Glencoe waren teruggedreven, namen aan den tweeden aanval op Glencoe deel. De kolonels Scott en Grishion zijn te Elands laagte gesneuveld. Kimberley, Mafeking en Rhodesia blijven geheel afgesneden van hun basis in de Kaap en Natal. De Transvalers hebben de lijnen van Ottoshoop tot Boshof in hun macht. Reuter seint uit Brussel. In een onderhoud, dat wij met Dr. Leyds mochten hebben, heeft deze verklaard, dat het moeilijk was zijne meening over de gevechten van Glencoe en Dundee te geven, want men kan zich geene meening vormen, enkel op gezag van de tijdingen uit Engel- sche bron. De heer Leyds krijgt geen enkel telegram meer, en onderstelt, dat de aan hem gerichte berichten onderschept worden door de Engelsche censuur. Alle kabels zijn immers Engelsch bezit. Zonder dat de heer Leyds dus in staat was een vast oordeel uit te spreken, zag hij toch den toestand zooals die thans is, r.iet al te ongunstig voor de Boeren in. De Engelsche telegrammen zijn ingericht op en voor het Engelsche publiek en de Engelsche geldmarkt, en waarschijnlijk veel te gunstig. Het feit dat de Boeren terug trokken na een slag te zijn begonnen, om zich later weer op te stellen, beteekent nog niet dat zij een nederlaag hebben geleden. Die manier van doen hoort tot hun taktiek en bewijst niet dat zij tot nu ernstige nederlagen hebben geleden. Ook over den duur van den oorlog lerklaarde de heer Leyds niet te kunnen voorspellen. Op onze vraag of het moge lijk was, dat, zooals een telegram heeft gezegd, de bevelhebbers der Boeren tijdens het gevecht bij Glencoe niet in telegrafische gemeenschap hadden kun nen blijven, zeide hij dat de Boeren met elkander correspondeeren door middel van spiegels (heleografie), maar dat dit middel van gemeenschap bij mist niet meer bruikbaar is. De Daily Mail komt weer met het be richt, dat Frankrijk en Rusland tegen Engeland samenspannen. Het uitzeilen van de Fransche vloot en van de Russische vloot der Zwarte Zee zou daarmede in verband staan en de Engelsche regeering zou van deze Fransch-Russische kuiperijen afweten. Uit het Engelsche Parlement In het Engelsch Lagerhuis zette gis teren de minister van financiën Hicks Beach uiteen, dat de begrooting kan worden overschreden. Tot dusver ging alles goed en hadden de troepen schit terend succes behaald. De koloniën blijven getrouw, de inboorlingen rus tig. Moge ook onder het heden ont vangen nieuws iets voorkomen, dat onge rustheid verwekt, toch moeten wij in het oog houden, dat elk oogenblik ons nader brengt tot ons doel, wanneer wij in het bezit zullen zijn van een overwel digende strijdmacht in ZuidAfrika. Ik zie geen reden, vervolgde de spr., voor de veronderstelling, waarom de oorlog niet binnen de periode der begrooting tot een voldoend einde zal worden gebracht. De Transvaal is rijk, in bezit van goudvelden. nog niets van. Doch de boerin, die wat snuggerder van bevatting was, liep op den overste toe, om hem de hand te drukken. Deze klopte Pankraz fideel op den schouder en riep »Dus, Mitterstein, houd je maar taai en pas maar op je tellen, hoor! Er zal voor gezorgd worden, dat je op de hoeve niet wordt uitgewisseld voor een ander man." »Om u te dienen, overste. Duizendmaal dank 1" »Wel moge 'tje gaan! Ingerukt marsch Zij reden naar huis, die twee, en trouw den reeds den volgenden dag. En aange zien de boerin van de Kioonberghoeve steeds, evenals alle andere hoevenaars, met hare belasting wat achterstallig bleef, zoo werd zij van haren executie-soldaat nooit