Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ^Bureau looierstraat 50. 22ste Jaarg. Donderdag 9 November 1899. No. 6542. Ierland in den vreemde. PBIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden1/1.50 Franco per post door geneei Nederiand - 2. Afzonderlijke Nummers 0.05 PRIJS DER ADYKBTKNTIÊN: Van 16 regeisf 0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALOKMKKJi OVKKZICUT. 8 November '99. De oorlog in Zuid-Afrika. Van het oorlogsterrein. He berichten van het oorlogsterrein blij- Ver* steeds even schaarsch en verward. Het 's vrij moeilijk uit den chaos van meeren- ^«els vertraagde telegrammen een juist ee'd van den toestand te schetsen. Het complex van de gebeurtenissen der aatste dagen op het oorlogsterrein in Na- ta' kan intusschen als volgt worden saam- 8evat. Colenso en de brug over de Toegela 'n handen der Boeren gevallen een Vrij- staatsch commando bij Besters door de Hngelschen aangetast en met eemge ver lezen, volgens de gewone tactiek in achter- "aartsche beweging, heengetrokken, de Positie van White te Ladysmith wel niet *°o hachelijk als die te Colenso, maar toch Uiterst benauwd, zoodat men het te Londen •Waar 't best acht daaromtrent zoo weinig hogelijk openbaar te maken. He Londensche avondbladen behelsden Slsteren een telegram uit Kaapstad dd. 5 November, dat althans iets meer nieuws Seeft. Volgens dat telegram zouden de ^"gelschen overwinnaars zijn geweest in ®en gevecht bij Ladysmith. De Boeren z°uden gevoelige verliezen hebben geleden, a. 2000 man gevangenen Het departement van oorlog ontving jpsteren het volgende telegram van generaal ollerte Kaapstad, gedagteekend7 November, 2.55 's middags. Het volgende telegram ontvangen van den 8«neraal te Estcourt door tusschenkomst *an den gouverneur van Natal dd. 6 ovemberSedert Vrijdag zijn de vijande- iikheden gestaakt. Dien dag zond White °P verzoek van den burgemeester een brief Joubert, voor de niet strijdende, 0 zieken en gewonden verlof vragende ar het zuiden te gaan. Joubert wei dde het verzoek, maar was bereid Feuilleton. 4) kom' dön StaH1 der O'Neill's in Ulster ge- Der ®n' vr»eg Columba hulpe tegen koning had h' d'e hem verongelijkt en beleedigd h0o' T0'k kende hem en schatte hem v?arn was u'' het koninklijk huis, zij 2g r*? tachtig te wapen. Zoodia hadden sto1|(j'e z'Jne oproeping verstaan, of zij hun ua.°Pa's^ón man en volgden gewapend oritm''riJ8shaftigen monnik. Bij West-Meath des l.en ZU de hem nagezonden troepen Waarhi^nLngSI en e8n s,ag werd ge'overd, v'aktf*H sneuvelden, het bloedde Holumh r<?e' maar het boek der Psaimen voor cV e'8endom bleef. Het was moeilijk bincf 0 Umha bij de glorie dezer overwin- handeld 't Z'en' dai ^0 verkeerd had ge- gincrpn oea er klachten tegen hem op- h6Pleit» °r- het r?.®keloos vergoten bloed, 0 hg nog zijn goed recht en wierp toe te staan, dat zij naar een afzonderlijk kamp 4 (Eng.) mijl van Ladysmith gingen. De ingezetenen weigerden dit aanbod aan te nemer.. De zieken en gewonden en eenige inwoners zijn gisteren daarheen ge bracht. Gisteren zijn een paar schoten tus- schen de voorposten gewisseld. Vrijdag was het bombardement hevig. Granaten vielen in het gasthuis en een sprong er in het hotel tijdens de lunch. Niemand werd gekwetst. Totnogtoe is het eenige ongeluk in de stad door de granaten veroorzaakt, dat gisteren een Kaffer gedood werd. Vrij dag werd een knap werk uitgevoerd tegen Dewdrop. De troepen onder Broklehurst dreven de Boeren over een aanzienlijken afstand terug en ontwrichtten een kanon. Er was ook een gevecht bij Boelwana. Onze verliezen bedroegen bij elkaar 8 dooden en ongeveer 20 gewonden. 