Barillier, zullen nog eens verhoord worden, doch algemeen gelooft men, dat de instruc tie nog in deze week geëindigd zal zijn zoodat wij dan spoedig het zoogenaamde complot voor de Senaat, als Haute-Cour" aan het werk zullen zien. Niettegenstaande verre van geruststel lende voorteekenen welke zich hier onafge broken voordoen, blijft alles zoo ongeveer den gewonen gang gaan, doch indien het geen de verstandige Jules Simon beweerde, dat men aan den vóóravond eener revolutie, haar gewoonlijk het minst mogelijk acht, waarheid bevat, dan kan deze eeuw, hoe weinigen er ook aan denken, nog slecht voor Frankryk eindigen. Parijs, 7 20 Oct. 1899. Fidblius Stads- en Gewestelijk Meuws. Schiedam, 21 October 1899. Yoor Transvaal. Vanwege het plaatselijk comité der Ned. Zuid-Afrikaansche vereeniging werd ons opname verzocht van het volgende beroep op de weldadigheid van Schiedams inge zetenen, waarvoor wij, bij algeheele instem ming, gaarne de noodige plaatsruimte toe staan. Sladgenooten Tot het uiterste gedreven door een Engelsche regeering, waarover eenmaal de geschiedenis zal richten, hebben enkele duizenden mannen van den Nederiandschen Stam het machtig Groot-Brittanje den oorlog verklaard. In Transvaal en Oranje-Vrijstaat is de geheele mannelijke bevolking van 16—60 jaar onder de wapenen geroepen, om met Gods hulp te overwinnen, of strijdende onder te gaan. Zelfs de vrouwen wapenen zich ook om de woeste Kafferstammen in bedwang te houden. Engeland meet de maat vol en zendt er zyn legioenen heen. Nederland is verplicht zich buiten den ongelijke» strijd te houden. Maar Wij, Nederlanders, mogen de gewon den verplegen en beproeven, het nameloos wee te verzachten in de Zuid-Afrikaansche gezinnen, wanneer de verzorgers verminkt of gevallen zijn in den heiligen strijd voor Vaderland en Vrijheid. Daartoe is veel geld noodigdaartoe wordt een offer gevraagd van groot en klein, van arm en rijk. Daartoe hebben wij voor de Nederlandsch- Zuid-Afrikaansche Vereeniging de taak aan vaard, ons tot U te wenden, en zal a. s. Zondagmiddag in ieder gezin een bezoek gebracht worden. Wij durven daarvoor te vragen aan de weduwe haar penningske, aan den werkman een deel van zijn zuur verdiend loon, opdat de Wereld getuigenis worde gegeven van den Nederiandschen wil. Wij vragen aan den beterbedeelde een gift naar zijn vermogen, opdat het doel in ruime mate moge bereikt worden. Wij vragen aan ieder Uwer een bijdrage, opdat Schiedam toone, wat het over heeft voor de Hollanders in Zuid-Afrika. Voor het plaatselijk comité der Nederl. ZuidAfrikaansclie Vereeniging, Het bureau, Dr. C. J. Vaillant, Voorzitter. Dr. Lehman de Leiinsfeld, Penningmeester. Van Luik, Secretaris. Schiedam, 21 October 1899. Wy vestigen ook te dezer plaatse gaarne de aandacht op de belangwekkende verga dering van wege de St. Willibrordus- Stichting aanst. Woensdag-avond 8 ure in de zaal der Officieren-Vereeniging te houden. Wie iets naders omtrent de zegenrijke werkzaamheid van ons katholiek onderwijs wil vernemenwie wil hooren hoe met zoo beperkte middelen, zeer veel wordt gedaa n, verzuime niet deze vergadering bij te wonen. Maar ook allen, wien het steeds een ge noegen is, het welsprekend woord van den zeereerw. zeergel. pater De Groot te hooren, zullen zeker deze gelegenheid niet voorbij laten gaan. De gloeiende welsprekendheid van Schiedams rijk begaafden zoon zal zich zeker te meer doen kennen, nu zij zal gewijd zijn aan een onderwerp hem zoo lief als het katholiek onderwijs in zijne dier bare geboortestad. Een avond rijk aan leering en genot wacht dus allen die Woensdag naar de Officierenzaal zullen opgaan. Dat zij druk door Schiedams Katholieken zal zijn bezet, valt wel niet te betwijfelen. Zooals reeds werd aangekondigd, geeft het trio Orelio-Walters-Mann Donderdag avond in de Officieren-Vereeniging een concert, dat een avond vol heerlijk kunst genot belooft. Het blijft steeds een genot Orelio te hooren om zijn beschaafde voordracht en kernachtig orgaan, dat nagenoeg in den loop der jaren onverzwakt is gebleven. De heer Wolters is een violist die niet tevreden is met het eenmaal ingenomen standpunt, maar zich steeds hooger wil ontwikkelen. Van den heer Godfried Mann behoeven wij zeker niet veel te zeggen. Waar hij optreedt als pianist, als accompagnateur of als com ponist, daar is de meester aan het woord. Het concert door dit trio te geven, zal zeker een talrijk publiek trekken, te meer nu ook tot geringen entreeprijs gelegen heid wordt gegeven een ruime dosis