rechtvaardige door de Engelsche staatslieden gezochte oorlog tegen de heldhaftige Boeren der beide Atrikaansche republieken, is zeker de brutaalste negatie van het volkenrecht, welk sedert vele jaren aanschouwd werd. Indien de Engelschen over de behandeling hunner stamgenooten in de Transvaal inder daad wat te klagen hadden, hetgeen zij natuurlijk voorgeven, welke kwestie, zoo zij tergoeder trouw geweest waren, was dan beter geschikt door eene arbitrage geregeld en vereffend te worden dan deze Het edele doel hetwelk het vredescongres voor stond werd op de ruwste wijze over het hoofd gezien en maakte dus een erbarmelijk fiasco alleen door den onwil en veroverings zucht der Engelschen. Door al die duisternis dringt echter een opbeurende lichtstraal. De laatste achtereen volgende nederlagen der Britten zijn hier en door de geheele beschaafde wereld met een vreugdekreet vernomen, welke zelfs over het kanaal heen moet weerklonken hebben, en hoe het perfide Albion ook de oorlog tot het uiterst schijnt door te willen voeren, toch moet het er aan denken,dat in de geheele wereld geen natie te vinden is, aan wien het niet wat ontnomen heelt en de straf voor al die ongerechtigheden begint voor die fanatieke onderdrukkers (gedurende eeuwen) der arme Ieren, door de voldoening welke alle volkeren smaken bij het vernemen hunner ongelukken en verliezen. Ja zelfs Italië, de overwonnene van Adoua, hetwelk eens zijn getrouwe bondgenoot dacht te worden, doet er aan mede, den ouden leeuw, zooals in de fabel, af te maken, en den laatsten schop te geven. Van deze beleedigende demonstratiën zal John Buil de bittere herinnering wel altijd bewaren. Mochten deze zoo onverdeelde sympathie- bewijzen aan de Boeren, die in deze zaak het recht vertegenwoordigen, tengevolge hebben, dat zij de oogen der Engelschen openden en hen deden zien, dat zij op den verkeerden weg zijnde, het beter is ten halve te keeren dan geheel te blijven dwalen. Indien de Voorzienigheid, die vaak uit het kwade het goed doet voortkomen, ons deze verblijdende oplossing voor het jaar 1900 bewaard had, dan zoude het reeds voor millioenen een gelukkig jaar Worden en zoo kon deze onbillijke oorlog voor later, aan het beëindigen der ver schillen tusscben de natiën door de arbitra ge, den eersten en beslissenden stoot geven, wat al de eminente mannen die in het Huis ten Bosch bijeenkwamen, niet hebben kunnen bewerken. Fidélius Parijs, 16 31 Dec 1899. 1LGKMKKA OVKKZICHT. 30 December '99. De oorlog in Zuid-Afrika. De berichten van het oorlogsterrein wer den in de laatste dagen steeds onbeduidender. Indien de kwestie der Delagoabaai niet bestond en de toestand der Kaapkolonie geen aanleiding gaf tot breedvoerige be schouwingen zouden zelfs de Engelsche bladen verlegen hebben gezeten om nieuws. Thans schijnt het, dat er weer meer leven zal komen op het uitgestrekt oorlogs terrein. De Parijsche lemps heeft althans een draadbericht uit Londen ontvangen Van den volgdenden inhoud. Het ministerie van oorlog heeft tele grammen ontvangen die het niet openbaar heeft gemaaKt. De toestand zou gisteren aldus zijn geweest. Er is openlijke opstand van de Afrikaanders op minder dan 80 K. M. afstand van Kaapstad. De verbin dingslijn van de generaals French en Gatacre, door de Vrijstaters in het nauw gebracht, is door de Afrikaanders afgesneden. Gisteren is er aan de Modderrivier een bloedige slag geweest en lord Methuen heeft zich ten zuiden van de rivier moeten verschansen, terwijl