Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 22ste Jaar£. Donderdag 7 December 1899. No. 6566. bureau !&oier$tvaat 50. Ierland in den vreemde. aehemeea overzicht. PRIJS TAN DIT BLAI): Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco oer post door geneei Nederiand - 2. Afzonderlijke Nummers - 0.05 PRIJS DER ADVRRTENTIÊN: Van 16 regeisf 0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven te Schiedam. UITSLAG VERKIEZING. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schiedam maken bekend, dat op "eden een atschrift van het proces verbaal, vermeldende den uitslag der op December 1899 gehouden herstemming, 'er verkiezing van vijf leden-patroons van "e bovengenoemde Kamer van Arbeid, is aangeplakt, terwijl zoodanig afschrift voor een 'eder ter gemeente-secretarie ter inzage is "edergelegd. Schiedam, den 5den December 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. 6 December '99. De oorlog in Zuid-Afrika. De geduchte, hoewel niet beslissende die de vorige week aan de Modder- "ivier plaats had, is nog steeds het onder werp van voortdurende bespreking. Ook van Transvaalsche zijde is thans eenig b®richt omtrent dit gevecht ingekomen. Uen blijkbaar vertraagd telegram uit UourerifoMarquez in dato 30 November 'bidt als volgt Uit Pretoria werd gisteren geseind éigens De la Rey's verslag aan de regee- r'ng viel gisteren-ochtend (Dinsdag) een Sroote Engelsche legermacht het commando bU Modderrivier, 40 kilometer van Kim- Uerley, aan. Er ontstond een hevig gevecht ^at twaalf uren duurde. Cronjé en De la hadden sterke stellingen, en de Vrij sters hadden versterkingen gekregen, la Rey kreeg 17 dooden en gewonden, daaronder zijn oudste zoonde verliezen de Vrijstaters kent hij niet. De Boeren Feuilleton. 22) (Slot.) Zoo zij het dan niet de zichtbare schoon- e'd van Ierland, de groene heuvel, het dal, open plekken in het boschmisschien v'm T'ietenc'® beek, de molenplas, het elc», de bemoste, oude abdij, waar wij in nze kinderjaren bij speeldendit alles ®kt ons hart niet het meest maar de ®!P® ®n teedere herinneringen, aan al wat lJ toen leerden liefhebben en vereeren ®"e teederlievende en godsdienstige moeder, e" vader verstandig en goed, die aller 'no genoot; een vriend, op wiens arm 9 leunden, wiens vriendschap de blijdste °nnestralen over ons jeugdig leven goot eerbiedwaardige priester, wiens glimlach 9 ïochten, als we het jonge hoofd bogen trokken tegen het vallen van den avond langzaam terug naar hun stellingen, na de Engelschen verhinderd te hebben, zich baan te breken naar Kimberley. Naar den 2n uit Pretoria aan de Cour- rier du Soir geseind werd, heeft de slag aan de Modderrivier geduurd van zeven uur 's ochtends tot tien uur 's avonds, De Engelschen werden volledig verslagen. De verliezen van de Boeren waren onbekend. Decorrespondent van de Londensche Daily Chronicle te Modderrivier geeft nog eenige bijzonderheden over het gevecht van Dinsdag 28 November. Hij verzekert, dat de strijd macht der Boeren aldaar aanmerkelijk ver sterkt was geworden, vooral Zondag, toen een talrijk commando uit Jacobsdal op daagde, zoodat de geheele macht der Boeren onder Cronjé en De la Rey minstens 10.000 man bedroeg. Als gewoonlijk begon het gevecht met een artillerie-duel, waarbij het geschut der Boeren goed gericht werd, maar er ont ploften weinig granaten. Naderhand ont plooide zich de Bntsche infanterie, gesteund door de artilleriede kanonnen der Boeren bleven voortbulderen totdat het Engelsche voetvolk op 700 meter van de stellingen der Boeren gekomen was eerst toen openden de Boeren een moorddadig vuur uit geweren en maxims, ofschoon zij nergens zichtbaar waren. De correspondent zegt, dat hij nooit zulk een moorddadig geweervuur bijgewoond heelt; wie rechtopstond viel dadelijk dood neer tal van dooden bedekten het slagveld telkens stonden de Engelsche soldaten op, na plat op den grond gelegen te hebben, om een eindje hard te loopen en dan weer op hun buik te gaan liggen. Op die wijze bereikten de öchotsche gardes een drooge spruit (rivier), die hun een tijdlang dekking verschafte, maar toen de Engelschen verder moesten, waren zij opnieuw weerloos bloot gesteld aan hetzelfde moordende geweervuur. Op verschillenden punten poogden de Engel schen de Modderrivier te bereiken. Een compagnie Hooglanders slaagde er in, aan onder zijn zegenende hand ziedaar, wat ons Ierland zoo beminnen doetwaarom er zooveel gloed en liefde spreken uit het afscheidslied van den Ierschen banneling Vaarwel 1 het blanke zeildoek Zwelt klapprend in den wind, En 't vaartuig wijkt van Erin, Zoo hartelijk bemind. Wij staren op de kusten Den laatsten keer misschien, Tot de oogen blind van tranen, Geen Innisfail meer zien. Dan bidden weblijf Erin »Het land des lieds" in vreê In strijdals hooge baren Der opgezette zee! Kweek heiligen en helden Buk nooit voor tyrannij, En klinke aan iedren oever Uw harptoon vrij en blij I Wel strooit natuur haar schatten Met milde hand in 't rond Hare