Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de Amerikaansche consul te Pretoria met toestemming zijner regeering de behartiging der Britsche belangen in Transvaal op zich genomen heeft. Te Washington wordt officieel bekend gemaakt, dat president Mac. Kinley tal van verzoekschriften ontvangt in sommige vraagt men hem bemiddelend op te treden tusschen Engeland en Transvaal, in andere om met Engeland mede te werken tot wegneming van de grieven der uitlanders. De President is voornemens noch het een, noch het ander te doen, maar zich te bepalen lot de bescherming der Amerikaansche belangen. Kruger heeft door middel van de te New-York verschijnende World zijn harte- lijken dank betuigd aan de Amerikaansche vrienden voor hun sympathie. De Britsche agent (seint hij) is teruggeroepen, de oorlog is zeker. De republieken zijn vast besloten dat, zoo zij aan Engeland moeten behooren, daarvoor een prijs betaald moet worden die het menschdom zal verschrikken. Maar de republieken zijn vol goeden moed. De zon der vrijheid zal oprijzen over Zuid Afrika gelijk ze over Noord-Amerika op gerezen is. Een groote volksvergadering is eergisteren avond in Carnegie-Hall te New-York, ge houden. Er werden tal van redevoeringen gehouden, waarin Engelands houding afge keurd en Kruger geprezen werd. Graat Clary de nieuwe Oostenrijksche premier houdt voortdurend besprekingen met verschillende parlemensleden, teneinde zich van hun vriendschappelijke mede werking te verzekeren. In de kringen der radicale Duitschers doet men het mogelijke om een herhaalde toepassing van para graaf 14 zooveel mogelijk te beperken en tracht men nog voor de keuze der delega ties daarvoor voldoende waarborgen te ontvangen. Schiedam, 13 October 1899. Met leedwezen vernemen wij, dat de weleerw. pater J. D. A. Janssen, sedert 1893 kapelaan der St. Janskerk alhier, tot kapelaan der St. Dominicuskerk te Rotter dam benoemd, onze gemeente Maandag a. s. gaat verlaten. Tot kapelaan der St. Janskerk is in zijn plaats benoemd de weleerw. pater Mohr- mann, professor aan het College der EE. PP. Dominicanen te Nijmegen. In den leeftijd van 30 jaren overleed gisteren in het Zustersgesticht aan de Korte Haven alhier de eerw. zuster Venantia, in de wereld mej. Adr. IJzendoorn, geboren te Mourik. Heden middag ten 1 ure zijn door de stoom boot Arnhem 's Hage, toen zij de Lange Haven passeerde ter hoogte van de Appel- marktbrug vier eenden doodelijk aangevaren. De gedoode dieren zijn door den brug wachter Wirxel in bewaring genomen en zijn door den eigenaar terug te bekomen. Te Rotterdam is overleden de heer C. van de Sant, leeraar aan de Muziekschool aldaar. Op het gezicht van het witte laken over het bed, blijft de soldaat verlegen op den drempel staan, maakt een militair saluut en zegt op barsch-medelijdenden toon Kapout, och hoe ongelukkig Moeder Michel en de kleinen schreien zoo hard ze kunnende verkleede Victoire vergiet heusche tranen. Onze arme oom is aan de pokken ge storven, brengt zij snikkend uit. De pokkenroept de onderofficier ver schrikt uit. Ja de pokken, brult het trio, al schrei ende. De kwartiermeester keert zich om en gaat aan den luitenant verslag doen van zijn bevinden. De pruisen waren doodsbang voor besmet telijke ziekten en vooral voor de pokken. Het was streng verbonden op eenigerlei wijze met besmette plaatsen in aanraking te komen, zoodat de list der gewaande Victoire beter dan een garnizoen de herberg verdedigde. Op bevel van den commandant Hij was een bekend klavierspeler van veel talent. Door de politie te Vlaardingen is aldaar in beslag genomen