^ijn van een plotselingen val, die den dood kan hebben veroorzaakt. Te Scheveningen kwam bij den reeder Jacob den Duik telegrafisch bericht in, dat rijn logger Dirk van Duyne Zaterdag-avond, toet vijf andere loggers, wegens stormweer Boulogne willende binnenkropen, aldaar °P het hoofd is gestooten en gezonken. De efiuipage is met een reddingsboot afgehaald. De schade aan lading en schip is groot. Men weet echter niet ot het schip nog afgebracht kan worden. De heer G. J. S. van Ginkel, de ijvervolle President van het hoofd comité van het liefdewerk »Oud Papier", te Amsterdam, is, naar wij met genoegen vernemen, door Z. H. den Paus benoemd tot ridder in de °rde van den H. Gregorius den Groote. De heer van Ginkel is het eeDige nog in leven zijnde lid, dat voor 25 jaren de op richting van het liefdewerk heeft medege maakt. En gedurende die kwart eeuw heeft bij zich een ijverig lid en later een even ijverig president betoond. Een welverdiende onderscheiding dus, die hem door Z. H. den Paus werd geschonken, eene onderscheiding, waarover de vele leden yan dit liefdewerk zich zullen verheugen, °mdat de onderscheiding van hun president levens een bewijs van erkentelijkheid is jegens de geheele vereeniging. Het adres aan den gemeenteraad van Hilversum met verzoek te besluiten tot het weder invoeren van een gepast "ajaarsfeest gedurer.de de vroegere kermis- ^eek, hetzij dan in den oorspronkelijken v°rm, hetzij in den vorm van andere door het volk evenzeer op prijs gestelde festiviteiten, is voorzien van bijna 1700 handteekeningen, ingediend. Het bestuur der Leeuwarder Slagersver- eeniging maakt aan de veehouders bekend, dat met 1 Januari a.s. door hun leden en door 50 der voornaamste veehandelaars uit Helgië, in Holland en Friesland het slachtvee "iet anders zal worden gekocht dan met 1 PCt. korting, waardoor de verkoopers ge vrijwaard zijn voor de schade van tuberculose. De bedragen van die kortingen worden "•1. gevormd tot een fonds, om daaruit de schadevergoeding te putten, die anders de verkooper aan den kooper verschuldigd ls> wanneer een koe na slachting blijkt lijdende te zijn geweest aan tuberculose. Ook de Groningsche Slagersvereeniging »Rl 1 pCt. korting heffen. Een hevige brand heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, ongeveer half twee He bouwmanswoning van den heer P. Luijen- dijk, onder Den Bommel, in den asch gelegd. Huis en schuur brandden tot den grond af; 52 stuks paarden en hoornvee kwamen in do vlammen om. Slechts half gekleed en bloetvoets konden de bewoners de reeds in vollen vlam staande woning °ntvluchten. Alleen de papieren van waarde konden nog gered worden, overigens werd de geheele inboedel een prooi der vlammen Een hok met jong vee en het wagenhuis hieven behouden. Alles was tegen brand schade verzekerd. Oorzaak onbekend. Tijde lijk heeft het gezin van den heer Luijen- dijk een onderkomen gevonden in de niet hewonde pastorie te Den Bommel. