iw. j T' r- lSf'' Pi»D,F.br. sprekers nog even beantwoord had, werden artikelen 147—154 goedgekeurd. Heden Donderdag 10 ure voortzetting. Het Spoorwegongeluk te Capelle. De minister van waterstaat, handel en nij verheid heeft, als bijlage van de Memorie van Antwoord op het afdeelings- verslag der Kamer omtrent de waterstaats- begrooting van 1900, aan de Tweede Hamer doen toekomen een verslag omtrent ^et spoorwegongeluk bij Capelle op 15 November 1899. Daaruit blijkt nu, na het officieele resumé van de feilen, dat de blokwachter te Capelle voor trein 60 het bloksein op 1 veilig" stelde op een oogenblik, waarop hij meende, dat dit nog door het trein personeel zou worden opgemerkt, wat echter inderdaad niet is geschied, Men bedenke hierbij luidt het verslag dat door den mist de tijdruimte, gedurende welke het treinpersoneel het sein heeft hunnen zien, nauwelijks enkele seconden geduurd heeft. Tusschen het oogenblik waarop de blokwachter begon het sein over te halen, en dat waarop de seinarm inder daad der. veiligen stand innam, verliep natuurlijk mede eene korte tijdruimte, d°or den blokwachter beschouwd als afgeloopen vóór, doch waarschijnlijk inder daad eerst geëindigd na dat de hoofd- c°nducteur (en dus zooveel te meer de Machinist) gelegenheid had het sein waar *6 nemen. hn de omstandigheid, dat deze twee Zeer korte tijdruimten ongeveer samen vielen (een gevolg van de omstandigheid, dat de eenigszins vertraagde trein 80 JU'st het blok te Nieuwerkerk voorbijge- reden was toen trein 60 het blok te Capelle bereikte) ligt met den mist als aanleidende oorzaak de hoofdoorzaak van het ongeluk. Heheele opheffing van het steeds toe lonkende beletsel, dat de laag gelegen sPoorwegbruggen opleveren voor de scheep- Vaart kan slechts worden verkregen door verhooging van de bruggen tot zoodanige hoogte, dat de meeste schepen er onder door kunnen varen. Dit denkbeeld wordt overwogen voor de bruggen over de Gouwe hij Gouda en over de Delftshavensche Schie. Dij het verleenen van nieuwe concessiën Wordt met dit belang,waar noodig, rekening gehouden. De Duitsche Keizer heeft aan enkele dignitarissen van ons Hof ordeteekenen ailgekeerd, zeker naar aanleiding van het ezoek aan Berlijn van H.H. M.M. Nederland en Transvaal Door de gansche stad Amsterdam is Sisteren huis aan huis eene collecte ge- ouden voor de nagelaten betrekkingen der oid Afrikaansche strijders. Ondanks de Oi'e koude werd deze taak met groote opgeruimdheid waargenomen door jonge ar»es, van wie er zich zelfs eenigen *°egang verschaften tot de Beurs, waar e oogst natuurlijk niet gering zal ge weest zijn. Dij de Nederl. Zuid-Afrik. Vereeniging ls ingekomen 4200 p. st. als eerste gift van de Nederlandscbe kolonie te Buenos- ^yres, ten behoeve van de Boeren in ransvaal en Oranje Vrijstaat. De gouverneur-generaal van Indië heeft zfin medewerking verleend aan het te ^-emarang opgerichte dames-comité, dat Zlch met veel inspanning tot taak heeft gesteld uit lndië een ambulance te zenden ot verlichting der gewonden in de Transvaal, 's chef dier ambulance zal optreden de officier van gezondheid der le klasse H. P. van Kerckhoff, wien voor zes Uiaanden non-activiteit is verleend met ohoud van de aan dien toestand verbonden inkomsten. Wanneer daaraan behoefte be staat en de regeering wenscht verder haar medewerking te verleenen, dan kunnen wij voegt de J.-B. aan dit bericht toe, nog wel namen opgeven van jonge officieren van gezondheid, die bereid zijn zich aan hetzelfde doel te wijden. Men denkt er hier te lande aan om een fonds te vormen, teneinde aan flinke, weerbare en in den wapenhandel geoefende jongelieden, die uit liefde voor de Boeren- zaak naar Transvaal willen trekken, reis geld te verschaften. Men denkt, dat dit zal kunnen geschieden, zonder dat er van een bepaalde werving sprake zou zijn en de Regeering genoopt zou worden de uitvoering te beletten. De heer Noels van Wageningen, directeur van de Bataafsche Bank, die hiertoe het initiatief heeft genomen, deelt heden in de Amst. Ct. mede, dat hem uit alle oorden des lands reeds bijdragen zijn toegezegd van f 2.50 tot f 1000. Bekend is het ook, dat zich reeds ver schillende jonge mannen