men lange liniën infanterie op en neer'een met struikgewas begroeide heuvelketen aanrukken. Een tijdlang verdween ze in het geboomte, maar om zes uur kwamen ze weer voor den dag en rukten in gevechts orde voort naar een rij lange kopjes. Tegen half zeven was de stelling geheel bezeteen volmaakte stilte heerschte onder de federale troepen en men zag de Engelschen aan stalten maken om den nacht door te brengen. Nadat de duisternis was ingevallen, schoten er herhaaldelijk bliksemflitsen uit de zware donderwolken. Later scheurden de wolken en tegelijkertijd vertoonde zich de maan. De welbekende Hollandsche volksliederen werden gezongen en van kopje tot kopje herhaald met een vreemde tooverachtige uitwerking. Het veld waar de slag ophanden is, is vol historische bezieling. De Spioen- kop was de heuvel, vanwaar de voortrekkers, nadat zij de Drakensbergen waren over getrokken, voor het eerst het toen nog Bar- baarsche Natal verkende en met welgevallen beschouwden. Uit Viljoenslager aan de Boven Toegela wordt nog in dato 16 dezer gemeld Bulier s tweede beweging was een ver kenning in menigte met een gepantserden trein en een groot leger, gesteund door artillerie gisteren naar Colenso. Gisteren avond begon een hevige kanonade, waarna de Engelschen naar hun kamp terugtrokken. Een Boer werd gewond. De burgerwacht beantwoordde het vuur niet. De beweging was maar schjjn tot dekking van uitgebreide bewegingen de rivier op. De Kaffers aan deze zijde van de Toegela zijn door de Engelschen gewaarschuwd hun kralen te verlaten. Het gevecht zal spoedig beginnen. Volgens een ander bericht in dato 17 dezer was toen (echter het verwachte ge vecht nog niet begonnen. In dato 18 dezer wordt uit Pretoria gemeld Twee Engelsche kapiteins en 135 andere gevangenen die het garnizoen van Koeroeman vormden, zijn hier aangekomen. Een van de officieren heeft een brief ge schreven om de regeeringsambtenaren voor de goede behandeling op reis ondervonden, te bedanken. Verschillende berichten. Een draadbericht uit Lourengo Marquez meldt, dat Webster Davies, de onderseretaris van binnenlandsche zaken in de Vereenigde Staten, aldaar is aangekomen en den gouverneur heeft opgezocht. Hij is zeer beleefd ontvangen. Hem is het verzoek gedaan een vriendschappelijke boodschap aan Mac Kinley over te brengen. De Transvaalsche regeering liet Davies weten, dat zij het salonrijtuig van president Kruger zou zenden om hem naar Pretoria te brengen. Het wordt bevestigd, dat Macrum, de gewezen Amerikaansche consul te Pre toria, te Napels is aangekomen en zijn reis over Rome, Parijs en Londen naar Amerika voortzet. Macrum ontkent een brief van Kruger aan Mac. Kinley bij zich te hebben. Men gelooft echter, dat hem door Mac Kinley een officieuze zending is opgedragen bij Europeesche regeeringen. Volgens de Iribuna zou Kruger hem echter een eenigszms delicate opdracht gegeven hebben voor zijn regeering. Het schijnt dat hij er ook belang bij heeft Parijs aan te doen. veeleer moet bewezen worden, dat dit cp het oogenblik dat de inbeslagneming geschiedde feitelijk het geval was. Naar de Parijsche Matin uit Londen verneemt, is er onder leiding van lord Salisbury een gewichtige kabinetsraad gehouden, om de algemeene strekking vast te stellen van hetgeen de regeering den 30n in het parlement de woordvoerders van de oppositie zal antwoorden. Het kronings- en ordefeest is gisteren op de gebruikelijke wijze op het koninklijk paleis te Berlijn gevierd. Aan de hocfdtafel zaten de Keizer en de Keizerin, de