heerlijke P° sche voordracht. Zij die eens met deze beroemde piarns g kennis maakten, zullen haar zeker gaa weder hooren en aan hen die haar niet leerden kennen, is eene kennismak' alleszins aan te bevelen. Heden-ochtend zijn de beide slachto van het vreeselijk ongeval in de van den heer R. A. de Kroes alhier, °P Algemeene begraafplaats ter aarde beste Te 11 ure werd B. v. d. Kruit e" 0 11^ ure werd J. Smit aldaar begraven. Niettegenstaande de snelle verbind'11^ tusschen AmsterdamRotterdam—par»Js met den nieuwen winterdienst weder zeeI goed berekend is, worden alciuS schrijft het N. v, d. D. toch de reizige,s nog dikwijls in hunne verwachting teleur gesteld door vertraging. Tot Schied»»10 gaat het goed; maar aan het kruispun Beugelsdijk moet men vóór het sign®3 stilhouden, totdat een binnenzijnde tre>" vertrokken is. Het schijnt dus, dat het emplacement Rotterdam-Delftschepoort geen voldoend® ruimte bevat om alle treinen welk® nagenoeg op een zelfden tijd binnenkomer») te ontvangen. Onder voorzitterschap van den heer Van Kuikhoven hield het bestuur van de»» Rotterdamschen bestuurdersbond gistere" een buitengewone bijeenkomst ter beha»»" deling van het preadvies van B. en W. *a° Rotterdam inzake het opnemen van bepft lingen van minimum-loon en maxim»»'10 werktijd in de bestekken van gemeente' werken. Men besloot een gecombineerde vergadering te beleggen ter bespreking va" wat verder te doen staat tegenover bet ongunstig preadvies van B. en W. Ter voorziening in tijdelijk gebrek aan Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 7 October 1899. Wij vestigen bijzonder de aandacht op het concert morgen (Zondag) avond door de personeel bij de Directe belastingen 'e Rotterdam kunnen aldaar gepensioneerd® commiezen als buitengewone commieze" worden aangesteld. Geschikte personen ge" negen om zich voor f 1 per dag beschikbaar te stellen, kunnen zich tot den Directeur te dier stede wenden met opgaaf o.a. va° hun leeftijd en den datum waarop zij de" dienst hebben verlaten. Zij zuilen verm"®' delijk bij aanstelling worden begrepen ond®r de ambtenaren, die een toelage geniete" gelijk aan de helft van de door het RÜk ontvangen kosten wegens hun toezicht buiten den gewonen dienst. BINNENLAND. Op last van H. M. de Koningin breng' de directeur van bet Kabinet, der Koning'0 ter algemeene kennis, dat gedurende Haref Majesteit verblijf in het buitenland de aa" Hoogstdezelve gerichte brieven, in geslote" omslagen, voorzien van een adres aan Ha»'0 Majesteit, moeten gezonden worden aan be' Kabinet der Koningin te 's-Gravenhag0 alwaar voor een geregelde opzending d»®r brieven aan Hare Majesteit zal worden zorg gedragen. (St.Ct.) Oe Koninginnen te Potsdam. De ISorddeutsche Allg. Ztg. schrijf' Koningin Wilhelmina en Haar Moeder zullen 7 October te Potsdam aankomen. Zoo de aanleiding tot de reis ook va" familiairen aard is, daar zij de doopplech" tigheid in het huis van den naverwante" erfprins von Wied geldt, is het toch e00 leit, dat de jeugdige Koningin als zoodanig voor 't eerst de residentie van den Duitsch®" keizer bezoekt en met Hare algemeen ge*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2