bij een opkooper een zilveren dameshorloge dat te Maassluis ver mist werd en door iemand uit Brielle te Vlaardingen verkocht was voor f 2.50. De forensen van Delft, zij die te Vrijen ban of Hof van Delft wonen, zijn niet weinig verrast, na het vorige jaar te zijn overge slagen, ditmaal weder aangeslagen te zijn in de Delftsche inkomstsnbelasting. Tengevolge van het hooge percentage is de aanslag lang niet malsch. Natuurlijk gaat men weer reclameeren. MEMORIE VAN ANTWOORD van Bur gemeester en Wethouders op het verslag van het onderzoek der Gemeente-begrooting voor 1900 in de afdeelingen uit den gemeenteraad. II. HOOFDSTUK II. Volgn. 100. Onderhoud van straten, pleinen, wegen en voetpaden. Met betrekking tot het aangevoerde in de le afdeeling, dat wanneer het onderdeel van dezen post ^daggelden der werklieden" en het onderdeel diverse dag- en week gelden" van den post onder volgn. 114, met f 1000. - verhoogd kon worden, mogelijk zou zijn lo. Verbetering van het loon der laagst- bezoldigde werklieden 2o. Betaling van het volle weekloon ook wanneer in de week een algemeene Cnris- lijke feestdag voorkomt 3o. Afschaffing der fictieve overuren van de werklieden brengen we het volgende onder de aan dacht ad lm. De laagst bezoldigde werklieden der gemeentewerken, met name de opper lieden van de straatmakers en van de metselaars, acht in getal, genieten een loon van 13 cent per uurdit is echter niet het bedrag dat zij werkelijk ontvangen. In het jaar 1898 werd o. a. door zeven hunner de achtste laten we buiten beschouwing omdat deze door ziekte ge- ruimen tijd verhinderd werd werk te verrichten respectievelijk genoten (in guldens afgerond): f517, f512, f503, 1486, 1479, f 478 en f 477 voor geen dus ooit minder dan f 9.per week. Een loonsverhooging van deze categorie van werklieden zou billijkheidshalve gepaard dienen te gaan met een verhooging van 't weekloon van werklieden van andere takken van gemeentelijken dienstmoeielijk toch zou het te rechtvaardigen zijn den arbeid, door genoemde werklieden verricht, even hoog te beloonen als die, welke hoo- gere eischen aan den werkman stelt. De billijkheid zou dus gebieden voorstellen tot verhooging tot een grootere groep van werklieden uit te strekken. Ons college vindt vooralsnog geen vrijheid daartoe het voorstel te doen. ad 2m. Naar onze meening moet het loon der werklieden, een keer boven een minimum zijnde, evenredig worden ge steld aan den arbeid dien zij geleverd hebben, gemeten hetzij door den werktijd, hetzij door de hoeveelheid of den aard van het werk, zoodat het ongewenscht voorkomt op een feestdag aan den eenen arbeider die niet werkt f0.13 en aan den anderen, die daarin met hem gelijk staat, f 0.20 per uur te betalen. Ofschoon er nu reeds eenigszins rekening wordt gehouden met invallende feestdagen haalde de onderofficier een rood potlood voor den dag en schreef op den buitenmuur in het Duitsch een paar woorden, waarbij aan ieder Pruisisch soldaat werd verboden de besmette woning te betreden. Daarna reed de troep verder. De bewoners der herberg droogden hunne tranen en haalden spoedig «Oom Etienne" van onder de dekens uit en deelden hem met de drie militairen, die op hun beurt weder met hunne kameraden in het garni zoen deelden. De familie Michel at nog lang ham, leverbeuling, bloedworst, en andere heer lijkheden en bleef bovendien, dank zij de roode letters op den muur, den geheelen duur van den veldtocht beschermd tegen de aanvallen van voorbijtrekkende Pruisen. Het kroegje bood een welkome schuilplaats aan achtervolgde Fransche soldaten, die zich te ver buiten hun kwartier waagden. en nooit een geringer weekloon dan f 7.41 wordt uitbetaald, mogen we niet ontkennen dat zulke dagen er vallen er in de wintermaanden soms twee in eén week ernstige verwarring in een arbeidersbudget kunnen brengen. Het komt ons daarom gewenscht voor op feestdagen aan alle werklieden een gelijk bedrag van f 1.20 uit te betalen. Het is ons voornemen met de Commissie voor gemeentewerken te overleggen voor het vervolg aldus te handelen. ad. 