ALGEMEEN OVERZICHT. 11 November '99. De oorlog in Zuid-Afrika. Van bet oorlogsterrein. Het oorlogsnieuws van eenige beteekenis is ook heden weder zeer schaarsch. Dat de Roslin Castle van de Castle line met twee bataljons infanterie en stafofficieren bene vens militaire benoodigdheden aan boord, eergisteren te Kaapstad is aangekomen, is wel het meest belangwekkende bericht onder de reeks van vertraagde en veelal onbetrouwbare telegrammen. In de Daily Mail vinden wij het belang rijk bericht omtrent de aankomst van het transportschip Roslin Castte het eerst aangekomene van de 25 transportschepen, die tusschen 20 en 24 October uit Enge land vertrokken zijn het heeft omstreeks 80 officieren en 1400 man aan boord en is uit Kaapstad dadelijk naar Durban doorge stoomd, waar het den 12 of 13 kan ver wacht worden. De redactie van de Daily Mail voegt daarbij. Het is nu duidelijk dat het eerste werk van generaal Buller zal zijn, generaal White te ontzetten. De zware kanonnen die de Boeren blijkbaar uit Johannesburg naar Ladysmith brengen, moeten het White wel moeilijk maken. Maar als een kolonne van 8000 ot 9000 man snel uit Durban kan gezonden worden, zullen de Boeren in Natal verslagen en hun zware kanonnen buit gemaakt worden. De correspondent van de Daily Mail te Pietermaritzburg seinde den 6de nog. De reden dat onze zware kanonnen te Lady smith stil zijn is dat de grondslag vóór de monteering nog niet gelegd is. Volgens nadere mededeeling van den hotel houder Barnard, die met nog een blanke uit Ladysmith ontsnapt is, hadden de Boeren Zondag ot Maandag kanonnen geplaatst op Signal Hill (ten westen den Boelwana- berg en Pen worth-Hill. Behalve dat eenige Kaffers en koelies gedood werden, deden de granaten van de Boeren geen schade. Erkend wordt echter dat de artillerie van den vijand wat beter is dan de Engelsche, maar de troepen verdedigen zich met den grootsten moed en matten den vijand af door aanvallende bewegingen. Van generaal Redvers Buller is gisteren te Londen een telegram ontvangen. Het was eergisteren avond uit Kaapstad gezonden en hield het volgende in Volgens een postduiven bericht van gene raal White duurt het bombardement uit zwaar geschut op verren afstand dagelijks voort. En kele menscher. zijn getroffen, maar er wordt geen ernstige schade aangericht. Heden den dag van afzending zonden de Boeren een aantal vluchtelingen uit Transvaal met een witte vlag naar de stad. Een witte vlag uit Ladysmith ging hun buiten de piketten tegemoet. Terwjjl de Engelschen terugkeerden, schoten de Boeren-kanonnen op hen. Majoor Gale werd heden gewond, terwijl hij een boodschap overbracht. Onze verschansingen worden dagelijks ster ker. Onze voorraad levensmiddelen is ruim. De dagteekening van het bericht van generaal White wordt niet opgegeven, wat de waarde ervan niet verhoogt. De limes verneemt uit Louren?o Mar- quez d.d. 6 November Aan de Delagoa-baai is het vol geheime agenten, die inlichtingen inwinnen over de bewegingen der Engelsche troepen. De telegraaflijn tusschen de Delagoa-baai en Pretoria werkt nog, en is alleen tijdens een storm verbroken geweest. Van wege het Engelsch ministerie van oorlog wordt het volgende telegram open baar gemaakt. Daar in de Zuid-Afrikaansche bladen gemeld is, dat onze artillerie op de vlag van het Roode Kruis heeft gevuurd, seint Buller het volgende relaas van net incident, zooals dit door ds. Y, Martens, een Hol- landsch predikant die de Boeren vergezelt, aan de Standard and Diggers News is meegedeeld. Dadelijk nadat het eerste kanonschot was gelost, dachten de Engel schen, dat onze (de Transvaalsche) man schappen in het station waren en vandaar vuurden. Zij waren daar niet, maar een schot ging door de ambulance. Zoodra de Engelschen hun fout bemerkten, hielden zij op met vuren. De ambulance had overeen komstig het gebruik, drie mijlen van het slagveld moeten zijn, zoodat het ambulance korps de Engelschen niet laken kan. Verspreide berichten. De Daily Cronicle begroet met vreugde Lord Salisbury's verklaring, dat de Engel sche regeering in Zuid-Afrika geen inlij vingsplannen heeft, waarbij het blad zoover gaat, te veronderstellen, dat Salisbury's verklaring naar Bloemfontein en Pretoria overgebracht, den terugtocht der Boeren van Ladysmith en naderhand nederlegging van de wapenen tegenover Buller tengevolge zou hebben. De Jingo-pers legt Salisbury 's woorden anders uit, deels als een eigenlijk nietszeg gende verklaring, anderdeels zoo, dat de inlij ving der repubiieken een noodzakelijk gevolg van den oorlog zal zijn of de regeering haar bedoeld of niet bedoeld mocht hebben. Ziedaar het standpunt