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur GEMENGD NIEUWS. Te Nijega (Fr.) is de 80-jarige roeier K. W. die sedert jaren reizigers over de z.g. Wijden Rijn zet, onder zijn werkzaam heden plotseling gestorven. Nadat de man een poosje geroeid had, merkte de inzittende reiziger dat de grijsaard achterover in zijn vaartuigje viel en zich niet weer oprichtte. Op zijn geroep om hulp kwam men spoedig in een ander bootje aanroeien en ontdekte men dat de man plotseling was overleden. Zoo moest hij dus, die zoovelen in eene lange reeks van jaren had overgebracht, zelf in zijn bootje thuis worden gebracht. Uit Bellingwolde wordt van 8 December aan de jP. G. C. gemeld Terwijl de vrouw van den arbeider H. Haken, die in het veen achter ons dorp een hut hebben opgeslagen, even afwezig was, raakte die hut in brand. De vrouw had de twee kinderen alleen gelaten en de deur gesloten. Toen zij terugkwam en haar woning brandende vond, kon zij 't jongste kind nog redden, het oudste, 5 ot 6 jaar oud, was een prooi van 'tvuur geworden. Natuurlijk bleef van den schamelen inboedel ook niets behouden. rijk voor een nieuw gebouw der hoogere burgerschool te Enkhuizen. Het Kamerlid, de heer Conrad, keerde gisteren-avond uit Egypte in de residentie terug. Tegen S. W., 25 jaar, behanger te Schiedam, die de op den 30 September in den winkel van den heer A. Kramp ontvangen twee gouden horloges wederrechtelijk be leende, werd heden door het O. M. bij de Rotterdamsche rechtbank éen jaar gevan genisstraf geëischt. Kerknieuws. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te 's Gravenhage (H. Hart van Jezus) den weleerw heer J. J. R. M. Postma, tot kapelaan te Schie dam (O. L. Vr. Visitatie) den weleerw. heer P. F. Soepnel en tot kapelaan te Soeter- meer den weleerw. heer M. C. M. Bohl, rector der eerw. broeders vau S. Joan, de Deo te 's Gravenhage. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM 12 Dec. 1899. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Dinsdag 12 Dec. Moutwijn: f81 .'4 per Hectolitercont.,zonder tust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins Spoeling f 2.20. Moutwijn: Makelaarsf 88/,- Stemming onveranderd. Het zal velen waarschijnlijk onbekend zijn, dat de Baarnsche bosschen tegen woordig heel wat herten herbergen. Zoo werd deze week door jhr. Bosch van Drakenstein aan de Lage Vuursche nog een prachtig exemplaar van 200 pond ge schoten. Indertijd liet koning Willem III den hertenkamp achter het paleis Soestdijk ontruimen, waarbij een paar dieren ont snapten. Het zijn de nakomelingen van deze herten, die thans de genoemde bosschen bevolken. Als een bewijs voor den lagen water land kan dienen, dat de Merwede II, die Vrijdag-middag 3 uur van Gorinchem vertrok, bij het Middelveer van Siiedrecht in de Vaargeul den grond raakte. Voor zoover de kapitein weet, is dat daar nooit gebeurd Been wonder dat de verschillende stoom- b°otdiensten aanmerkelijke vertraging ondervinden. Door de Maastrichtsche Telefoon-Maat schappij is concessie aangevraagd voor <fe installatie en exploitatie eener tele foonverbinding tusschen Maastricht en Sittard, Heerlen, Valkenburg en Meersseu. Laatste Berichten. De Tweede Kamer zette de behandeling voort van de afdeeling Onderwijs der be grooting van binnenlandsche zaken. Met 55 tegen 31 stemmen werd verworpen het amendement van den heer De Savornin Lohman tot vermindering van art. 114 met f2000, uitgetrokken voor subsidieering van de industrie- en huishoudschool te Zwolle Met 67 tegen 19 stemmen verwierp de Kamer het amendement van den heer Van Alphen op hetzelfde artikel, tot vermindering met 1100 van de hoogere bijdrage van het De zeereerw. heer J. P. Palink, pastoor te Djokjokarta, heelt wegens volbrachten diensttijd eervol ontslag uit 's lands dienst gevraagd Een nieuwe encycliek wordt verwacht over de godsdienstige crisis in Engeland en de hereeniging der kerken. Ingewijden