opereert aan den binnenkant van den cirkel, hy beschikt over veel grooter mobiliteit dan zijn tegenstander en een oogenschijnlijke terugtocht der Boeren, is maar al te dik wijls een listig beraamde hinderlaag." Deze woorden van de Standard, het or gaan van Salisbury, zijn jverstandig. Een gedeelte van Bullers troepen en de geheele macht van Warren zijn thans wel-is-waar ten Noorden van de Toegela, maar daar» mede is nog niet veel gewonnen. Er moet nu worden gevochten, 't Ligt immers voor de hand, dat de Boeren de zorg voor hun verbindingslinie naar het Oosten niet zóóver zullen drijven, dat zij den Brit zonder heftigen tegenstand het eene kopje naar het andere zullen laten nemen en naar Ladysmith rustig voorttrekken. De afstand van de rivier tot de Boerenstellingen moet worden doorloopen onder het vuur van den vijand, en de Engel- schen hebben reeds bij Colenso en Mager- fontein met dat vuur kennis gemaakt! Bovendien blijkt uit de verschillende be- richten ook uit de laatste officieele telegrammen dat de verschansingen der Boeren zoowel op de heuvelreeks die ten noorden van Potgietersfarm de Toegela bestrijkt, als eenige mijlen meer stroom opwaarts in de nabijheid van Warren's legermacht, zeer sterk zijn. De stoutmoedi- gen die, onder het geschutvuur van den vijand, vermoedelijk een manoeuvre de rivier overtrokken, zijn van den aan voer van levensmiddelen langs den spoorweg verstoken en moeten nu voort, altijd voort. »Op dezen tocht kunnen wij niet terug 1" zoo luidt het in een dagorder door generaa Bulier uitgevaardigd. En de troepen hebben dat woord met groot vertrouwen en met geestdrift vernomen. De overtocht van de Toegela door een gedeelte van Buller's leger wordt thans ook van de zijde der Boeren bevestigd. Te Pretoria werd den 17n dezer officieel be richt ontvangen, dat de Engelsche troepen den vorigen dag begonnen waren met den overtocht over de Toegela door twee ver schillende driften, vroeg in den ochtend. Een gevecht was op handen. Volgens de Daily Telegraph zal de thans onvermijdelijke groote slag geleverd worden op een door de Boeren uitgekozen terrein. Bulier zou dadelijk slag willen leveren, want de Boeren maken van alle vertragingen gebruik om hun rechtervleegel te versterken met troepon van hun centrum en linkervleugel. Maar Buiier moet wachten totdat de schiet voorraad en het proviand over de Toegela zijn. En dat zal tijd kosten. Het garni zoen van Ladysmith zal thans de Boeren van achteren bedreigen, maar dezen zullen ongetwijfeld daartegen hun maatregelen nemen. De tweede editie van de Times bevatte gisteren een telegram van Spearman's hoeve meldende jdat de stelling der Boeren zich over zes mijlen naar het westen uitstrekt langs een lijn van kopjes tegenover Pot gietersdrift. De stelling is aanzienlijk lager dan de Britsche op Mount Alice, waar de scheepskanonnen geplaatst zjjn. Naar het westen houden de Boeren de Spionkop even ten noorden van de rivier bezethun ver sterkingen strekken zich over verscheidene mijlen achterwaarts uit. Een draadbericht uit|Spearman'shoeve in dato 18 Januari meldt: Lyttelton's brigade is met een .battery ;houwitsers den 16n de Potgietersdrift overgetrokken. Zonder verwijl rukte de troepen daarop in scher- utselorde vooruit en'namen bezit van de kleine kopjes in de vlakte. Den 17n beschoten de scheepskanonnen en de houwitsers de schansen der Boeren met kracht en maakten een bres in een borstwering van zakken zand. Men zag toen de Boeren hun schansen in groepjes verlaten. Daarop werd de heuvel tegenover de stelling der Engelschen onder vuur genomen. Middelerwijl