zijn verbindingslijnen afgesneden zijn. Generaal Buller heeft zich tot op Maritzburg moeten terugtrekken. De toestand te Ladysmith is wanhopig. j Een draadbericht uit het Engelsch kamp te Chieveley in dato 27 December II. ver verzonden, meldt Het zware geschut heeft het van ochtend druk gehad. Men zag de Boeren weer bezig hun schansen te verbeteren. De eerste granaten dwongen hen reeds tot den terugtocht. Zij renden over de heuvels weg. Later op den voormiddag verschenen weer kleine troepen Boeren, maar zij werden aanstonds weer beschoten. De Boeren hebben het fort Wylie tot hospitaal ingericht. Daarom is aan de artillerie bevel gegeven niet op die stelling te schieten. Zes wagens, die door de Boeren gebruikt werden, zijn op de hoeven, op 5 K. M. afstand buit gemaakt. In de schermutseling werden negen Boeren gedood. Long Tom schoot gedurende den ochtend van Oembalawana op Ladysmith, maar de Engelsche bezetting antwoordde niet. Patrouilles ontdekten den vijand in menigte op den uitersten linkervleugel. Een draadbericht uit Modderrivier van van 28 dezer meldt, dat het artilleriegevecht »bij buien" wordt voortgezet. De Boeren waren gisteren-avond bevreesd voor een bajonet-aanval en openden in hun zenuw achtigheid een geweldig geweervuur. De Engelsche voorposten beantwoordden het. "Volgens een telegram uit Chieveley aan de St. James Gazette is de Toegela sterk gezwollen. Te Ladysmith is de warmte 104 graden F. De vermiste kapiteins Kirkwood en Grenfell, die met een patrouille van de Zuid-Afrikaansche lichte cavalerie uit het kamp van Chieveley op verkenning waren uitgegaan, zijn door de Boeren gevangen- nomen. De verliezen der Engelschen bedroegen tot gisteren in het geheel aan officieren 82 gesneuveld, 258 gewond, 98 vermisten; aan manschappen 886 gesneuveld, 3266 gewond, 2223 vermist, de sterfgevallen aan ziekte niet medegerekend. Volgens een nog onbevestigd gerucht, deDkt Lord Boberts er over, zijn aanval door Zoeloeiand te doen en te dien einde in St. Luciabaai te landen. Volgens een draadbericht uit Kaapstad is er goede reden te gelooven, dat vele bekwame Belgische en Nederlandsche artilleristen van April 1896 af regelmatig in troepen in Transvaal zijn ingevoerd tot aan den vooravond van den oorlog toe. Zij kregen f600 gereed geld bij hun vertrek en evenveel bij hun aankomst te Pretoria, en 16 per dag soldij en een stuk land. Dit verklaart het voortreffelijk schieten der Boeren. Bij de nieuwerwetsche kanonnen zijn ook specialiteiten. De Londensche Standard verneemt uit Durban d.d. 27 December. Iemand, die pas uit Transvaal is gekomen, vertelt, dat het land in bloeiende staat verkeert. Een uitmuntende oogst wordt binnengehaald, voornamelijk door vrouwen en Kaffers. De Boeren krijgen over Delagoabaai aanmerke lijke hoeveelheden munitie, ingevoerd in pianokisten. Een draadbericht uit Cairo meldt De Egyptische pers meldt uit goede bron, dat de welbekende volksmenner Moestafa Kiamil in correspondentie geweest is met dr. Leyds. Naar het heet verzekerde deze Moestafa, dat nu het oogenblik voor de Egyptenaren gekumen was om het Britsche juk af te schudden. Moestafa zal weldra een zoogenaamd vaderlandslievend Egyp tisch blad uitgeven. Men heeft echter aan de zaak geen gewicht te hechten, De gemeenteraad te Boston, Vereenigde Staten van Noord Amerika, heeft een motie aangenomen, waarin hij president Kruger met de behaalde overwinningen geluk wenscht en zijn hoop uitspreekt, dat de Boeren in het eind mogen