bestrijden haar als de vijanden van voor uitgang, wetenschap en beschaving. Hoe geducht de concurrentie is die, onder het regiem van de Ned. schoolwet, ons slechts eenige vrijheid latend, het katholiek onderwijs te lijden heeft, leert het al te kort verslag. Spr. stelt zich de vraag, waaraan hebben wij katholieken het verdiend, dat wij op deze wijze tegen de Staatsschool een bijna onmogelijke concurrentie moeten voeren, die eerlang nog door nieuwe wetten zal worden verzwaard Ja, terecht, velen haten ons en zij kennen en waardeeren ons niet; maar zullen wij dan in de schoolkwestie stil zitten, zooals onze voorouders in de 16e eeuw stil hebben gezeten. Nog lang na de Hervorming was 9/i0 van het land katholiek, hoe kwam het dan dat eene kleine minderheid een groote meerderheid regeerdehet was omdat die meerderheid zich liet verbluffen, overrom pelen, binden aan handen en voetenook hier bleek de scherpzinnigheid van de kinderen der duisternis de kinderen des lichts te beschamen. Zullen wij het voorbeeld der vaderen in de 16e eeuw volgen Neen, wij zijn ge waarschuwd door onze bisschoppen, onze priesters, door den Paus van Rome, die de schoolkwestie de hoofdkwestie acht. Neen, wy zullen voeren een eerlijken strijd, waarin hetgeheele volk zal deelen, het jongere, ook het zwakke geslacht,de vrouwen en dochters dezer stad, door de mannen aan te wakkeren, door in den grooten strijd voor Christus kostbare offers te brengen, offers bezuinigd op toilet, op uitgaven voor feesten zooveel zij kunnen derven zonder stand te schaden en in een zelfde geestdrift zal deze strijd allen omvatten en zullen de vrouwen en de bruiden mannen en vaders steunen in dezen heiligen strijd voor de ziel van het kind, die aan Christus moet toebehooren. Voor ons heilig beginsel zullen wij groote offers brengen tot dat de laatste ziel van een katholiek kind in een goede katho lieke school zal veilig zijn Daverend applaus). Hier onderbrak spr. zijn rede tot na de pauze. Ook wij zien ons genoopt hier het verslag te onderbreken om het in het vol gend nummer voort te zetten; ALGEMEE* OVERZICHT. 26 October '99. De oorlog in Zuid-Afrika. Van bet oorlogsterrein. De berichten van het oorlogsterrein zijn heden weder wat ruimer. De groote strijd wordt blijkbaar gestreden om Dundee, waar het brandpunt is van de verschillende troepenbewegingen. Het ministerie van oorlog te Londen heeft eergisteren een telegram ontvangen van White, gedagteekend uit Ladysmith van 24 dezer, 9 uur 's avonds. Uit inlichtingen gisteren ontvangen, zegt White bleek, dat de Boeren zich in grooten getale hadden gelegerd in een buitengewoon sterke stelling ten westen van den hoofdweg van Ladysmith naar Dundee. Ook vernam Withe dat de krijgsmacht' uit Dundee, vroeger aangevoerd door Symons thans door Yule, op Ladysmith terugtrok, langs den weg naar Helpmakaar, over Beith en door de dalen van de Waschbank-en de Sundayrivier. Daarom trok White vandaag uit met een sterke krijgsmacht om de beweging van Yule's colonne te dekken. De vijand werd ontdekt ongeveer zeven mijlen buiten Lady smith in een stelling, die van nature buiten gewoon sterk is, ten westen van den weg. Toen hij (de vijand) zag dat er aanstalten werden gemaakt om hem aan te vallen, opende hij het vuur uit een kanon, dat met groote nauwkeurigheid schoot. Onze artil lerie was spoedig in positie en het kanon werd tot zwygen gebracht. Onze troepen kregen bevel om een sterken heuvelrug te bezetten, evenwijdig loopende met de stelling van den vijand, maar dichter bij den weg. Ik bepaalde mij er toe, den vijar.d zoodoende bezig te houden en hem zwaar genoeg te treffen om te verhinderen dat hij tegen Yule's colonne optrok. Een aantal vijanden vluchtten naar het Westen en het vuren had om twee uur opgehouden. Een telegram van generaal White, aan