Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 23ste Jaarg. Woensdag 10 Januari 1900. No. 6592. bureau ~j&oievstvaat 50. De Drieberkenhof. PRIJS Y A N DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheei Nederland - 2.— Afzonderiiike Nummers - 0.05 PRIJS DER ADYERTENTï Ë|N Van 16 regeisf 0.60 Elke gewone regei meer-0.10 Voor herhaaide plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. JFFICIEELE BERICHTEN. Waarschuwing. Heffing van gelden voor het gebruik van openbaren gemeentegrond of openbare gemeentewateren en voor het hebben van werken op, in of over openbaren ge meentegrond of gemeentewater. Onder de voorwaarden waarop door Bur gemeester en Wethouders ten vorigen jare Vergunningen als bovenbedoeld tot weder- °Vzegging verleend zijn, behoort ook deze: de voor die vergunningen verschuldigde gelden telken jare, aan te vangen met het jaar 1900, voor of op den lOen Januari van het alsdan ingetreden jaar zullen moeten borden betaald. Vermits tot heden door slechts enkelen aan die voorwaarde voldaan is, waarschuwt "Ie ondergeteekende allen, die het aangaat, he door hen op grond van bovengenoemde ^elastingverordening verschuldigde gelden alsnog onverwijld ten zijnen kantore te Voldoen, vermits bij niet tijdige betaling de verleende vergunning vervalt. Schiedam, den 9den Januari 1900. De Gemeente-Ontvanger, VAN DAMME JALINK. ALGEMEEN OVERZICHT. 9 Januari 1900. De oorlog in Zuid-Afrika. Het beleg van Ladysmit h. De belangstelling in den heldhaftigen Worstelstrijd onzer Zuid-Atrikaansche stam- genooten begint zich thans in hoofdzaak op het beleg van Ladysmith te concentreeren. Gelukt het den Boeren deze belangrijke stad van Natal (hoewel niet de hoofdstad) Waarvoor zij reeds zoo lang gelegerd zijn, hi te nemen, dan is het pleit reeds half Voor hen gewonnen, want de inname van Ladysmith zal de Engelschen tot een geheele Verandering van het veldtochtsplan dwingen, Feuilleton. Naar het Duitsch. 23) Mevrouw Von Bern was dan ook al weer aan de praat »Ik ben naar mijn bosch geweest en heb h^et den houtvester over den verkoop ge sproken Het gaat al achteruit, mijnheer Brinkman, het is het laatste groote e'gendom ik word arm «Men kan voorzeker bij allen rijkdom arm zijn als de bedelaar op de straat", sprak Brinkman ernstig«maar naar het u,terlijk aanzien te oordeelen, heeft u, vergun mij het te zeggen, een ruim denk beeld van armoede, want het woud is onder roeders twintig duizend gulden waard £eker", vervolgde hij, «ten tijde van uwen e vroeg gestorven man, dien ik op eene r«3 door Frankrijk vergezelde, stonden de wellicht de basis der operatiën naar de Kaapkolonie verleggen. Zooals het er nu bij staat, is er veel kans dat het daartoe zal komen. Van de noodige ver weermiddelen ontbloot, zal de uitgeputte bezetting zich ten slotte aan de Boeren moeten overgeven, nu de belegeraars in de laatste dagen herhaalde malen de stellingen van White aanvallen. Door middel van luchtspiegels (heliografen), waarvan Boeren zoowel als Britten in dezen krijg zulk een handig gebruik weten te maken bij dag, wanneer een heldere lucht toestaat ze met succes aan te wenden, heeft generaal White reeds herhaaldelijk aan generaal Bulier zijn benarden toestand bekend ge maakt. Zondag-middag om 2 ure heliogra- feerde White uit Ladysmith het volgende meer opbeurende bericht Er is (Zaterdag) een aanval op mijn stel ling gedaan, voornamelijk op Caesar's kamp en den Wagenheuvel. De vijand was in grooten getale en hield den aanval met de grootste dapperheid en kracht vol. Eeriige onzer verschansingen op den Wagenheuvel werden driemaal door hem genomen, maar telkens door ons heroverd. De aanval duurde tot half acht 's avonds. Een punt in onze