niet zoo treurig ware en ergerlijk om aan te zien, eene justitie die zich, op zulke wijze verlaagt en ten dienste van eene secte stelt, heeft alle ontzag verloren. Dit proces is evenals dat hetwelk voor het Hoogge rechtshof werd afgespeeld, een politiek-proces en wordt alleen gevoerd om een zeker pu bliek, dat hier helaas maar al te talrijk is, voldoening en afleiding te geven. Het is het vervolg van de veroordeelingen van Buffet Dèroulède en Güerin, de geest moet van de zaak-Dreyfus afgeleid worden, want wat men er ook van moge zeggen, deze onge lukkige zaak is niet uit, zij heeft onder de Franschen eene zeer afgeteekende schilting of liever classificatie doen ontstaan, welke bij de verkiezingen voor den Senaat en vooral voor die der gemeenteraden, duidelijk zal uitkomen. Hiertegen wilde het gouver nement optreden en zette uit haat en om zich te wreken, de processen, van het Hooggerechtshof en tegen de onschuldige paters Assumptionisten op touw. De regeering, die aan de bevelen der franc-mafonnerie gehoorzaamt, steunt, zoo handelend, de belangen van dit even geheim als ongeoorloofd genootschap, hetwelk met angst den invloed der paters, met hunne dagbladen la Croix en hunne verkiezings comités, ziet toenemen, ten koste van hunne Broeders en Vriendjes. Zulk een proces wordt in het paleis van Justitie, en met recht, eene oneerlijke concurrentie genoemd. Indien men zijn tegenstander kan treffen, zoo schijnen die mannen der republikeinsche justitie te gelooven, dan zijn alle middelen goed en de lasteraar die de wet veroordeelt is zeker ongestraft te blijven, indien hij dé regeering maar voor zich heefteen daar was de procureur-generaal Bulot, de 'beschuldiger der paters Assumptionisten, natuurlijk van verzekerd. De moordenaars van 1793 hadden in hunne afschuwelijke terechtstellingen, waardoor zij hunne tegenstanders opruimden, nog iets tragisch grootsch, waartegen die hedendaagsche tamme scherprechters een treurig figuur maken. De twaalf paters werden elk tot een boete van fr. 16.— veroordeeld en de recht bank verklaarde verder de congregatie der Assumptionisten als ontbonden. In de Kamerzitting van Woensdag inter pelleerden vele afgevaardigden den minister van justitie, over de verklaringen van den procureur-generaal Bulot in zijn requisitoir gedaan, waarin hij hen beschuldigde, door de hulp der paters verkozen te zijn. Een hunner, de heer Charles Bernard, noemde denj minister van justitie, den heer Monis, een oplichter en canaille, zoodat hij de Kamer werd uitgezet en de zitting moest geschorst worden. De heer Ferdinand Brunetière, Akademie- lid en directeur der Revue des Deux Mondes, is Dinsdag naar Rome vertrokken, alwaar hij in he* Vaticaan voor de leden van het Heilig College en de hooge geestelijkheid der Eeuwige Stad, eene conferentie over het werk van Bossuet en de tusschenkomst der Voorzienigheid in de wereldgeschiedenis, zal houden. Een leek, in tegenwoordigheid der eminentste hoofden van den katholieken godsdienst en met de hooge goedkeuring van den Heiligen Vader, zulk een ontwerp behandelend, zal een tot heden nog niet voorgekomen schouwspel opleveren. Leo XIII zoude er zelf bij tegenwoordig willen zijn, doch zijn geneesheer heeft het Hem for meel verboden, en aan zulk een verbod moet zelfs een paus gehoorzamen. Deze buitengewone gunst van Leo XIII, aan den krachtigen verdediger van bet dogmatische en maatschappelijke gezag bewezen, heeft buitendien het tastbare doel om dit werk des te meer te doen uitkomen en wereldkundig te maken, en hem voor zijn weldadig en manhaftig optreden te