Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 22ste Jaar®:. Woensdag 13 December 1899. No. 6571. l&\xveau !&oter$tvaat 50. De Drieberkenhof. ALGEMEEN OYEKZICHT. Feuilleton. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT PBijS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per pos; door eeheei Nederland - 2. - Afionderiiike Nummers - 0.05 PB IJS DKB ADTKBTRNTIS N: Van i6 rsgeis/"0.00 Elke gewone regei meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 12 December '99. De oorlog in Zuid-Afrika. De overwinning bij Stormberg. De overwinning der Boeren bij Stormberg 'n de Kaapkolonie, is in hooge mate verblij dend voor allen die het met onze oud- Gollar.dscbe stamgenooten in Zuid-Afrika ^8l meenen. Die overwinning is de vuurdoop Sevveest der Vrijstaters, die hun land voor ®en inval uit het zuiden moester, beveiligen, 6n van de wakkere Afrikaanders, die hun Zljde gekozen hebben. Zij hebben de Engel schen een gevoelige nederlaag toegebracht. Generaal Gatacre had tegen de Boeren We«r de tactiek beproefd, die in den taatsten tijd al herhaaldelijk voor deze gevaarlijk was gebleken. In den nacht rukte hij tegen hun stelling op en bij het krieken Van den morgen begon hij den aanval. En nu scheen het bewaken van hun stellingen d®s nachts een zwak punt van de Boeren. erhaaldelijk is dit reeds gebleken, o.a. bij e° taatsten uitval van Ladysmith, die den °eren een paar kanonnen heeft gekast. Z°o hebben de Britten met nachtelijke °vervallen de Boeren reeds veel kwaad Sedaan. Maar te Stormberg vond generaal Gatacre den vijand op zijn hoede. Over dezen, voor Gatacre zoo noodlottigen aanval, worden de volgende bijzonderheden °ntvanger. De Engelschen, vermoedelijk ten minste *900 man sterk, met een dozijn kanonnen 6n drie of vier maxims, verlieten Zaterdag avond het kamp te Putterskraal, spoorden l°t Molteno en volbrachten vervolgens een ^achtelijken marsch om de Boeren bij tormberg met het aanbreken van den dag overrompelen. Maar in plaats van over heid te worden, bleken de Boeren in tormberg ten volle voorbereid te zijn, Vermoedelijk gewaarschuwd door zooge naamde gidsen, die feitelijk het korps van **atacre in een hinderlaag lokten. Naar het Duitsch. 4) I *Dan moet ge eens beter toekijken, Frits -yy Gitroenen-Sepp. «Maar daar kunnen 6 'ater wel eens over praten. Dus, alles ni«? ^et 's een ron^ jaar> dat 'k h'er et meer geweest ben." Frit !yaakt het niet al te best," sprak jjji j' is niet bepaald ziek, maar nog kort -6 u gezond. Zij hoest zoo droog en zoo is t snijdt mij door het harten bleek en ze wordt mager en zwak. Ik Sri)P haar lijden niet." 8en Vei"i ^6t oetaat van den Tyroler kwam Schrl bleekheid, gevolg van plotselingen Od u - tna.ar alleen Johannes merkte het *7- >T''st nu 8enoe8- ziek?" Vroeg Gitroenen-Sepp. «Zeer »Niet zoo erg," zeide Johannes. »Een Volgens telegrammen uit Molteno om vatte het korps van Gatacre ook nog achthon derd man bereden infanterie. Toen het korps op drie kilometers van de stellingen der Boeren genaderd was, openden deze een geweldig vuur, waarvoor de voorhoede, die uit Ieren bestond, terug moest wijken en een schuilplaats moest zoeken achter de kopjes, gevolgd door de overige troepen- Spoedig was een algemeen geschutvuur aan den gang, dat vier uur duurde, maar waarbij van beide zijden weinig schade werd aangericht. De Engelschen handhaafden zich in hun nieuwe positie, maar de stand van de Engelschen werd aanmerkelijk hache lijker en slechter, toen een sterk korps Boeren kwam aanrukken uit het noorden, blijkbaar om de Engelschen den terugtocht af te snijden. Gatacre zond terstond het Ier- sche regiment en de Northumberlands die Boeren tegemoet, en bij die gelegenheid schijnen ze door de Boeren te zijn gevangen genomen. Toen de Ieren en de Northum berlands niet terugkwamen, zag Gatacre in, dat hij terug moest naar Molteno, als