stelling werd den geheelen dag door den vijand bezet, maar in de schemering tijdens een hevigen regenstorm, werd hij op de dapperste wijze met de punt van de bajonet door het Devonshire-regiment, aangevoerd door kolonel Park, uitgeworpen. Kolonel Hamilton voerde het bevel op den Wagen heuvel en maakte zich zeer verdienstelijk. De troepen hadden een zware taak, maar hielden zich uitmuntend. Zij zijn uitgelaten over den dienst, dien zij de Koningin hebben kunnen bewijzen De vijand werd overal met zeer groot verlies teruggeslagen, veel grooter dan mijn verliezen, die spoedig gemeld zullen worden, zoodra de lijst ge reed is. In dit laatste heliogram door White uit Ladysmith geseind, wordt niet van gevan- financiën van uw huis aanmerkelijk beter". Mevrouw Von Bern gevoelde den steek onder water. »Ik denk er nog wat meer voor te maken, want er zijn twee scherpe mededingers komen opdagen." «Twee V' »Ik behoef er geen geheim van te maken. De Holenhof concurreert met den Berkenhof, en het gaathard tegen hard. Hetschijnt,dat het meer te doen is om eikaars kracht te meten dan om het bosch, meer om den voorrang dan om 't bezit. De Holenhof spreidt zich uit als een pauw, en de Drieberkenhof eischt het woud als met het pistool in de hand op Zij lachte. «Dat kan mij natuurlijk niet anders dan welkom zijnuit die doornen bloeien mij rozen 1 Maar zij haalde een fijn gouden horloge te voorschijn ik verpraat waarlijk mijnen tijd, en thuis wachten mij misschien gasten Eva, als het u buiten niet meer bevalt, staat mijne deur weer voor u open." «Misschien zal ik er dankbaar gebruik van maken Zij keek somber in den herfstnevel, die de zon begon te verduisteren. «GoedGoedLeef gelukkig Voor genen gesproken. Deze schijnen dus de onnutte monden in Ladysmith niet te zullen vermeerderen. De belegerden moe ten welhaast hun laatste schietvoorraad op gebruikt bebben. Dit vreest men ook in Engeland. Zoo schreef de militaire mede werker van de Times in het nummer van Maandag»Zelfs indien deze aanval wordt afgeslagen, moet het groote veibruik van ammunitie, dat er het gevolg van zal zijn, de hulpbronnen die het belegerde garnizoen nog overblijven, sterk uitputten." In een telegram uit Ladysmith van 1 dezer werd gezegd, dat het garnizoen de verdediging zal kunnen volhouden. Men is in de stad nog niet op half rantsoen ge steld. De geneeskundige verpleging is de voornaamste moeielijkheid. Reeds 11. Vrijdag werd blijkbaar de nieuwe aanval der Boeren op Ladysmith door de Engelschen verwacht. Dien dag deed de strijdmacht van generaal Clery uit net kamp te Chieveley een verkenning op groote schaal. Zij slaagde er echter niet in den vijand uit zijn sterke positie te lokken en keerde na een aantal granaten in de stel lingen der Boeren te hebben geworpen, onverrichterzake terug. Zaterdag-middag om twee ure werd opnieuwalarm geblazen en onmiddellijk rukten alle troepen voor waarts in de richting van Colenso. 't Was halt vijf toen de Britsche veldstukken in het centrum verschenen en de stellingen der Boeren begonnen te beschieten van het vlakke land tusschen Hlanwanekop en fort Wylie. Om half zes rukten de Engel schen nog steeds vooruit en hadden zij een punt, dicht bij de brug te Colenso, bereikt. De 4.7 inches marine-kanonnen en de veldstukken wierpen voortdurend granaten iu de loopgraven der Boeren langs de rivier en in het front, maar de Boeren beant woordden het vuur niet. Omtrent het eindresultaat van deze ma noeuvre ontbreken nog de noodige gegevens, maar het doel ervan was geen ander dan waarts I" eindigde de levenslustige dame het gesprek. De rijtuigen gingen in tegenovergestelde richting. V. Uit alle hoeven, die het kerkdorp Blumenrain als zoovele vooruitgeschoven