p™. |T Scheüjk achten, nadere uitgewerkte voor dellen daartoe in te dienen. Het bestuur der Nederlandsche Juristen- Verceniging heeft voor de algemeene Vergadering van 1900 aan de orde gesteld volgende onderwerpen lo. Hoe moet geregeld worden de ^Uitvoerlegging van vonnissen in burger- Hjke zaken, inhoudende efn veroordeeling *°t een andere praestatie dan die van een §8ldsom? Praeadviseurs: prof. mr. W. L. A. Molengraaf en jhr, mr. W. Th. C ^an Doorn. 2o. Moet, voor den tijd van vrede, een Wonderlijke strafrechtspraak voor militairen w"rden behouden? Zoo ja, binnen welke Srer,zen Praeadviseursprof. mr. H. v- d. Hoeven, de kapt.-luit. ter zeer J. P. ^an Rossum en de majoor van den generalen dat G. J. W. Koolemans. Door den Koning van Griekenland zijn v°or de aan de Grieksche gedelegeerden bewezen diensten tijdens de Vredesconferen tie te 's Gravenhage, benoemd tot comman- ^eUr in de orde van den Heiligen Verlosser, de heer jhr. Van Eijs, secretaris der Vredesconferentie te 's-Gravenhage, en tot r'dder, de heer J. Ruijter, kanselier van het Hrieksche consulaat te Amsterdam. Het Engelsche Gezantschapshotel in het Hooge Westeinde te 's Gravenhage, wordt Sedert een paar dagen voor 't vertrek met verlof naar Engeland van den gezant van Hit Rijk bij ons Hof, dag en nacht door de Politie bewaakt. Dbld, Nederland en Transvaal. Het Hootdcomité van het Ned. Roode Kruis verzoekt het volgende te melden ^Mevrouw van Hodenpijl, Sophialaan 12, en Mevrouw Dr. Teljer, Nassau Zuilenstein- draat 2, te 's Gravenhage, hebben zich op verzoek van den leider der tweede ambu- tance, Dr. J. D. Koster, bereid verklaard, kleine hoeveelheden verzamelde of nog te Verzamelen versnaperingen vertrisschingen, bestemd voor die ambulance, in ontvangst te nemen. Groote hoeveelheden wordt men verzocht te zenden naar loods C Handelskade te Amsterdam. Het hootdcomité geeft in overweging o. m. te zenden wijn, cacao, boter, tabak, sigaren, ZeeP, eau de cologne enz. De heer D. D. Ihle, zal de tweede ambu- knce niet vergezellen als verpleger maar W administrateur. Als datum van vertrek van de tweede ambulance is definitief aangewezen 25 No Vember a. s. De eerste ambulance is 's morgens November te Napels aangekomen. Vol ga's een schrijven van een der passagiers was alles wel aan boord. De leden der ambulance, die over land de reis naar Napels hadden gemaakt, kwamen aldaar op bet stoomschip König, om de reis verder v°ort te zetten. De uit Holland gezonden brieven en kranten, kwamen te Napels tijdig in handen der geadresseerden. De penningmeester van de afdeeling Hotterdam der Ned. Z.-Afrik. Vereeniging beeft andermaal f 10.000 aan het hoofdbe stuur dier vereeniging toegezonden. Het totale bedrag van daar verzonden is thans 160.000 Disteren-avond hield de antirevolutionaire kiesvereeniging «Nederland, en Oranje" te Dordrecht een welgeslaagde Trarisvaal- bijeenkomst, die stellig door een 800 per- s°nen werd bijgewoond. Als spreker trad °P ds. F. Lion Cachet van Rotterdam, die Uiteenzette waarin en waarom wij sympathie aan de Transvalers en Oranje Vrijstaters bewijzen en waartoe en op welke wijle deze sympathie betuigd moet worden. Aan bet slot van zijn rede betoogde de spreker dat het gewenscht is, aan onze regeering ,n een adres te verzoeken, stappen te doen om bjj Groot Brittannië, Transvaal en Oranje-Vrijstaat aan te dringen op het eindigen van den strijd door arbitrage. Een collecte voor het Transvaal comité bracht f 64.80$ op. Men schrijft uit Weenen dd. 12 November Gisteren-avond heeft in het hotel Matscha- kerhof een vergadering plaats gehad van hier gevestigde Nederlanders, ten einde van gedachten te wisselen op welke wijze de in Oostenrijk-Hongarije gevestigde Nederlan ders van hunne sympathie voor de stam verwanten in de Zuid-Arikaansche republieken kunnen blijk geven. Aan de oproeping hadden ongeveer veertig landgenooten, waaronder ook dames, gehoor gegeven. Het doel der bijeenkomst werd door mr. Ph. Kleintjes in warme bewoordingen toegelicht. Na het applaus dat op zijne welgemeende woorden volgde, stelde dr. Coert voor om in het comité de drie heeren te benoemen van wie de oproeping was uitgegaan, zijnde de heeren Kleintjes, Fledderus en de Zwaan. Met deze werden nog in het comité gekozen de heeren De Favauge Yserstitt en Van Tyen. J. Lepeltak Iiieft. Tot de gesneuvelden in Transvaal behoort de 22-jarige J. A. Lepeltak Kieft, zoon van den heer Lepeltak Kieft, te Brummen. De Zutf. Ct. bevat omtrent dezen jongen man de volgende bijzonderheden Ongeveer vier jaar geleden ging hij naar Transvaal, om daar de betrekking van ambtenaar bij de Z.