schansingen in® de Biggarsbergen, in den omtrek van Dundee. Wolffs bureau verneemt uit Durban, dat de Engelsche overheid het Duitsche zeilschip Marie onvoorwaardelijk heeft vrijgelaten. Het departement van buitenlandsche zaken te Washington geeft volmacht tot de volstrekte ontkenning van het bericht, dat Webster Davis een zending heeft. Het departement heeft Stowe, den Amerikaan- schen consul te Kaapstad, verboden, Davis, die een neef van hem is, naar Pretoria te vergezellen, als hjj daartoe besluit. In de groote opera te Washington is Maandag een geestdriftvolle bijeenkomst ten gunste van de Boeren gehouden. Onder het talrijke publiek waren menschen van aanzien. Een aantal leden van het het Congres voerden het woord. In ver schillende moties verklaarde de vergadering, dat de Zuid-Afrikaansche republieken vrij en onafhankelijk behooren te zijn, betuigde zij sympathie met de^Boeren, verzocht zij, pre sident Mac Kinley zijn bemiddeling aan te bieden en protesteerde zij tegen de ver zending van oorlogsmaterialen uit de Ver- eenigde Staten ten behoeve van Engeland. Ook te Buffalo is een bijeenkomst ten gunste der Boeren gehouden. De New-York Herald verneemt uit Washington, dat, naar een officieuse mede- deeling, Webster Davi3 geen zending van de Amerikaansche regeering naar Transvaal heeft, maar een geheel particuliere reis naar Zuid-Afrika maakt. In het Belgische kiesdistrict Aalst is een verbond tusschen liberalen, socialisten en christen-democraten tot stand gekomen Candidaal der laatstgenoemde voor de a.s. Kamerverkiezingen is de abbé Daens. De Hertog van Teek. f Gisteren-nacht is te Londen over leden de Jhertog van Teek, Paul Lode- wijk Alexander. Hij was geboren te Weenen den 27 Augustus 1837 en gehuwd met Mary Adelaide, prinses van Engeland, die den 27 October 1897 is overleden. Zijn oudste dochter, prinses May van Teek, is gehuwd met den hertog van York, oudste zoon van den prins van Wales, den vermoedelijken troonopvolger in Engeland. De overledene was luitenant-generaal a la suite van het Wurtembergsche^regiment «Koningin Oiga" en generaal-majoor in EngeJschen dienst. geestdriftige toejuichingen der pelgrims, aan wier hoofd de commandeur Corsa- nego Merli geheim-kamerheer was, naar zijne private vertrekken begaf. Ligurië, wellicht de welvarenste streek van Italië, heeft de reeks der pelgrimages begonnen, welke gedurende dit Heilige Jaar naar de Eeuwige Stad gericht worden, en welke, zooals men vertrouwt, zeer talrijk zullen zijn. J. K. Huysmans. De Figaro meldt, dat de bekende Fransche schrijver J. K. Huysmans op den feestdag van Sint Jozef 19 Maart als «novice-oblaat" zal worden opgenomen onder de volgelingen van den klooster regel van den H. Benedictus. Hij zal een woning betrekken naast de Benedictijner abdij te Ligugé. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 23 Januari 1900. Zondag had de 11e jaarvergadering plaats van de IJzer en Metaalbewerkers-Vereeniging «Onderlinge Hulp." Uit de rekening en verantwoording bleek dat van het afgeloopen jaar nog f 381.10 bij de reserve van 1898 kon gevoegd worden, waardoor men op 31 Dec. 1899 als reservJ kon boeken f1001.34. De inkomsten bedroegen aan contributie f2078.) en aan andere ontvangsten f40.37 De uitgaven beliepen voor ziekengeld f 1534.16, uitkeering bij overlijden f 40.—, andere uitgaven f 163.11. (g, Ct.) Heden-ochtend omstreeks 8'/s ure is een Ie- dige vrachtwagen van de wed. H. Determann aan den Rotterdamschen dijk nabij de werf van genoemde vrachtrijdster, van den dijk gerold, doordat een andere wagen er tegen aanreed. De schade, aldus veroorzaakt, is betrekkelijk gering, daar alleen het lemoen gebroken is. Den 25n Januari a. s. hoopt W. Collignon den dag te herdenken, waarop hij vóór 50 jaar als kuipersknecht bij de firma J. J. Melchers Wzn. in dienst trad. 1 ten opzichte van den Paus. De Reg. had onder die voorwaarden de Conferentie niet moeten aannemen, welke ons voor groote verantwoordelijkheid stelde. In het algemeen kon een lid de houding der Reg. ten deze met goedkeuren. De Reg. had z. i. hooghartig inlichtingen geweigerd en men zag niet in, dat de Reg. na bedanken om de Conferentie hier te houden die niets eiders zou hebben kunnen bijwonen. Andere leden meenden dat de Reg. bedachtzaam had gehandeld en den juisten weg gekozen. Voor eene kleine mogendheid is voorzich tigheid in de buitenlandsche betrekkingen noogst noodig. Zij spraken dus een