beloonen. De aandacht der wereld zal dus weder op Rome, die stad der idealen, gevestigd woraen en het is alleen het katholicisme, waarvan zjj het middelpunt vormt, dat haar dit heilig karakter doet houden. Fipblius Parjjs, 13—26 Jan. 1900. Stads- en Gewestelijk Xieuws. Schiedam, 27 Januari 1900. Overzicht van de handelsbeweging te dezer stede in het afgeloopen jaar 1899, en vergeleken met 1898. Granen. Aan de directie der Rotterdamsche Omni bus-Maatschappij is een verzoek gericht tot het instellen van een omnibusdienst van het Noorderkwartier naar het centrum der stad. Voornoemd stadsgedeelte telt circa 40.000 bewoners. De korenmolen van den heer Terlaak aan den Kortendijk te Vlaardingen zal van stoom voorzien worden. Met het bouwen van een machinegebouw is reeds een aanvang gemaakt. Van de per zeeschip aangevoerde hoeveel heid is ongeveer 1000 last in het afgeloopen jaar, tegen 2300 last in 1898 alhier gelost geworden en voor andere plaatsen bestemd. De aanvoer der verschillende graansoorten voor Schiedam bestemd, geschiedde als volgt BINSEXLAXD. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de gepens. O.-I. ambtenaar J. Molenaar, laatstelijk gezaghebber 2e kl. bij de Gouv.-Marine. De minister van Justitie verleent de vol gende week geen audiëntie. Naar het Arnh. Ct. met zekerheid verneemt, is het wetsontwerp tot herziening der drankwet hij den Raad van State ingekomen en is het wetsontwerp, houdende de toegezegde technische wijzigingen der kieswet, zoover gereed, dat het waar schijnlijk eerstdaags ook het departement van binnenlandsche zaken zal kunnen ver laten. Met houtladingen kwamen alhier in 1899 uit zee binnen 21 schepen en losten daarvan 3 stoomschepen slechts gedeelte lading hier. De aanvoer per zeeschip bedroeg in het afgeloopen jaar ongeveer 24500 M» netto, tegen 17500 M3 netto in 1898. Van de per zeeschip aangevoerde hoeveel heid, werd ongeveer 15% voor elders bestemd hier overgeladen tegen ongeveer 10% m 1898. Steenkolen. Van Gas- en Stoomkolen werden hier in 1899, 14 ladingen per zeeboot uit zee aan gevoerd, te zamen hier lossend ongeveer 14000 tons steenkolen en in 1898, 6 ladingen te zamen circa ongeveer 5100 tons steen kolen. Van de hier aangevoerde hoeveelheid steenkolen uit zee, werd ruim 46% tegen /o 1898 voor andere plaatsen in het binnenland bestemd alhier overgeladen. Wij herinneren, voor zoover noodig, onze lezers, leden der afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, aan de vergadering welke morgen (Zondag) middag 1 ure in de zaal der Officieren-Vereeniging zal worden gehouden. Ook te dezer stede heerscht de influenza in ernstige mate en wel met treurigen afloop. Op de ziekenlijst van het Onder steuningsfonds St. Liduina der afd. Schie dam van den Ned. R. K. Volksbond staan 30 namen opgeschreven. Dit getal was in de laatste acht jaren nog nooit bereikt. Heden kwam het zeldzaam treurig geval voor, dat een man en een vrouw uit het zelfde gezin achter elkaar werden begraven. In éen lijkstoet werd teraardebesteld het stoffelijk overschot van de echtgenooten Knoop—Van Dijk, bewaarders ten kan tore van den beer J. T. Beukers alhier. Enkele dagen vroeger overleden ook kort na elkaar de broeder en zuster der beide overledenen, de echtgenooten Van Dijk Happé, die zoovele jaren bewaarders ten kantore der Gistvereeniging, laatst van de Spoelingvereeniging, zijn geweest. Voorzeker hoogst treurige gevallen, die den hartewensch doen uitspreken, dat de gevreesde ziekte, die zoovele slachtoffers maakt, spoedig uit onze stad verdwijne. Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. M. den Duitschen keizer Wilhelm II, koning van Pruisen, doet de heer Arn. Zoetmulder S. Jzn., consulair agent van het Duitsche rijk alhier, de vaderiandsche driekleur wapperen. De Staatscommissie voor de samensmelting der officierskorpsen van het Nederl. en j Indische leger heeft dezer dagen hare vergaderingen voortgezet, ten huize van het lid der commissie in de Zeestraat, den heer trenkel, die door een beenwond zich moeilijk van huis kan verplaatsen. Naar men verneemt, zal de Inspecteur- Generaal van het Loodswezen, Schout-bij - nacht Spanjaard wegens den ongunstigen staat zijner gezondheid weldra genoodzaakt zijn den zeedienst met pensioen te verlaten. De Vredesconferentie. Thans blijkt dat onderteekend zijn a. Het verdrag betreffende de beslechting vaa internationale geschillen langs vreed- zamen weg door 26 aan de conferentie deelgenomen hebbende staten, waarvan 4 onder voorbehoud, nl. Amerika, Roemenië, Servië en Turkije. b. Het verdrag betreffende de regelen en gebruiken in den oorlog te land door 23 staten, daar China, Zwitserland en Turkije dit niet onderteekenden. c. Het verdrag nopens de uitbreiding van de beginselen van het congres van Genève tot een zeeoorlog door 26 staten, waarvan 3 onder voorbehoud, te weten Duitschland Amerika en Groot-Brittanië. d. De verklaring houdende verbod van het werpen van projectielen of ontplofbare stoffen enz. uit ballons door 25 staten, daar Groot-Brittanië deze verklaring niet onder- teekende, terwijl Turkije onder voorbehoud teekende. e. De verklaring houdende verbod van het bezigen van projectielen met het eenige doel om verstikkende of vergiftige gassen te verspreiden, door 24 staten, daar Amerika en Groot-Brittanië niet teekenden. fDe verklaring houdende verbod van het bezigen van kogels die zich in het menschelijk lichaam gemakkelijk uitzetten of vervormen, door 23 staten, daar Amerika, Groot-Brittanië en Portugal zich onthielden, Achtereenvolgens nam hij deel aan d® tweede en derde tegen Pali, aan d« krijgsverrichtingen in het Palembangscb®' aan de wapenfeiten in Borneo Zuider- ®n Oosterafdeeling en aan de verschillend® krijgsverrichtingen tegen Atjeh van 1874 tot 1880, Vooral in den laatsten krijg bevocht Van der Heyden zich de grootste lauweren eo werd door zijn ongeëvenaarden moed de held bij uitnemenheid van het Indische leger. Bovenal onderscheidde hij zich als legf* aanvoerder in de verovering van Samalanga® (een rijk aan Atjeh grenzend). Door een kogelschot getroffen verloor de »held van Samalagan" in dezen strijd zijn linkeroog- Achtereenvolgens werd van der Heyden nu bevorderd tot majoor in 1868, tot luit." kolonel in 1872 en tot kolonel in 1876, terwijl hem in 1877 de hooge eer te beurt viel benoemd te worden tot adjudant des Konings in buitengewone dienst. In Januari 1878 zag hij zich tot gouverneur en onderhoorigheden en tevens tot militair bevelhebber van dien staat benoemd, wat hij bleef tot 1881, toen de Nederlandsche regeering alleen een burgeljjk bestuur in Atjeh wenschte gevestigd te zien. In 1878 tot generaal-majoor en in 1880 tot luitenant-generaal verheven, keerde Van der Heyden in Mei 1881 met verlof naar Nederland terug, waar hij een jaar later op de meest eervolle wijze uit 's lands militairen dienst werd ontslagen. In November 1887 werd de gepension- neerde luitenant-generaal benoemd tot commandant van het Koninkl. Koloniaal Militair ,lnvaliedenhuis op Bronbeek f bij Arnhem). Na onderscheiden schitterende wapen feiten ontving generaal Van der Heijden meermalen 's Konings betuigingen var. waardeering en den dank