het departement van oorlog, gedagteekend van gisteren-middag, zegtEen afdeeiing troepen, heden ochtend door White vooruit geschoven om voeling te krijgen met de colonne van generaal Yule en die hulp te bieden, kwam op een klein uur afstands van die colonne, die tijdelijk halt hield aan de Zondagrivier. Omstreeks den middag bezette White alle sterke stellingen op den weg van Ladysmith, waarvoor hij niet meer vreest. Generaal White heeft van den officier, met de seinen belast, de beste berichten van den geest en de slagvaardig heid der troepen gekregen. Het departement van oorlog heeft van niet-officieele zijde vernomen, dat twee officieren van het 18e huzaren en zes officieren van de Dublin Fusiliers krijgsgevangen zijn. Ook onderstelt men, dat er een heel eskadron huzaren, dat vermist wordt, na den slag bij Glencoe, gevangen genomen is. De Evening News bevat echter een telegram uit Ladysmith, dd. 23 October, meldende dat de huzaren, die, vluchtende Boeren ver volgende, verdwaald raakten, dien dag teruggekeerd waren, r.a zich door den vijand heen geslagen te hebben. Tegenover het telegram van de Evening News maakt het departement van oorlog bekend, dat het geen reden heeft te twijfelen, aan de authenticiteit van zijn niet-olficieel bericht over de gevangenneming van een escadron huzaren. De correspondent van de Daily Telegraph te Ladysmith deelt mede, dat volgens een telegram uit Dundee van Zondag-avond, de Boeren begonnen Dundee te beschieten van den Impatiberg, voortschietende van zes uur 's ochtends tot 's middags. Daarna naderden vier duizend Boeren de stad, waarop de burgers vluchtten. De Daily Mail verneemt uit Kaapstad, dd. 24 OctoberGeneraal Yules' leger heeft zich met dat van generaal White kunnen vereenigen iets ten noorden van Ladysmith. De Parijsche Temps meldt uit Londen Men bevestigt, dat de generaals White en Yule zich vereenigd hebben en hun troepen op Ladysmith hebben geconcentreerd. Vol gens zekere inlichtingen blijft het departe ment van oorlogo. a. hetjuiste getal dooden gewonden en vermisten verheimelijken, Inderdaad zullen er ruim 2000 man van de reserve gemobiliseerd worden om de leemten aan te vullen. Een draadbericht uit Kimberley meldt De regeering der Z. A. Republiek heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarbij Grikwaland en (Britsch) Betsjoeanaland bij de Republiek ingelijfd worden. Het doel is ongetwijfeld aan de Hollan ders in de Kaapkolonie te beduiden, dat zij zich bij de Boeren kunnen voegen zonder gevaar te loopen voor de straffen op hoogverraad, als de Boeren het ten slotte verliezen. De bevelhebber te Kimberley heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin de pro clamatie de Z. A. Republiek van geen kracht wordt verklaard en de positie van Britsche onderdanen niet veranderd wordt verklaard. Al wie den vijand eenigen bijstand verleent, zal worden gestraft. Er zijn verscheidene personen gevangen genomen. Steyns proclamatie, waarbij het noordelijk deel jvan de Kaapkolonie met inbegrip van Kimberley bij den Oranje-Vrijstaat wordt ingelijfd, veroorzaakt te Londen nogal vroolijkheid in de pers. De Daily Telegraph schrijft daarover, Steyn verkoopt de huid van den heer voor hij geschoten is. In het Lagerhuis. Bij de beraadslaging over de tweede lezing van de credietwet in het Engelse h Lagerhuis veroordeelde de Ier Davit sterk de handelwijze der regeering. Bij wijze van protest zou hij vragen ontslagen te worden van de taak voortaan in het Huis te verschijnen. Ik ben, zei hy, vijfjaar lid van het Huis geweest, vergeefs trachtende gerechtigheid voor Ierland te verkrijgen. Ik ben overtuigd, dat geen rechtvaardige zaak door het Huis zal gesteund worden, tenzy ze geschraagd wordt door geweld. Het requisitoir door den procureur- generaal Bernard in zake het proces voor