Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 22ste Jaar®;. Zaterdag 23 December 1899. No. 6580. "3Sureaxx !$oier&ixacA 50. De Drieberkenhof. PRIJS VAM DIT BLAD: Voor Schiedam Der 3 maandenf 1.50 Franco Der pos; door geheei Nederland 2. Afzonderiiike Nummers - 0.05 PRIJS DER ADVKRTENTIËjN: Van 16 regeisI i JfO.öO Elke gewone regei meer -0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Kennisffevins. KAMERS VAN ARBEID Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Voor de ALKOHOLINDUSTRIE. de branderyen, de distilleerderijen en mouterijen de gistpakkerijen het molenaarsbedrijf het bedrijf der wegers of meters van graan en steenkolen en dat der zakkendragers. Voor de BOUWBEDRIJVEN, het bewerken van hout, steen of metalen het schilders-, stoffeerders-, behangers-, stukadoors-, mandenmakers-, kurksmjders a»rdwerkers- en straatmakersbedrijf het ontwerpen van en het houden van tQezicht bij het uitvoeren van bouwplannen Voor de VOEDINGS- en GENOTMIDDELEN. de brood-, koek-, beschuit-, suiker- en banketbakkerijen de slagerijen de bierbrouwerijen, de azijnfabriek, de Zoutziederijen de zuivel- en de kunstboterfabrieken, het bedrijf der drinkwaterleiding; de tabak- en sigarenfabrieken het vervaardigen van kleederen, hoeden °I schoenen de boek- en courantdrukkerijen de kaarsen-, de gas-, de glas-, de soda-, de zeep- en de cartonnagefabrieken aan hunne verplichtingen am vóór 15 Januari e.k. acne lijst op te maken van de namen, voornamen enz. der mannelijke en vrouwelijke personen, die in hun "anrijf binnen het gebied der bovengenoemde Kamer van arbeid (hetwelk zich uitstrekt over de gemeente Schiedam) als patroons of in hun dienst als werk lieden werkzaam zijn of zijn geweest gedurende het kalenderjaar (1899) en om die lijst, mede vóór 16 Januari a.s. te zenden aan Burgemeester en Wet houders. Feuilleton. Naar het Duitsch. 12) »Wees r.u niet dadelijk zoo heftig,"sprak bij mompelend, en om de gedachten maar spoedig van dit voor hem zoo onaangename punt al te leiden, wendde hij zich tot Gitroenen-Sepp met de woorden «Ook jij oent een driftkop en vloogt op als buskruit, toen ik u wilde huren als knecht. Maar e#n plezier moet ge me tocb doen en blijven tot de hooitijd voorbij is. Je behoeft niet ïoo hard te werken. Dus sla toe I" Hij bood hem het vlak der rechterhand. Citroenen Sepp aarzelde wierp een 'ragenden blik op Marieen sloeg er in. Frits stiet zijD glas voor de tweede maal om, en ontving van Gonda daarvoor een volledigen ribbenstoot, waarop hij echter goon acht sloeg. De formulieren voor bedoelde lijsten en aangiften zijn kosteloos voor belangnebben- den verkrijgbaar ter gemeente-secretarie, atdeeling A. Schiedam, 22 December 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Geven kennis aan de ingezetenen dat op heden vergunning verleend is aan Th. A. J. Zoetmulder en zijne rechtverkrijgenden tot uitbreiding zijner houtzagerij en kistenmakerij „de Kist", staande aan de Overschiesche straat No. 45, kadaster sectie I no. 179, door plaatsing daarin van een Een oogenblik zat hij peinzend en dan sprak hij Eva aan met de vreemde vraag «Nu, Eva, wat kost zulk een piano «Ge wilt toch geen spelen meer leeren op uwe jaren vroeg zij schertsend. «Of zal uwe bruid het leeren «Ik wil weten, wat zoo'n ding kost !"sprak hij gekrenkt en half verlegen. «Zoo om de driehonderd gulden, minder niet," was Eva's antwoord. Allen keken nieuwsgierig naar den plotse ling muzikaal geworden oudsten zoon des huizes. «Ge zult er een hebben, Eva I" nep Frits, terwijl hi) uitdagend in de kamer rondblikte, bMorgen rijd ik naar de stad er. haal er een, al moet het ook vijfhonderd gulden kosten 1" Allen zaten als verstomd wegens het vreemde geval. De dochter van den Holenhof sloeg de voorschoot voor de oogen en begon te weenen. «Hebt ge je verstand verloren?" riep de nieuwe schout, terwijl hij zijn zoon heftig aan den arm schudde. De Holenhof-boer, die ingeslapen was, I rees op en keek met stomme en domme gaskrachtmachine van 20 paardenkracht en een stoomketel met een verwarmings oppervlak van 3 M3, ter vervanging van het bestaande stoomwerktuig met ketel. Schiedam, den 22sten December 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. ILHEMKEJS OVERZICHT. 