schrijven aan dit pauselijk document een groote belangrijkheid toe. Koloniën. De Javabode bevat de volgende telegram men uit Kotaradja van 13 en 14 November. Zes brigades marechaussees, 2 peletons cavalerie en 3 compagniën infanterie met irein en ambulance, maakten onder bevel yan luitenant kolonel P. H. van der Wedden 1 den 6n tot den lln dezer een tocht door de bovenstreken van Samalanga. Nadat vivres zullen zijn opgevoerd, wordt uit Gloempang Pajong in Peusangang opgerukt naar Tjot Pi, waar Panglima Polem zich zou ophouden. Tot heden werd nergens tegenstand ondervonden. De brigades maréchaussée uit Lhong maakten een tocht van Rigas naar Masin, zonder iets bijzonders tegen te komen. Eene patrouille uit Tapa Toewan raakte in de kloof van Aloer Pakoe slaags met een bende onder Bin Belang uit Pedir. Bij deze ontmoeting sneuvelde de fuselier Van Beek, werd de fuselier Morpey levensgevaarlijk gewond en geraakten nog een Europeesche en een inlandsche mindere licht gewond. Aangezien de vijand zijn stelling behield vertrekt de le compagnie van het 3e bataljon ter versterking derwaarts. Berlijn. Spiritus in loco Parijs. Uo^e' p" Dec' Bamb. I Spirit. Jan. p. Dee. Jan./Febr. pCt. New-York. Maïs Amsterdam. 11 Dec. Rogge op lev. vastper Maart 1139, 138: per Mei f134, 135. 12 Dec. Rogge op lev. prijshoudendper Maart f139, 138; per Mei f135. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur; 11 Dec. 0.70 cM. 12 Dec. 1.74 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.11 Disc. 6 Parijs -47.75 3_ Antwerp. - 47.70 5 VEEMARKT TE ROTTERDAM 12 Dec. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 68 paarden, veulen, ezels, 678 vette runderen, 1118 magere dito, 273 vette kalveren, 130 nuchtere kalveren, en graskalveren, schapen ot lammeren, varkens, 185 biggen 2 bokken of geiten. Koeien puike qua!. c., le qual. 33 O. 2e qual. 26 c., 3e qual. 20 c.ossen le qual. 33 c., 2e qual. 28 c., 3e qual. 24 c. stieren le qual. 27 c., 2e qual. 20 c., 3e qual. c.kalveren le qual. 46 c. 2e qual. 39 c., 3e qual. 33 c., schapen le qual c., 2e qual. c. Alles per kilo. Melkkoeien f120 a 240, kaltkoeien f130 a t 260, stieren f50 a 14% graskalveren f a t pinken f 40 a 85, vaarzen f 50 a 135alles mager veebiggen f 5.— a f 9, paarden f35 a 65. Nuchtere kalveren, slacht- f 7.A 9. fok- f10 A 19. De aanvoer was hoofdzakelijk afkomstig uit het spoelingdistrict. De handel was daarin bijzonder vlug, zoodat de beste spoelingbeesten tot 2 c. boven noteering verkocht werden. Er waren veel buiten slagers om een goed slachtbeest te koopen, hetgeen den handel ten goede kwam en dat op het magere vee ook invloed had. Voor België en Spanje werden nogal kalf- koeien gekocht, zoodat alles spoedig opge ruimd werd. Op de botermarkt werden aangevoerd 75/8 en 68/16 vn. en 558 stukken a kilo prijs le qual. f 54 2e qual. f 50, 3e qual. t 48. Per kilo 65 a 70 c Burgerlijke Stand. Geboren.- 10 Dec. Maria Johanna, dochter van J. J. Meure en H. van der Stap, Polderstraat. Overleden: 10 Dec. Theodorus Johan nes Nels, oud 1 jaar er. 10 maanden, Lauron- straat. 11. Harmen Trouwborst, oud 79 jaar en 7 maanden, Zwaansteeg. 