het Senaatsgerechtshot gevoerd samenge steld, houdt de beschuldiging wegens komplot of aanslag tegen de Republiek in stand tegen de verdachten Chevilly, Déroulède, Guérin, Dubuc en Brunet. De Figaro maakt een rapport openbaar, enkel tot voorlichting van den president bestemd, zegt zij, waarbij de minister van oorlog het reeds genomen besluit motiveert om de generaals Hervé en Gio- vanninelli wegens hun gezondheidstoestand en physieke ongesteldheid te ontheffen van de hun in geval van oorlog aangewezen commando's. Te Berlijn schijnt iets te broeien. Dins dag-avond is de staatssecretaris van marine Tirpitz tegelijk met den staatssecretaris van buitenlandsche zaken Bülow bij den keizer te Potsdam tot een gemeenschappelijke audiëntie ontboden. Tirpitz is gisteren ochtend naar Baden-Baden vertrokken om met den rijkskanselier, die aldaar vertoeft, een onderhoud te hebben. In de Oostenrijksche Kamer werd gisteren de behandeling over de ministerieele ver klaring voortgezet. Jowoski zeide uit naam der Polen, dat zij geen vertrouwen in de regeering stellen. Palosy zeide, dat het in trekken van de taalverordeningen onrecht vaardig voor de Tsjechen is. Stransky, een Tsjech, viel de regeering scherp aan. Ka- threin beloofde uit naam der Katholieken en werklieden steur, aan de regeering. Malfaite, een Italiaan, zeide, dat hij de daden der regeering zou afwachten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 26 October 1899. In den afgeloopen nacht hebben onbekende baldadigen de heraldieke leeuw in de Plan tage van het voetstuk waarop hij geplaatst is in den vijver geworpen. Ook zijn er twee bloemperken geheel vernield. Naar wij vernemen, is in den laatsten tijd in de Plantage nog een ander bloemperk vernield en is ons scrioon plantsoen her haaldelijk de meest gezochte plaats voor een troep losbandigen, die de omwonenden door hun geschreeuw en getier ergeren. Zou het geen overweging verdienen, de Plantage, zooals vroeger, in den avond te sluiten of haar minstens behoorlijk te ver lichten Heden-middag is alhier aangehouden C. v. B. v. d. G. die, wegens overtreding der Drank wet tot subs 1 dag hechtenis veroordeeld, in het Alg. Politieblad stond gesignaleerd. Hij is naar het Huis van Bewaring overge bracht. Een ander gesignaleerde, wegens over treding tot boete, subs 4 dag hechtenis, ver oordeeld, is na het het betalen der boete weer vrijgelaten. Bij de gisteren-avond in de gevangenis te Rotterdam gehouden aanbesteding van voedingsmiddelen werd door den voorzitter van het college van regenten medegedeeld, dat de ingebruikneming van het nieuwe gerechtsgebouw, alsmede van het huis van bewaring, is vastgesteld op 1 September 1900. BINSESLA2ÏD. TWEEDE KAMER Zitting van Woensdag 25 October. De beraadslagingen over de Ongevallenwet, worden voortgezet. De heer Drucker, zijn critisch overzicht tegen de adresbeweging tegen het or.twerp voortzettende, komt op tegen de overdreven voorstelling, dat door Rijks- verzekering het particulier assuradeursbe- drijf met ondergang wordt bedreigd en ontkent dat het Regeeringsstelsel te kostbaar zou zijn. Niemand klaagt over te hooge uitkeering. En de vrees dat het gevaar voor ongevallen te hoog zal I worden aangeslagen, berust op de dwahnfe I dat er onder den bestaanden toestand g®''1 gevaren bestaan. Wanneer men de adresse nader bekijkt, dan, zegt spreker verlieze ze veel van het indrukwekkende e overtuigende, dat men er bij eene oppe vlakkige beschouwing aan zou toekennen. Spreker schetst de nadeelen en onvoldoende van zelfverzekering, en v®r^ dedigt het Regeeringsstelsel de Ruks* verzekeringsbank dat den werkman zekerheid verschaft omtrent hetgeen hem in vooruitzicht wordt gesteld. ^erV^p gens weerlegt spreker de bezwaren 'n. r adressen aangevoerd dat de verzekering bij particuliere maatschappijen