Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 22ste Jaarg. Vrijdag 22 December 1899. No. 6579. bureau "jöofersftraaf 50. De Drieberkenhof. Feuilleton. PRIJS TA» DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco Der oost door geheel Nederland 2. Afzonderiiike Nummers - 0>05 PRIJS DER ADTKRTKNTI6|» Van 16 regeis .....lil... \fO.GO Elke gewone regel meer I-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. A.LGEM&ES OVERZICHT. 21 December '99. De oorlog in Zuid-Afrika. toestand op het oorlogsterrein. De toestand op het oorlogsterrein blijft ln de laatste dagen vrij wel onveranderd, berichten van belangrijke wapenfeiten zijn Vooreerst wel niet te verwachten. Beide Partijen houden de posities bezet die zij tot voor weinige dagen op het uitge strekt oorlogsterrein bezet hadden. De beide woorden vafgesneden" en »inge- sloten" zou men, volgens de laatste be richten zeer goed als titel kunnen plaatsen boven een beschouwing over de algemeene strategische positie der Britten op het oorlogsterrein. Ladysmith met de divisie ^Vhite ingeslotenKimberley met de ko- lonne Kekervich ingesloten Mafeking met de mannen van Baden-Powell ingesloten generaal French tengevolge zijner ge- w°ngen ontruiming van den Vaalkop, den 6eoigen heuvel bij Arundel die hem in staat stelde communicatie te onderhouden Oaet de Aar, maar die een paar dagen ge leden door de Boeren met zware kanonnen ts beschoten ingeslotenMethuen door oen ontzaglijke Boerenmacht en een reeks zeer sterke Boeren-verschansingen langs zijn beide flanken bij de Modderrivier, ingesloten. Het terugtrekken op de Oranje rivier wordt hem bijna onmogelijk gemaakt door een sterk Boerencommando uit Jacobsdal, terwijl bovendien een poging om Qe Modderrivier over te steken naar het zuiden onder het vuur van den vijand, hem zeker zou komen te staan op ontzaglijke Terliezen. Reeds verleden Vrijdag 15 December moet Methuen zulk een wan hopige poging hebben gewaagd. Cronjé aldus vermelden particuliere telegrammen Uit Londen aan de Berlijnsche bladen bad echter met alleen den spoorweg naar het Noorden en het Zuiden laten vernielen, maar Naar het Duitsch. 11) Johannes daarentegen zag slechts het edele gelaat, van tranenpaarlen omglansd ~7 bij droomde ook, misschien van geluk kige uren in een schoone toekomst. De oude Martha schudde wederom het grijze hoofd. Deze gemoedsstemming hield echter niet lang stand. Weldra klonken weer de glazen en men verlangde iets ïlustigs" Citroenen-Sepp, een van die krachtige naturen welke zich naar alle omstandigheden "Weten te richten, was weldra in een andere stemming en zong vroolijke wijsjes met zuverreine stem, den hoed op 't linker oor, onder begeleiding van zijn cither. De dorpsmuzikanten waren glad ver goten, ook alle dornineerende punten langs den noordelijken oever der Modderrivier laten bezetten, zoodat de Britsche generaal met kracht werd teruggeworpen. Voegt men daar nog bij dat ook Gatacre met zijn manschappen te Sterkstroom zich reeds eenige dagen geleden door de Boeren met omsingeling bedreigd zag, een manoeuvre die thans waarschijnlijk reeds zal voltooid zijn, dan ligt de conclusie voor de hand vooreerst dat er heel wat gebeurd kan zijn, vóór het versterkingsleger met zijn aan voerders in staat is, op het terrein te verschijnen en het tweelingspaar Roberts- [Citchener zijn kunsten kan gaan vertoonen. De zetten der verschillende Boeren-generaals op het strategisch schaakbord zijn aan alle zijden voortreffelijk geweest en verdienen gelijke belangstelling en bewondering. Daily Graphic verwacht echter alles van den nieuwen opperbevelhebber en den chef van diens generaleu staf. >Lord Roberts en lord Kitchener", zegt het blad, zijn namen waar