Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 22ste Jaarg. Woensdag 20 December 1899. L\o. 6577. bureau "2Sofersfraaf 50. De Drieberkenhof. PRIJS TAK DIT BLAD; Voor Schiedam per 3 maanden1.50 Franco Der post door eeneei Nederiand 2.— Afzonderiiike Nummers - 0*05 PRIJS DER ADVKRTENTÏËjN: Van 16 regelslil... ƒ0.60 Elke gewone regei meer-0.10 Voor herhaalde piaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. itLHEMKES OVERZICHT. 19 December '99. De oorlog in Zuid-Afrika. De terugslag van de groote nederlagen de vorige week door de Engelschen in Zuid-Afrika geleden, doet zich in Engeland ernstig gevoelen. Er is wel-is-waar geen paniek bij het volk en in de persde flegmatieke Engelschman draagt de zware beproeving met bewonderenswaardige kalm te maar algemeen gevoelt men toch het ernstige van den toestand, beseft men dat bet niet alleen gaat om Engelands ^para- oiountcy" of opperheerschappij in Zuid- Afrika, maar in de geheele wereld die na een definitieven nederlaag in Afrika weldra Zou vernietigd zijn. Daarom toont men 2'ch tot de grootste offers bereid om het Britannia rule the world in den vollen zin bes woords te handhaven. De ernstige crisis die het Britsche rijk thans doorleeft, zal er te eerder toe leiden bet lievelingsdenkbeeld van lord Wolseleyj flat hij met zooveel vurigheid steeds be pleit, namelijk algemeenen oefen- en weer- plicht, een werkelijk volksleger in Engeland ingang te doen vinden. En de drang daarnaar zal grooter worden, naarmate de overtuiging dieper doordringt, flat Engeland zonder dienstplicht niet meer bij machte zal blijken de groote oorlogen te 'oeren, die er gevoerd moeten worden, zal bet zijn stelling als wereldmogendheid, zijn positie in Azië en Afrika handhaven. Enkel huurlingen en vrijwilligers, de West minster Gazette erkende het reeds, kunnen, hoe talrijk ook, het werk niet meer at. Het is een kwestie niet van getalsterkte, maar van het gehalte der strijders. Dat de regeering, ai is zij zelf reeds tot het denkbeeld van lord Wolsely bekeerd, een moeielijke taak te vervullen zal hebben, wanneer zij overgaat tot het indienen van een ontwerp tot invoering van den algemeenen leerplicht, is wel te denken. Het is best Feuilleton. Naar het Duitsch. 10) »Zijne familie wordt groot en rijk en beroemd, wat ik aldus wil uitleggen Frits beeft de rijke Gonda van den Holenhof tot bruid, en als zij in Weener. woonde, zou men juffrouw tegen haar zeggen dat geeft echter niemendal, het vermogen heeft zij Johannes zal naar eene omzien, die hem huis en hof aanbrengthij heeft het verstand met achter de ellebogen en kan als zijn Vader het gras booren wassen! Marie is teeder bloed, een weinig te fijn en te week maar het geld is aanwezig, zij kan zich jaten kureeren. Ik wil niets van de toe komst zeggen, maar als men Lenz van den Holenhof wilde vragen, dan zou men eene meerle hooren fluiten, die haren snavel pas gewet heeft l mogelijk dat haar eigen lot beslist wordt, wanneer de zaak aan de orde wordt gesteld en zij ernstig door de natie ter verant woording zal worden geroepen. Hoe geweldig de indruk der Britsche nederlagen in de Engelsche regeeringskrin- gen geweest is, blijkt uit hetgeen de Parijsche Temps uit Liverpool verneemt. Een bijzondere correspondent van de Liverpool Daily Post, in wien men Edward Russell, den eigenaar van het blad ziet, schrijft, dat de nederlaag van Buller een ware ontsteltenis in het departement van oorlog teweegbracht, want Woensdag nog zou Buller opgewekt en vol vertrouwen geseind hebben, dat hij de Boeren tusscben twee vuren had en geloofde ze te kunnen verpletteren. De rampen van de vorige week moeten, volgens bericht uit dezelfde bron, ook aan koningin Victoria groote smart veroorzaken, en men moet vreezen, dat haar gezondheid er ernstig