trok Warren's divisie '11 K.M. hooger op de Toegela over. Officieel wordt nog het volgende gemeld De bereden troepen onder lord Dundonald ontmoetten Woensdag-namiddag de Boeren ten Westen van Acton Homes. Versterk t door Warren om zeven uur 's avonds en door een detachement dragonders, bezette Dundonald de kopjes na een gevecht. Hij houdt thans deze stelling bezet. Een veldcornet en twintig Boeren werden nonnen ^ewond' ^1J^'en gevangen ge- De verliezen der Engelschen waren: een luitenant gewond, drie soldaten gedood of gewond. De correspondenten van de bladen te Lady smith geven nu bijzonderheden over het gevecht van den zesden dezer. De bericht gever der Daily Mail komt weer voor den dag met onvermijdelijke praatjes van Boe- renverraad. De Boeren zouden er alleen in geslaagd zijn den top van Caesarskop te bereiken, omdat zij een witte vlag misbruik ten. Nauwelijks waren zij boven of zij openden een moorddadig geweervuur op de Manchesters, wier kapitein met een aantal manschappen door hen gevangen gemaakt en gevangen gehouden werden, totdat een compagnie Gordon Hooglanders tot ontzet De toestand in het Westen. Een draadbericht uit Sterkstroom in dato 18 dezer meldt: De Boeren hebben gisteren drie viaducten op den spoorweg naar Dordrecht in de lucht laten vliegen. Uit Kaapstad wordt gemeld Volgens een betrouwbaar bericht hebben de Boeren de spoorwegbruggen en viaducten tusschen Steynsburg en Kromhoogte, 18 K.M. Jvan Steynsburg, en ook eenige via ducten en een deel van den spoorweg bij Stormberg vernield. De 41 bij Sunnysidejgevangen Kapenaars zijn weer voor den vrederechter verschenen, maar hun zaak is nogmaals een week ge schorst. Adelbert Hay, de nieuwe'Amerikaansche consul te Pretoria, is hier aangekomen en vertrekt Zaterdag naar zijn post. Davis, assistent-seretaris van binnenland- sche zaken in de Vereenigde Staten is Maandag van Port Elisabeth naar de Dela- goabaai vertrokken. Te Rensburg is een bericht ingekomen, dat de Boeren tengevolge van de beschieting van hun kamp door de Engelschen op den 12n, zestien dooden kregen, terwijl ook 36 paarden werden doodgeschoten. De Boeren houden Kleintoren, ten noorden van Slingerfontein, bezet. Contrabande. Volgens een telegram uit Durban bij de betrokken reederij te Hamburg ontvangen is de stoomboot Bundesrath met haar lading vrijgelaten, nadat gebleken was, dat zij geenerlei contrabanda aan boord had. De Bundesrath neemt haar voor Delagoabaai bestemde lading weer in en zal vermoe delijk Maandag uit Durban kunnen ver trekken. Volgens draadbericht uit Lourenfo Marques is de Duitsche bark Marie uit Australië, ge laden met bloem voor de regeering van de Zuid-Afrikaansche republiek, goeden prijs verklaard door het Engelsch oorlogsschip Pelorusby het eiland Inyack. Zij is naar Durban gezonden met een bemanning om haar te bewaken. Versterking. De Londensche bladen melden, dat de achtste divisie bevel heeft gekregen on middellijk te Aldershot te raobiiiseeren. Officieel wordt bekend gemaakt, dat er in de volgende week versterking van artillerie naar Zuid-Afrika gaat, nl. 72 vuurmonden, 3710 man, 2210 paarden. In den Duitschen Rijksdag. Bij de behandeling der aangekondigde interpellatie van Möller in den Duitschen Rijksdag waren gisteren de tribunes der toe hoorders overvol. Voor het begin van de zitting werd reeds bekend, dat men van een dieper ingaande behandeling van de inter pellatie zou afzien. De nationaal-Überale Kommerzienrath Möller, het type van een groot-handelsman, motiveerde zijn interpel latie scherp maar rustig. Zijn uiteenzettingen liepen