êelste bloemen geuren den overkant te komen, maar moest weer terug, na groote verliezen geleden te hebben vijf mannen van die compagnie werden later dood in de stellingen der Boeren gevonden. De Northumberlands en de lijfgardes be proefden ook de rivier over te steken de eerstgenoemden overrompelden een afdeeling Boeren die zich in een huis schuil hielden dezen beschen de witte vlag, maar te ver geefs, allen werden met de bajonet afgemaakt! Uit Louren<?o Marquez wordt in dato 29 Nov. gameid Een depêche van Joubert uit het hoofd kwartier bij Ladysmith van den 28n meldt, dat het derde zware kanon, dat Kiesrecht gedoopt is, in positie gebracht is. Het opende zijn vuur op de loopgraven, waarin men veronderstelde, dat de Engelschen zich verscholen hadden. Een granaat schijnt in ammunitie neergekomen te zijn, want er volgde een ontploffing en men zag de soldaten ijlings uit hun holen komen. Een boodschap uit het hoofdkwartier van de Boeren meldt, dat Joubert bij zijn terugtocht uit Estcourt een groote kudde vee meevoerde, die hij te Estcourt had buit gemaakt. Hij is voornemens zijn strijdmacht rondom Ladysmith samen te trekiten. De Times verneemt uit Lourenpo Mar quez dat een groote menigte levensmiddelen daar in den laatsten tijd opgekocht is voor rekening van de Boeren. Uit de laatste berichten uit Pretoria ontvangen zoo meldt een telegram uit Durban in dato 30 November blijkt, dat de Boeren nog bet volste vertrouwen aan den dag leggen. Zij bereiden een flink verzet te Pretoria voor, door proviand en krijgsvoorraad op te slaan voor een beleg van zes maanden. Het electrisch zoeklicht met den lichtwerper van het oorlogsschip Terrible is, met het doel om naar Ladysmith te seinen, gisteren-ochtend naar het front vertrokken. Een telegram aan de Natal Advertiser uit Estcourt meldt, dat een landbouwer uit Wellicht op vreemden grond Toch is de schoonste roze, Die in den vreemde bloeit. Mij minder dan één distel In 't vaderland gegroeid. Als ik op vreemde kusten Ver van mijn dierbren af, Zal sluimren in het donker Van 't namelooze graf Dan breng de zee u hulde En 't bruisen van den vloed Blijf' donderend herhalen O Erin, wees gegroet 1 En als de ontboeide ziele Bij 's levens laatste zucht, Omhoog vaart tot Gods heemlen Io onweerhoudbre vlucht Zal nog mijn afscheid ruischen De zee langs tot uw strand »Vaarwel, vaarwel, groen Erin. Mijn dierbaar Vaderland I De liefde voor Ierlands godsdienst en Mooirivier die door de Boeren gevat, maar losgelaten is, na tot ten noorden van Colenso meegevoerd te zijn, verklaart dat Joubert leeft en het goed maakt. De spoorweg brug over de Toegela is vernield, maar de telegraaflijnen zijn heel. De andere brug is ongeschonden. Aan de Times wordt van 29 Nov. uit het kamp bij Frere gemeld, dat jie stelling van de Boeren bij Colenso zichtbaar is van den vooruitgeschoven Engelschen post te Chie- veley.Zij lijkt zeer sterk en bijna onneembaar voor een aanval aan de voorzijde. De Times bevat in haar tweede oplaag een telegram uit Frere, van 30 November, meldende dat boden uit Ladysmith, den vorigen avond daar aangekomen, het bericht hadden medegebracht, dat daar alles in orde was. Men had leeftocht in overvloed en het bombardement had geen uitwerking. Uit Sterkstroom seint men aan de Times van 29 November, d$t Gatacre dien dag een troepenmacht te Moltena samentrok en vijf treinen 1000 zakken tarwebloem naar het kamp liet brengen. De Times verneemt uit Mafeking van 23 November, dat de Boeren den vorigen dag de westzijde vau de stad aanvielen, maar terugtrokken, nadat het garnizoen een paar granaten had afgeschoten. Een draadbencht gisteren uit Kaapstad verzonden meldt, dat volgens een telegram van den ln uit Maseroe de Boeren toe geven, dat zij bij Kimberley en aan de Oranje-rivier zware verliezen hebben ge leden. Men vertelt in Maseroe, dat het beleg van Mafeking is opgeheven. Het Hooggerechtshof te Parijs schorst voor drie maanden mr.Hornbostel, verdediger van Brazillier, die de kreten waarmee verscheiden senatoren in de rede vielen, als gebrul betiteld heeft. In antwooi d op een vraag van Almadovar verklaarde de minister-president Silvela gisteren in de Spaanscbe Kamer, dat hij Ierlands grond is eiken rectitgeaarden Ier aangeboren, is met hem opgegroeid. Zijne vaderen beminden het land en wisten het behoud hunner nationaliteit op prijs te stellen. Nooit hebben zij gewillig de polsen gestoken in een slavenboei, ot den nek gekromd onder een juk. Het nationaal gevoel heeft Ierlands mannen dapper, en Ierlands vrouwen rein bewaard. De strijd voor het geloof heeft hun de heerlijkste lauweren gewonnen. Het kruis van Golgotha bleef hunne glorie ook te midden van de duisternissen der vervolging, En deze dubbele roem is het vaderlijk erf deel, dat Ierland verdedigen en bewaren moet, om het ongeschonden over te leveren aan het verste nageslacht. Den Haag. NIEUWE SCHIEDAM COURANT W. VAN Nieuwenhoff. (Studiën.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1