Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 22ste Jaar*;. Vrijdag 29 December 1899. No. 6583. 35urant ~$oterstvaat 50. De Drieberkenhof. Feuilleton. Kennisgeving. PRIJS VA» DIT BLAD: Voor Schiedam oer 3 maandenf 1.50 Franco per post door eeheei Nederland «2. Afzonderlijke Nummers - 0.05 PRIJS DER ADVKRTENTI Ë'N Van 16 rezeis 1/0.60 Elke gewone regei meer -0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. NIEUWJAARS WENSCHEN van 1—6 regels worden in het nummer dezer conrant van 1 Jansari 1900 geplaatst a 50 ct. OFFICIEELE BERICHTEN. STIERENKEURING. De Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid Holland. 's-Gravenhage, den llden December 1899. De Gedeputeerde Staten voornoemd, FOCK, Voorzitter. F. TAVENRAAT, Griffier. Haar het Duitsch. 15) >Ach, dat arme kind!" zuchtte de Drie berken-boer en de teederste vaderliefde trilde in die stem, want aan haar hing zijn nart, aan de zonen en aan den hof slechts zijn hoogmoed «het gaat bergaf met naar, zij eet met en leeft toch, ik begrijp niet, waarvan. Maar gezond moet zij worden, zoowaar als ik de Drieberken-boer ben 1 zij moet naar Italië, 't mag kosten wat het wil wy kunnen t, wij hebben 't, Goddank aan mag zij trouwen met wien zij wil, net behoeft niet juist de zoon van den Holenhof te zijn Brinkman keek verrast op. «Niet de krankheid alleen is het, die uwe dochter doet lijden misschien kan zij nog vele jaren leven, als zij de inspraak van haar hart mag volgen •Maar, wat Opruiming Tan sneeuw enz. Burgemeester en wethouders tan Schiedam, In aanmerking nemende, dat op heden bij omroeping is bekend gemaakt, dat binnen 24 uren de straten en stoepen overeenkomstig art. 10 der verordening ter handhaving van de openbare orde en vei ligheid en op de straatpolitie, van slijk, sneeuw en ijs gereinigd moeten zijn. Brengen hierbij ter algemeene kennis, dat tot en met Zaterdag a.s, door hen ontheffing is verleend van het verbod om de straat te schrobben. Schiedam, 28 December 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. ALGEMEEN OVERZICHT. 28 December '99. De oorlog in Zuid-Afrika. De toestand op het oorlogsterrein zal waarschijnlijk geen belangrijke wijziging ondergaan voor de nieuwe opperbevelhebber der Engelsche troepen aldaar is aangekomen. De Dunottar Castle met lord Roberts aan boord, Zaterdag uit Engeland vertrokken, is gisteren-avond laat te Gibraltar aange komen. Lord Kitchener, van Cairo over Maltha naar Gibraltar gereisd, kwam hier aan boord en 's nachts éen uur vertrok het schip naar Zuid-Afrika. De Londensche berichtgever van de New- York Herald verneemt, dat lord Roberts alleen het opperbevelhebberschap heeft willen aannemen op voorwaarde dat hij geen instructies uit Engeland zou hebben te ontvangen. En toen men daarin, na lange beraadslagingen en deliberaties op het ministerie van oorlog had toe gestemd, zei hij «Geef mij nu Kitchener." Dezelfde correspondent heeft vernomen, dat de »nieuwe oorlog" niet voor Maart zal beginnen. Lord Kitchener zal alles moeten «Onderbreek mij niet. Gij, man van zaken, kent weinig van het menschenhart, van zijn bewegingen, zijn hoop en zijn smart. Ik heb Mane begrepen en de teedere neiging tusschen haar en •Nu en •En den braven Tyroler." •Citroenen-Sepp riep de hofboer ver bluft. «Dat zou een mooie historie zijn Wat, den zanger, den tHabenichts", den windmaker? Is bij daarom zoo vriendelijk? Goed, dat ik het weetNog vandaag zet ik hem buiten de deur Een droeve zucht kwam uit de kamer en de vader verbleekte en zweeg. Zijne hand, die op de tafel rustte, sidderde. In het volgend oogenblik stond Eva voor hem. Hare wangen waren rood en hare anders zoo zachte oogen schoten vonken. De volle zonneschijn viel op haar liefeijk gelaat, terwijl zij sprak met trillende stem «Wij hebben alles gehoord. Eindelijk weet gij