hij niet door de Boeren omsingeld wilde worden. Uit Molteno wordt nog gemeld Het legertje van Gatacre werd, terwijl het op gelederen van vier voortrukte, bij het krieken van den dag plotseling hevig door de Boeren beschoten, terwijl het een ketelvallei binnentrok. Er was geen ver warring. Gatacre en zijn officieren lieten bedaard de manschappen in de gevechts- kolonne opmarcheeren, en weldra woedde een hevige strijd. De Engelsche artillerie ging staan op een klein kopje, de infanterie klauterde tirailieursgewijze tegen de positie van de Boeren op onder een kwaad vuur. Toen zij den top bereikte, stond zij tegenover een vuur van drie kanten. De Engelsche infanterie was genoodzaakt terug te trekken, onder de dekking van de kanonnen. De artillerie van de Boeren volgde langs den rug van de kopjes, steeds de Engelsche troepen in de laagte beschietende, maar ander nieuws is, dat wij eene Eva in huis krijgen, van daag nog." Wie zal de Adam zijn riep Frits onder 't verder gaan. »lk ben verkochtaan mij heeft zij dus niets meer. Maar jij, Citroenen- Sepp, of Johannes. Men kan 't nooit weten! Het gaat met de meisjes als in den herfst met den «oudewijven-zomer de draden dwalen om u heen en wups vliegen u om den hals 1" De beide anderen stemden niet met het luide gelach van den vroolijken Frits in. Johannes keek starend over de rijke akkers, en Citroenen-Sepp op de drie berken, die daar zoo statig oprezen. Een sterke, bruine hofhond sprong de drie mannen tegemoet en viel den Tyroler geweldig aan. Frits greep het woeste dier bij den halsband en legde hem vlug aan den ketting. »Pas op, Mordax, sprak hij, «wij gaan spoedig op de jacht Nadat het drietal het huis was binnenge gaan, trilden weldra zachtkens de fcither- snaren door het ruime woonvertrek. Uit den hoek van den haard was de stoere Drieberken-boer opgestaan, en uit den zachten leunstoel zjjne dochter Marie. zonder uitwerking. De troepen bereikten Molteno na een voortdurende inspanning van dertig uur. In een tweede editie geeft de Times een telegram uit Molteno meldende dat het legertje waarmede Gatacre Stormberg heeft aangevallen, 2550 man sterk was. De correspondent erkent nu, dat de terugtocht der Engelschen in volslagen verwarring heeft plaats gehad. De troepen waren ook zeven uur op de been geweest. Alleen de prachtige houding der artillerie heeft ver hinderd, dat Gatacre's legermacht geheel en al werd vernield. De meerderheid der Londensche bladen beschouwt Gatacre's nederlaag als een ern stige teleurstelling uit militair oogpunt, vooral na de groote verwachtingen die men bouwde op Gatacre met zijn verleden in Indië en Soedan. De militaire medewerkers der bladen vinden het onbegrijpelijk, dat Gatacre de Boerengidsen zoo vertrouwen kon, waarom hij de stelling der Boeren te Stormberg blijkbaar zoo onvoldoende ver kend had. De Westminster Gazette acht het niet twijfelachtig dat een derde van Gatacre's legermacht is gevangen genomen. De meeste bladen gelooven, dat de politieke gevolgen van Gatacre's nederlaag misschien de krijgskundige zullen over- treflen, omdat de nederlaag de aansluiting van nog vele Kaapsche Boeren bij de ingevallen Vrijstaters moet teweeg brengen, tenzij een schitterende overwinning van generaal Methuen of van generaal Bulier haar neutraliseert. Geen zegt er echter te gelooven, dat Catacre's tegenspoed op den einduitslag van den veldtocht invloed kan hebben. Sommige jingo bladen, gelijk de Daily Mail weder, dringen nu aan op hernieuwde troepenzending. De Parijsche Eclair zegt het volgende Het bericht van de nederlaag van generaal Gatacre is te laat gekomen om de bladen gelegenheid te geven er veel van te zeggen. Het welkom was kort en hartelijk, de hand druk van Marie en Sepp echter veelbeteeke- nend en het spel der oogen eene samen- stralirig van vreugde en onuitsprekelijken weemoed. De Drieberken