men bij zweert [juist zooals men een paar maanden geleden dat deed bij den naam van sir Redvers Buller 1] en beiden hebben blijk gegeven van een merkwaardig talent in jde organisatie en leiding van moeilijke veldtochten. Bij zooveel bekwaam heid is hun gebrek aan kennis van het terrein vermoedelijk van minder beteekenis dan dit op het eerste gezicht't geval schijnt, daar de omvangrijkheid van hun taak hen zal noodzaken zich, wat de details betreft, te verlaten op hun officieren." Het blad vergeet er bij te voegen, dat de omstandigheden eiken dag moeilijker worden en Kitchener voor zich vinden zal een toestand die het resultaat is van een door tal van Britsche militaire speciali teiten als zoodanig gekwalificeerd geheel verkeerd ontworpen plan de campagne. De militaire medewerker van de Daily Chronicle maakt uit de beschrijving van den slag aan de Toegela in de telegrammen der oorlogscorrespondenten, ofschoon de Op eenmaal begon de Tyroler het gelief koosde volkslied aan te heffen a Mei Mutter mag mi nit Und Kein Schatz hab i nit, Ei warum stirb i nit! Was far.g i a?" Algemeene, stomme verbazing teekende zich op de gezichten af, toen bij de her haling van het Ei warum stirb i nit Eva met eene sonore alt inzette en met juiste intervallen Sepp's tenor begeleidde. Deze nikte haar lachend toe en zoo zon gen beide kalm verder twee stemmen, als voor elkander geschapen de zijne naar boven strevend als de leeuwerik, de hare zich aansluitend als de duif. »Eiriep Citroenen-Sepp opgewonden, nadat het populaire lied geëindigd was, »ge zingt immers als een werkelijke engel I Waar heb ge dat zóo geleerd Eva kleurde. »Bij mevrouw Von Bern in de stad", gai: bedeesd-vriendelijk ten antwoord »Ik censoren ze verknoeid hebben, op, dat wij den vollen omvang van Buller's nederlaag nog niet kennen, dat de aanval der Boeren op den rechtervleugel der Engelschen deze Waarschijnlijk tot den terugtocht dwong. Uit berichten te Londen ontvangen, die tot Vrijdagavond loopen schijnt het twijfel achtig of de vuurmonden, die de Engelschen aan de Toegela achtergelaten hebben, de Boeren in handen gevallen zijn. Berichten van de Boeren zelf, dd. Lourenfo Marques 16 December, gewagen slechts van de verovering van 2 kannonnen en 13 munitie wagens en van 208 krijgsgevangenen. De Manchester Guardian meldt, dat generaal Buller na het gevecht aan de Toegela telegrafisch verzocht heeft, van het opperbevel ontheven te worden. De rijks- regeering stelde toen pas lord Roberts en lord Kitchener aan. Volgens draadbericht uit Kairo gaat Kitchener met den kruiser lsis naar Malta. Vandaar zal de kruiser Dido hem naar Madeira brengen. De Standard verneemt uit Modderrivier Aangezien de Boerenkommandanten alle bewegingen van de Britsche troepen ter stond te weten komen, hebben de onge- wapenden binnen 5 K.M. rondom het Engel- sche kamp bevel gekregen, zich aan het hoofdkwartier aan te melden. Het ministerie van oorlog maakt bekend Geen nieuws van generaal Gatacre. Generaal French beschoot den 18n met geschut de hoeve Jasfontein 5 K.M. ten oosten van de stelling der Boeren. De Nieuw Zeelanders bezetten een hoeve op den naburigen heuvel zonder tegenstand. De Boeren openden hun vuur op 4500 M. af stand. Daarna rukten zij op tot den aanval. Daar nu French het noorden verkend had, gaf hij bevel tot den terugtocht. Verspreide berichten. De Engelsche regeering maakt bekend, dat zij voor den dienst in Zuid-Afrika een korps bereden infanterie opricht, genaamd ben twee jaren bij haar in dienst geweest, en heb daar veel gezongen engespeeld »Wat je zegt riep Johannes verrukt uit. ïJe kuni piano spelen? Wje heeft je dat geleerd »Mijnheer Brinkman," antwoordde Eva. »Hij heeft mijne overleden