geschiktheid der Britsche onderdanen in Transvaal De oorlog zal niet den rassenhaat doen toe nemen. De verbittering onder de rassen zal toenemen, zoolang het eene blanke ras verachting toont tegenover het andere. Er zal nooit vrede zijn, zoolang niet de blanke rassen elkaar leeren eerbiedigen. Waarin zou de politiek der oppositie hebben verschild van die der regeering De Transvaal trachtte steeds Engelands suzereiniteit te ondermij nen. Het werd overmoedig door de straffe loosheid het toonde duidelijk wat reeds langen tijd zijn oogmerk was het verklaarde zich zelf een souvereinen en onafhankelijken staat en door de vermeerdering der be wapening zou het binnenkort de machtig ste staat van Zuid-Afrika zyn geworden. Engeland was ontsnapt aan een der grootste gevaren, waaraan het ooit was bloot gesteld geweest. Was er in het voeren der onderhandelingen van Engelsche zijde eenig teeken van provocatie of eenige be wijs dat het den oorlog verlangde De regeering trachtte beide partijen te doen medegaan met haar politiek, welke bestond in het handhaven van gelijkheid der blanke rassen, bescherming der Britsche onderda nen, handhaving der Britsche suzereiniteit. President Kruger deed een beroep op den God des oorlogs wij, zeide spreker, nemen dat beroep aan, in het geloof, dat de strijd rechtvaardig is 1) Geheel anders sprak Morley. Hy onder steunde sterk het amendement-Stanhope en wilde geen woord intrekken van hetgeen hij vroeger gezegd had. Binnen korten tijd zou het gezond verstand, de liefde voor de rechvaardigheid, de haat tegen een onnoodige oorlog van het Engelsche volk, zijn optreden rechtvaardigen: «Wanneer ik zie welk misverstand zeide Morley welke verkeerde voorstellingen een vreedzame op lossing hebben onmogelijk gemaakt en deze afschuwelijke catastrophe over ons hebben ge bracht,dan hebben wij het recht te zeggen, dat het geval hetwelk het amendement bedoelt, hier aanwezig is. Een vroeger groot con servatief leider heeft gezegd, dat hij den vrede terugverwacht met de eer (kreten van de ministerieele bankenMajuba Dan is het wraak en roof. Ik kan het niet anders dan betreuren, dat lord Rosebery de tradities en het voorbeeld der liberale partij zou hebben opgegeven. (Luid gejuich der liberalen). Aan het einde van het debat zei Balfour, dat de oorzaak van den oorlog was het wel overwogen voornemen der Transvaalsche regeering om ten koste van alles te voor komen, aan de uitlanders het recht van vertegenwoordiging te geven. De stemming over het amendement zou worden beschouwd a s een toetsteen der goede trouw van tiet land. Het amendement werd verworpen met 362 tegen 135 stemmen, onder luid gejuich der ministerieele partij. Het adres van antwoord werd aangenomen. Meer opzien dan anders in den laatsten tijd door toespraken van den Duitschen keizer gewekt wordt, maakt de rede die de Keizer eergisteren te Hamburg heeft uit gesproken bij het van stapel loopen van het nieuwe pantserschip. De grondtoon was, dat Duitschland een sterke vloot zoo broodnoodig heeft, dat tegenwoordig oude wereldrijken snel vergaan, en nieuwe ontstaan, dat men de oude Duitsche fout van de partijtwisten moest beteugelen en het belang der partij niet boven het geheel stellen enz. Men ziet daarin een openlijke bevestiging van de sedert lang onder goed ingelichte personen heerschende opvatting dat er nog groote plannen tot uitbreiding van de vloot bestaan en dat hetgeen tot dusver voor de marine beschikbaar is gesteld, slechts een begin is. Wat de oude keizer Wilhelm als hervormer van het Duitsche leger op groote