Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 23ste J aars. Zondag 28 Januari 1900. No. 6608. bureau l$oier$tvaat 50. TWEEDE BLAD. PRIJS TAS DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per pos; door geheei Nederiand Arzonderiiike Nummers f 1.50 - 2.— - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIË|N Van 16 regeisf 0.60 Slke gewone regei meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangesaan. ALOMEBJ OVKKZICHÏ. 27 Januari 1900. De oorlog in Zuid-Afrika. De Spioenkop. De Britten hebben niet lang wil gehad van hun ^roemrijke overwinning" op de Boeren. Op het zelfde oogenblik dat het Londensche volk als waanzinnig van vreugde, bet bericht vernam »Spioenkop is genomen" Was het wapenfeit al weder te niet gedaan. De Spioenkop is weer ontruimd. Om 12.10 eergisteren-nacht ging het telegram uit Spearman's kamp, meldende dat generaal Warren den Spioenkop in den nacht van Dinsdag op Woensdag bezet had, en eer gisteren-middag om 12.25, nagenoeg twaalf Uur later dus, kwam het telegram dat Warren den Spioenkop in den nacht van Woensdag op Donderdag weer ontruimd bad. Men zou zeggenhad generaal Bulier met het afzenden van het eerste telegram eenige uren gewacht, dan had hij twee feiten in een moeite door kunnen melden, maar dan hadden de Engelschen een ge lukkigen dag gemist. De Engelschen hebben den Spioenkop die de Boerenschansen van aanmerkelijke hoogte bestreek, die de stelling der Boeren onhoud baar maakte, dus ontruimd na hem een etmaal in bezit gehouden en daar aanzien lijke verliezen geleden te hebben. De man schappen zijn prachtig, seinde Buller, maar de generaals hebben het blijkbaar weer mis gehad. De Spioenkop bestreek niet maar werd bestreken hij maakte de stelling der Boeren niet onhoudbaar, maar was zelf onhoudbaar. Het overrompelen van een kleine bezetting heeft voor de divisie van generaal Warren,maar luttel eer gebracht, met hoeveel ophef dit wapenfeit aangekondigd en gemeld is, maar dat zij weer zal moeten aftrekken, zal op het moreel der Engelsche troepen onder Buller een slechten indruk maken. Bovendien kan deze gevoelige nederlaag Want dat is het het oprukken van generaal Warren's divisie en van het ge- heele leger van Buller aanmerkelijk ver tragen en dus hun positie en die van Ladysmith, waar de Boeren nog aan geen terugtocht schijnen te denken, hachelijk maken. Het telegram van Buller, dat meldde, de Pas vermeesterde Spioenkop weder ont ruimd is, is een geweldigen koudwaterstraal, Zegt de PM Mall Gazette. Het maakte alle prachtige beschouwingen in de pers over Warren's prachtigen zet en strategie Vergeefs De militaire medewerker van de Tall Mall erkent, dat de tijding zeer ®rnstig is. Blijkbaar hebben de Engelschen de veroverde stelling onhoudbaar geacht, dewijl zij meer aan het vuur van de om- %gende kopjes blootgesteld was dan Warren uannam, terwijl de Boeren Warren beletten toevoer van versterkingen en artillerie te krijgen. Buller's telegram, 's ochtends zes uur ontvangen, werd om elf uur openbaar ge maakt. Vermoedelijk aarzelde het leger bestuur ze te publiceeren. Binnen eenige oogenblikken veranderde het tooneel in Pall Mall geheelde eerst zoo rustige straat was weldra opgepropt met rijtuigen en voetgangers lange gezichten vervingen de opgeruimde gezichten van den vorigen dag. Goede Hemel, wij moesten terug. Vermoedelijk zijn zij door granaatvuur ver dreven, wat een vreeseiijke verliezen, zuike kreten hoorde men allerwege te midden van de algemeene onsteltenis. Volgens een ambtelijke depêche uit het kamp bij Spearman'shoeve, hebben de verliezen van de Engelschen den 24sten< den dag waarop zij den Spioenkop of wat zij daarvoor hielden, vermeesterden, be