der Regeering. Bij het neerleggen van bestuur en kommando ontving hij als bewijs van 's Konings groote tevredenheid het grootkruis van den Gouden Lëeuw van Nassau. Kort voor zijn pension- neering viel den generaal nog de benoeming ten deel van Ridder Grootkruis in de orde van den Eikenkroon. Generaal Van der Heyden. De volgende levensbijzonderheden kunnen vermeld worden van generaal Karei vao der Heyden, van wiens nog plotseling overlijden wij gisteren reeds met een enkel woord gewaagden 4 sor fe' ^an ^er Heyden werd 12 Januari l°-.ti te Batavia geboren. Als kind van 2 jaar werd hij naar Nederland gezonden, waar hij op verschillende scholen te Arnhem en Oosterbeek zijn eerste onderwijs ontving. Reeds als knaap van 15 jaar trad hij te Harderwijk in Indischen dienst en vertrok hetzelfde jaar als korporaal- titulair naar Batavia. Door zijn loffelijk gedrag klom Van der Heyden zeer snel van den laagsten tot den hoogsteri rang in het Indische leger. De begrafenis op Eik en Duinen ran den Grootmeester bij het Koninklijk Huis, graaf Van Lijnden, waarbij H. H. M. M. da Koninginnen zich door twee kamerheeren officieel lieten vertegenwoordigen, trok gisteren vooral de aandacht door de aan wezigheid van een 40 tal bewoners uit Lisse en omstreken, die allen als pachter of gebruiker van gronden van den graat Van Lijnden getuigenis aflegden van hunne hoogachting jegens hnn humanen landheer. Verder werd aan den ontslapene de laatste eer bewezen door de leden van het civiele en militaire huis der Koningin, vele oud-opperofficieren en officieren der cava lerie, benevens door den inspecteur van dit wapen, generaal Roemer. Na sluiting van het met bloemen en kruisen bedekt graf bedankte de zoon de vertegenwoordigers der Koninginnen en de belangstellenden voor de bewezen eer. Te s-Gravenhage is overleden de onlangs na langdurig buitenlandsch verblijf aldaar teruggekeerde voormalige directeur van het kabinet des Konings, later van de Koningin, jhr. mr. J. F. Alewijn, vroeger referendaris bij het departement van justitie. Van 1877 tot 1893 vervulde hij de gewichtige betrekking van directeur. De locaaltrein naar Voorburg, ten 10 u. 10 m. eergisteren-avond van het Staatsspoor station te 's-Gravenhage vertrokken, ont spoorde te Voorburg, nadat de passagiers het rijtuig reeds hadden verlaten, bij het wisselen, met dit gevolg, dat de wagen tegen den rand van het perron aanreed, dat daardoor eenigszins beschadigd werd. Donderdag laat werd door rookwolken en brandlucht een begin van brand ontdekt in het Ministerie van Koloniën te 's Graven- hage. De brandweer, gealarmeerd door een brandsignaal in het gebouw, was vlug te? plaatse en bluschte spoedig den reeds smeulenden vloer van de ambtenaarskamer) grenzende aan de bibliotheek op de derde verdieping. Onder leiding van den brand* weer-commandant en in tegenwoordigheid Granen per Zeeschip aangeroerd 1899. 1898. Gerst 5830 last, 10925 last. Rogge 1530 4200 Lijnzaad 440 400 Mais 125 Tarwe 150 Te zamen. 7800 last. Granen per Riviervaartuig van elders aangevoerd 1899. Gerst 10780 last, Rogge 9170 Mais 10100 Tarwe 150 i) 15.800 last. Te zameu. 30.200 last, 1898. 8360 last. 6050 11000 590 26.000 last. 41.800 last. In het geheel aangevoerd 38.000 last 1899. Gerst per Zeeschip 5300 last. Biviervaart. van elders 10780 Te zamen Rogge per ZeeBchip 16080 1530 last. Riviervaart, van elders 9180 Te zamen. 10710 Mais per Zeeschip niets 1898. 9800 last. 8360 18160 3700 last. 6050 9750 niets. 11000 last. Riviervaart, van elders 101201ast llout.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2