Vervolg Binnenland GEMENGD NIEUWS. Kerknieuws. Laatste Berichten. Wereldhulde. Burgerlijke Stand. Visscherijberichten. Bandelsberichten. Wisselkoersen te Rotterdam. Beursbericht van Amsterdam. 4V« 377/,, De Shah van Perzië, Mozasser-ed-din, zal, naar uit Teheran gemeld wordt, in April Berlijn bezoeken, begeleid door zijn zoon Malek Manzur -Mirza, die verleden jaar te Berlijn geruimen tijd geneeskundige ver pleging ontving. Aan de Chineesche legatie te Parijs heeft men geen officieel bericht ontvangen omtrent den afstand van den troon door den keizer van China. Het ministerie vreest dat het bericht valsch is. Abbé Daens en de heer Staalman. Wij lezen in het Handelsblad het vol gende merkwaardig verslag, waarbij eenige kantteekeningen onvermijdelijk zijn. Altijd in de veronderstelling, dat dit verslag de juiste lezing geeft van het gesprokene. Op uitnoodiging van een daartoe gevormd comité, trad de Belgische abbé Daens Woensdag-avond te Helder in Tivoii voor een volle zaal op. Daar zijne rede weinig verschil opleverde met hetgeen elders door hem werd gesproken, achten wij ons ont slagen van den plicht daarover uit te weiden. Vermelding verdient echter, dat het Heldersche Kamerlid, de heer Staalman, met de abbé in debat kwam en hem zeer in den breede, zijn samenwerking met socicaal-democraten verweet, zijnde door Paus Leo XUI in een zijner encyclieken ongeoorloofd verklaard. Verder de positie besprekende, door abbé Daens ingenomen, merkte de heer Staal man op, dat deze in hooge mate ontrouw is geworden aan de Katholieke Kerk. Waar de bisschop van Gent hem verbood verder het priesterkleed te dragen, tot welk verbod de bisschop krachtens het canoniek recht bevoegd is, had abbé daaraan behooren te gehoorzamenwaar hij dat niet deed, staat hij thans als een ongehoorzaam priester der Roomsch-Katbolieke Kerk. En waar hij nochtans zegt aan die kerk verknocht te zijn en voor den wil van den Paus te zullen buigen, daar is zijne houding een zeer dubbelzinnige, die den heer Staalman leidde tot de conclusie, dat hij als volks leider niet het minste vertrouwen verdient. Zoowel de arbeid als de tactiek van abbé Daens zijn door de R. K. Kerk veroor deeld. Wil hij dus optreden voor het ver drukte volk, dan zal hij zijne gehoorzaam heid aan den Paus moeten opzeggen, meende de heer Staalman. In zijn repliek ontkende deabbé ten sterkste dat de Paus den Katholiek samenwerking met de sociaal-democraten zou hebben ver boden, terwijl hij den heer Staalman tartte, hem te bewijzen, waar ergens in het canoniek recht sprake is van de macht van den bisschop om den priester te.degra- deeren op de gronden, die tegen' hem zouden kunnen worden aangevoerd. De heer Staalman zeide daarop niet voorbereid te zijn, doch nader te zullen aan geven waar deze bevoegheid omschreven staat. Toen abbé Daens dit als een uitvlucht stempelde en de heer Staalman de les las, dat hij niet beter beslagen ten ijs kwam, niet gezorgd had bewijzen bij de hand te hebben, stemde de vergadering daarmede luidruchtig in. Er had nóch in, nóch buiten de zaal eenige ordeverstoring plaats. 't Is wel treurig, dat abbé Daens in 't openbaar aan zijn plicht van priesterlijke gehoorzaamheid en trouw moet herinnerd worden door een andersdenkende als de heer St a al m a n. Toch was deze wat de zaak betreft volkomen bij het rechte eind, toen hij, ofschoon ongeroepen, den spreker zoo de les las. Want bij de repliek van den heer Daens dient te worden opgemerkt, dat hij door Mgr. den Bisschop van Gent volstrekt met gedegradeerd is. Zooals hijzelf veel beter kan en moet weten, bestaat degradatie volgens het canonieke recht in geheel iets anders dan in de suspen sie en in het verbod, om geestelijke kleeding te dragen, welke twee kerkelijke strafien tot nog toe alleen tegen abbé Daens zijn uitgesproken. Ook is het een algemeene rechtsregel, dat een ondergeschikte, wanneer hij zich inderdaad door een onrechtvaardig vonnis getroffen acht, zich daaraan eerst feitelijk onderwerpt, totdat in hooger instantie, waarop een wettig beroep is gedaan, het vonnis wordt opgeheven. Behalve door de verplichte «gehoorzaam- heid wordt dit óok geëischt door dan «eerbied", dien ieder priester, overeen komstig zijn plechtige belofte bij de Wij ding, aan zijn bisschop verschuldigd is. Het vrij goedkoope succès, ditmaal in openbaar debat behaald, is alzoo door den heer Daens maar al te duur betaaldten koste der waarheid en van het recht, waarvoor hij, zoo luidruchtig steeds, beweert op te komen. (Centrum), De bemanning der drie te IJmuiden liggende Vlaardingsche beugschepen, onder directie van den heer J. Schippers te Vlaar dingen, weigerde gisteren-morgen naar zee te vertrekken, wegens het afschaffen van het z. g. «zoodje" Zij meenen dat men hun met het afschaffen van een gewoonte, vooraf in kennis had moeten stellen. De badplaats Zandvoort gaat met de jaren meer en meer vooruit. Het goed vertrouwen in hare