onder lijden zalwant de Koningin heeft slechts met weerzin haar toestemming tot den oorlog gegeven en eerst na de verzekering te hebben ontvangen, dat hij spoedig gedaan zou wezen. Het besluit van koningin Victoria om de Kerstdagen op Windsor door te brengen, en vooral het besluit vaD de regeering om nog vijftig duizend man naar Zuid-Afrika te zenden benevens de benoeming van lord Roberts tot opperbevelhebber in Zuid-Afrika en van lord Kitchener of Karthoem tot chef van den staf, wekken te Londen algemeene patriotische bevrediging, ofschoon de be noeming van Roberts gelijkstaat met de ongenade en de vervanging van Buller. De bekende populariteit en de sympathie die Roberts bij de natie geniet, [worden nog vergroot door de treurmare dat zijn zoon, luitenant Roberts, aan de wonden die hij aan de Toegela heeft gekregen, is be zweken, nadat de beroemde chirurg Mac. Cormac een kogel uitzijn buik gehaald had. De militaire medewerker van de West- »AUes bij elkander, ik ben geen profeet, maar ben in Weenen geweest en zie het geld in den zak door een leêren broek heen. De Drieberken-boer is een gelukkig man, en met het nieuwe geluk, dat nog aanstaande is, wil ik hem hoog laten leven nu en tot in der eeuwigheid Vivat de 'kchout HoogHoog I Hoog 11!" Hiermee sloot de waardige redenaar, en de gemeenteraad ergerde zich, dat de veld wachter het gras voor zijn voeten had weggemaaid. De Drieberken-boer glimlachte, Gonda streek verlegen lachend over haren voor schoot, en de oude Martha keek met reine verbazing den knappen »Weener" aan. Johannes lachte vergenoegd en keek naar Eva, die als bij toeval aan de zijde van Citroenen- Sepp was komen zitten. Marie's blik stond eenigszins verduisterddoch als het oog van deD Tyroler het hare ontmoette, vloog er een lichtstraal over haar lief, mat gelaat. Frits was nog somberder geworden en zoo verstrooid, dat hij steeds met Eva aanstiet, ook als de beurt aan Gonda was. Martha zag met den geoefenden blik der ervaring de verandering en schudde peinzend het hoofd minster Gazette is van oordeel dat de veld slag dien Buller geleverd heeft, inderdaad voortgevloeid is uit een verkenning, welke de inleiding moest zijn op een omtrekkende beweging. Daarom kreeg het garnizoen te Ladysmith bevelen om roerloos te blijven en eerst een uitval te doen, zoodra de omtrek kende beweging in vollen gang was. De schrijver vreest dat Buller nog eens een omtrekkende beweging zal probeeren maar een gelijke beweging zou thans uiterst gewaagd zijn, tenzij Buller's troepen veel talrijker zijn dan eerst verwacht werd. Het besluit der Engelsche regeering om van de militie, de yeomanry en de vrijwilli gers gebruik te maken, heeft uitbundige geestdrift gewekt. Overal in den lande bieden duizenden vrijwilligers hun diensten aan. Groote bedrijvigheid heerscht in alle dépots van vrijwilligers-regimenten te Lon den. Verscheiden regimenten hebben zich ter beschikking van het departement van oorlog gesteld om uitgezonden te worden. De rijksregeering heeft het aanbod van nieuwe Canadeesche hulptroepen aangeno men. De Canadeesche regeering heeft het militie-departement last gegeven dadelijk een korps te mobiliseeren. De Temps verneemt uit Londen Men zegt hier, dat de positie van lord Methuen zeer hachelijk is. In militaire kringen verluidt, dat de eerste zorg van lord Roberts is geweest, aan de generaals ten oosten en ten zuiden van den Vrijstaat te seinen, dat zij in het oosten en achter de Aar zich moeten samentrekken en zijn komst en versterkingen afwachten. De St. James Gazette verneemt uit Oranje-rivier, dat er bericht is van de nadering van een commando Boeren in den rug van lord Methuen om zijn verbindingslijn af te snijden. Den correspondent van de Times te Modderrivier bleek uit Methuen's verken