kunstgenot te smaken. In het Vereenigingslokaal aan de Broers- vest had gisteren avond de vertooning van lichtbeelden plaats, die als een openbare samenkomst voor lieden van eiken stand en richting was aangekondigd. De bijeenkomst werd met gebed en gezang geopend en bood een afwisseling van fono grafische muzieknummers en nevelbeelden door kalklicht, verklaard en gevolgd door verschillende toespraken. Uit het verloop der samenkomt bleek echter, dat zij ten onrechte als voor lieden van elke richting geschikt, was aange kondigd, daar zij over het geheel slechts voor menschen van éene bepaalde richting werkelijk een onvermengd genot opleverde. Wel werd in den aanvang der samen komst hun die zich in het karakter van dit samenzijn vergist hadden, de gelegenheid geboden, de entree-gelden terug te bekomen; maar beter was het toch zeker geweest, in de aankondigingen den aard van deze samenkomst juister aan te duiden. Gisteren-avond 7 ure is brand ontstaan in de bergplaats van kachels van de firma Gebr. Voorwald, Hoogstraat alhier. Ver moedelijk doordat eenige oogenblikken te voren bij het nazien van kachels een aange stoken lucifer terecht kwam in poetslappen en daar bleef smeulen, ontstond de brand, die door een burger en politie-agenten met een paar emmers water werd gebluscht, zonder dat er schade werd aangericht. De slangen wagen der politie, die nog uitrukte, behoefde geen dienst te doen. Heden nacht zijn alhier aangehouden twee matrozen, thuis behoorende te Am sterdam, die zonder verlof rondzwierven. Zij zijn ter beschikking gesteld van de marine-autoriteit te Rotterdam. Van gemeentewege zullen te Rotterdam gedeeltelijk verschillende verbeteringen en vernieuwingen worden gebracht in het brandblusch- en reddingsmateriaal, by de vrijwillige brandweer en de reddingsbrigade in gebruik. Zoo zijn reeds aan een der be- staande handbrandspuiten eenige vernieuwin gen en verbeteringen aangebracht, voor namelijk in het schamel en in de assen, waardoor het gemakkelijk loopen wordt bevorderd, en zulks o. m. ter vervanging der oude assen, waarvan het model dateert van een paar honderd jaar geleden. Het idee van despuit blijft intusschen behouden.v Deze veranderde en verbeterde brandspuit is reeds aan spuit 16, standplaats Strooveer, in dienst gesteld. Een goede verbetering is vooits, dat in den vervolge dag en nacht bij de stoom spuiten, gestationeerd in het Oostelijk en Westelijk stoomgemaal, een koetsier be schikbaar is om ieder oogenblik te kunnen uitrijden. Inbraak. In den nacht van Donderdagop Vrijdag om streeks 12 uur zagjuffrouwDe Vries, huisbe waarster bij de firma Luk wel &Tiele aan het Ootsvestplein 18 te Rotterdam, dat twee kerels op verdachte wijze, vermoedelijk met valsche sleutels, naar binnen slopen in het kantoorgebouw der firma H. G. Aikema Co, fabrikanten in machinerieën enz. gevestigd in de perceelen 10/12 aan het Oostvestplein. De juffrouw waarschuwde de politie en het kantoorpersoneel. Een huiszoeking in het kantoor en op de daken deed niemand ontdekken. Een der lessenaars was open gebroken en eenig geld, circa 6 gulden, ontvreemd. Den geheelen nacht werden het pand en de omliggende straten door rechercheurs en agenten omsingeld, totdat Vrijdag-morgen te 8 uur de beide inbrekers, zoo zwart als roet, zich van de daken lieten afglijden en een hunner te voorschijnkwam in een gang tusschen de perceelen 20 en 22, waar hij over een hek klom en het plein oversnelde> gevolgd door de politie. Bij de Willemstraat, waar hij struikelde, werd hij gegrepen door een agent. De andere inbreker ont kwam door de Vijversteeg, Eenig los geld werd aldaar op straat gevonden wellicht heeft de inbreker zich van dit corpus delicti willen ontlasten. Verleden jaar is ook ingebroken in voornoemd pand, doch toen bleven de daders onbekend. De inspecteur van politie, de heer F. J. Terlaak Jr., leidt het onderzoek. Nader wordt nog gemeld Een der inbrekers in het kantoorgebouw der firma H. G. Aikema Co. aan het Oostvestplein te Rotterdam, die tijdens de ontvluchting gevat werd, is herkend als zekere A. de R., 19 jaar oud, stukadoor van beroep, die reeds drie vonnissen wegens diefstal achter den rug heeft. Het vermiste geld uit den lessenaar van een der bedienden beloopt circa f 12, waar van 6 losse guldens werden teruggevonden in een kinderwagen aan de Vijversteeg en circa 5 guldens op de straat in een brandgang. De justitie heeft de zaak in handen ge nomen. Gisteren-middag kregen een drietal be zoekers van het koffiehuis Hoekschewaard