van de Times. Dit blad redeneert, dat gelijke rechten voor alle Afrikaanders bezuiden de Zambesi, welke het Engelsche Kabinet zegt na te streven, niet anders verkrijgbaar is dan door wegneming van de politieke en militaire macht der republieken, want verdere con- ventiën met die landen zijn klaarblijkelijk waardeloos. Een bevelschrift van het Engelsch leger bestuur gelast de reserve-soldaten die kennisgeving ontvangen, dienst tè nemen vóór den 20sten November} Verder bepaalt het, dat onverwijld een vijfde infanterie- devisie zal gemobiliseerd worden voor den dienst in Zuid-Afrika. De correspondent van de Standard te Constantinopel meldt, dat naar het heet, lord Cromer met de Egyptische regeering tot overeenstemming tracht te komen over het zer.den van vijlduizend man Egyptische troepen naar Zuid-Afrika. Te Constantinopel schijnt men verdeeld over de vraag of dat strijdig zou zijn met de wetten der neu traliteit. De Vossische Zeitung merkt op, dat het gebruik van lyddiet-projectielen in den Transvaalschen oorlog tegen blanken en christenen bewijst hoe geringen dunk men moet hebben van de menschenliefde en de beschaving van de Engelschen en welk een begrip dit hoogst kerkelijk gezinde volk van het christendom heeft. Naar men vertelt, is het bevel van den Duitschen keizer om Pruisische officieren van het meevechten in Zuid Afrika af te houden, voornamelijk uitgelokt doordat de majoor van den generalen staf, baron van Reitzenstein zijn ontslag genomen heeft om aan de zijde der Boeren mee te vechten. Aangezien te Berlijn onder de officieren de sympathie voor de Boeren overheerscht, vreest men voor deelneming van nog meer officieren, Reitzenstein heeft zich reeds van uit Italië ingescheept. Op een vergadering van het hoofdbestuur van het Duitsche Roode Kruis en afge vaardigden van de afdeelingen uit den lande besloten, alie afdeelingen in Duitsch- land uit te noodigen, inzamelingen te openen voor de werkzaamheden van het Roode Kruis bij den oorlog in Zuid Afrika. De Parijsche bladen gelooven, dat de ontmoeting tusschen de keizers van Rusland en Duitschland te Potsdam ten doel had den oorlog tot Zuid-Afrika te beperken en den Europeeschen vrede te bewaren De Matin zegt. dat de wakkere Boeren voortaan slechts op eigen krachten moeten vertrouwen. De zitting van den Franschen Senaat als hooggerechtshof duurde gisteren voort onder het gedruisch, veroorzaakt door uitroepen van getuigen en beschuldigden. In de Oostenrijksche Kamer van afge vaardigden werd gisteren de discussie voort gezet over de wanordelijkheden welk» in Moravië hebben plaats gehad. De afgevaardigde Adanek, Tsjech, viel heftig de regeering aan. Toen de minister van buitenlandsche zaken het woord nam, maakten de Jong-Tsjechen een groot getier. De vice-president gebood tevergeefs stilte, de minister was genoodzaakt zijn rede te onderbreken en de minister-president kwam tusschenbeiden. De Jong-Tsjechen schreeuw den aftreden I De zitting werd daarna geschorst. Na het hervatten verklaarde de minister van binnenlandsche zaken, dat de beweringen als zouden de buitensporigheden in Moravië te voorschijn zijn geroepen door de politieke daden der regeering valsch waren. De discussie werd verdaagd tot de vol gende vergadering. De correspondent van den Londenschen Standard te Washington seinde gisteren, dat de Amerikaansche regeering volstrekt tegenspreekt, dat zij in China een nieuwen koers opgaat: Amerika wil daar eenvoudig het status quo handhaven. Koning Christiaan. De toestand van den Deenschen koning schijnt verergerd. Van de reis naar de Riviera moet afgezien worden. De lijfarts des konirigs blijft ook des nachts op het kasteel Bernsdorf. Uitbreiding van het Katholicisme. Een Benedictijner-monnik, de eerw. pater Dom 3altus, heeft een werk in 't licht gegeven over de erorme uitbreiding van het Katholicisme, gedurende de laatste eeuw. Dit geschiedde naar aanleiding van een statistiek ten gunste van het Protestantis me, waar beweerd werd, dat de 19e eeuw een eeuw was geweest van verval van het Katholicisme. Ziehier de statistiek. In het begin dezer eeuw telde Engeland en Schotland slechts 120.000 Katholieken dit getal is geklommen tot 2 millioen, ver deeld onder 3 aartsbisschoppen, IS bis schoppen en 2.795 geestelijken. Iu Nederland was in 't jaar 1800 slechts het vijfde deel der bevolking Katholiek, thans is het getal bijna verdubbeld. In Duitschland is gedurende deze eeuw het getal der Katholieken van 6 tot 13 millioen geklommen in Rusland van 542.000 tot 1.170.000 in Scandinavië van 200 tot 8.000op het Balkan Schiereiland van 270.000 tot 640.000in Turksch- Azië van 