meer ontheven, maar heeft inkwar tiering gehouden, zeven jaar lang. En toen kreeg Pankraz zijn ontslag. {Ironisch gejuich bij de Ieren.) Zij, die daarin betrokken zijn, beklaagden zich over de overmatige belasting. Wij geloo- ven, dat het onder een zuivere, eerlijke regeering volkomen mogelijk zal zijn voor de Transvaal om niet alleen de gewone uitgaven der regeering te bestrijden, maar ook om een betamelijk aandeel te betalen in de oorlogskosten, gepaard gaande met een vermindering van belasting der goud mijnen. {Toejuichingen van de minis- terieéle zijde). Misschien is het voorbarig om thans reeds op deze zaak te zinspelen, maar het is een element, hetwelk in overweging moet worden genomen, zelfs al worden onze ver wachtingen niet verwezenlijkt. Als wij met tegenspoeden te kampen zouden hebben, en de oorlog lang zou duren, zullen wij een beroep doen op de vaderlandsliefde van het volk. De heeren Dillon en andere Nationalisten protesteerden in den loop der discussie her haaldelijk tegen den oorlog. Bij de behandeling der suplementaire be grooting, zei de heer Patrick Obrien, dat de hand van Chamberlain even zeer be zoedeld was als die van eenig misdadiger, die naar het schavot werd gevoerd. Hij weigerde deze uitdrukking in te trek ken, waarop hij met 316 tegen 26 stemmen geschorst werd. Onder gelach verliet hij het gebouw. De Spaansche minister van justitie heelt gisteren zijn ontslag ingediend. Generaal Castro is gisteren Caracas, de hoofdstad van Venezuela, binnengetrokken. Er heerschte geestdrift en volmaakte orde. Stads- en Gewestelijk iSieuws. Schiedam, 24 October 1899. De raad dezer gemeente heeft in zijne vergadering op heden het voorstel van de raadsleden, de heeren De Groot, Van der Vlies en Dienske, tot afschaffing der Kermis, met 12 tegen 8 stemmen verworpen. De sterftetatel over de laatste 46 jaren geeft voor Schiedam bemoedigende cijfers. Van 1852 tot '60 overleden er op de 1000 inwoners gemiddeld 40 per jaar, van 186070 daalde het sterftecijfer reeds tot 33 en achtereenvolgens van 1871 tot '80 tot 29, van 1881 tot 1890 tot 24.5 om sedert tot 17.5 te dalen. De gezondheidstoestand in deze gemeente mag dus wel bevredigend worden geacht. Naar aanleiding van het onlangs voorge vallen droevig ongeluk in de branderij van den heer De Kroes waarbij twee jonge mannen het leven verloren zal hier door den inspecteur van den veiligheidsdienst eenige wijziging gebracht worden in de afmetingen van enkele branderijtoestellen. O. a. zullen de beslagbakken eenige centi meters moeten verhoogd worden. In de Officieren-Vereeniging was Zaterdag avond het personeel der firma H. A. M. Roelants de gast van den heer en mevrouw Roelants, die hen naar aanleiding van het 50-jarig jubileum der drukkerij, een feest avond aanboden. Door het gezelschap Le Gras en Haspels van den Grooten Schouw burg uit Rotterdam werd bij deze gelegen heid »Vriend Frits" opgevoerd, terwjjl een orkest de entre-actes aangenaam vulde. Dat er menig hartelijk woord gesproken werd namens het personeel en door den ouden patroon met vriendelijkheid beant woord, behoeft hier nauwelijks vermeld. Tot ruim elf uur bleef men gezellig bijeen, uiteengaande na een défilé voorden heer en mevrouw Roelants en hun tafel gasten. Het was een zeer welgeslaagde avond. (S. Cf.) Wegens de vele ziektegevallen onder hare leden heeft de Typografen -Vereeniging »AdeIphismus" besloten haar kopperfeest, hetwelk gewoonlijk begin Januari wordt gevierd, niet te doen plaats