hebben beschik baar gesteld, terwijl anderen op eigen gelegenheid de reis naar Zuid-Afrika hebben ondernomen. Bij Elandslaagte werd door een lanssteek in den linker schouder gewond iemand, die den naam Rutgers draagt. Aanvankelijk geloofde men, dat dit een zoon was van den heer B. Rutgers, vroeger te Doesburg en thans te Velp woonachtig. Het is echter gebleken, dat dit niet het geval is. De bedoelde Rutgers is de zoon van mevr. de wed. E. Rutgers, te Arnhem. De heer B. Rutgers heeft evenwel ook vijf zoons in Zuid-Afrika. Vier hunner strijden met de Boeren, de jongste wilde ook mee trekken, maar op uitdrukkelijk verlangen van zijn broeders is hij thuis gebleven. Er moest, meenden zij, toch een hunner blijven leven. De heer A. S. van Reesema deelt in de N. R. Ct. mede dat de inschrijvingen voor een stoomvaart op Zuid-Afrika tot nu toe ruim f72.000 bedragen. Dinsdag hield de »Club van Zuid-Hollandsche Gasdirecteuren" in den restaurant »De Harmonie" te Leiden een vergadering, waaraan ook door verschillende directeuren uit andere provinciën werd deelgenomen. Herkozen werden bij acclamatie tot secretaris de heer Prins van Doesburgh, directeur te Gouda, en tot tweeden secretaris penningmeester de heer Ochsencorf, adjunct directeur 's-Gravenhage. Op de vraag: »Hoe staat het met de cokesprijzen en voorraden? werd geant woord, dat de prijzen hoog zijn en de voor raden gering, zoodat er alle reden is om te gelooven, dut de prjjzen niet zullen dalen. Een voorstel van den heer De Bats tot gecombineerden aankoop van Engelsche kolen gaf aanleiding tot uitgebreide be schouwingen. Elke serieuze poging om Engelsche koolconcurrentie aan te doen met Duitsche, verdient ondersteuning. Berichtte men eerst, dat uit éen gezin te Zwammerdam in 8 dagens tijds 4 kinderen aan diphtheritis zijn overleden, thans meldt men, dat Zaterdag-middag ook het 5e kind aan die ziekte bezweek. Door dit geval werden de ouders in 12 dagen tijds geheel kinderloos. IJs. Het drijfijs in de Waal voor Nijmegen wordt zwaarderde gierbrug voor de siad zal heden weggenomen worden de over tocht moet dan met roeibooten geschieden. Door de fel ingevallen vorst is alle scheep- en stoorabootvaart op het Zwarte- water, Almeloschekanaal en op den IJsel gestremd. Ook de vaart op Amsterdam is gestaakt. De IJsel was heden-namiddag bijna geheel overdekt met drijfijs. Bij Zalk heeft het ijs zich reeds vastgezet men verwacht dat het bij het Katerveer ook spoedig zal vastzitten. De ponten kunnen niet meer overgaan. De Gouwzee is reeds geheel dichtge vroren, zoodat de gemeenschap met Marken verbroken is. GEMENGD NIEUWS. Te Sleen, gemeente Steenbergen, is gisteren een landbouwersknecht bij het koken van veevoeder uitgegleden, en in den ketel gevallen. Met zware brand wonden bedekt, werd hij in hopeloozen toestand er uitgehaald. Waterstand in den Rijn. Ten gevolge van de droge koude, die overal in Duitschland heerscht, is de waterstand sedert de vorige week in den Middel-Rijn buitengewoon laag, waarvan de scheepvaart de nadeelige gevolgen ondervindt. Op ver schillende plaatsen is het water in één dag 30 centimeter gezakt. In den Oberharz is de temperatuur 18 gr. C. onder nul. Post en personenvervoer geschiedt met z. g. radersleden. Winter in Engeland. In Engeland heeft de winter met groote gestrengheid zijn intrede gedaan. Gister-nacht vroor het te Yarmouth o.a. zestien graden, terwij' overal elders gedurende een vinnige koude veel sneeuw viel, soms tot zes a acht inches hoog, waardoor het verkeer groote vertra ging ondervond, vooral van de electrische trams. In Bradford en Leeds zijn stoom- sneeuwploegen aan het werk gezet om de straat schoon te maken. In West- Schotland woedde een sneeuwstorm, waar door verscheidene kudden in het gebergte zijn ingesneeuwd. Verschillende rivieren zijn dichtgevroren en overal vertoonen zich schaatsenrijders. Laatste Berichten. H. M. de Koningin reed heden middag schaatsen in gezelschap van drie hof dames en een ordonnance-officier op de ge woonlijk bereden baan langs het kleine Loo. H. M. de Koningin-Moeder en prinses Elisabeth van Waldeck vertoefden gedurende dien tijd in den tuin van het Huis ten Bosch en sloegen