daarop uit, dat Engeland bjj bet opbrengen van Duitsche stoombooten verba zend ongegeneerd te werk ging geroepniet alleen ongegeneerd, maar onbeschaamden bijvalDe redenaar herinnert aan de houding van Engeland gedurende den Amerikaanschen burgeroorlog en het verbreken van de neutraliteit door Engeland {geroepEvenzoo handelde liet in 1870 tegen Duitschland Als Möller van president Kruger spreekt, sdien eerwaardigen en grooten man, die zwijgend alle lasteringen droeg," barstten op alle banken donderenden toejuichingen los. Hij verklaarde, dat alle persoonlijke sympathieën in Duitschland, evenals in de geheele heschaafde wereld, voor de Boeren zijn (luide instemming aan alle zijden maar dat de Duitsche regeering de gestreng ste onzijdigheid geproclameerd in Duitsch land ook in acht genomen heeft. Engeland moet niet vergeten, dat Noord-Amerika na den burgeroorlog tientallen van jaren lang afkeer tegen Engeland had en Engeland mag wel oppassen, dat het niet op dezelfde wijze thans den haat van andere volkeren op zich laadt instemming De Staatssecretaris von Bülow verklaarde zich tot dadelijke beantwoording bereid. Hij constateerde allereerst de ernstige ont stemming, welke geheel Duitschland over het opbrengen der stoomschepen vervulde. Dan schetste hij in het kort, welke diplo matieke stappen Duitschland te Londen ondernomen had en legde er daarbij den nadruk op, hoe zwevend en weinig begrensd thans nog de volkenrechtelijke bepalingen betreffende het zeerecht in tijd van oorlog zijn. Hij vatte daarop het antwoord van de Engelsche regeering op de bedenkingen der Duitsche samen. Afgescheiden van schade loosstelling heeft de Engelsche regeering beloofd (en dit was de hoofdzaak in ran Bülow's mededeeling) kommandanten van haar oorlogsschepen te bevelen, dat voortaan Duitsche mailbooten niet meer op een bloote verdenking aangehouden mogen worden. Ten slote verklaarde Bülow nog met stemvei heffing dat Duitschland met het oog op zijn sedert dertig jaren algemeen bekend vredelievende en loyale politiek en met het oog op zijn ge strenge onzijdigheid verlangen kan "en met beslistheid verlangt dat bevriende staten een volkomen gelijke houding en weder- zijdsche eerbiediging ten zijnen opzichte in acht nemen (geroepZeer waar Overigens hoorde het Huis Bülow's rede onder demonstratief stilzwijgen aanook toen hij Engeland's toekomstige eerbiediging van Duitsche mailbootten verkondigde, ontstond slechts een zacht gedruisch. Na Bülow deed nog het hoofd van het post-departement von Pod bielski eenige mededeeiingen over het tegenwoordige post verkeer met Zuid-Afrika. Daarop stelde de antisemiet Liebermann de breedere behan- deling der interpellatie voor, wat het huis echter met overweldigende meerderheid van stemmen weigerde. In den Amerikaanschen Senaat. De Senaat der Noord Amerikaansche Unie heeft gisteren een resolutie aange- nomen die voorgesteld was door Allen, waarin hij den President om opheldering verzoekt, of een Tranvaalsch vertegen woordiger heeft verzocht erkend te worden en zoo ja, of de President dan het verzoek heeft ingewilligdzoo neen, waarom niet. Bij de beraadslaging ze.de Hale in een hartstochtelijke redevoering dat hij Engeland goedgezind was, maar het betreurde dat zulk een groote mogendheid een regeering, een republiek trachtte te verpletteren die z ,n Zuid-Afrika in 't bijzonder poogde te vestigen als een vrijheidslievende natie, wat Engeland toch ook beweerde te wezen.' departement van buitenlandsche zaken te Washington heeft niet uit eenigerlei officieele bron kennis gekregen dat Montagne White de