hebben. Evenwel zal door de onderafdeeling »rooneel", welke in Februari a. s. haar vijf jarig bestaan herdenkt, aan de leden en hunne dames benevens enkele genoodigden, een feestavond in de Officieren-Vereeniging worden aangeboden. Naar men ons mededeeelt, is het reeds met een enkel woord aangekondigd concert- Verhallen tot 7 November uitgesteld. Ter gelegenheid van het 25-jarig dokter schap van dr. F. D. A. C. van Moll te Rotterdam, vervoegde zich Zaterdag ten zijnen huize aan den Coolsingel een aantal vrienden en oud-patienten om den jubilaris de hem toegedachte hulde aar. te bieden. Een commissie had zich gevormd en door deze was uit inteekening samengebracht een som van ruim f 5000 ten bate van de onder het beheer van dr. Van Moll staande inrichting voor ooglijders. De heer Van Moll verklaarde verrast en getroffen het geschenk voor de inrichting en het album te aanvaarden, zoowel daarvoor als voor de blijken van vriendschap en erkentelijkheid dank betuigende. Door den zwaren mist zijn de stoombooten W. A. Verschuren en Aurore op de Maas, ter hoogte van den oliemolen aan den Schaerdijk, te Rotterdam, op kribben ge varen. De passagiers van de Aurore werden per roeiboot aan wal gebracht en de goe deren overgeladen.-Beide stoombooten kregen averij. In de haven van Vlaardingen wordt een belangrijke verbetering gebracht. Bij de Gasfabriek is de doorvaart naar het z.g. Buizengat zeer nauw, vooral als er schepen bij die fabriek liggen te lossen. Men is nu van Gemeentewege bezig de oude schoeiing- palen uit te trekken waarna men den grond zal weggraven, waardoor de haven daar belangrijk verbreed wordt. De heer A. Hoogendijk Jz. zal zeer waarschijnlijk op hot terrein bij de Wilhelminahaven te Vlaardingen een Vischafslaggebouw stichten, om in het vervolg van de schepen der Doggermaat schappij de versche visch in plaats van te IJmuiden, daar te doen afslaan. Voor Vlaardingen zoude dat een niet onbelangrijk voordeel opleveren. De boot van den Briel op Vlaardingen is eergisteren-avond door den mist bij Nieuwesluis op een zandbank gevaren. Gisteren-morgen was de boot nog niet los gekomen, vermoedelijk hebben de passa giers den nacht op de boot moeten doorbrengen. BIOEXLAXD. De Minister van Financiën verleent deze week geen audiëntie. Naar men verneemt, zijn alle Kamers van Arbeid in ons land door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid niet alleen geraadpleegd over het te geven regeeringsantwoord op het voorloopig verslag betreflende het ontwerp op de arbeids- en rusttijden, doch ook over den algemeenen maatregel van bestuur, die voorgeschreven is door art. 33 der wet en nog niet tot stand is gekomen, aangaande de door de Kamers van Arbeid te verzamelen en periodiek aan de regeering mede te deelen inlichtingen. Naar het Dagbl. uit goede bron verneemt, zullen de volgende wijzingingen in het Nederlandsche »corps diplomatique" plaats hebben Jhr. mr. O. D. van der Staal van Piershil, buitengewoon gezant en gevolmachtigd Mi nister te Konstantinopel, wordt overgeplaatst naar St. Petersburg; jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, gezantschap-secretaris te St. Petersburg, wordt overgeplaatst bij het Departement van Buitenlandsche Zaken en waarschijnlijk belast met de functiën van chef van het Kabinet: dr. A. W. baron Schimmelpenninck van der Oye, gezant- schapsraad te Londen, wordt minister resident te Bucharest, terwijl W. A. baron Gevers, thans minister-resident te Bucha rest, wordt benoemd tot