woord van waardeering voor den Minister uit. Aan de vestiging van het hof voor Arbitrage te 's-Gravenhage werd door sommigen veel, door anderen weinig waarde gehecht. werd toen reeds beweerd, dat mr. C. I- Graaf van Bylandt, lid van Gedeputeerd Staten van Zuid-Holland en van de Tweed kamer, en mr. A. J. Roest, commissaris'" de provincie Zeeland, als opvolger in aa"' merking zouden komen. ii Uit Borne. Men schrijft aan het Centrum d.d. 19 Januari: Op den feestdag van den St. Pieter-Stoel te Rome had bij den H. Vader de ontvangst plaats van de Ligurische pelgrims, ten getale van over de twaalfhonderd. Omstreeks 12 uur in den middag begaf zich Z. H., door zijn edelwacht vergezeld, naar de Sala Regia, alwaar ongeveer tweehonderd Italianen en vreemdelingen toegelaten waren om den H. Vader op diens doortocht den plechtigen ingang der Sixtijnschen kapel te zien doen, alwaar de pelgrims vergaderd waren, onder geleide van hunne hoofden. Zoodra de Opperherder in hun midden verscheen, gezeten op een draagstoel, vingen de warmste toejuichingen en' evviva's aan voor het behoud van den Algemeenen Vader der geloovigen, die zichtbaar aangedaan Zijne kinderen zegen de. Daarna knielde Hij en hief de Lauretaansche litanie aan, welke door het koor der Augustijnen en der aanwezigen voleind werd. Vervolgens gaf Hij met luide en flinke stem aan allen Zijn Apostolischen Zegen, en liet de voornaamste der pelgrims tot den handkus toe. Tot allen, die den H. Vader voorgesteld werden, richtte Hij op vertrouwelijke wijze welwillende woorden van belangstelling ,in de katholieke bewe ging van het Ligurisch gewest. De aarts bisschop van Genua en vier suffragaan bisschoppen waren bij de audiëntie tegenwoordig, na welke Z. H, zich, onder Naar aanleiding van het succes door het Volkshuis te dezer stede verleden jaar met de bloemententoonstelling behaald,is besloten j eene afdeeling «Floralia" op te richten, die twee bloemenexposities per jaar zal houden, een voor amateurs en een voor vaklieden. De werken ten behoeve van de afsluiting dei perrons op het station Delftsche poort te Rotterdam zullen van wege de exploitatie, maatschappij op 13 Februari worden aanbesteed. H. M. de Koningin heeft door bemiddeling van den burgermeester van Amsterdam naar den toestand der gekwetsten bij het onheil der huizen-instorting aldaar, ieder in het bijzonder, doen informeeren. Gisteren had er een diner ten Hove plaats, waarop genoodigd waren de voor zitters van de beide Kamers der Staten- Generaal, de Ministers a portefeuille de vice-president van den Raad van State de president en de procur.-gener. van den Hoogen Raadde president der Algemeene Rekenkamer de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland de directeur van het Kabinet der Koningin. Gedurende het diner voerde de Kon. Militaire Kapel van het reg. grenadiers en jagers eenige muziekstukken uit. De Haagsche correspondent der N. Gron. Ct. verzekert, dat H.H. M.M. de Koningin nen het plan hebben tot na Paschen te 's-Gravenhage te vertoeven om daarna in de week na 't Paaschfeest (denkelijk op 23 of 24 April) Amsterdam te bezoeken en dan naar het Loo te gaan. Gisteren-ochtend is na een langdurig lijden te 's-Gravenhage in het Bronoro" gesticht aan de Laan van Meerdervoort overleden J. C. E. graaf van Lijnden, grootmeester bij het Huis van H. M. de Koningin, na van 17 November. 1885 dezelfde betrekking bij de hofhouding van Z. M. den Koning te hebben bekleed. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-lndië van 22 dezer, wordt de gouvernements koffie-oogst op Java voor dit jaar geraamd op 214.000 picols. Stct De minister van Koloniën verleent deze week geen audiëntie. Roode Kruis. Uit een schrijven van Pretoria dd. December van dr. Lingbeek, leider d«r eerste ambulance van het Ned. Roode Kruis, blijkt dat de intocht der ambulaDc® een ware zegetocht was. De ontvangt WaS allerhartelijkst. President Kruger bleek had komst zeer te apprecieeren. Allen zijn ge' zond, sterk en vol moed. De ambulant-® onder dr. Lingbeek is naar Laaysmith vei" trokken, daar op de aanbieding aan den Oranje-Vrijstaat, om dezen een gedeelte der ambulance af te staan, geen antwoord kwa®- Professor Korteweg en dr. Vinkhuyz®" blijven voorloopig te Pretoria in het busis- hospitaal, van het Transvaalsche Roode Kruis gekregen, waarheen voortdurend patiënten van Ladysmith zullen worden gezonden. Later zal dr. Lingbeek dr. Vink" huyzen