Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 23ste Jaarg. Zaterdag 27 Januari 1900. No. 6607. "SSureau l&ofersfraaf 50. PBIJ8 VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door genees Nederiand 2.— Afzonderiiike Nummers - 0.05 JLm PRIJS 1)EB ADVEBTENTIÊJN: Van 16 regeisI ƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeesteb en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Geven kennis aan de ingezetenen dat op heden aan M. Bijl Mz., en zijne rechtver krijgenden vergunning verleend is tot uit breiding zijner stoom-, wasch- en strijk- inrichting aan de Hoofdstraat no. 103, kadaster sectie L no. 1390. Schiedam, den 25sten Januari 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. Kennisgeving. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de inge zetenen Dat het kohier der Grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen dezer gemeente, over het dienstjaar 1900, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 25sten Januari 1900 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen alsmede dat heden de termijn van drie maanden in gaat, binnen welke de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 26sten Januari 1900. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. ALGEMEEN OVERZICHT. 26 Januari 1900. De oorlog in Zuid-Afrika. De strijd aan de Toegela. De strijd aan de Toegela, die wellicht voor den geheeien oorlog beslissend zal 2'jn, wordt steeds belangwekkender en steeds meer blijkt dat het verloop van deze operatiën geheel anders zal zijn dan do Engelschen zich hadden voorgesteld. De droevige en vernederende erkentenis •onze operatiën benoorden de Toegela zijn Jammerlijk mislukt, Buller's postitie is hachelijk en een definitief échec meer dan Waarschijnlijk", wil den Britsche autoriteiten "^aar niet van de lippen en toch zal men 'erstdaags tot deze ruiterlijke maar pijn lijke verklaring moeten komen. Alles doet zulks vermoeden. Zoowel in hetgeen wij hooren, als in hetgeen wij niet hooren, doordat de censoren het verborgen houden, zoowel in hetgeen wij in als tusschen de telegrammen lezen, komt dat genoeg uit. Het spreekt ook weer in het volgende diagram in dato 25 Januari uit Spioenkop ®n door het ministerie van oorlog denzelfden a8 openbaar gemaakt •De troepen van Sir Charles Warren hebben in den vorigen nacht den Spioenkop bezet, nadat zij de kleine bezetting op de vlucht hadden gedreven. Den geheeien (Woensdag) hebben wij den Spioenkop bezet gehouden, ofschoon wij hevig aangevallen werden, vooral met een zeer onaangenaam granaatvuur. Ik vrees, dat onze verliezen aanzienlijk zijn. Ik betreur te moeten melden, dat, generaal Woodgate gevaarlijk gewond is. Sir Charles Warren is van oordeel, dat hij de stelling van den vijand onhoudbaar heeft gemaakt. De geest van onze soldaten is prachtig. Volgens een nagenoeg gelijkluidend ander officieel Engelsch telegram werd de kleiDe bezetting van den Spioenkop verrast. In een ander telegram wordt gezegd, dat de Boeren aan dit punt blijkbaar weinig waarde hechten. Alzoo blijkt ten slotte, na aandachtige lezing der verschillende berichten, dat de Boeren een punt hebben prijsgegeven, waar aan zij weinig waarde hechten, waar zij wellicht opzettelijk den vijand gelokt hebben om hem geduchte verliezen te doen lijden, zooals Bulier in zijn bericht zelf erkent. De Daily Mail beschouwt de bezetting van de Spioenkop als een simpele schermut seling, waarschijnlijk omdat zij wel begrijpt, dit niet als een overwinning is te be schouwen. Te Londen werden gisteren nadere be richten omtrent den strijd benoorden de Toegela met spanning verbeid. De span ning nam toe in het wachten op berichten over den slag om den Spioenkop, door Buller aangekondigd. Een enorme menigte stond in de buurt van het ministerie van oorlog. Nadat 's ochtends drie uur was verklaard, dat er niets ontvangen was, maakte om streeks tien ure het ministerie van oorlog Buller's telegram, betreffende Warren's overwinning van den Spioenkop openbaar, maar lang te voren was het nieuws reeds uitgelekt. De bevrediging was natuurlijk algemeen, maar de militaire deskundige der Westminster Gazette waarschuwt toch tegen optimistische gevolgtrekkingen. De Boeren zegt hij zullen alles doen om de verloren stelling te hernemen, terwijl at te wachteq blijft of de ontruiming der midden-stellingen door de Boeren vol gen zal. In het Berliner .Tageblalt spreekt een van de bekendste militaire acteurs de meening uit dat de door de Engelschen veroverde stelling op den Spioenkop slechts de tactische waarde van een vooruitge schoven positie heeft, welks verlies van geringe beteekenis is. Buitengewoon be langrijk is het volgens hem daarentegen, dat de Engelschen sinds 11 Januari op den noordelijken oever van de Toegela onder goede werking van hun verzorgingsdienst hebben kunnen houden, wat ook uit dit oogpunt moet worden bezien, dat inmiddels de Engelsche divisie in Natal, gereed om op te treden, aangekomen zal zjjn en in de volgende dagen bij de hoofdbeslissing zal kunnen ingrijpen. De Parijsche Temps verneemt uit Londen, dat de Daily Telegraph het volgende tele gram heeft ontvangen van haar bijzonderen