'dm. Het is ons niet duidelijk waarom afschaffing der «fictieve Doveruren"hetgeen een aanziênlijke vermindering van jaarlijks uit te betalen werkloon ten gevolge zou hebben, wenschelijk wordt geoordeeld. De overurenvormen een toeslag op het eigenlijk loon, die toeneemt naarmate de dagelijksche werktijd korter wordt en die door alle werklieden, behalve door de straatmakers en hun opperlieden, gedurende het geheele jaar wordt genotende straatmakers ontvangen slechts overuren gedurende 16 winterweken voor de opper lieden blijft het minimum weekloon in de 20 weken 'sjaars dat er korter dan 57 uren gewerkt worut toch f 7.41 (57 X 0.13). VVenschte men, zonder de loonen te verhoogen en met behoud van de bestaande goede verdeeling over de verschillende deeien des jaars, het stelsel van «overuren" door een ander te vervangen, zoo zou kunnen bepaald worden, dat niet zal worden uit betaald een uurloon van b.v.b. 13 cent, doch al naar gelang van den lijd des jaars een uurloon van 165, 15s, 146, cent enz.elk uurloon door neger, andere vervangend. Hiermede ware echter niets anders be reikt dan een hoogst omslachtige, tijdroo- vende boekhouding en bemoeielijkmg van het overzicht door den werkman. Het komt ons dan ook voor dat er, voor het tegenwoordige, geen reden bestaat om de bestaande regeling der overurenaf te schaffen of daarvoor een andere in de plaats te stellen. De klacht die hier door een lid 3e af deeling wordt aangeheven over het niet tijdig herstellen van putten in de straten, beantwoorden wij met de verklaring, dat wij betwijfelen of de gang der werkzaam heden tot herstelling van kleine plaatselijke gebreken in de bestratingen zulk een «al gemeene klacht" wel rechtvaardigt. Volgn. 103. Onderhoud van pompen en riolen. Wij zijn er nog niet in geslaagd omtrent de demping vau Raam- en andere grachten U voorstellen aan te bieden, waarbij in de verschillende hierbij betrokken gewichtige belangen op voldoende wijze wordt voorzien. Ook eischt het gezette overweging of thans het gunstige oogenblik daar is, om deze voor de gemeentekas niet direct productieve werken ter hand te nemen. De demping der sloot om de algemeene begraafplaats zou de volgende werken noodzakelijk maken Een rioleering tot afvoer van het draineer- water der begraafplaats; Een afsluiting van de begraafplaats over eenkomstig de desbetreffende wettelijke voorschriften Een nieuw verzamelbassin nabij het stoomgemaal, omdat deze sloot tevens dient als waterberging van het rioiennet en er geen sprake mag zijn van vermindering der ruimte tot waterberging. De demping dier sloot achten wij dan ook niet wenschelijk. Op de vraag, welke slooten het eerstvoor demping in aanmerking komen, deelen wij mede, dat op dit oogenblik daarvoor geen slooten kunnen worden aangewezen, tenzij die langs de warande bij voortgezette be bouwing aldaar. Waar echter op verschillende plaatsen in dit opzicht nog hoogst ongewenschte toe standen bestaan, scheen het voorzichtig een bedrag uit te trekken, om met de mogelijkheid van zulke werken rekening te houden. (Wordt vervolgd.) De reis der Koninginnen. Het was te voorzien, dat de reis