vandaar het rijden van H. M. gade. H. D. H. prinses Elisabeth van Waldeck- Pjrmont zal morgen-ochtend de residentie verlaten. De baan van de Vlaardingsche IJsclub aan den Schiedamschen dijk is gereed. Velen maakten al van die gelegenheid gebruik. De Oorlog. Reuter seint uit Londen Het ministerie van oorlog maakt bekend, dat alleen van de Hooglanders-brigade 650 onderofficieren en soldaten gesneuveld en gewond zijn. Van de officieren zijn er IC gedood en 38 gewond, 4 worden vermist. Onder de gesneuvelden is majoor van Win chester. Officieel wordt nog het volgende gemeld Het geheele verlies der Engelsche troepen in den slag van Maandag bij Modderrivie r (Magerfontein) is 817 dooden, gewonden en vermisten. Bursseriijke Stand. Gehuwd: 14 Dec. W. J. Peek, oud 26 jaar, en G. Feenstra, oud 27 jaar. Geboren: 13 Dec. Gerrit, zoon van G. van der Most en M. Pronk, Ploegstraat. Overleden: 12 Dec. Arie Johannes Cornelis Middendorp,oud 3 maanden, Oude Kerkhof. 13. Johanna Henderika Hosman,oud81 jaar en 1 maand, Kinderbuurt. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM 14 Dec. 1899. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Donderdag 14 Dec. Moutwijn f8.per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins Spiritus: f15»/, a 16V,. Spoeling f 1.40. Moutwijn: Verhandeld f8.— Stemming flauw. Berlijn. Spiritus in loco 47.60 14.— 14.10 20.25 19.87* 0 f.) 40s/8- 14.— 14.10 20.25 19.87* New-York. Maïs Amsterdam. 13 Dec. Rogge op lev. weinig veranderd per Maart 1139, 188; per Mei f135, 134. 14 Dec. Rogge op lev. niet verhandeld. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur; 13 Dec. 0.44 cM. 14 Dec. 4.00 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.10 Disc. 6 pCt. Parijs -47.80 3* Antwerp. - 47.70 5 WEEKMARKT TE DELFT 14 Dec. Op de markt van heden waren de prij zen als volgtvette koeien le kwal. f 180 a 235, dito 2de kwal. f 110 a 160kalf- koeien le kwal. f 170 a 220dito 2e kwal. 1100 a 150; vaarkoeien, le kwal. f 145 a 180 dito 2de kwal. f80 a 130; vette kalveren, le kwal. f70 a 88, dito 2de kwal. f35 55; vette schapen le kwal. fa dito 2de kwal. a weischapen le kwal f a 2e kwal. f a vette lam meren f a weilammeren f a magere varkens f 15 a f24; biggen f3 a 6; nuchtere kalveren f7 a 18 paar den 40 a 140 stieren a veulens f a rundvleesch 66, 60 en 54 c., vet kalfsvleesch 90, 80 a 70 c., schapevleesch a c., lamsvleesch a c., alles per kilo. Op de veemarkt waren aangevoerd 314 runderen, 14 paarden 52 vette kalveren, 80 magere dito, 811 schapen of lammeren, 33 varkens en 269 biggen. Ter graanmarkt van heden gedaan Jarige Zeeuwsche en Overmaassche tarwe, f 6 a 7 nieuwe do. f6.— a 6.50 Westlandsche roode ris dito f6.—af 7.—. Zeeuwsche en Overmaassche rogge f 5.75 a f6.nieuwe dito f5.50 a 6.n. wintergerst f4.50 a f5.25, zomergerst f4.25 a 5.25. chevalier dito f 5.75 a 6.25, zware haver 14.25 a 15.25, lichte dito f 2.75 a 5.25, groene erw ten f7.50 a 8.50, mesting f6.— a f 6.50, paardeboonen f 5.50 a 6.25 duiveboonen f6.25 a 6.50, bruine boonen f8.50 a 10. witte boonen f9.— a 10.50, koolzaad f8.— a 9.buitenl. hennepzaad f7.50 a 8.25, kanariezaad f 7.50 f 8.75. Granen. Onveranderd stil. De prijzen der boter waren heden: le kwaliteit f 62, goede f 55, mindere f 48 per 1/, vat van 40 kilo. Aanvoer pot, 170/8 en 61/16 vaten, wegende te zamen 4010 kg, VEEMARKT TE LONDEN, 14 Dec. Op de Veemarkt waren aangevoerd 600 Runderen, 200 Schapen, 35 kalveren 10 varkens. Men noteertRunderen 3/0 a 4'10 schapen 3/4 k 5/9, kalveren 3/6 êi 5/8, varkens, Beursbericht van Amsterdam, Per Telefoon. 14 Dec. 21/, Nederland SO'/g Zilver Metalliek 81 3 Portugal 4 V. 32 Buitenl. Spanje 62 7 China Binnenl. Mexico 38 Vb Venezuela Cultuur M. Vorstenlanden 63 Deli Cultuur Langkat Tabak A 120 Rotterdam Deli 220 Konink. Petrol Mij 273 Moeara Enim 120 Java Petrol, 92 Sumatra Palembang 747, Suriname 210 Pref Topeka 62 Common 20s/g Denver Rio. 19 2e Francisco Common 9*/, le Missouri 89»/, 2e 66»/, Common lli/s Union Shares 46»/, Wabash 20V» Incomb Western Canadian South. Shares 38»/8 Prolongatie 6 12 Dec, 401/4. 1 Dee. 13 Dec. 14 Dec. 221/, 221/,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 3