400.000 tot 658.000 in Perzië van 3000 tot lOOOO en in Noord-Afrika van 15.000 tot 500.000. De Rutheensche kerk in Rusland, die bij den aanvang dezer eeuw nog bestond, heeft plaats gemaakt voor 10.000 Katholieken. In Midden-, Oost-, West- en Zuid-Afrika bestonden ten jare 1800 nog geen Katho lieken, nu evenwel bevinden er zich bijna 2.000.000, over drie Missies verdeeld, die bediend worden door 250 missionarissen. In het oosten van Azië is het aantal Katholieken van één tot zes millioen ge klommen. In de Europeesche koloniën van West-Indië waren de Katholieken in 1800 nagenoeg onbe kend thans bevinden er zich anderhalt millioen. Ook in Canada is het cijfer vergroot en van 137.000 geklommen tot 2.000.000; in de Vereenigde Staten van 36.000 tot 6.000.000. Al deze cijfers hebben betrekkingen op de landen, waar het aantal Katholieken in verhouding meer is toegenomen, dan het aantal inwoners. In de overige Europeesche landen groeide het aantal Katholieken aan, naarmate de bevolking zich uitbreidde. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 11 November 1899. Op het terrein van den brand, de boerderij van den heer J. Ammerlaan, is men ook gisteren-middag nog voortgegaan het smeulende hooi door spuiten nat te houden Het vee is zonder letsel weder in stallen gezet, zoodat daarbij geen schade is geleden- Gisteren-avond is uit een lessenaar staande in het gistpakhuis van de firma Th. Melchers Co. aan den Noordvestsingel ontvreena een zakje met een bedrag van f3.30, den gistbaas toebehoorende. De politie heeft een onderzoek ingestel Op de alphabetische voordracht aan den gemeenteraad te Rotterdam voor een hoot eener school voor lager onderwijs aldaar kom1 o.a voor de heer J. van Schie, alhier. Met hem staan op de voordracht de heeren n- Eijsberg en H. H. Kleersnijder te Rotterdam Te Rotterdam is gisteren-ochtend °P 72-jarigen leeftijd overleden de heer W. A- de Laat de Kanter, bewaarder der hyp°* theken van het kadaster en de scheepsbe- wijzen aldaar. Hij stierf op zijn kantoor >n het Witte Huis aan hartverlamming. Te Rotterdam zijn door de Dordtsche politie en de recherche twee bekende dieven gearresteerd verdacht van inbraak en dief' stal van geld te Dordrecht gepleegd. Het zanggezelschap »Excelsior" te Over- schie zal Dinsdag 14 November eene uitvoering geven, in »De Vergulde Koets wagen" aldaar. Woensdag-avond 20 November zal ook bet fanfarekorps, behoorende tot de werkliedenvereeniging, mede te Overschiet in de gewone vergaderzaal »De Vergulde Koetswagen," eene uitvoering geven. De Eng. kotter Spartan, met de lading dynamiet, waarover zooveel te Vlaardinge° te doen was, is naar zijn bestemming ver trokken. Aanvankelijk had de kapitein veel moeilijkheid een sleepboot te vinden om hem in zee te brengen ten slotte is hij voor 8 geslaagd er een te vinden. In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn op de hoeve van den landbouwer VS- Suiker onder de gemeente Vlaardinger- Ambacht eenige kippen gedood, vermoedelijk door honden. Den heer P. J. Aecherlin Jr. te Maassluis is bij kon. besluit eervol ontslag verleend als kapitein-commandant der dd. Schutterij aldaar en in diens plaats is bevorderd J. M- Lintz, thans 2de luitenant. BINNENLAND. TWEEDE KAMER Zitting van Vrijdag 10 November. Artikel 17 der Ongevallenwet stelt het bestuur der Rijksverzekeringsbank aan den Minister van Waterstaat verant woordelijk. De heer K e r d ij k licht een amendement-" Drucker, c. s. toe, om die verantwoorde lijkheid uitdrukkelijk te beperken tot he* beheer. Doel is dus de beslissingen over schadeloosstellingen van het bestuur te ont trekken aan ministerieele en bureaucratisch6 invloeden. De heer K u y p e r verklaart, dat Ae meerderheid der Commissie van RapporteUfs 't eens is met het doel van het amendement] dat nl. niet bij de Regeering het recht va° protest over beslissingen moet berusten- Echter heeft zij bedenking tegen het voor' stel, omdat er een leemte in de wet >s' want de gezamenlijke werkgevers misse^ het recht van protest tegen te hoog schadeloosstellingen. t De Minister van Waterstag ontraadt ten sterkste het amendement, da hij als zeer gevaarlijk schetst. Hij had e principieel bezwaar tegen een deel der a mir.istratieve verantwoordelijkheid te on trekken aan een hooger gezag. De heer De Waal Malefijt ziet het regeeringsartikel eene beperking vjL de vrijheid van het bestuur der Bank J het nemen van beslissingen 0 Ook de Minister van Justify bestrjjdt het amendement en acht 't e®n gevaarlijk precedent, dat de beslissing® van een administratief college onttrok» 7 a

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2