dan ook, wat ik sinds lang weet. Gij hebt in uw trotscbe verblindheid niets gezien van den rijken schat des harten, welke ook arme menschen gegeven is door God. Gij kent nu de oorzaak der martelende verterende kwaal van uwe dochter, en nu, organiseeren en niet voor hij zegt, dat alles klaar is en de laatste man en muil op hun plaats zijn, zullen lord Roberts en lord Kitchener bevel geven om op te rukken. Vooreerst is dus weinig of geen nieuws van bet oorlogsterrein te verwachten en alleszins geloofwaardig klinkt dan ook een officieel bericht uit Kaapstad dat de toe stand onveranderd is. Lord Methuen bericht, dat de vijandelijke macht is toegenomen en bezig is zich verder te verschansen drie en een halve mijl van de Engelsche bui tenposten. De communicatie tusschen Methuen en zijn operatiebasis De Aar een afstand van 70 mijlen moet, naar de limes uit Modderrivier verneemt, geheel hersteld zijn door middel van eenige draadlooze tele graaftoestellen, die voor de Boeren bestemd, den vijand in handen gevallen zijn. De correspondent van de Daily Telegraph in het kamp te Chieveley meldt, dat de Boeren een nieuwe brug over de Toegela gebouwd hebben bij Pieters, waarover zij een commando gezonden hebben, dat hun strijdmacht op den Langwanakop ten oos ten van Colenso, en ook de stellingen op de heuvels daaromheen belangrijk versterkt, vermoedelijk in de onderstelling, dat de Eugelschen allereerst zullen trachten die stelling te veroveren welke de positie der Boeren bij Colenso bestrijkt. Verkenners uit het Boerenleger loopen het land in zuid-oostelijke richting af tot aan de Blauw- kransspruit; ook is een Boerencommando, vermoedelijk uit Natallers bestaande, gezien op veertien mijlen ten westen van Estcourt. Volgens den correspondent van de Daily Mail te Pietermaritzburg hebben de Boeren de veroverde Engelsche kanonnen in de Toegela geworpen. Een draadbericht uit Chieveley in dato 25 dezer meldt het volgende: Gisteren zijn de kapiteins Kirkwood en Grenfelld van de Zuid-Afrikaansche lichte gij het weet, kent gij ook het geneesmiddel. Dat gij op hem schimpt, omdat hij arm is dat is slecht: dat hij arm is, is geen schandeHij houdt uwen hof in orde, nu uwe zonen alles laten slingeren en reilen en zeilen 1" De Drieberken-boer zat sprakeloos. Ein delijk zei hij op spottenden toon «Ei, ei, jij bruine heks, jij treedt op, alsof jij de hofboerin waartDe Tyroler heelt je zeker omgekocht of ook al aangestoken met zijn zuidelijke oogen Hooger rood steeg naar Eva's wangen snijdend werd hare stem «Neem wie gij wilt, hofboer, maar mij behoeit gij niet te sarren met den titel van «hofboerin": «dat word ik niet en wil ik niet worden, nimmer I Als de tijd daar is, zal ik dat ooltj op een andere plaats zeggen 1" En plotseling in den smeektooc over gaande, vervolgde zij «En daarom bid ik u nog eenmaallaat die beiden een paar worden, de Hemel zal het zegenen!" »Ja," sprak Brinkman, «gij ziet den rechten weg voor u liggen, betreed hem." De Drieberken-boer bezat ook een diploma ruiterij uitgereden om patrouilles te inspec- teeren zij zijn nog niet teruggekeerd. Hun paarden zijn gister-avond zonder berijders teruggekomen. Het laatst zijn de oificieren gezien, toen zij langs een keten van kopjes naar het oosten van de Engelsche stellingen reden. In een draadbericht uit Sterkstroom van 22 dezer wordt gemeld, dat een verkenning 11. Donderdag in de richting van Dordrecht door Brabants bereden karabiniërs en een detachement Kaapsche politie onder beval van kolonel Montmorency en 130 opstande lingen bij Indwe tegenkwam. De opstande lingen vluchtten, hun lager met uitrusting wagens en Martinigeweren in Engelsche handen latende. Aan Engelsche zijde werd niemand gekwetst. Uit de Kaapkolonie komen overigens telegrammen die wijzen op een snelle voort planting