dragen 6 officieren gesneuveld, 13 gewond, 18 manschappen gesneuveld, 142 gewond, 31 vermist. De verliezen geleden bij de ontruiming van den kop (in den nacht van 24 op 25 dezer), zullen hieronder wel niet begrepen zijn. Het ministerie van oorlog heeft eer gisteren laat in den namiddag de lijst van dooden en gewonden op Woensdag op Spioenkop gepubliceerd6 officieren dood, onder wie luitenant-kolonel Buchanan JEtiddell, kapitein Murray Walter, beiden van de Scottish Rifles, 13 officieren gekwetst, sommigen gevaarlijk, 18 manschappen ge dood, 150 gekwetst, ongerekend 42 ver misten. Aan de Toegela. In het geheel heeft Buller, volgens de voorloopige opgaven van 20 -24 Januari verloren aan gesneuvelden 9 officieren en 43 man, aan gewonden 27 officieren en 512 man en aan vermisten 41 man. De gewezen Pruisische officier, die uit Londen militaire beschouwingen aan de Frankfurter Zeitung zendt, verwijt Buller dat hij een omgekeerde Moltke isdeze overwoog eerst en waagde dan, Buller waagt eerst en overweegt dan. En onder het overwegen verliest hij zooveel tijd, dat hij de kans die hij door een snelle bewe ging had gekregen om een slag te slaan, verkijkt. Was hij in den beginne niet voor verliezen terug geschrikt, en had hij, toen de Boeren nog zwak waren, zich flink door hun linie geslagen, dan had hij wellicht voordeel kunnen behalen. Maar nu zal hij gaandeweg nog veel meer manschappen verspillen en de vraag blijft of hij iets zal winnen. De correspondent van Central News te Durban seintBij de gevechten van Zaterdag en Zondag zijn 130 lijken van Boeren gevonden. Bovendien zouden de Engelschen toen 160 Boeren gevangen gemaakt hebben, die reeds te Durban zouden zijn aangekomen, opweg naar Kaapstad. Toen Warren den 21 n de eerste schansen der Boeren nam, vond hij er ongeveer twee honderd lijken in, gedood door het granaat- vuur. De Morning Post verneemt uit Spear- man'skamp dd. 23 JanuariGisteren is er uit Ladysmith zwaar schieten gehoord. Generaal White valt aan om de Boeren af te leiden. Na het gevecht van den 6n dezer zond White een boodschap naar Joubert om 79 doode Boeren uit de schansen der Engelschen te begraven. In dato 21 dezer wordt uit Ladysmith het volgende gemeld De bezetting houdt het ontzet nu voor zeker. Zij ziet Bullers kanonnen de stel lingen der Boeren met lyddiet beschieten. Zij ziet tusschen Ladysmith en de Potgie tersdrift zes Boerenlagers liggen en troepen Boeren naar de Toegela rijden. Maar de belegeraars maken geen aanstalten hun geschut om de stad weg te voeren. Onlangs hebben zij nieuwe kanonnen opgesteld en zij versterken hun stellingen. De versterkings- werken der Engelschen zijn na den 6en dezer aanmerkelijk uitgebreid, en de stad is nu feitelijk onneembaar. De koorts neemt af, vooral ten gevolge van het droge weer. Alle manschappen hebben voldoende en genoeg voedsel. Ander oorlogsnieuws. Uit Pretoria wordt in dato 24 dezer nog gemeld De federale troepen openden een hevig geschutvuur op Kimberley. Het kanon, dat het garnizoen gegoten had, dat vijf mijlen droeg, viel na eenige schoten in elkaar. Uit Ladysmith deden tweehonderd lan siers, door hevig geschut en geweervuur van de forten tegenover het Pretona-commando- lager beschermd, een uitval. De Engelschen trokken, na blijkbare verliezen teruger was één Boer gekwetst. Volgens een telegram uit Londen aan de Temps loopt te Londen het gerucht, dat generaal White Maandag een uitval heeft beproefd, doch teruggeslagen is. Het ge rucht is niet bevestigd. De Standard verneemt uit Rensburg dd. 23 JanuariGeneraal French trekt behoed zaam en met overleg zijn liniër. nauwer om de Boeren te Colesberg. Deze zijn ontsteld. Zij tellen 7000 