-A. Spoor te bekleeden. Weinig maanden na zijn aankomst schaarde hij zich onder de mannen die den inval van Jameson gingen keeren. Zijn Oudejaarsnacht vierde hij toen staande vóór de gevangenis, waarin de Engelschen opgesloten waren. Ook nu was hij onder degenen die zich aanmeldden en naar de grenzen trokken, om te strijden voor het rechthij gaf daarvoor zijn positie op en nam ontslag uit zijn betrekking. In een brief, dien hij bij het uitbreken van den oorlog aan zijn ouders te Brum men zond, schreef hij dat hij hun raad geving, om niet uit te trekken, niet had kunnen opvolgen. Het onrecht schreef hij was hem te erg geworden hij kon niet thuis blijven, waar hij zooveel anderen zag uittrekken voor een rechtvaardige zaak. Uit dien brief blijkt dat hij uitgetrokken was met een der Transvaalsche comman- doos, waarbij hij veel vrienden had niet met het Nederlandsche vrijwilligerskorps. De brief eindigt met de nu zoo roerende belofte, dat ,hij zich ter wille van zjjn ouders niet aan noodeloos gevaar zou blootstellen, en met het uiten van de hoop, dat zij niet het verdriet zouden mogen hebben, dat hij kwam te vallen. gehouden. Als feestredenaar isdr.Schaepman opgetreden. Z. D. Hw. mgr. van de Wete ring, aartbisschop van Utrecht, woonde de plechtigheidheid bij, die door koor- en solozang werd opgeluisterd. Te Maastricht hebben de patroonsleden der Kamer van Arbeid allen ontslag geno men wegens de benoeming van een socialist tot secretaris. Zondag-avond ontstond brand op de kolen mijn Carl te Schaesberg (L.). Het vuur, dat in den paardenstal uitbrak, deelde zich wel dra aan de daaraan grenzende loodsen en bureau's mede, die alle afbrandden, zoomede de toren van een der mijn-schachten. Behalve meubels, teekeningen, die ver brandden, en machines die beschadigd werden, kwam ook een paard in de vlammen om. gedood werd en het rijtuig geheel werd vernield. Te Chartres is een dertigjarig man, Gesse, die zeven hooibergen in brand had gestoken, tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. De man was n.h. trommelslager bij de brandweer. Zoodra hij zijn vuurtje geplaatst had, trommelde hij er op los en hielp blusschen. Op die wijze verkreeg hij, dat de kroegen in 't sluitingsuur mochten openblijven en werd hij menigen borrel van milde kasteleins machtig. En daarom was het hem te doen 1 Bij de begrafenis van den broeder van den gezant der Z.-A. Republiek, dr. Leyds te 's-Gravenhage, werd namens laatstge noemde de verzekering gegeven van de gevoeligheid en de erkentelijkheid voor de vele bewijzen van deelneming, hem vooral in deze dagen van voortdurende beslomme ringen van alle zijden toegezonden. Vele woonden de begrafenis bij, o.a. de consul- generaal en de vice-consul van Transvaal hier te lande. De legatie te Brussel zond kransen. Toen gisteren-ochtend trein 43 van Amsterdam naar Rotterdam het station Voorschoten was gepasseerd, werden door een voorbijgaanden goederentrein, een bagagewagen en het postrijtuig zwaar beschadigd. De stukken vlogen het postpersoneel over het hoofd. Vermoedelijk is de oorzaak; dat een der uitslaande deuren der veewagens onder de reis is opengegaan. De vereeniging van den H. Vincentius a Paulo te Zutten vierde gisteren haar vijftigjarig bestaan. In den namiddag is er in den schouwburg een feestvergadering GEMENGD NIEUWS. Te Krefeld heeft Zaterdag een groote brand gewoed in de chemische fabriek van Weiier Ter Meer, waarbij vier personen om het leven gekomen, vijf zwaar gewond zijn en verschillende werklieden ernstig letsel hebben gekregen. Nog een vijfde persoon zoekt men onder de puinhoopen. De ramp is ontstaan door ontploffing van een stoomketel in de benzine-afdeeling. William T. Stead