zegepralen. De Staatsraad te New-York heeft moties aangenomen, waarin om de overwinning van de Boeren gebeden en de oorlog op de Filippijnen veroordeeld werd. Na de heropening van de Fransche Kamer, in Januari, zal de regeering een wetsontwerp indienen tot verdediging van de kusten en koloniën en tot vermeerdering van de vloot. De uitgaaf voor de verdediging van de kus ten en koloniën wordt geschat op 120 millioen. Voor de vermeerdering van de vloot is op de begrooting al 105 millioen uitgetrokken. De ministers vergaderden gisteren-ochtend onder voorzitterschap van president Loubet. De minister van buitenlandsche zaken deelt mede, dat de loopende kwesties in China uit den weg waren geruimd in overeen stemming met den door de Fransche regeering ingedienden eisch. De Duitsche Reiehs-Anzeiger deelt mede De Lokal-Anzeiger gaat ondanks de logenstraffing van Wolfsbureau voort, met mededeelingen over den zoogenaamden in houd van een verdrag tusschen Duitschland en Engeland reclame te maken. Wij zijn gemachtigd om te verklaren, dat die mede deelingen onbeschaamde en onkundige ver zinsels zijn. De Bulgaarsche Sobranië heeft een wets ontwerp aangenomen tot het aangaan eener leening van 25 millioen in schatkistbons tegen 6 pet. De naar St. Petersburg verplaatste Neder landsche minister-resident te Konstantinopel, zou na tweemaal tevergeefs om een audiëntie bij den Sultan verzocht te hebben, gisteren eindelijk ontvangen worden om in eigen persoon zijn brieven van terugroepiag te overhandigen. Men wijt de houding van den Sultan aan de hardnekkige weigering van den gezant om achter den rug van de Porte om rechtstreeks met het Paleis te onderhandelen. Het Jubeljaar te Rome. Woensdag trok de eerste processie van Het jubeljaar de H. Deur binnen. Zij ging uit van de Aartsbroederschap van Santa Maria del Gampo Santo der Duitschers. Ook Z. Em. kardinaal Missia, aartsbisschop ven Goritz, nam eraan deel, celebreerde de H. Mis en hield een korte toespraak tot de geloovige menigte. 1900-1901. In eene correspondentie 20 dezer uit Rome aan het Centrum over de opening der Porta Sancta gericht, lezen wij aan het slot het volgende De plechtige betoogingen van geloof en liefde der geheele Katholieke wereld zal bij het siuitjaar (1900) der XIXde eeuw en het aanvangjaar (1901) der XXste haar glanspunt vinden in het pauselijk Rome. Door het Decretum Urbis et Orbis van j.l. 13 November wordt toegestaan in alle kerken en bedeplaatsen, waar het H. Sacra ment rust, dan om middernacht éene H. Mis te zingen of te lezen met uitstelling van het Allerheiligste en wordt de vergunning aan de geloov. verleend te mogen commu- niceeren. Dit geldt zoowel voor den midder nacht, waarmede het a.s. siuitjaar der XIXde eeuw aanvangt, als dien welke de beide eeuwen vereenigt, dat is van den 31 Dec. 1900 op 1 Jan. 1901. Roma locuta estvoor Rome en de Katholieken zal de XXste eeuw niet anders beginnen zal in 1901, in weerwil van het besluit van den Duitschen Keizer, die den gordiaanschen knoop meent door te hakken. Stads- en Gewestelijk Xieuws. Schiedam, 30 December 1899. Roode Kruis. Bij het plaatselijk Mannen-comité van het Roode Kruis te dezer stede is van het Haagsche Mannen-comité de volgende circulaire ontvangen De 2de Nederlandsche Ambulance van het Roode Kruis, waarbij twee leden zijn van het Haagsche Mannen-comité, is onder leiding van Dr. Koster naar Zuid-Afrika vertrokken. Ofschoon zij voor het oogenblik goed voorzien is, blijft voortdurende toevoer *an verduurzaamdelevensmiddelen, verband, kleeding, linnen e° versnaperingen zoowel ten bate vaD hare zieken en gewonden als van haaf personeel noodzakelijk. Reeds hebben zich in verschillende deele" des lands plaatselijke Comité's van het Roode Kruis opgemaakt, om het personeel in Zuid-Afrika werkzaam, in het genot van een en ander te kunnen stellen. Ook aan het Haagsche Mannen-coroite werden in de laatste weken van onderschei dene zijden voedingsmiddelen en goederen van anderen aard voor de 2de Ambulance toegestuurd, welke ten deele reeds aan Dr- Koster zijn afgedragen. In aansluiting daarbij, gaan wij voort voor de gewonden en het personeel van het Nederlandsche Roode Kruis in de Zuid- Afrikaansche Republieken de, in den aanhef dezer, genoemde artikelen te verzamelen, die, in overleg met het Hooldhestuur, naar Zuid-Afrika zullen verzonden worden. Ook geldelijke bijdragen ter aanschaffing van het noodige zullen met erkentelijkheid in ontvangst worden genomen. Wie daartoe iets wil afstaan, zende zulks, voor zooveel het goederen betreft, aan ons Bureau: Prinsegracht 34, en voor zooveel het b ij dragen ingeld zijn, aan Mr. C. Roest, Hooigracht 13, te Den Haag. In eene bij de circulaire gevoegde mis sive, verklaart het Bestuur van het Haagsch Mannencomité zich bereid, alle goederen, die aan de onderscheidene locale commissiën worden afgedragen in zijn magazijn Prinsen gracht no. 34 te 's-Gravenhage te verza melen, en zich vervolgens in overleg met het Hootdcomité met de verdere behandeling daarvan te belasten, teneinde op die wijze voor een regelmatige verdeeling der arti kelen te zorgen en te voorkomen, dat te veel zaken van dezelfde soort voor de verschillende ambulances worden afgezonden. Nog is ontvangen d oor het plaatselijk Comité der Nederl. Zuid-Afrikaansche Vereeniging van N. N. f 10. Heden-ochtend 11| ure is een uitgespan nen rijtuig van de Erven A. van Velzen, staande voor den stal, door den wind voortgedreven in de Vellevestgracht geraakt. Met veel moeite is het voertuig weder op het droge gebracht. Voor zooveel noodig, herinneren wij onze lezers, leden van den Ned. R. K. Volksbond, aan de vergadering, welke morgen (Zondag) middag 12^ ure inde Officieren-Vereeniging wordt gehouden. De bij den bakker H. P. Schepp, te Ketel, plaats gehad hebbende diefstal van f 25 is niet aangegeven. Men schrikt terug voor den last die uit zoo'n aangifte voort vloeit. Een verkeerd systeem, daar men hierdoor de dieven aanmoedigt. De lade lichters van Ketel moeten een 3-tal opge schotenjongens zijn, gekleed metsportpetten, die dien avond in het dorp en ook in den bakkerswinkel gezien zijn. {R. N.) Volgens te Rotterdam ontvangen telegram heeft de groote koffiefirma te Santes Goetz Hayn en Co. hare betalingen gestaakt, waarbij de Amsterdamsche en de Rotter- damsche beurs betrokken zijn. Ernstige plannen bestaan om de Bergsche plassen onder Hillegersberg droog te maken. 't Zou jammer zijn voor de minnaars van ijs en roeispoit(R, iV.) De totale aanvoer van haring te Vlaar- dingen bedroeg dit jaar 277.780 ton, tegen 505.648 ton Ao. Po. Dit seizoen namen 613 vaartuigen aan de visscherij deel tegen 612 het vorige jaar. De aanbrengst in 1897 bedroeg 327.237 ton, in 1894527.405 ton, in 1892 535.657 ton haring. Door de heeren Brandsma c. s. is concessie aangevraagd voor den aanleg van een haven te Hoek-van-Holland in de nabijheid van de Visscherij-Maatschappij aldaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2