moeder goed gekend en had behagen in mij, wildzang. O, dat is zoo'n nette brave man 1" voegde zij er op een toon van oprechte bewonde ring bij. »Ja javiel Martha in. Ik herinner het mij nog als den dag van heden, dat hij terug kwam van de reizen, die hij met groote heeren gedaan had. Hij wilde uit rusten in het kalme dorp en studeeren en uwe moeder tot vrouw nemen, die hy zoo lief had. Maar uwe moeder was bij zijne terugkomst reeds getrouwd, en gij waart er ook al Eva. Hij heeft het echter niet op u gewroken, de brave man hij heeft u veel goeds gedaan en veel schoons geleerd, sinds uwe lieve ouders onder het kerkhofgras slapen. Hij is ongetrouwd gebleven, en toch nu pas twee en-veertig jaar oud!" ïEn heeft mijnheer Brinkman u een be trekking in de stad bezorgd vroeg Marie, die opmerkzaam had toegeluisterd. Imperial Yeomanry, bestaande uit compag nieën van 120 elk. Behalve de yeomanry zullen ook bekwame vrijwilligers en burgers voor het nieuwe korps verkiesbaar zijn. De manschappen zullen hun eigen paarden en uitrusting moeten betalen. De leeftijd is op 20 tot 35 jaar bepaald. Uitgezochte compagnieën vrijwilligers-inlanterie, van 114 man elk, zullen voor ieder linie-bataljon, dat in Zuid-Afrika dient, ingesteld wordenj Deze compagnieën zullen in den regel by het bataljon de compagnie vervangen die als bereden infanterie dienst doet. Op een vergadering van het bestuur der Londensche City, onder voorzitterschap van den Lord Mayor, is bekend gemaakt, dat voor 25.000 geteekend is om een citykorps, 1000 vrijwiligers sterk, voor Zuid-Afrika uit te rusten. Lord Rotschild had voor 5000 geteekend. Lord Wolseley heeft het aanbod reeds aanvaard. De reeder Wilson te Huil heeft aangeboden een boot uit te rusten om kosteloos officieren en 500 man van het vrijwilligerskorps dat de City wil oprichten, te vervoeren naar Zuid-Afrika. Het bestuur der City heeft ook op voorstel van Red bepaald, dat alle leden van het vrijwilligerskorps het burgerrecht der City zullen verwerven. De militaire medewerker van de West- minster Gazette veroordeelt het uitzenden van vrijwilligers naar Zuid-Afrika. De vrijwilligers zijn alleen bestemd voor de verdediging van Engeland. Dezelfde schrijver raadt aan, dat generaal White Ladysmith ontruime en beproeve zuidwaarts zich er door te slaan. Dat zou meer kans van slagen hebben dan verdere pogingen tot ontzet. Na een onderzoek, ingesteld op last van den minister van justitie heeft de politie te Brussel zich gisteren-ochtend vervoegd bij iemand die recruten voor het Engelsche leger in Zuid-Afrika aanwerft. Er bevonden zich vijftig armoelijders in het bureau van den ronselaar. Zij werden allen in hechtenis »Juist 1" antwoordde Eva op warmen toon. »Hij heeft mij zelf naar mevrouw Von Bern gebracht." Dan had hij ook mij wel eerst kunnen vragen 1" riep plotseling de Drieberken-boer en hief zich met zijn gewonen ruk naar boven, terwijl hij krachtig met de vuist op de tafel sloeg, zoodat de glazen verschrikt begonnen te daDsen. »Ik ben uw neef en hij is slechts de oude vriend uwer moeder die. vNeefl" riep het fiere meisje en bare oogen schoten toornige stralen, meef, gij hebt u in die dagen met om mij be kommerd, ik ben u dikwijls genoeg voorbij gegaan in een afgedragen kleedje en op bloote voeten, toen hebt gij naar de blauwe lucht gekeken en niet naar de arme weesNu kou ik komen, nu ik groot en sterk ben, en werken kan, als het u berouwt, dat ik hier ben, kan ik morgen ochtend wel weer heengaan 1" De hofboer was weer in zijn gehurkte houding teruggezonken en speelde verlegen met een mes. Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAM COURANT 1WW i{puv;nmH(ni'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1