van H. M. de Koningin naar Berlijn aan enkele huwelijksgeruchten het aanzijn zou schen ken. Het eerste vinden wij in de Petit Bleu. Aan dit blad wordt uit Den Haag geseind, dat de verloving aanstaande is van H. M. de Koningin met prins Joachim Albert van Pruisen, een neef van den Duitschen Keizer, zoon van prins Albert, regent van het hertogdom Brunswijk en »van een prinses van Saksen-Altenburg. Prins Joachim, den 27 Sept. I 1 Hannover geboren, is luitenant bij het e regiment dragonders. De Berlijnsche correspondent van N. R. Cl. seintv8j Te Potsdam is het nachtelijk de Koningin overkomen, ook vandaag het algemeene onderwerp van nadat gisteren vele wandelaars naar waren gegaan om de plaats van het o d luk te zien. Die plaats is een oude, ruchte weide tusschen de Neue ^a'a!S,o0(T Sanssouci, die men onmogelijk kan maken en langs welke de rijweg van paleis een scherpe bocht maakt. Een g tijd geleden overkwam den K.eizer dezelfde plaats een dergelijk klein onge Vandaag zag men nog lichte rijtuigsp0 op den moerassigen bodem. Ook heeft legende zich reeds meester gemaakt van gebeurtenis. De «redder" van de jonge Koningin de jonge prins Joachim Albrecht Pruisen geweest zijn, die op den terU^et zijn span zelf mennende, uit de verte ongeval zelf bemerkte, dadelijk er n toe reed en daarna de Koninginnen zijn equipage naar het Stadtschloss brac De keizer heeft daarop den volgen dag met eigen hand bij het afschel diner de door de ceremoniemeesters n rang en leeftijd opgemaakte plaats in van de gasten veranderd en prins Joacn Albrecht aan de rechterzijde van de Koningin gezet, op welke plaats hij eig enhjk iets minder recht zou gehad hebben deze of gene van de andere aanwefg hooge gasten. In elk geval gunt na hier den jongen prins gaarne deze ',eV°^3 rechting, daar men hem algemeen een aangenaam en net mensch graag 01 lijden. De minister van 'Waterstaat heeft aan d® Kamers van Arbeid te 's-Gravenhage vraagd inlichtingen over verschillende P van het aanhangige ontwerp betreffende arbeids- en rusttijden in fabrieken werkplaatsen, en haar oordeel over daar voorkomende regelingen in verband 110 de over het wetsontwerp gewisselde stukken- Aan de miliciens der infanterie is, z®#' hgt de lel. op last van den inspecteur van wapen, aangezegd, dat zij of hunne oud®*- geen winterverlof moeten aanvragen, daa* het niet toegestaan zal worden en °P de aanvraag geen antwoord zal word®0 gegeven. Naar mer. aan het N. v. d. D. me deelt, zal bij het le, 2e en 3e regin1®1^ vesting-artillerie met bijzondere plecht'# heid in ontvangst worden genomen bronzen monument, dat aan elk regimenten door de Regeering is t0®fe zonden, ter herinnering aan hun deelnem' in de verdediging van de Citadel van A werpen in 1832. De feestelijke in-ontvangstneming voor het 2e regiment te Amsterdam paaid op 17 Oct. a. s,, waarbij alle d®ta chementen van het regiment zullen v tegenwoordigd zjjn. Verschillende autoriteiten, o. a. de 1 specteur van de artillerie, de command®1 van de vesting-artillerie, oud-commandan van het regiment, zijn uitgenoodigd °e militaire plechtigheid bij te wonen. Aardbeving op Geram. Het Hbl. ontving het volgende teleg^10 uit Bataviajg De Zuidkust van het eiland ^eracn^8t verwoest door een aardbeving. Men sC het aantal dooden op 4000. Er zijn j gekwetsten. De stad Amahei is ge',e verwoest. Ceram of Serang behoort tot de res> tie Ambon is 312 Q mijlen groot en he® een bevolking welke op 200.000 2'e wordt geschat. de Vanwege het rijkscellege voor visscherijen zal tot de reeders in vissc e

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2