rijkskanselier, de gezanten en de voorzitter der Belgische Kamer Beernaert. De Wiener Abendpost ontvouwt het program van het nieuwe Oostenrijksche ministerie en zegt, dat de regeering beoogt een einde te maken aan den strijd tusschen de nationaliteiten door een vergelijk en dit beschouwt als zijn voornaamste plicht. De regeering zal binnenkort de partijen uit- noodigen, vertegenwoordigers af te vaar digen naar een conferentie te Weenen, aan welke de regeering een stellig wets ontwerp zal voorleggen, strekkende om de tegenstanders tot elkander te brengen. Daarna zal het parlement bijeengeroepen worden om, op grond van wat de Confe rentie tot stand heeft gebracht, een be slissing te nemen. mededeelde, snelde de keuken uit en wierp de deur toe, wat een ontploffing veroor- zaakte, waarbij de ruiten sprongen. Twee politieagenten traden daarop binnen en wierpen den brandenden pot op het erf, waarmede het gevaar bezworen was. zijnde paarden en hunne geschiktheid v°°r den dienst. Di. Wirtz assumeerde zich toen de he®re!l F. W. van Duim, gemeente-veearts ie Door B. en W. van Rotterdam is bij den gemeenteraad een voorstel ingediend om medewerking te verleenen tot het doen verrijzen van een aantal nieuwe straten ter plaatse van de onder Kralingen gelegen buitenplaats sJericho". üe som, die de ondernemers voor straataanleg en onder houd in de eerste toekomst zouden moeten storten, bedraagt f 132,000, terwijl voor de werken, die voor rekening der gemeente komen, de kosten begroot worden op f 51.334. Zeker zal dit plan veel kunnen bijdragen tot verfraaiing van dit zoo schilderachtig aan den Plas gelegen stads gedeelte. Stads- en (Gewestelijk jSieuws. Schiedam, 22 Januari 1900. Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat van politie: een zakmes, een kindermof, een paar grijze bandschoenen, een gehaakt kleedje, een pelerine van een jongensjas, een rolletje koperdraad, 2 sleuteltjes aan een touwje, 3 sleutels aan een touw en een muilkorf. b. Terugtebekomen aan de volgende adresen een mandje, bij Geul, Groenweegje 14, een passer bij v. Leeuwen Noorder straat 23, een kinderzak met portemonnaie enz., bij Ris, Korte Kerkstraat 5, een ijzeren 2 kilogram, bij Zuidgeest, Ged. Broersvest 34i5, 10 petroleumbussen bij den brugwachter van de spoorwegbrug, een gouden ring met letters, by van Beesten, hoek Zalm.- en Dwarsstraat 31, een helpzeel' bij van Leeuwen, Verbrande Erven 14, een jonge zwarte poedel, bij Daalmeijer, Noorder straat 32, en een kindermof bij de Ronde Broersveld 1583. Waar het bij de te Rotterdam in aanleg zijnde Maashaven onmogelijk is om, zooals net bij de Rijnhaven geschiedde, telkens naar gelang van de behoefte een gedeelte gereed te maken, doch de nood- zakelijke doorsnijding van den dijk tot ver- Ü&ing van toegang tot het bassin vooraf de voltooiing van den nieuwen dijk met daaraan verbonden werken vereischt, hebben B. en W. zich genoodzaakt gezien in eens 11.500.000 aan te vragen tot uitvoering van een volledig aan den Raad ingediend plan. Wel is overwogen, of het niet mogelijk was met deze werken of een deel daarvan te wachten tot er weder tegen lagere rente geld kon worden opgenomen dan bij den tegenwoordigen stand der geldmarkt, doch waar de behoefte aan meerdere ligplaatsen voor de scheepvaart dringt en toch in den loop van dit jaar slechts een gedeelte zal behoeven te worden uitgegeven, meenen de commissie voor de financiën en B. en W. dit niet te mogen aanraden. Zij stellen mitsdien voor f 1.500.000 voor het overgelegde