98 ge wonden uit Dundee, Zaterdag gestuurd, zijn hier aangekomen. Allen varen wel. De stelling wordt hier nu volmaakt veilig ge acht. Zij is in de laatste 24 uren grootelijks versterkt De menschen zijn hun woningen ontvlucht en bevinden zich nu in de bom vrije ruimten veilig voor het granaatvuur. Er is volop proviand van allerlei soort. Kapitein Knapp en luitenant Brabant zijn in het gevecht van Vrijdag gedood. Het vorenstaande is een getrouw afschrift van den dagbladcensor. Het telegram werd hier gebracht door een Kaffer-renbode. Er is geen ander officieel nieuws. Een draadbericht uit Estcourt in dato 5 dezer meldt nog het volgende Een bevestigend bericht is hier juist aan gekomen over het gevecht van Vrijdag ten zuiden van Ladysmith. Een Engelsche divisie deed een verkenning en masse, met het doel de Colenso-colonne, welke door den vijand werd aangevallen, te ontzetten. De Engelsche infanterie liep storm op de Boeren,die op Groblerskloof-heuvel een sterke stelling innamen, en dreef hen de vlakte in naar de Toegela. De cavalerie voerde daarop alle verantwoording op koning Dermott Later evenwel kwam de wroeging in zijn gemoed, en de overwinnaar ging rouw moedig zijne schuld belijden bij een vromen kloosterling met name Manuel. Deze legde hem tot boete op, in balling schap te gaan en zich nooit meer metter woon te vestigen in het land zijner jeugd en liefde. Columba boog het hoofd, maar roerend is de brief, dien hij ten afscheid richtte aan zijne stamgenooten in Ulster. «Mijn lot is beslist" schrijft hij ven mijn vonnis geteekend. Een man heeft mij ge zegd, dat ik mij zeiven verbannen moet uit Ierland. In dien man zie ik een engel Gods, dus moet ik gaan." Met gebroken hart en de oogen vol tranen wierp hij zijn vaarwel aan het eiland der heiligen toe en toog naar een ver afgelegen eiland bij de noordelijke kust van Schotland. In den mist en de stormen van dit onherberg zame oord, op eene barre rots, verre van het zeestrand, bouwde hij een klooster, en stichtte daar de vermaard geworden school van Jona. Dit werd de bakermat van het kloosterleven in 't westen van Europa. Van bier uit zouden de monniken gaan om in een prachtige flankbeweging uit, stormde op den vijand aan en vaagde hem nagenoeg weg. Het veld lag bezaaid met verslagen Boeren. De correspondent van de Daily News te Estcourt geeft bijzonderheden over de ontruiming van Colenso. De correspondent stelt de ontruiming aldus voor, dat de Engelschen de Vrijstaters, waardoor zij omsingeld werden, verschalkten, door stille- kens af te druipen zonder dat de Vrijstaters het bemerkten. Zij beschoten zelfs Vrijdag de ledige stelling van de Britten, welke onhoudbaar gebleken was tegenover het yèrdragend boerengeschut en het over 5000 versterkte manschappen beschikkende Vrijs-taterskorps. De Engelsche commandant, Cooper, besloot eigenmachtiglijk Colenso te ontruimen, zonder dat hij orders had ont vangen. De Engelschen voerden hun geschut, trosbehoeften en mondvoorraad mede, zoo dat de plunderende Boeren te Colenso weinig vonden. De spoorwegbrug lieten de Boeren onaangeroerd, zeggende dat zij naderhand de lijn zelf kunnen gebruiken. De Parijsche Temps ontving uit Londen nog het volgend telegrafisch bericht. De laatste trein, die van Stormberg naar Oost Londen vertrok, toen Stormberg ont ruimd was, hield aan alle dorpen op om vrouwen en kinderen op te nemen. Men is nog altijd zonder berichten uit Mateking en Kimberley. Ladysmith is geheel ingesloten. Alle zwaar geschut van de Terrible is haas tig ingescheept en naar Durban gebracht, van waar het zoo mogelijk naar Ladysmith zal worden gezonden. De bewegingen der transportschepen veroorzaken groote ongerustheid. De Hyades en de Southern Cross, die sedert drie dagen te Kaapstad verwacht worden, zijn nog niet aangekomen. Het stoomschip Urania, met talrijke afdeelingen soldaten if enz, heeft volgens de Globe, schipbreuk geleden op de zuidkust van Mayo. Schotland