van den revolutionairen geest onder de bevolking. Bóeren-gezinde blaadjes, die bij menigte worden verspreid door invloed rijke personen, dragen daartoe niet weinig bij. Uit Sterkstroom wordt nog eens beves tigd, dat bijna al de plaatseu in het Noorden der kolonie de zijde der Boeren gekozen en zich bij de Vrijstaters aangesloten hebben. En zoo luidt de verzekering, mocht men twijfel gaan koesteren aan Engelands ern stig voornemen om den oorlog te voeren ten einde toe, dan zou dit voor alle Boeren in de Kolonie zonder onderscheid ongetwij feld een aanleiding worden om de wapenen op te nemen. Ook in het Westen is tengevolge van Methuen's jongste nederlaag de stemming onder de kolonisten zeer pessimistisch ge worden, zoodat zegt de correspondent van de Times uit Sterkstroom «het veel meer noodig is troepen naar de Kaapkolonie zelve te zenden dan het grondgebied der Republieken binnen te vallen. De censoren te Kaapstad schijnen wat minder streng te wordenzij hebben al thans ettelijke verouderd schijnende tele- tieke ader en antwoordde ontwijkend «Laten we dat zaakje rusten. Van trouwen kan voorloopig bij Marie toch geen sprake zijn, zij moet eerst kureeren; later zullen we zienzeg haar dat, Evaik wil met mijne dochter geen ruzie hebben, de jongens maken mij al voor mijn tijd oud Eva ging heen, en de beide mannen zaten zwijgend tegenover elkander. Weer werd het tikken van den houtworm hoor baar, een tikken als een doodsklokje «Zoo knaagt het voort, tot het hout verteerd is," zuchtte de schout. «Zoo knaagt het ook in mijn binnenste, altijd verder, tot in het merg. Het onheil met Marie en met de jongens is de verterende worm. Wat toch het menschenleven arm is en ellendig!" Hij zag naar buiten naar de drie berken. «Wie maakt het leven vaak zoo jammer vol?" vroeg Brinkman met nadruk. «De mensch-zelf, omdat hij de kunst van te leven niet begrijpt. Ieder is de schepper van zijn eigen lot. (Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Maken bekend dat ingevolge art. 1 van het op 21 Juli 1896 door de Provinciale Staten vastgesteld en by Koninklijk besiuit van 2 September 1896, no. 28 goedgekeurd Reglement ter bevordering der veefokkerij in de Provincie Zuid-Holland, tot het toekennen van premiën voor atieren boven den leeftijd van I'/s jaar en voor pinkstieren beneden den leeftijd van l1/- jaar, jaarlijka keuringen znllea worden gehouden dat voor deze keuringen de Provincie is verdeeld in ld districten en voor elk district 1 premie van f 150 Voor een stier boven den leeftjjd van l'/j jaar en 8 premiën van f100 of wel 2 premiën van f100 en 2 Van f 50 voor pinkatieren beneden den leeftijd van j jaar beschikbaar zijn geateld met dien verstande dat slechts voor uitmuntende .tieren premiën mogen worden toegekend en dat de toegekende premiën slecht, worden uitbetaald, indien be bekroonde stieren van af de be kroning tot 1 September daaraanvolgende in de Pro vincie Znid—Holland tegen een apringgeld van hoog- •tens f 1 beschikbaar zijn geweest dat in elk district slechts de stieren kunnen mede dingen wier standplaats binnen het district is gelegen, tenzij in bijzondere gevallen door Gedeputeerde Staten, volgens art. 5 van het Reglement, hiervan aan een of nieer stierenhouders voor een of meer stieren afwijking ta toegestaan; dat de Gemeente Schiedam behoort tot het 14e District samengesteld uit de gemeenten Vlaardingen, Kethel en Spaland, Schiedam, Vlaar- dingerambachtMaassluis, Maasland, Rozenbnrg, en dat de keuring in dat District zal plaats hebben te Vlaardingen op Donderdag 1 Maart 1900, des morgens ten 11 ure N.B. Op denzelfden dag en hetzelfde uur wordt tene keuring van Rijkswege gehouden, waarbij fre- mien werden uitgeloofd, onder gelijke voor- waarden als boven vermeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1