schaal heeft gedaan na 1860, wil de tegen woordige keizer doen als stichter van de Duitsche zeemacht. In dat kader past ook 's Keizers streven om voorloopig zooveel mogelijk botsingen met Engeland te ont wijken, teneinde de ontwikkeling der jonge Duitsche zeemacht niet tegen te houden, Na Dreylus is thans ook Arton door de Fransche regeering begenadigd. Arton (Aaron is zijn eigenlijke naam) is een der leden van het Panama driemanschap ReinachHertz —Arton. Goedige regeering toch, die genade voor recht doet gelden Katholieken en Israëlieten in Transvaal. «Nu het volk zal te beslissen hebben over de vraag, of de burgers, die den katholieken of den israëlitieschen godsdienst belijden, in alle opzichten hetzelfde poli tieke status in de Z.-A. R. zullen krijgen als de belijders van de protestantsche gezindten, verdient het opmerking," schrijft De Volksstem, «dat thans onder degenen die in Europa sympathiseeren met de Transvaalsche zaak, de Joden en Katholie ken niet zijn achtergebleven. Ofschoon m Frankrijk de anti Dreyfusianen, met andere woorden de anti-semieten, het krachtigst optreden ten gunste van de Boeren, terwijl de Pers der Dreyfusianen we noemen o. a. Yves Guyot, den vriend van Chamberlain over het alge meen de Britsche politiek in Zuid-Afrika verdedigt, en ofschoon ook in Duitschland de couranten, welke onder joodsche invloe den staan, koud water trachten te gooien op de germaansche belangstelling voor de Boeren-Staten, omdat de Beursjobbers in Duitschland Groot-Britannië naar de oogen moeten zien, toch zijn de Israëlieten in zake de anglo-Transvaalsche ruzie op de hand der Afrikaners. Hetzelfde valt waar te nemen bij de Katholieken, speciaal in Nederland. Er is geen comité, er is geen vergadering, waar aan de Boeren steun wordt gegeven, cf katholieke geestelijken en leiders van katholieke genootschappen en vereenigingen nemen, tegelijk met de Protestanten, ijverig deel aan de Transvaal of Vrijstaats-gezinde betoogingen. «De billijkheid eischt om op deze ver schijnselen de aandacht te vestigen." Stads- eu Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 20 October 1899. Heden-ochtend is alhier aangehouden A. V., reizend koopman, wegens politie-over treding in het Alg. Politieblad tot het betalen van f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis, gesignaleerd. Na het betalen der boete is de man weer op vrije voeten gesteld. Uit een hier ter stede ontvangen parti culier bericht blijkt, dat de ambtenaren van de Zuid-Afrikaansche Spoorweg Maatschappij, wien verboden was een werkzaam aandeel te nemen aan den vrijheidsoorlog der Trans- valers, zijn ingedeeld bij het politiecorps, dat te Johannesburg is gevormd' tot be scherming van eigendom en personen aldaar. Aan het hoofd van dat corps staat de zoon van den te Lombok gesneuvelden generaal Van Ham. (S Cf.) Omtrent het gebeurde te Pernis deelt het Nieuwsblad voor Hoekschewaard mede Zaterdag-ochtend zou de prachtige nieuwe visehsloep, genaamd De Zeven Sterren hare eerste reis in dit seizoen gaan onder nemen tot uitoefening der schelvischvis- scherij. De vrouwen waren aan de haven om hunne mannen en zonen, de moeders om hunne kinderen een «goeden nacht" te wenschen. Men wenscht nooit «goede reis maar altijd «goeden nacht." Het toeval wilde, of laat ons liever zeggen het geluk wilde, dat de kok nog op den wal was, en das het «vooronder" nog gesloten. De matroos Janus van der Steen liet zich nu op het «deken" zakken om zoo door de schuit binnen te komen. Maar daar hoort hy water loopen. Dadelyk gaat hij naar achteren en ziet