Zuid-Afrikaansche Republiek komt vertegenwoordigen, maar Hay zal in al geval White ontvangen, en dan zal het departe ment naderhand oordeelen over de al of niet voldoendheid van de geloofsbrieven die hfj wocht meebrengen. Alle Weener bladen meldden gist®1^'1 dat von Wittek het ontslag van zijn kabi®6' had ingediend en von Körber belast met het samenstellen van een nieu^ ministerie. Dit bericht is in alle deele bevestig' Tot ministers zijn benoemdv. KtirbC' minister-presidentv. Wittek, binnenlands^ zaken ad interim; graat Welsersheii»b' landsverdediging; v. Böhm-Bawerk, spo°r' wegenv. Spens-Booden, financiënv' Hartei, justitie Rezek, onderwijsKueH>' bach zonder portefeuilleGiovane"'1 i koophandel; Pientak, landbouw. Costavecki, assistent aan het bacteriolog>sC'1 instituut te Krakau. is gestorven aan «en besmettelijke ziektemen heeft nog nie* door autopsie uitgemaakt welke, m»8f vreest pest. De familie is geïsoleerd, het instituut gesloten. De Sultan is Dinsdag, den 15en dag d®r Ramadan (Turksche vasten) per schip na»r het paleis Top Kapu gegaan en heeft daaf den mantel van den Profeet gekust. H»j is daarop weer per boot teruggekeerd na»1- Yildiz Kiosk. De ceremonie en de tocht liepen zonder incidenten at men had den Sultan nogal vrees aangejaagd voor een aanslag op zijn leven. De familie van den Sultan, de Ministers en Hofhouding waren bij de plechtigheid tegenwoordig. In een rede gisteren in den Raad van den Onderkoning van Britsch-Indië te Calcutta gehouden, deelde de secretaris van het departement van landbouw mee, dat tot het einde van Maart de hongers nood de regeering 30 tot 40 millioen ropyen zou Vosten. Lord Curzon, de Onderkoning, zeide dat het gebied van den hongersnood veel uitgestrekter was dan het ergste wat men gevreesd had. Het land stond voor een gebrek aan vee, water en voedsel, dat vreeselijk was in aard en hevigheid. Naar aanleiding van enkele opmerkingen van de inlandsche pers, zeide Curzon, dat het de plicht van de regeering was, tot haar laatste ropij te bes'.eden om menschen het leven te redden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 20 Januari 1900. Was er onlangs sprake van, dat de kantoren der Rijksbelastingen alhier ver plaatst zouden worden naar het midden der gemeente, thans kunnen wij met zekerheid melden, dat daartoe is besloten. Met 1 September worden deze kantoren overgebracht naar de Lange Haven in het pand vroeger bewoond door mevrouw de wed. C. J. P. van der Schalk, dat tevens uitkomt aan de Westvest. In de zitting van den Rotterdainschen gemeenteraad werd gisteren benoemd tot hoofd eener lagere school de heer A. Eysberg te Rotterdam. Aan enkele werklieden der gemeente werden pensioenen toegestaan. Goedgekeurd werd de ontwerpovereen komst met het Rijk betreffende de overne mingen beheer en onderhoud van de Spoorweghaven. Ook werden goedgekeurd eenige ia de vorige vergadering aangehouden ontwerp verordeningen, welke aan een herziening waren onderworpen. Onder de ingekomen stukken kwam o.a. voor een afwijzend praeadvies van B. en W. op een verzoek van de firma Penn en Bauduin. om haar vrij te stellen van de boete van f2800 wegens te late oplevering van den bovenbouw der Regentessebrug. Voorts kwam m een voorstel van B. en W. tot het bouwen van 110 M. kaaimuur aansluiting aan de Zuidzijde der Rijn haven, kosten 1100.000: alsmede een voorstel tot het aanleggen van werken aan de Oost- Ti -nn ®stziJde der Maashaven, kosten f 1.500.000. Overgelegd werd de briefwisseling, ge voerd met de directie der Rotterdamsche

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2