en in de noordelijke gewesten van Engeland het Evangelie te prediken. Niettemin ook daar bleet Columba het groene Erin met hart en ziel verknocht. Luister naar zijne klacht »de dood in 't schuldelooze Ierland is beter dan een leven zonder eind in Albion. «Hoe zoet te vliegen over de wit gekuifde zee en de golven te zien breken op het Iersche strand. »Hoe zoet in mijn kleine boot te roeien en met het vlokkige schuim te landen op de Iersche kust. «Hoe mijn boot vliegen zou, waren de steven gekeerd naar mijn Iersche eiken- bosschen. «Helaas de edele zee voert me naar Albion, het land der raven. »In het bootje staat mijn voet, doch mijn hart is gewond, en mijn oog door tranen beneveld is gedurig naar Erin gewend. «Nooit zoolang het droeve leven duurt, zie ik Erin noch zijne zonen of dochteren weer. «Van den hoogen voorsteven zie ik over den oceaan, groote tranen rollen langs mijne wangen, als ik op Erin staar, waar de zang der vogelen zoo zoet is, waar de Een officier van den Engelschen genera- len staf heeft aan de Matin verklaard, dat het Engelsche veldgeschut minder waardig is dan dat der Boeren, maar dat het Engelsche scheepsgeschut belet, dat Lady smith den Boeren m handen valt. Verspreide berichten. De Daily Telegraph deelt mede, dat de telegraaflijn bij Delagoa-Baai nog gestoord iser is 48 uur vertraging. Het kabelschip Anglia is te Kaapstad aangekomen met een deel van den kabel voor de lijn van Kaapstad naar St. Helena- Ascension. Maandag wordt met het leggen begonnen. Lord Woiseley, die zoo aardig de kunst verstaat van «samenvatten" der telegram men van het oorlogsterrein, hield eergiste- ren-avond te Londen een redevoering in de Schrijversclub, wier gast hij was. Hij be toonde zich voldaan over de mobilisatie van het leger. Deze was volvoerd ondanks allerlei hinderpalen, afkomstig van velen die het legerbestuur behoorden te helpen in plaats van het tegen te werken, Deze per sonen waren voornamelijk menschen van de oude militaire school, die geen genoegen wilden nemen met de twintig jaar geleden door Cardwell begonnen hervormingen. Maar deze legermobilisatie had ongetwijfeld veel oude tegenstanders bekeerd. Volgens Woi seley stond het vast dat de tegenwoordige officieren van het Engelsche leger beter opgeleid waren en meer van de krijgskunde afwisten. Vervolgens sprak Woiseley over den oorlog in Zuid-Afrika en erkende, dat de Boeren machtiger en talrijker waren geble ken dan men dacht. Daaraan weet hij de teleurstellingen sedert het begin van den oorlog. Maar teleurstelling komen in alle oorlogen voorgeen oorlog is ooit een schaakspel, waarbij de geestelijke meer derheid van den eenen speler reeds dadelijk den uitslag bepaalt. De Engelschen zullen daarbij partij weten te trekken van de monniken zingen gelijk de vogelen waar het jonge geslacht zoo aanvallig is en het oude zoo wijswaar de mannen er zoo krijgshaftig uitzien en de vrouwen zoo schoon. «Jonge reiziger, neem mijn hart met u meê, mijn hart en mijn zegen; breng beide naar Cumghaill, waar het licht nooit o.phoudt te schijnen. «Neem mijn hart mee naar Ierland het zevenmaal gezegendemijn lichaam hoort aan Albion toe. Draag mijn zegen over de zee, breng dien aan mijne Ieren. «O, het hart breekt me in de borstals een plotselinge dood mij overvalt, dan is het van liefde voor mijn volk." Toch werd hem eene troost verleend. Op ingeving des hemels voorspelde hij, dat eeuwen na zijn dood zijn lichaam zou wor den overgebracht naar Ierland, om er te rusten in den groenen vaderlandschen grond. «Eerst zullen zij mij was zijn woord op Jona begraven, maar 't is Gods w.l, dat ik later zal wordeu bijgezet te Down bij Patrick en Brigida drie lijken in één graf." Wordt vervolgd.) NIEUWE SGHIEDAMSGHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1