boer, of ook «boerenkoning" geheeten, zooals hem de «hovelingen" de kleine luyden, noemden, was een interressante verschijning. Groot van gestalte, met fris- sche oogen, een weinig gebogen, was hij het beeld van den man, die tot op het uiterste met de grijsheid strijd voert. Een eigenaardige beweging versterkte dezen indruk van tijd tot tijd richtte hij zich met een krachtigen ruk in de hoogte, als wilde hij den last der jaren, die het boven lijf kromde, met geweld afschudden, en op zulk een oogenblik leek hij jaren jonger. Hij stond aan de grens der vijftig. In zijn wezen herkende men Frits weer, ietwat verscherpt, maar opener van uit drukking. Een onverholen trots sprak uit het scherp belijnde gelaat. Hij mocht zich wel «koning" voelen, want zijne bezitting bedroeg 400 morgen akkers, weiden en bosch. Zijn hof was vijftig uren in den omtrek de grootste, en in zijne ferme zonen was hem de belofte geschonken, dat alles De Daily Mail, die de laatste is om tegen spoed van de Engelsche wapenen te erkennen, schrijft boven het bericht, met dikke lettersBritsche nederlagen. Andere bladen melden, dat Gatacre teruggeslagen is en doen geen moeite den ernst van de nederlaag te verzachten. De Daily Mail publiceert een telegram, zeggende dat de correspondenten aan de Kaap van oordeel zijn, dat de nederlagen der Engelschen een opstand van de Kaapkolonie zullen tenge volge hebben. De Temps verneemt uit Londen, dat de Sun een aanval op generaal Gatacre heeft opgenomen van een officier die onder hem in Soedan heeft gediend, en die beweert, dat Gatacre alleen bekend stond als iemand die zijn mannen uitputte. Hjj vindt hem niet iemand om in Afrika den toestand te kunnen beheerschen en acht het ministerie van oorlog aansprakelijk voor deze nederlaag. Volgens de Temps is men in militaire kringen niet verrast door de eerste teleur stellingen van de divisie_ French-Gatacre, om deu opstand van de Afrikaanders, die dwingt tot verdeelir.g van de strijdmacht, want de opstand is begonnen. Men ziet in de nederlaag van Stormberg de eerste van een reeks nederlagen, in het zuiden en westen van den Oranj«-Vrijstaat voorzien. De Daily Post te Liverpool vreest dat het onheil, aan Gatacre's legermacht overkomen, lord Methuen in ernstige moeilijkheden zal brengen. Een telegram van eergisteren uit Kaapstad meldt het overhaast vertrek van versterkingen naar De Aar. Het Engelsch ministerie van oorlog heeft naar Canterbury geseind, dat daar het vertrek moest worden voorbereid van alle beschik bare troepen naar Kaapstad. Het gerucht loopt, dat het ministerie van oorlog sir Redvers Bulier verzocht heeft, alle Engelsche troepen samen te trekken aan de Aar en in het zuiden en westen van in de familie zou blijven, misschien eeuwen lang. De dochter des huizes heeft weer stil plaats genomen in den grootvaderlijken zetel. Marie kon 20 jaar teilen, maar zag ei nog jeugdiger uit. De ziekelijke bleek heid en de matte uitdrukking der zachte oogen gaven aan de lichtgebouwde gestalte iets buitengewoon teeders en weemoedigs. Wel niemand had zulk een zwakkelijk wezen in deze frissche omgeving gezochtLicht blonde haren omgaven het goedgevormde hoofd, dat moede op het ondergeschoven kussen leunde. De handen waren sneeuw wit en een gouden ring, die de linkerhand sierde, glansde in het schijnsel der ta'k- lamp, die aan een ijzeren ketting van den zolder nederzweetde. Om de voeten der kranke snorde eene groote, dikke kat, de lieveling van «Berken-Marie." Frits en Johannes hadden zich op de met zwaar lêar overtrokken canapé geplaatst en voerden een zacht gesprekmat hunnen vader, terwijl zij halt schalksche, half vragende blik ken wierpen op de glanzige tinnen kannen, die in rij en gelid op het schrijn stonden en het voorkomen van een uitgeruste soldaten troep hadden. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1