plan beschikbaar testellen en dat op de begrooting te regelen onder de volgende hoofden: Kosten voor het maken der Maashaven 1425.000 aanleg van straten enz. nabij de Maashaven O. Z. f 796.000 aanleg van straten enz. nabfj de Maashaven W. Z. f279.000. Arnhem en H. C. Reimers, leeraar aan Rijkslandbouwschool te Wageningen, 'el" wijl als datums voor het onderzoek werde" vastgesteld 3 en 4 Januari jl. Daar laatst' genoemde tengevolge van een hem ovef' komen ongeval niet kon tegenwoordig zijn' werd het onderzoek door de heeren Wirtz en Van Duim, verricht, waarvan zij a»" den directeur der R. T. M. rapp°r' uitbrachten. Dit onderzoek leidde, zooals daaruit blijk'» tot een alleszins bevredigend resultaat) zoowel wat den algemeenen gezondheids* toestand als den voedingstoestand betreft- De conclusie van het rapport luidt dan ook) dat Dalles samengenomen de bevinding bjj het onderzoek der deskundigen eenparig tot de gevolgtrekking heeft geleid, dat de algemeene toestand, de geschiktheid voor den dienst, alsmede de verzorging va" trampaarden der Rotterdamsche Tramweg' Maatschappij te Rotterdam, aan billijke eischen beantwoorden." De commissaris van politie van de 4de afdeeling te Rotterdam verzoekt opsporing) aanhouding en bericht van een persoon die zich voorgaf te zijn William Kelleter, ver tegenwoordiger van een Californische firma in wijnen voor de Wereldtentoonstelling te Parijs. Den 27sten December stapte hij af aan een der voornaamste hotels te Rotterdam, waar hij met een dame die een paar dagen later kwam en die zijn vrouw heette te zijn, vertoefde tot 18 dezer. Op dien dag verwijderde zich eerst de dame en een paar uur later hij zelf. Beiden vertrokken met treinen van de Staatsspoor, richting België, met achterlating van een weinigbeteekenende bagage en een onbe taalde hotelrekening van pi. m. 1260, ter wijl hij eenige dagen te voren den gérant van het hotel nog had weten te bewegen op vertoon van een credietbrief van 10.000 dollars zijner firma, hem f250 te leenen. De Fanfulla zegt, dat Easton, de correspondent van de Washington Post die de krijgsverrichtingen van de Boeren gevolgd beeft, met Macrum is aangekomen. Easton verklaarde, dat de Boeren voor drie jaren schietvoorraad hadden. De Engelsche regeering heeft over de kwestie in hoever voedingsmiddelen be schouwd moeten worden als oorlogscontra bande de volgende verklaring gedaanOnze meening komt hierop neer, dat voedings middelen die naar een vijandig land ver scheept zijn, alleen dan als oorlogscontra bande beschouwd kunnen worden als zij voor de strijdmacht van den vijand bestemd zijn. Het enkel vermoeden dat dit de be stemming zou kunnen z\jn is met voldoende Zondag avond ruim 10 ure is de 39-jarige brandersknecht F. van Kruchten, werkzaam in de stoom branderij van de firma T. C. Melchers aan den Noordvestsingel, vermoe delijk door uitglijden terecht gekomen in een der half openstaande bakken achter ge noemde branderij, gevuld met heete spoeling. Toen het lang uitblijven van Van Krugten, die belast was met het roeren van een der bakken, ongerustheid wekte, ging men zien en vond eerst zijn pet drijvende, waarna de meesterknecht en de stoker den man te voorschijn brachten, waaruit het leven blijkbaar geheel geweken was. Het lijk is daarna door de politie naar het drenkelingenhuisje op de stadswerfoverge bracht, daar het ten huize van de Wed, flulscher, aan de Hoogstraat, waar Van Kruchten, weduwnaar met twee kinderen in den kost was, niet kon ontvangen worden. Heden-middag 