correspondent in Spearman'skamp, gedateerd 23 Januari. Er was hevig geschutvuur heden-ochtend te Chieveley. De Boeren, die versterkt waren geworden, waren ge naderd, maar wij hebben ze tegengehouden. Ons scheepsgeschut bombardeerde heden 's vijands troepen tegenover Potgietersdrift. Uit Spearman'shoeve werd in dato 23 dezer geseindAl vroeg heden-ochtend was het geknal van het geweervuur zoo hevig als ooit. De Engelsche infanterie nam er daarop bezit van. De Boeren dekten zich achter een muur, waar zij urenlang bleven, maar de namiddag zag hen in vollen aftoch^ Zij renden door een ravijn, terwijl de Engelsche artillerie granaat kartetsen en lyddietbommen onder hen wierp. De Engelsche troepen namen daarop bezit van de dekking door den muur ver schaft. De Engelsche infanterie schoot op onafhankelijke wijze. Heden is de Engelsche verliezenlijst klein. De Times verneemt uit Spearman'skamp dd. 23 JanuariHet schieten heeft den heelen dag aangehouden. Wij zijn niet ge vorderd. De Boeren hebben meer geschut. Zij zijn er op voorbereid om haast tot in het oneindige te vechten. Hun randje, dat zij versterkt hebben, strekt zich haast on afgebroken van den Drakensberg vele kilo meters oostwaarts uit. De Liverpool Courier zegt, dat generaal Lyttleton zich op ongeveer twee mijlen af stands van de voorposten van Lady smith bevindt en generaal Warren op 16 mijlen. Ander oorlogsnieuws. Officieel wordt te Londen gemeld De bezetting van Kimberley heeft een uitval gedaan, maar de Boeren sloegen dien terug. Uit Kimberley seint men aan de Times dat «Long Cecil", de nieuwe 30 ponder, gegoten door De Beers Company, in stelling is gebracht en op de Boerenstel- lingen granaten heeft geschoten. Op 22 Januari heeft Rhodes zelf verscheidene granaten afgeschoten. In Kimberley bedraagt de geheele blanke bevolking 14.000 hoofden. De Daily Mail verneemt uit Louren^o Marquez dd. 24 Januari. Heden werden alle reizigers die een kaartje naar Transvaal namen, op last van de Portugeesche regee- ririg verboden te vertrekken. De Parijsche Patrie meent te weten, dat Lleyas en Macrum (de gewezen Ame- rikaansche consul te Pretoria) eergisteren door den minister van buitenlandsche zaken Delcassé ontvangen zijn. Macrum is belast met het overbrengen van een eigenhandi- gen brief van president Kruger aan presi dent Mac Kinley en vervult bij Loubet en Delcassé een zending die Kruger hem opdroeg en welke in verband moat s taan met die van Lleyds bij keizer Wilhelm en von Bulow. Een telegram uit Londen be vestigt dit bericht en voegt er bij, dat Macrum, die met een diplomatieke zending belast is, uit Washington, het bevel ontving elk intervieuw te weigeren. Naar de Standard uit Washington ver neemt, heeft minister Hay Montaigue White als particulier ontvangen en zal hij hem naderhand weer officieel ontvangen, wanneer deze binnen tien dagen zijn geloofsbrieven krijgt, maar enkel als generaal van de Boeren. Is White ook diplomatiek geac crediteerd, zoo ontvangt Hay hem alleen, bijaldien Engeland geen bezwaren maakt. In het Portugeesche Hoogerhuis ver klaarde de minister van oorlog gisteren in antwoord op een vraag, dat de regeering het garnizoen te Lourengo Marquez niet versterkt heeft, hetgeen bewijst dat de regeering het niet noodig geacht heeft, het te versterken. Het thans door den Bondsraad goed gekeurd en bij den Duitschen Rijksdag ingediend vlootplan vraagt een tweede oorlogsvloot aan, even sterk als de bestaande en bovendien zes groote en zeven kleine kruisers. In het geheel zal de Duitsche oorlogsvloot met 19 linieschepen, 8 groote en 13 kleine kruisers worden versterkt. Daarentegen zullen de thans in dienst zijnde 8 kustpantserschepen na verbruik niet meer vervangen worden. Twee eskaders zullen de actieve, twee andere de reserve- vloot uitmaken. De memorie van toelichting stelt de voltooiing in 1916 in het uitzicht. Jaarlijks zullen de kosten toenemen met 11 millioen mark, te dekken met het aan gaan van leeningen zonder nieuwe belastin gen. Op de noodzakelijkheid wordt gewezen om het vlootplan bij de wet vast te stellen, maar van wettelijke vaststelling van den termijn van aanbouw wordt afgezien. De North China Daily News meldt, dat eergisteren-avond een keizerlijk besluit is verschenen, waarbij keizer Kwang-su tot zijn opvolger benoemt Poetsing, den 9-jarigen oudsten Zoon van prins Toeano. De troons bestijging van den nieuwen keizer is bepaald op 31 dezer. De Times verneemt uit Hongkong dd. 24 JanuariPiraten, stoutmoedig geworden door het welslagen van rooverij in den laatsten tijd, hebben weer buitenlandsche firma's te Kanton trachten te brandschatten: De Britsche kanonneerboot litis, waarvan geseind was, heeft voor Sja-mieu het anker uitgeworpen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 26 Januari 1900. Abbé Daens. De vroeger aangekondigde, maar toen niet gehouden lezing van abbé Daens, heeft gisteren-avond in vMusis Sacrum" plaats gehad. Overwegend dat het voor onze lezers van belang kon zijn een juist verslag van die lezing te geven, hebben wij, na gehouden overleg met de hier als aangewezen autoriteit, ons naar die NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1