man. Tegenover een verslaggever van de Echo de Paris heeft dr. Leyds als zijn meening te kennen gegeven, dat de Engelschen aan de Toegela de genomen stellingen niet hebben kunnen houden. De Spioenkop be staat uit verscheiden hoogten. Warren zal er een genomen hebben die zonder belang is, aangezien de Boeren er slechts een kleine bezetting hebben gelegd. Dr. Leyds gelooft, dat het telegram van Buller onvol ledig is bekend gemaakt en hij meent te weten, dat de onaangename kanonnade de Engelschen van de kopjes verdreven heeft, hetgeen de aanzienlijke verliezen zou ver klaren. De gezant is er van overtuigd, dat de bewegingen van Buller en Warren voorzien waren. Ik vraag mij af, vervolgde dr. Leyds, of de Boeren de inneming van Ladysmith niet verschuiven om niet nog meer menschen te bewaken en te voeden te hebben. Ik geloof niet, dat Buller een omtrekkende beweging kan maken. De gezant loochende voorts, dat hij met Macrura, oud-Amerikaansch consul te Pretoria, een onderhoud heeft gehad, en dat Macrum een brief van president Kruger bij zich heeft. Hij ontkende eveneens, dat hij zelf onder handelingen voert, om de tusschenkomst van Frankrijk en Duitschland Dr. Leyds vertrok gisteren uit Parijs naar Berlijn. De Deutsche Zeitung acht het een zekere zaak, dat de Engelschen er van zullen moeten afzien, de onafhankelijkheid der Zuid-Afrikaansche republieken te vernietigen, zelfs indien de oorlog, tegen alle verwachting, gunstig voor Engeland afloopt. De Neue Wiener Zeitung De Engelschen moesten begrijpen, dat het voorzichtiger is de Boeren tot vriend te hebben. De paters Assumptionisten zullen, naar de Gaulois meldt, appèl aanteekenen tegen het vonnis, waarbij zij tot 16 francs boete veroordeeld zijn en hun Congregatie ont bonden wordt verklaard. De kardinaal-aartsbisschop van Parijs heeft zich gisteren-morgen naar de bureaux der Croix, in de rue Francois I, begeven, om den paters zijn leedwezen over de rechterlijke beslissing te betuigen. Z.Em. werdontvangen doorde patersBailly en Picard en vervolgens door alle vertrekken des huizes rondgeleid. In het redactie-bureau schonk de kardinaal-aartsbisschop allen redacteurs zijnen zegen, en liet daarop de vermaning volgen: ïVolhardt met nederig heid en standvastigheid in uwen arbeid I" In het nieuwe vlootpian, eergisteren door den Duitschen Rijksdag ingediend, worden de gezamenlijke extra-uitgaven voor de ver sterking van de Duitsche vloot op 1861 millioen mark berekend, waar dan natuurlijk de jaarlijksche marine-uitgaven, volgens de begrootingen, nog bij zouden komen. Deze bijna negentienhonderd millioen mark buiten gewone uitgaven zouden over zestien jaren worden verdeeld, en voor verreweg de grootste helft door belastingen, voor de kleinere helft door leeningen (successievelij k 769 millioen mark) worden gedekt. Tot motiveering van deze milliardenbe- lasting, op het Duitsche volk te leggen, voert de regeering aan, dat de Duitsche zeehandel, welke reeds zeventig percent van den Duitschen buitenlandschen handel bedraagt en voortdurend toeneemt, in het jaar 1899 reeds 7 milliarden mark heeft bereikt. In de Duitsche handelsvloot steekt meer dan een half milliard mark kapitaals- waarde, en tusschen de 7£ en 8 milliard mark Duitsch kapitaal is gevestigd in over- zeesche belangen. Daarbij komt het uitge breid koloniaal bezit enz. Tot bescherming van dezen uitgebreiden zeehandel enz., zoo heet het woordelijk in de toelichting, moet Duitschland een zoo sterke strijdvloet hebben, dat aan een oorlog ook voor de machtigsten tegenstander op zee zulke gevaren verbonden raken, dat diens eigen stelling daardoor kwestieus worden zou. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 5