buitenge*00^ gezant en gevolmachtigd ministei Konstantinopel. Op de agenda der aanstaande herfstver gadering der Staten van Zuid-Holland kome" o. a. de volgende voorstellen voor lo. Verhooging van het subsidie voor Industrieschool voor meisjes te 's-Graven hage van f2000 op f3500. t 2o. Toekenning aan de Maatschappij 0 Exploitatie van tramwegen, ten behoeve van de stoomtramlijn GoudaSchoonhoven, va" een renteloos voorschot van 1/3 in aanlegen exploitatiekosten tot een maxim11"1 van f 250.000, na aftrek van een bedrSn van f72.500, (door de localiteit bij te dragen' onder afwijking van het verzoek van den heer A. Kaptijn te Gouda, om provincie1 subsidie voor een gelijke verbinding. Hoewel het vaststaat dat de door den heer Kaptijn ontworpen lijn in aanleg g0^' kooper zal zijn, missen Ged. Staten daar'" het groote voordeel van snel vervoer, dat het plan van den heer Vas-Visser meer ge' wenscht maakt als een locaal-spoorweg zoude zijn. De Minister van Waterstaat heeft aan den heer Vas-Visser medegedeeld dat tegen den tramweg Gouda—Boskoop vooralsnog bezwaren bestonden, met het oog op de overbrugging op de GouWe- 3o. Voorstel van Ged. Staten tot toe kenning van een provinciaal subsidie ten behoeve van een proeftuin in de Hoekscha Waard. Nabij de Witte Brug aan het Kanaal tc 's Gravenhage zijn Zaterdag-ochtend vroeg twee electrische tramrijtuigen met elkaa1" in botsing gekomen. De voorbalcons werden ingedrukt. Overigens liep 'tongeval zonde1" ongelukken af. Nederland en Transvaal. H. M. de Koningin-Moeder heeft een bijdrage van f 1000 geschonken in kosten voor de eerstdaags naar het oorlogs" terrein in Zuid-Afrika vertrekkende ambu lance van het Neerl. Roode Kruis. Het Transvaal comité te Dordrecht ont ving tot Zaterdag f 5000. Het bedrag van f35000 in een vorig nummer vermeld, is niet te Rotterdam ma»1" te Amsterdam ontvangen. Het pantserschip Frieslandbehoorende tot het auxiliair eskader in Ned.-Indié> heeft bevel gekregen zich, onder commando van den kapitein luitenant ter zee Römer. via Sychelles te begeven naar Delagoa-baaii ter bescherming van Nederlandsche onder danen en belangen. De twee studenten uit den Oranje- Vrijstaat, de heeren Praetorius en Du Toit» te Amsterdam, hebben van hun familie uit den Vrijstaat brieven ontvangen, waarin hun werd medegedeeld, dat voor het oogenblik de kans was afgesneden om naar hun vaderland terug te keeren en het oorlogstooneel te bereiken. Zij zouden echter dadelijk een telegram ontvangen» wanneer het mogelijk was het land binnen te komen in dit geval werd op hun hoofd en armen gerekend, om het vaderland te verdedigen. Twee broeders van den student Reitz» zoons van den staatssecretaris"der Z.-Af1"' Republiek, die ooit te Amsterdam hun academische opleiding hebben genoten, zijn bij het leger der Transvalers. Ook de student Reitz wil trachten zich bij hen aan te sluiteneen poging zal doof hem gedaan worden om over Lorenf0 Marquez te repatriëeren. Volgens een te Amsterdam bij een groot kantoor ontvangen telegram uit Berlijn zijn aldaar de Randmijnaandeelen gisteren ter Beurze 10 pet. gestegen op een gerucht, da1 Kruger aan den Volksraad zal voorstellen zich aan Engeland over te geven. Ook te Londen moet ter Beurze gisteren een aan zienlijke rijzing geweest zijn. Een barbier in de Govert FlickstraaL te Amsterdam, weigerde Zaterdag twee Engelschen te scheren. Een van hen was door den bediende reeds ingezeept, en moest if 't

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2