12. Daniel Johannes Antonius van der Horst, oud 1 maand, Westmolenstraat. Yisseherijberichten. KRALINGSCHEVEER, 11 December. Heden-morgen werden aan de markt alhier aangevoerd 2 winterzalmen, die f 4 05 tot f4.35 per half kilo opbrachten. N1EUWEDIEP, 11 December. Heden werden hier door 6 korders 50 groote tongen, 70 middelmatige id., 50 kleine id., 15 roggen, 16 mandjes kl. schol, en 12 manden schar aangevoerd. Groote tong gold f0.85, middelmatige id. f0.60 a f 0.50, kleine id. f0.25 f0.20, rog fl.60 per stuk, kleine schol per mandje f 4 f 350, schar f 2.25 per mand. Kotter IID 47, schipper P, Zwart, maakte voor de geheele aanbrengst f 310, bestaande uit 240 stuks groote, middelb. en kleine tongen, tarbotten, roggen, groote en middelb. schol, 30 manden kl. schol, schar, lijp en ponen. Beursbericht van Per Telefoon. 21/, Nederland Zilver Metalliek 3 Portugal 4% Buitenl. Spanje 7 China Binnenl. Mexico Venezuela Cultuur M. Vorstenlanden Deli Cultuur Langkat Tabak A Rotterdam Deli Konink, Petrol Mij Moeara Enim Java Petrol, Sumatra Palembang Suriname Pref Topeka Common Denver Rio. 2e Francisco Common le Missouri 2e s Common s Union Shares Wabash Incomb Western Canadian South. Shares Prolongatie Amsterdam. 12 Dec. 80% 81 23 321/, 62 39 65V, 143 298 131 92 76 220 63 V, 21% 20 34»/, 10% 8C% 61 Va 11»/, 48% 5 (Buiten verantwoordelijkheid der Redacti^ Van Uwe welwillendheid verzoek ik eene kleine plaatsruimte voor het navolgende, waarvoor bereid» beleefde dankzegging. In de laatste dagen van Augustus dezes jaars vond men in de meeste dagbladen klachten, bittere klachten over de wijze, waarop onze Hollandsche soldaat bij eene tropische hitte, op 25 dier maand is afgebeuld en afgemarteld gedurende de militaire oefeningen in d« duinen de onbarmhartige mishaudelingen nog daar- gelateu, waarvan ,,een Grenadier'* in de Maasbode van Zondag 27 Augustus gewaagt. Of van Hooger Hand eenige aandacht aan die klachten is gewijd, zulks weet ik nietwel herinner ik mij sinds dien niets meer daarover te hebben ge hoord of gelezen. Opnieuw echter werd ik meer dan ontstemd, toen ik nog dezer dagen een dier militairen ontmoette, pas van zijn ziekbed van dertien weken opgestaan, en thans nog een wandelend geraamte gelijk. Wie heeft dien soldaat, dien burger schadeloos gesteld voor verlies van gezondheid, voor het verlies van zijn dage- lijksch brood? Waar is nu de vervulling van al die schoonklinkende beloften, bij hjt invoeren van den persoonlijken dienstplicht gedaan, om den militairen stand te veredelen en te verheffen? Men heeft zooveel op met onzen stamgenoot, den Trausvaalschen Boer, en terecht; men beijvert zich op allerlei wijze het leed van dien edelen, heldhaftigen kamper yoor recht en vrijheid te verzachten en te verminderen en dit zij tot eer van onze natie. Maar heeft dan ook onze Hollandsche jongen geen aanspraak op menschelijke behandeling De feiten nog eens herlezende in den Standaard en de Maasbode van die dagen vermeld, doen zelfs den wensch uiten och ware op diea dag dan nog maar de wet tot bescherming van dieren op onzen armen soldaat toegepast Moge in onze Volksvertegenwoordiging de gelegen heid zich te eeniger tijd nog yoordoen, dan vertrouw ik dat die gelegenheid niet zal voorbijgaan zonder dat eenige aandacht zal worden gewijd aan het toen voorgevallene, om in het vervolg dergelijke feiten te voorkomen, opdat niets toch in de ure des gevaars zal schaden aan den dan Yereischten moed en de op offerende vaderlandsliefde van onzen Hollandscheu soldaat. S. 9 Dec. 40i/9. 11 Dec. n. v.h. 13.90 14. 20.— 19.75 f.) 11 Dec. I 401/8- 12 Dec. 47.40 13.90 14.- 20.25 19.62£ 231/8 40%

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 3