22 December '99. De oorlog in Zuid-Afrika. Het gebrek aan rechtstreeksch oorlogs nieuws doet. zich ernstig gevoelen. Bij ontstentenis van berichten over nieuwe wapenfeiten, blijft er dan ook weinig anders over dan de reeds bekende feiten nog eens na te gaan in het licht van de nadere bij zonderheden die daarover worden verspreid. De bijzonderheden die men in de ver slagen der Engelsche bladen vindt mede gedeeld, omtrent het gevecht aan de Toegela, doen vermoeden, dat Buller's nederlaag zelfs nog ernstiger is geweest dan reeds daarin met goedvinden der censuur aan het publiek werd bekend gemaakt. Het feit dat den vijand tien kanonnen in handen gevallen zijn, wordt daarin bevestigd, Omtrent den uitslag van generaal Barton's operatie tegen den linkervleugel der Boeren bij Inklawe- kopje een gevaarlijk terrein 1 vinden we evenmin iets vermeld als omtrent een «in goede orde" volbrachten terugtocht der verschillende korpsen. Het schijnt thans echter zeker, dat Clery's troepen in de strijdkrachten begrepen waren, maar dat het garnizoen van Ladysmith niet aan den strijd heeft deelgenomen en men niet eens getracht heeft een formeel omtrekkende beweging te maken m. a. w. de Boeren in te sluiten. Daartoe stonden Bulier voorna melijk drie hinderpalen in den weg: voor eerst de ongenoegzame sterkte van zijn troepenmacht, dan de open vlakte waarin hij moest opmarcheeren, en ten slotte de verwondering in de opgewonden gezichten zijner omgeving. «Ja, hij is glad van de kook 1" sprak Johannes op sarrenden toon. «Denkt ge er niet aan, dat ge over vier weken uwe brui loft viert?" «Bruiloft?" riep Frits. Ik wil in't geheel niet trouwenEn in elk geval gaat het u niemendal aan I Mijn geld is mijn geld, en als ik er een klavier voor wil koopen, raakt dat den duivel niet!" Hij sliet een vol glas wijn om. «Maar uwen vader raakt het toch wel I" vloog de Drieberken-boer in ziedenden toorn op, en met een krachtigen ruk wierp hij het hoofd in deü nek. «Niet alsof ik er tegen ben om het geld. wy hebben 't, wij kunnen 't, Goddank! maar dat ding ziet er zoo vreemd uit en het past niet voor eenen bruidegom «O, hij wil mij niet langerschreide Gonda van den Holenhof. «Ik weet het wel, ik heb het gemerkt, den ganschen avond I" «Ho hol" riep haar broeder, «dat zijn gevaarlijke zaken «Frits," sprak Eva op zachten kalmen toon, «wees verstandig en zet u geen grillen in onvoldoende mobiliteit zijner manschappen, daar hij aan muildieren en transportwagens zoo groot gebrek heeft, dat «de groote slag die wij hopen te slaan" zooals een Engelsch blad zegt onmogelijk zal blijken, zoolang in dit gemis niet rijkelijk is voorzien. Gebrek aan troepen dus, gebrek aan tran sportmiddelen, gebrek zelfs aan ambulance personeel. - Eenige dagen geleden plaatste Bulier een advertentie in de Natalsche bladen om een paar duizend brancarddragers en dan nog aan de militaire attaché's der Europeesche mogendheden een bijzondere uitnoodiging doen toekomen om toch vooral het gevecht bij te wonen, om zulk een im posant leerzaam schouwspel niet te missenDe genoodigden hebben aan de invitatie gehoor gegeven en geheel anders dan de Britsche generaal het verwacht had de superiori teit kunnen bewonderen der Boeren, die overwinnaars waren over de geheele linie...! «Dat neemt niet weg," zei dezer dagen iemand in een der