posten omring den, schreden jeugdige boerenzoons lang zaam in de richting van het dorp. Reeds van verre zag men de zilveren knoopen op de roode vesten blinken, en toen de wakkere borsten nader kwamen, klingelde het zachtjes op hun buik, want allen droegen een zware zilveren hologe- ketting, die weer uit vele andere kettinkjes was samengesteld. Aan deze ketting bengelde een zwaar zilveren sleutel, in gezelschap van andere versierselen, welke bij elke welberekende zwenking sierlijke, luidruchtige bewegingen maakten. In gelijken trant was de schoone groote pijp met zilver beslagen en geboeid in zilveren kettinkjes, zoodat onmogelijk een deel van het onmisbare voorwerp kon ver loren gaan. Hoe meer zulk een boerenzoon van dien zilverbailast aan zich droeg, des te hooger de Boeren, die Vrijdag en Zaterdag een hevige beschieting en stormaanval op Lady smith vooral op Caesar's kamp ondernomen hadden, te dwingen hun krachten te verdeelen door hen in den rug aan te vallen. De Parijsche Temps verneemt uit Londen Het gerucht houdt aan, dat Ladysmith de Boeren in handen gevallen en generaal Bulier aan de Toegela verslagen is. Men verzekert, dat de Engelsche regeering besloten heeft, een expediiieleger van 100.000 man te vormen en de geheele vloot te mobiliseeren, om uit de bemanning landingsbrigaden te vormen. De officieren van het Kanaal-eskader hebben, naar het heet, bevel gekregen zich in khaki te kleeden. De Manchester Guardian zegt, dat er onder de ministers geenerlei oneenigheid heerscht, maar de documenten door de Indépendance beige bekend gemaakt, wek ken sensatie en werken terug op het lot van de regeering. Volgens een telegram uit Durban heeft generaal Buller nu al zijn troepen en 80 stukken veldgeschut en 60 stukken scheepsgeschut. De Daily News verneemt, dat de maat regelen voor de samenstelling van een nieuwe divisie infanterie voor Zuid-Afrika gereed zijn. De Daily Mail verneemt, dat de graaf van Ava, oudste zoon van den markies van Dufferin, bij den aanval op Ladysmith gevaarlijk gewond is. De Kaffermarkt ter Beurze te Londen was gisteren geheel gedemoraliseerd. Slechts weinigen gelooven aan de geruchten uit Buller's kamp dat de strijd van Zaterdag bij Besterskop 's middags geëindigd was met een nederlaag der Boeren, die 400 gevange nen verloren zouden hebben. De militaire medewerker der Westminster Gazette neemt integendeel aan, dat de capitulatie van Ladysmith waarschijnlijk is geworden. In dat geval behoort Buller zijn hoofdmacht naar de Kaapkolonie over te brengen. stond hij in aanzien iedereen had eerbied voor die schittering des edelen metaals. Thomas Bitterle, «de Weener", had eens de geestige opmerking gemaakt, dat zulk geklingel beter bij koeien en schapen paste, om afgedwaalde dieren terug te vinden maar die bemerking bezorgde hem onmid dellijk een blauwoog, en sinds dien tijd hield hij zijne grootsteedsche inzichten voor zich en vergenoegde meteen verachtelijk lachje. De jongelui trokken allen rookend de herberg y>Zum Lerchenflügel" binnen. Een breede wolk tabaksrook wees den volgers den weg. De waard van den «Leeuweriksvleugel" was voor zijn tijd een zeer speculatieve kop en had reeds meerdere Zondagen achtei een een kegelwedstrijd uitgeschreven. Vandaag nu was het de laatste maal voor dit jaar, en de besten zouden zich met elkaar meten. De drukte was groot, de belangstelling buitengewoonwant de overwinnaar, de koning der kegelaars, was een -persoon - belang, die echter de hooga ee. mei - - nagemaakte zilverstukken moes i iw.j -e-i om den onderdanen den rechten eero eu en de verschuldigde achting in te boezemen. Wordt vervolgd NIEUWE SBHIEDAMSGHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1