zet in Engeland zijn veldtocht tegen Chamberlain dapper voort. Na zijn brochures «Zal ik mijn broeder Boer slaan?" en «Hebben wij gelijk?" is een derde verschenen, getiteld. «Het schan daal van het Zuid-Afrikaansche Comité". En nu is een vierde in bewerking, getiteld «Oorlog tegen den oorlog in Zuid-Afrika." Als men weet, dat de redacteur van de Review of Reviews niet gewoon is zijn woorden en volzinnen te suikeren, begrijpt men, dat hij ook nu op hartstochtelijke wijze tegen zijn jingoïstische landgenooten uitvaart, Misschien korr.t het wel door zijn wildheid, dat hij zoo weinig succes heeft. Een Engelsch werkman schrijft, dat de Transvaal-oorlog wordt afgekeurd door alle Britsche arbeiders, die verder zien dan hun neus lang is. Eén ding zullen zij nooit vergeten. De Engelsche regeering be loofde hun een pensioenregeling voor den ouden dag, maar verklaarde, dat zij die belofte niet kon vervullen omdat zij niet wist, vanwaar het geld moest komen. En niettemin staat zij thans gereed, millioenen en millioenen uit te geven voor een oorlog, gevoerd om de belastingen te verlagen van rijke lieden in Transvaal Falb'sontzaglykevoorspelling is niet uitgekomen! Deze weerpro- feet had gezegd, dat de komeet van Tempel óf met de Aarde zou botsen, wat onze planeet zou verbranden, óf er zoo dicht langs strijken, #dat onze dampkring zou worden vergiftigd. Noch 't een noch 't ander is gebeurd en evenmin zijn we verrast met een regen van meteorieten, alias vuursteenen. Nu was, naar J. A. T. in het U. D. aantoont, de kans, dat de botsing zou plaats hebben, toch uiterst gering, en zou eene ontmoeting, zelfs al zou ze alsnog plaats hebben, nagenoeg niets te beduiden hebben. Er was dus bij nader inzien niet de minste reden zich bevreesd te maken wat trouwens wel niemand die aan Gods woord gelooft, zal gedaan hebben. In den afgrond gestort. Een ernstig ongeluk heeft in de Fransche Jura plaats gehad. De houtkooper Janet, wonende te St. Laurent, wilde zich per rijtuig met zijn vrouw en zijn dochtertje naar de jaarmarkt te St Claude begeven, toen bij een wending van den bergweg het rijtuig omkantelde en van een hoogte van twaalf vijftien meter in den afgrond stortte. De heer Janet en zijn vrouw wareri on- middelijk dood, het kind werd levensge- i vaarlijk gekwetst, terwjjl het paard eveneens Burgerlijke Stand. Gehuwd: 15 Nov. D. van Hulst, oud 25 jaar, en J. C. M. Brökling, oud 25 jaar. M. Bleecke, oud 19 jaar, en S. C. Lamens, oud 18 jaar, Geboren: 13 Nov. Johan, zoon van K. van Gogh en W. J. Wanna, Hendrina- straat. Overleden: 13 Nov. Johannes Everhar- dus Baanvinger, oud 92 jaar en 1 maand, Broersveld. 14. Adriana Mookhoek, oud 6 jaar en 6 maanden, Broersveld. Jacob Hoek, oud 65 jaar ert 11 maanden, Singel. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 15 Nov. 1899. Qtficieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Woensdag 15 Nov. Moutwijn f 91/s- per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins Spiritus: f16.— Spoeling f 1.60. Moutwijn: Makelaarsf 10. Stemming stil. Berlijn. Spiritus in loco Spirit, p. Nov. Dec./Jan. Hamb. 47.50 13.80 13.90 20.371, 20.12$ (z. f'-) 40. 40Vs- 47.40 13.60 13.90 20.25 20.25 New-York. Maïs Amsterdam. 14 Nov. Rogge op lev. prijshoudend; per Maart 1134, 133 per Mei 1131. 15 Nov. Rogge op lev. flauwper Maart f 133, 132; per Mei f 131. Riinhooete Keulen ('s morg. 11 uur; 14 Nov. 1.32 cM. 15 Nov. 1.36 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.05 Disc. 5 pCt. Parijs -47.77$ Antwerp. -47.57$ 5 Beursbericht van Per Telefoon. 01/s Nederland Zilver Metalliek 3 Portugal 4Va Buitenl. S, anje 7 China Binnenl. Mexico Venezuela Cultuur M. Vorstenlanden Deli Cultuur Langkat Tabak A Rotterdam Deli Konink. Petrol Mij Moeara Enim Java Petrol, Sumatra Palembang Suriname Pref Topeka Common Denver Ric. 2e Francisco Common le Missouri 2e Common Union Shares Wabash Incomb Western Canadian South. Shares I Prolongatie Amsterdam. 15 Nov. 80s/8 82 GIVs 62 V. 100 132 230 171 158'/, 110 82 64»/4 221/4 2U/, 36 125/g 677s 43 5 14 Nov. 18 Nov. 14 Nov. 15 Nov. 23'/4 33>/4 40 273/4 H1/4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 3