dat de bunkraan open staat. Denkende met een kwajongensstreek te doen te hebben, draait hij de kraan dicht. Maar nu hoort hij nog dat het water blijft loopen, maar thans voor aan het deken, en nu blijkt hem dat de bunpijp een zware straal doorlaat. De schipper wordt Jnaar beneden geroepen en nu blijkt dat een moedwillige die pijp heeft stuk gehakt. De dissel, waarmede het is gepleegd, ligt er bij. Aan vertrekken kon niet gedacht worden. Van Delftshaven werd direct een sleep boot gezonden om het schip op de helling te halen. Maandag werd een nieuwe pijp ingezet, zoodat het schip Dinsdag-ochtend ten 7 uur naar zee vertrok. Had van der Steen niet op het deken gekomen, dan had men vermoedelijk van het ongeval niets bemerkt. In zee zouden de matrozen, die in de onderste kooien slapen, door het indringende water wakker geworden zijn, maar natuurlijk te laat om het gat te zoe ken. Het schip ware dan zeker gezonken en alle opvarenden hadden hun graf in de golven gevonden. Eenige wekeD geleden werd door den visscherman J. Schenk te Vlaardingen een in Vlaardinger—Ambacht uitgezette paling fuik vermist, zonder dat men er achter kon komen wie dat gedaan had. Later gingen echter geruchten, dat zekere L. D. te Vlaardingen de dader was en gelukte het den rijksveldwachter Vunderink die persoon tot bekentenis te brengen, zoodat proces verbaal tegen hem is opgemaakt. Den ingezetenen van Maassluis wordt een adres ter teekening aangeboden, waarin den gemeenteraad wordt verzocht te willen bewerkstelligen dat de kwaliteit van het gas worde verbeterd. Vooral de bewoners der Govert van Wijnhove schijnen van dit euvel het meest te lijden hehben, vermoe delijk omdat de zinker door het Hellinggat in een niet al te besten staat verkeert. BINNENLAND. H. M. de Koningin heeft den heer Chinda, gezant van Japan bij ons Hof, benoemd tot groot olliciervan de Oranje- Nassau orde. 152 Roomsch-katholieke hoofden van scholen en onderwijzers uit het noordwesten van Noord-brabant hebben aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin zij ver zoeken het aanhangige wetsontwerp op den leerplicht in hoofdzaak aan te nemen. Benoeming inspecteur middelbaar onderwijs. Een benoeming, welke gewis in onder wijskringen en ook daar buiten niet onbe sproken zal blijven, is die van den heer K., ten Bruggencate, leeraaraan het gymnasium te Leeuwarder!, tot inspecteur van het mid delbaar onderwijs, ter vervanging van wijlen prof. dr. W. B. J. Van Eyk. Wij kennen den heer Ten Bruggencate volstrekt niet en weten dus ook niet aan welke bijzondere aanspraken en verdiensten hij deze benoe ming te danken heeft. Alleen is ons uit den Staatsalmanak bekend dat de benoemde sinds 1879 les gaf in Duitseh en Engelsch aan het gymnasium te Leeuwarden. Inspecteurs van het middelbaar onderwijs zijn er in ons geheele land maar drie, van welke een speciaal belast met het toezicht op het landbou w-onderwijs. De beide audere hebben het toezicht over alle andere in richtingen van middelbaar onderwijs ver deeld, zoodat de inspectie van den thans benoemde omvat alle hoogere burgerscholen, burgerscholen, ambachtsscholen, enz. (bij zondere zoowel als openbare) in de pro vinciën Noord-Brabant, Gelderland, Zeeland, Utrecht, Overijsel en Limburg. Dat de be trekking van inspecteur M. O. van hoog belang wordt geacht, blijkt uit het feit, dat zij tot dusver bijna altijd werd bekleed door mannen, welke reeds een naam in de wetenschap hadden verworven, wij noemen Bosscha, Steyn-Parvé, Staring, Salverda en op den doctors- en hoog- leeraarstitel konden aanspraak