groote Londensche clubs, «datde Boeren evenals de Filippijners, slechts een guerilla-tactiek volgen." «Jawelwerd hem geantwoord, «maar die in elk geval meer succes heeft dan de gorilla-oorlog dien wij voeren." Uit het kamp te Chieveley verneemt de limes van Zaterdag het volgende. Nadat gisteren de batterijen in den steek gelaten waren, beproefden de kapitein Schofield en Congreve tevergeefs met een geïmprovi seerde bespanning de verloren kanonnen te heroveren. Zaterdag vroeg Buller aan den commandant der Boeren om een wapen stilstand, teneinde zijn dooden te begraven. De commandant stemde toe in een wapenstilstand tot middernacht. Tijdens het gevecht van Vrijdag damden de Boeren de Toegela beneden de drilt at, zoodat de rivier bijna niet te passeeren was. Vier Jersche fuseliers, die naar den overkant 'wilden zwemmen, verdronken. Natallers zeggen, dat de stelling van de Boeren de het hootd. Ik wil geen piano hebben, en ik wil ook geen tweedracht stichten. Het is heel aardig van u, dst ge zoo vriendelijk jegens mij zijt; maar zie ge sticht slechts on vrede en deze brengt onheil, ook in de rijkste woning." «Zoo is het goed, meisje 1" riep Johannes 1 «Dat is zoo recht van de lever ge sproken 1" «En nu wil ik het juist 1" schreeuwde Frits in de hoogste opgewondenheid, terwijl hij blikken vol haat naar zijnen broeder slingerde. Eva vluchtte aan de zijde van den Tyroler. «Wie wil het mij verbieden?!" riep de woedende jonkman op woesten toon. «Wij zjjn rijk genoeg op den Drieberkenhof en wie daarbij kwaad denkt, moge het zeggen, dan zal ik met hem afrekenen 1" Hij zag er vreeselijk uit. Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAM COURANT -t"'V te SCHIK DAM. Gezien de wet op de Kamers Tan arbeid, het Xies- 'eglement voor de Kamers van Arbeid en het Konink- njk besluit van 13 Mei 1899, No. 47 berinneren de hoofden of bestuurders van de navol gende bedrijven Ten aanzien van hem, die in het bedrijf van het bouwvak werkzaam is geweest, wordt op de lijst opge geven gednrende welken tijd hij in dat bedrijf werk zaam is geweest. Op die lijsten mogen niet vermeld worden zij, die gedurende het genoemde kalenderjaar niet binDen het gebied der bovengenoemde Kamer van arbeid bij hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder werkzaam zijn geweest en behoeven niet te worden vermeld zij die geen ingezetenen des Rijks of geen Nederlanders zijn, of die op 15 Februari 1900, den leeftijd van vijf en twintig jaren niet zullen hebben bereikt. Onder patroons worden verstaan de mannelijken of vrouwelijke hoofden of bestuurders van een bedrijf waarin ten minste één persoon boven de 20 jaren tegen genot van loon werkzaam ia, en allen, die op het beheer der hoofden of bestuHrdera toezicht honden terwijl met patroons gelfjk gesteld worden de personen, iie door het hoofd of bestuurder van een bedrijf in dea regel belaet worden met het doen van wetenschappe lijke proeveB, de procuratiehouders alsmede de per sonen, die bij ontstentenis van het hoofd of den be stuurder van het bedrijf dat hoofd of diea bestuurder vervaDgen. Ouder werklieden worden verstaan alle anderen, die tegen genot van loon in een bedrijf werkzaam zijn, behalve zij die geheel of gedeeltelijk gezag over anderen uitoefenen. Zij, die gedurende het laatst verloopen kalenderjaar of, indien het het bouwvak betreft, gedurende het laatste tijdvak van 7 maanden, dat in dat bedrijf ia gewerkt, niet in het bedrijf van hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder werkzaam zijn geweest, en die aanspraak kunnen maken om geplaatst ie worden op de kiezers lijst voor de bovengenoemde Kamer van arbeid zijn bevoegd daarvan vóór 15 Januari e.k. aangifte te doen bij Burgemeester en Wethouders.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1