ning Donderdag, dat de Boeren een derde ïKomaan, SeppLaat eens een lastig deuntje los riep Johannes. Citroenen-Sepp stemde de snaren Ademloos, met gebogen hoofden, luisterde het gezelschap, terwijl hij zong »Ik heb een beminde met goudlokkig haar, En mijn wil zij worden nu over een jaar, En mijn wil zij blijven trots kommer en nood, Dus blijf ik haar trouw in leven en dood. Ik heb een beminde, de schoonste van 't land, Ik stak haarden ringaande sneeuwwitte hand, Zij strijkt hem wel nimmer den vinger weer af Dus wil ik haar trouw zijn tot over het graf Ik heb een beminde, dat weet niemand meer, Dan ik en zij zelve en Hierboven de Heer Zij heeft mjj beloofd hare liefde en haartrouw, Ook zelfs nog wanneer zij er sterven om zou De Tyroler had met wonderbaar heerlijke tenorstem gezongen, eerst met groote kracht en volheid. Allengs echter scheen er een smartkreet tot uitbarsting te komen, terwijl hij in zwaarmoedige tonen zóo somber- klagend eindigde, dat er een looden druk over het gezelschap kwam. lager hebben acht kilometer ten westen van het centrum van hun stelling. Hij raamt het geheele leger van de Boeren daar op twintig duizend. Ir.tusschen melden ver schillende oorlogscorrespondenten een achter- waartsche beweging van de Boeren bij Modderrivier, blijkbaar om Methuens ver bindingslijn at te snijden. De Boeren hebben ook den spoorweg drie kilometer benoorden Methuen's kamp laten springen. Een regeeringstelegram meldt dat gene raal Gatacre zijn troepen en trein uit het kamp te Putterskraal naar ^Sterkstroom heeft laten komen en dat generaal French zijn hoofdkwartier te Arundel heeft ge vestigd. Volgens een teiegram uit Kaapstad heeft het besluit om de Engelsche burgers van de Kaapkolonie te wapenen een groote ont roering onder de Afnkaander bevolking teweeggebracht. Dat besluit zal ernstige gevolgen hebben. De Daily Mail ontvangt van zijn corres pondent te New-York het bericht, dat de Amerikaansche bladen een donker inzicht hebben in den toestand van Engeland in Zuid-Afrika. Indien Engeland de Kaapkolonie verliest, zullen alle andere kolonies in opstand komen. Rijke Ieren en vrienden der Boeren in Amerika zijn bezig Iersche regimenten te werven, om naar Delagoabaai gezonden te worden. De Temps meldt, dat ofschoon de Ver- eenigde Staten niet het initiatief voor een bemiddeling willen nemen, zij zich zouden aansluiten aan de mogendheden, die haar voorstellen. Volgens een telegram van de lndépen- dance beige, dat zeker alle voorbehoud verdient, loopt daar het gerucht dat president Kruger stappen heeft gedaan om een einde te maken aan de vijandelijkheden en vrede te sluiten. De Kaapsche regeering zou hem daarin steunen. Verder heet het dat wel de geheele streek tusschen Lied en wijze had de talentvolle jonkman geïmproviseerd: hij had zijne eigen liefde gezongen, het ware lied ues harten, dat geen toonkunstenaar behoeft te zetten. Zijn oog hing weemoedig aan den ring, die aan de teedere hand van Mane schitterde Er ging een stil vermoeden door de aan wezigen, dat er een korrel waarheid in het voorgedragen lied moest liggen. Zelfs de Dneberkeu-boer, die eerst de wijze met zijne vingers op de tafel nagetrommeld had, was stil en peinzend geworden Marie zat in smart verloren en toch het hart vol zaligheid in den leunstoel. Opvallend echter was het dat over Eva's wangen groote tranen rolden Citroenen-Sepp zat nogsteedsalsdroomend en zijne hand speelde in de snaren, en ook als in een droom zag hij Eva's tranen vloeien. Hij kreeg bijna een aanvechting om er trotsch op te worden, dat zijn lied zoo bad kunnen roeren. Frits was blijkbaar uit zijn humeur, want hij stiet rinkelend zijn glas om, zoo- dat de wijn als een roode Oeek over de tafel vloeide. Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1