1 ure is de 35jarige brandersknecht Gerrit Koogje op den Dam door een zenuwtoeval getroffen, waarbij hij, al vallend, het hoofd heeft bezeerd. Op last van den geneesheer Elzevier Dom is de man per rijtuig naar zijne woning, aan het Broersveld, gebracht. Heden-middag 27s ure is door vlam vatten van een pot met vet op de kachel, brand onstaau ten huize van den heer G. Odé, aan den Rotterdamsehen dijk. De vrouw des huizes, verschrikt door de vlam, die zich reeds aau het schoorsteengordijn Zooals men zich zal herinneren, ging in het afgeioopen jaar te Rotterdam een storm van klachten op over den allertieurigsten toestand, waarin de paarden van de Rotter damsche Tramweg maatschappij zich zouden bevinden, klachten welke in een vergadering van de R. T. M. reeds van wege de directie weerlegd werden, doch welke zich niette min een weg baanden tot den gemeenteraad waar zij bij de behandeling van de ge- meentebegrooting tot een breedvoerig debat aanleiding gaven en er toe leidden, dat aan B, en W. werd opgedragen bij de R. T. M, stappen te doen, waardoor een betere behandeling der paarden voor de toekomst werd verzekerd. Tevens vroegen B. en W. het; oordeel der directie over de invoering van vaste stopplaatsen. Wat dit laatste punt betreft, heeft de directie geantwoord, dat dit zeker in het belang der paarden en den geregelden dienst zou zijn, doch in den aanvang bij het publiek veel tegenkanting zou onder vinden, waarom zjj voorstelt ook met het oog op de onderhandelingen, die gevoerd worden met B. en W. over de invoering van een ge wijzigdetrekkracht die kwestie tot later aan te houden. Wat den toestand der paarden betreft, heeft de directie na ontvangst van het schrijven van B. en W. zich gewend tot dr. A. W. H Wirtz, directeur der Rijks veeartsenijschool te Utrecht, met verzoek een commissie van drie veeartsen te vormen teneinde een zelfstandig onderzoek iu te stellen, naar den algemeenen toeetand der voor den tramdienst te Rotterdam in gebruik Het centraalstation te Rotterdam, zoo ten eenenmale onvoldoende voor het steeds toenemend verkeer, schjjnt voorloopig met lapmiddelen op de been te worden gehouden. Tegenover de wachtkamer derde klasse van het station D.P. is nu een aanvang gemaakt met het leggen van een nieuw perron voor de treinen van en naar de richting Hoek-van-Holiand. Ook wordt daar een hoofdspoor gelegd, en zal, in ver band met een en ander de gasverlichting worden uitgebreid. Met 1 Januari heeft van den omnibus- dienst Freericks Rotterdam-Bleiswijk het traject Bleiswijk-Bergschenhoek opge houden te bestaan. Een groot ongerief voor de ingezetenen van Bleiswijk, daar zij nu het eenige vervoermiddel naar Rotterdam moeten missen. Een weinig subsidie van gemeentewege, om dien dienst weer m te voeren, ware zeker gewenscht. De firma Allan en Co. te Rotterdam, bij wie dezer dagen een hevige brand woedde is aan haar gansche personeel, ook aan hen, die tengevolge van den brand niet dadelij k werkzaam gesteld worden, het volle loon blij ven uitkeeren, zoodat niemand zich bij andere firma's kan aanmelden onder voorgeven werkeloos te zijn geworden tengevolge var. den brand. Aan den Schiemond te Oud-Delfshaven is Zaterdag-nacht in de Maas verdronken een 22-jarig matroos van het st. Gironde liggende aan de scheepswerf vanB. Wilton aldaar. De ongelukkige verdween onmiddellijk in de diepte. Gedurende de vorige week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 106 sche- A-_Uie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2