vervangen. Zoo noodig zou een ge* deelte der ambulance nog naar den Vrij" staat worden gedetacheerd. De heer dr. Hendrik Muller, consul- generaal van den Oranje Vrijstaat, heeft aan het hoofd-comité van het Ned. Roode Kruis, namens zijne regeering dank betuigd voor het zenden van elf kisten ambulance' materiaal. Het plan is te Vlaardingen naar men ons van daar schrijft het terrein achter de in aanbouw zijnde suikerfabriek aan te plempen, en dien grond tegen behoorlijke vergoeding, voor ondernemende geesten disponibel te stellen. Gelegen aan spoor en rivier leent zich dat terrein uitermate voor vestiging van een of andere industrie. Ook gaat het gerucht, dat van Rotter dam uit, op een terrein bij de kalkovens, iets zal ondernomen worden van indus- strieelen aard. Wat en door wien, is nog niet bekend. Eeu feit is het, dat Vlaardingen zich op gebied van handel en nijverheid aanmer kelijk uitbreidt en in dat opzicht gunstig afsteekt bij de buren Schiedam en Maas sluis-(R. N.) BINNENLAND. EERSTE KAMER. In het voorloopig verslag der Eerste Kamer over Buitenl. Zaken lezen we Over de Vredesconferentie werd in alle afdeelingen der Eerste Kamer gesproken. Onderscheidene leden betreurden, dat de Zuid-Afrik. Republieken niet waren uitge- noodigd ea verschillende leden evenzeer Blijkens nota met inlichtingen van den minister van Waterstaat aan de Tweede Kamer, op het adres van den «Bond van Machinisten en Stokers in Nederland, acht de minister het afleggen van een examen door bedienaars van stoomtoestellen evenmin als in het buitenland voor ons noodzakelijk, te minder daar ondanks de belangrijke toeneming der stoomketels, ontploffingen betrekkelijk zeer gering zijn. Door °de stoomwet wordt zooveel doenlijk gezorgd voor voldoende controle. Naar het Dagblad verneemt, solliciteert geen van de districts-commandanten def 3e divisie Kon. Maréchaussée naar de be' trekking van hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage, noch die te Almelo, noch die te Zutfen, noch die te Zwolle. Naar de Rsb. verneemt, hebben de plannen tot inwendige verbouwing van het voor rechtsgebouw aangekocht paleis in het Korte Voorhout geen goedkeuring kunnen ver werven. Bij de nieuwe plannen zal voor betere verdeeling der locaien voor Ge rechtshof en Rechtszaal moeten worden gestreefd. Mevr. Van L. heeft 5 vakken tapisserie de Flandres (genre Teniers) die zich in haar huis in Den Haag bevonden, aan een architect te Londen voor 40 mille overge daan. Deze verkocht ze weer aan den wel bekenden Zuid-Afrikaanschen millionair, den heer Lionel Phillips voor 5000 ƒ60,000)- Vad.) Zaterdag-middag sprong op den Wagen weg bij Haarlem de zestig centimeter dikke hoofdbuis der Amsterdamsche waterleiding- De weg geraakte onbruikbaar, het weiland en het buiten van mevrouw Hazerswou de iepen onder. j In Amsterdam heeft men de onaangename gevolgen hiervan ondervonden, daar de overblijvende hoofdhuis niet het noodige water kon leveren. Men hoopte dat de noodzakelijke reparaties den volgenden na cht voltooid zouden worden. In de Zaterdag jl. aan het Departement van Justitie, onder voorzitter van mr. T. M. C. Asser, gehouden vergadering der Staatscommissie voor het Internatio naal Privaatrecht zijn onderzocht de door de Fransche en Belgische Regeering ingezonden nota's omtrent de in de volgende conferentie te behandelen onder werpen. De opening dier Conferentie is nu door de Nederlandsche regeering bepaald op 29 Mei a. s. Te Amsterdam is overleden de heer P. C- Beelenkamp, een der oudste spoorwegman nen in den lande, een man, die gedurende vijfenvijftig jaar in allerlei rangen zijn krachten wijdde aan de H. IJ. S. M. Op 1 Juli 1897 nam hij ontslag als hoofdinspecteur der Maatschappij om uit te rusten van zij" werkzaam leven. Naar aanleiding van het bericht dat mr. C. Fock tegen 1 Mei a. s. ontslag heeft aangevraagd als Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, herinnert het Dagblad er aan, dat dit reeds lang als ge rucht in 's-Gravenhage ging. Bovendien Als een bewijs, dat de prijs van den grond te Zaandam in de laatste jaren aanmerkelijk is gestegen, kan dienen, d»{ een terrein aan de Stationstraat, dat een 20-tal jaren geleden voor circa f5000 >s verkocht thans wordt getaxeerd op f40.000. Ook op het eiland Marken heerscht de influenza in hevige mate. Van de 130° bewoners zijn ruim 110 door deze ziekt® aangetast. f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2