aan het Stieltjesplein no. 4 te Rotterdam twist over de Transvalers. Twee van de drie bleken de Transvalers zeer gunstig gezind, de derde minder. De menschen wonden zich zoó op, dat zij ten laatste handgemeen werden. Een hevige vecht partij ontstond, en een der mannen werd een stuk uit zijn wang gebeten, terwijl een andere verscheiden verwondingen in het gelaat kreeg. In het café werd een deel van den inventaris vernield. De politie bracht ten laatste alle drie naar het bureau aan de Nassaukade. Ten overstaan van notaris Van den Berg te Overschie had gisteren te Kethel de openbare verhuring voor 7 jaren plaats van verschillende perceelenj weiland, boschhakhout en watering, gelegen in den Noordketelpolder, den West-Abtspolder en den Zouteveenschen polder. Perceel I en II werd verhuurd aan D van der Ende, voor f 295perceel III aan Joh. Olsthoorn, voor f310; perceel IV aan H. Landsbergen, voor f175; perceel V aan D. van der Eijk, voor f135; perceel VI aan D. van der Ende, voor f170; perceel VII en VIII aan A. J. van der Winde, voor 410. De afdeeling der Vereeniging «Westlan te Wateringen heeft in de vergadering °P gisteren-avond besloten, krachtige pogingen aan te wenden om te trachten dat 10 gemeente verboaden. wordt aan het tranane Met 64 tegen 16 stemmen werd na uit voerige bespreking besloten f 1000 uit 0 kas der afdeeling beschikbaar te steil00' verder den steun te verzoeken der betrokk00 gemeentebesturen (Loosduinen, Watering0"' Schipluiden en Hof van Delft), waarvan 0 burgemeesters een commissie zullen vorm00 om het plan te ontwikkelen, en zich voldoenden bijval ook den steun van rijk' provincie en polderbesturen te verzeker00- BIOENLAXD. H. M. de Koningin heeft Prins August Lodewijk Albéric van Arenberg, lid d®r Fransche Kamer van Afgevaardigden, Voor' zitter der «Compagnie Universelle du cana' maritime de Suez", benoemd tot ridder' Grootkruis der orde van Oranje-Nassau. De versierselen dier orde worden den Prins gisteren overhandigd. f-^H.M. de Koningin is voornemens om hij gelegenheid van de in den zomer van 19<^ in Den Haag te houden geschiedkundig0 tentoonstelling van het Nederlandsche zee wezen te doen slaan eenen gedenkpenning» bestemd om te worden uitgereikt aan de belangrijkste collectieve inzenders. Het ontwerp dier medaille is opgedragen aan den te Parijs woonachtigen Nederlandsch00 beeldhouwer en medailleur Wienecke. Naar men verneemt, zijn eerstdaags een bevordering en andere mutatiën in het personeel van Hr. Ms. gezantschapp00' te verwachten, waaronder de voorziening in den nog onvervulden gezantschapspos' ta St. Petersburg. De ministers van Justitie en van Waterstaat Handel en Nijverheid verleenen de volgend® week geen audiëntie. Naar de Res.-Bode verneemt, is een plan aanhanging tot reorganisatie van de Poly technische school te Delft, dat, als het in zijn geheel de goedkeuring van den minister van Binnenlandsche Zaken verwerft, li millioen zal kosten. Of die goedkeuring verkregen zal worden is evenwel een andere vraag, meent het blad. Het Dagblad verneemt dat binnenkort verwacht kan worden het ondertee kenen vanwege het Duitsche Keizerrijk der verschillende overeenkomsten en ver klaringen, opgemaakt door de Vredes conferentie. Men verwacht ook de onderteekening dier stukken vanwege Groot-Brittannië. Voor Transvaal. Het Dagblad, dat zooals men weet een inschrijving geopend heeft ten voordeel® van de weduwen en weezen van Transvalers, die sneuvelen in den strijd, heeft zich ge wend tot de presidente van de Fransch® Vrouwen-Ligue tot Internationale Ontwa pening (Ligue des Femraes pour '0 Désarmement International), te Parijs, aan wie het blad zijn plannen heeft medegedeeld- De presidente, prinses Wisznieuwska, heeft daarop aan het Dagblad meegedeeld, dat het Parijsche comité der ligue inschrijf' voor honderd francs. Verder is in de deze week te Parijs ge houden vergadering van het hoofdbestuur besloten deze inschrijving bij de vrouweh in Frankrijk en de geheele wereld t® steunen door de verzending aan alle vice- presidenten, afdeelingshoofden, enz. van een circulaire van den volgenden inhoud Parijs, 16 October 1899. »De vrouwen van de Ligue tot Interna tionale Ontwapening en van de Algemeen® Vereeniging voor den Vrede (Allianc® Universelle pour la Paix) betreuren den oorlog met al zijn rampen ontbrand te zien, en besluiten hare krachten te vereenen tot het steunen van het initiatief van het Dagblad van 's-Gravenhage, ten doel heb-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2