maken, 't Is ons bekend, dat ook nu mannen van aca demische vorming en met een hoogst eervol wetenschappelijk verleden zich voor een be noeming beschikbaar stelden. De redenen, welke den minister Borgesius bij het 0 zijner voordracht bewogen hebben, nioe dus wel krachtig geweest zijn, daar heer Ten Bruggencate, hoe groot zijn onbekende) verdiensten als onderwijzer o° mogen wezen, geheel en al het prestig mist, hetwelk de meesten zijner voorgang® hebben bezeten. (Tijd)- De Duizend eitanden, in wier nabijh®'^ het pantserdekschip Holland op een rot» geloopen, is een eilandengroep eenige mU ten noorden van den Westhoek van JaVa' De kruiser Holland meet 3900 ton, 's 'n 1897 te Amsterdam van stapel geloopen en in Augustus 1898 in dienst gesteld, vertrok 7 Jan. 11. uit Nieuwediep onder beV^ van kapt. ter zee De Bruijne, arriveerde Maart te Oleh leh en staat onder bevel va" den kap. ter zee Romer. De personeele belasting en de café" houders. «Vergunning", waarvan afdeeiiflgen Se' vestigd zijn te Amsterdam, Alkmaar. Arnhem, Breda, Groningen, den Helder, Leiden en Rotterdam, heeft zich gewen tot de Tweede Kamer met een adres, waarin het, nu het ontwerp van W®'> houdende nadere bepalingen omtrent de personeele belasting door de Tweede K®* mer in openbare vergadering behandeld za worden, nogmaals grieven tegen deze w®' te berde brengt. Adressant noemt de wet in de hoogs'e mate onrechtvaardig en grondt dit bewere" daarop, dat de personen die door adressant worden vertegenwoordigd, betalen lo- belastingen die elk ander staatsburger te betalen heeft, en zulks in den regel naar een maximale berekening2o. een afzon* dedijke bedrijfsbelasting, het vergunning®" re ut; 3o door het woord «Vergunning i dat voor hun deuren prijkt, een veel hoog®' re huur en dientengevolge reeds een vee' hoogere personeele belasting dan een ander onder normale omstandigheden levend staatsburger. 4o. dat zij missen de 2/s aftrek voor de personeele belasting wat betreft de huurwaarde van perceelen of gedeelten van perceelen, uitsluitend dienende voor wink®' of uitstalling, die ongeveer alle andere, in veel beter condities verkeerende winkeliers genieten. Adressant zegt verder, dat de categorj® van koffiehuishouders, tappers etc. in vergelijking met andere staatsburgers aan de ergste willekeur prijsgegeven isdat de toestand van zeer velen dezer «rn®®r dan hulpbehoevend is". Met aandrang wordt dan ook verzocht, de wet zoo te wijzigen, «dat adressanten werkelijk volgens de grondwet gelijkgesteld zijn met andere staatsburgers en niet lang®1" als misdadigers beschouwd worden." Nederland en Transvaal. Het Vrouwencomité van het Nederland* sche Roode Kruis is voornemens, binnen eenige dagen eene algemeene inzameling van gelden te houden. Het Haagsche Mannencomité heeft f lOO® afgedragen aan het Hoofdcomité van het Nederl. Roode Kruis. Prof. Korte weg, die zich bereid heef' verklaard de Nederlandsche ambuian®0 te vergezellen, zal als het hoofd van de11 medischen dienst optreden. Men deelt uit den Haag mede, dat 4^ November uit Napels een ambulance van he' Duitsche Roode kruis zal vertrekken, dl® gerekend wordt 10 dagen na de Nede1' landsche ambulance, die 28 Octob®'' Amsterdam verlaat Lorenco Marquez ,e bereiken. Door den heer C. Van Goor Ezn., 'e Amsterdam is een request aan de Tweed® Kamer gezonden, opdat deze bij Hr. Regeering aandringe tot het nemen va° zulke maatregelen, als noodig zijn, om voorkomen, dat het rijkste land der wereld, een vrij en eerlyk volk uitmoordt ter wi"6

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2