voor patroons goedkooper zou zijn en dat administratiekosten van de Rijksbank hooge' zouden zijn dan bij particuliere maatschap" PÜen> ,ot Ten slotte betoogt spreker dat nei ontworpen stelsel al is 't voor verbetering vatbaar, den toets met andere stelsels ten volle kan doorstaan en dat het ontwerp, wet geworden, een goed figuur zal maken onder de Europeesche wetgeving. De heer Nolens verklaart zich in beginsel voorstander van verplichte verze kering tegen bedrijfsongevallen, een beginsel dat ook voorkomt op het program van sprekers partij en in de richting I'S1 van de encycliek Rerum Novarum. Door bedrijfsverzekering toch wordt den arbeider zijn inkomen uit den arbeid gewaarborgd en wordt hij niet armlastig ingeval van invaliditeit. Uitvoerig verdedigt spreker uit een rechtskundig oogpunt schadeloosstelling bij ongevallen, daarbij aantoonende, dat de bestaande toestand voorziening vereischt. Spreker is voor afzonderlijke regeling van de ongevallen verzekering, al bestaat er tusschen deze en de overige arbeidersverzekeringen tegen ziekte enz. nauw verband. Wat echter het stelsel aangaat, staat spr. de vrije bedrijfsverzekering voor met voldoende waarborgen, dat de arbeiders krijgen datgene wat zij moeten hebben. Hij hoopt dat de ongevallenverzekering zoo spoedig mogelijk tot stand zal komen, want hij beschouwt haar als een der mid delen om den arbeider intellectueel en zedelijk te verheffen. De heer Kuyper wenscht een regeiing op de volgende grondslagen Toekenning voorgesteld schadeloosstelling als minimumvaststelling daarvaD bij de wet als onderdeel der arbeidsovereenkomst schadeloosstelling te dragen voor den werk gever zekerheid van uitkeering der schadeloosstelling door wettelijke waar borgen; vrijheid voor werkgever risico op zich te nemen in verbinding met werk gevers of particuliere maatschappijen, onder overheidscontrole; overheidstoezicht °P uitvoering der wet scheidsgerechten, en betaling van toezicht uit 's Rijks kas. Voorafgaande verzekering tegen ziekte en invaliditeit is bovendien wenschelijk. Alvorens tot samenstelling van het ont werp over te gaan, had de Reg. adviezen moeten inwinnen bij Kamers van Koop handel, industriëelen en werkliedenvereeni- gingenen een andere grief van spreker is, dat een financieele raming geheel en al ontbreekt. Spreker ontwikkelt uitvoerig zijne be zwaren, daarbij vooropstellende dat het fundament van het ontwerp on-Nederlandsch, socialistisch en bureaucratisch is, in zoover het ingaat tegen het burger-initiatief. Ook heeft hij er bezwaar tegen, dat het Kabinet zich hoe langer hoe meer macht toeeigent, waarvan overwegende macht van een catagorie in den lande het gevolg kan zijn. Tegen het verderfelijke beginsel van het ontwerp zal sprekers partij als een man stemmen, tenzij door wijzigingen een ander spoor worde ingeslagen. Worden echter de door spreker gewenschte amendementen niet aangenomen, dar. zal hij tegen het ontwerp stemmen. Spreker signaleeide vooral het on- Nederlandsch, socialistisch en bureaucratisch karakter van het wetsontwerp, Jwelks autocratische beginselen zoowel liberalen en anti-revolutionairen moeten leiden tot verwerping, tenzij de regeering het wijzige in den geest van meer vrijlating van het burger-initiatief. De heer Troelstra acht staatsdwang in deze noodig en waarschuwt den heer Kuyper voor politiek wanbeleid om deze wet te doen mislukken. Van het particulier initiatief is zijns inziens niets te wachten. De heer Nol ting doet tegenover den heer Bastert uitkomen, dat de niet verze kerde werklieden niet zoo gemakkelijk werk kunnen vinden bij een werkgever die zijn arbeiders verzekert. De heer Van Kempen, protesteerend tegen de uitdrukkingen van den heer Van der Zwaag, verklaart zich niet ingenomen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2