verdere groote ontwikkeling bleek deze week bij de verkooping der fraai gelegen terreinnen naast en om het Oranje Hotel, groot ruim 20 duizend vierkante meter. De lust tot koopen was groot. Be kende grootheden uit verschillende bad plaatsen betwisten elkaar het bezit. De overwinning verbleef aan de Buffet-Maat schappij «E pluribus unum," eigenaresse van het er naast gelegen Hotel d'Orange te Zandvoort. De koopsom was zeer aanzienlijk. De maatschappij heeft met den aankoop dezer gronden een grootsch plan. Wat dit plan zij, blijve voorloopig een geheim, maar zeer zeaer zal het grootelijks bijdragen tot den verderen bloei van Zandvoort. Ook in de gemeente Hazerswoude komen veel gevallen van influenza voor, zoodat zelfs van sommige schoolklassen 25 pCt. der leerlingen er door zijn aangetast. Veel tijds kan men een dag te voren door zichtbare teekens aan het gelaat reeds voorspellen, wie den volgenden dag wegens die ongesteldheid de school zullen verzui men. De ziekte heeft echter gelukkig tot hiertoe een weinig gevaarlijk karakter. Een r ij k Legaat. De onlangs over leden eere-burger van Keulen dr. Von Movissen, die reeds vroeger een schenking had gedaan tot het stichten eener handels- hoogeschool, heeft aan de stad nog 300.000 voor dat doel nagelaten, zoodat het kapitaal thans tot 700.000 is gestegen. Bovendien heeft hij een aantal aan elkaar grenzende huizen voor dat doel vermaakt en een boekerij van 20000 deelen. Ook zijn ver zameling van schilderijen en medailles heeft hij, onder zekere voorwaarden, aan zijn geboortestad geschonken. Volgens een particulier telegram uit Brussel in de Berlijnsche bladen heeft de divisie van Warren bij den Spioenkop 800 dooden, 1500 gewondan en bijna ai haar geschut verloren. Het ministerie van oorlog te Londen hecht er geen geloof aan. Uit goede Transvaalsche bron wordt uit Lourenpo Marquez verzekerd, datMafe- king den 23n ontzet is. In de gisteren-avond gehouden vergadering der drie Kamers van Arbeid werd voor iedere Kamer een bestuur gekozen In de alcohol-industrie werden benoemd de heeren: tot voorzitters A. Cool Mz. en J. H. Jacobtot leden M. H. Kranen en A. Dries, In de bouwbedrijven de heerentot voorzitters; L. P. van Rijkevossel en J. Stegmantot ledenA. Bubberman en W. M. Kloppers. In de voedings- en genotmiddelen de heerentot voorzittersF. J. Smit en S. P. Martens tot leden H. J. C. Roelants en A. Godschalk. Door het lot werden de eerstgenoemden voor het eerste half jaar tot voorzitters aangewezen. De minister van Koloniën zal zich bij de begrafenis van generaal Van der Heider. doen vertegenwoordigen door den raad adviseur jhr. Six. De toestand van kardinaal Jacobiniis hopeloos; ieder oogenblik kan het einde verwacht worden. De versterkingsambulance is in wel stand te Mozambique aangekomen. j Ten einde Nederland in de grootsche Wereldhulde aan O. H. J. Chr. en zijn verheven Plaaisbekleeder, bij het eindigen der XIX eeuw en het begin der XX eeuw, waardig vertegenwoordigd te zien, richtte de Commissie van Organisatie onder de hooge goedkeuring van het Doorl. Episcopaat eene oproeping tot heeren van bekenden ijver en goeden wil, om samen met hen te voldoen aan de uitnoodiging van Z. E. den kard. Dom Jacobini en de Internationale Hoofdcommissie. Als zoodanig namen dit mandaat aan een 42-tal meerendeels bekende katholieke landgenooten, geestelijken en leeken, die zich vormden tot eene com missie, waarvoor voorzitter is Mgr. E. Menten en secretaris de heer A. F. van Beurden. De Commissie deelt ons het volgende mede. Hierdoor is de samenwerking van geheel Nederland met de millioenen Katho lieken, die zich voorbereiden tot een alge meene hulde aan O. H. J. Chr. en zijn Plaatsbekleeder volgens den geest en den wensch des H. Vaders en van het Doorl. Episcopaat en der Internationale Commissie verkregen. Moge Gods zegen rusten op de verdere werkzaamheden der Commissie I Deze werkzaamheden zijn vooreerst twee ledig, in overeenstemming met de inter nationale Wereldcommissie en in aansluiting met de Katholieken over den geheelen aardbodem. I. Er zal aan Z. H. een adres gezonden worden a. van alle kloosters, instellingen en inrichtingen van Nederland. b. van alle Katholieke Vereenigingen op godsdienstig en sociaal gebied aan den Algemeenen Opperherder, den Paus der Werklieden. c. terwijl den Paus der derde Orde in een bijzonder adres van alle Vereenigingen van den H. Franciscus hulde zal gebracht worden. De circulaires a en b zijn verzonden. II. Door het orgamseeren van een Bede vaart, als deel der wereldhulde door Nederland algevaardigd en Nederland vertegenwoor digend, welke Bedevaart hoogstwaarschijnlijk in het begin van Mei naar Rome zal opgaan onder de leiding van Mgr. Menten en de zorgen van den heer Stallen berg, beide vertrouwde leiders van welgeslaagde pel grimstochten (Kathol. Jongelingschap. Ter tiarissen enz.) Het omvangrijke programma der Bede vaart zal tijdig worden bekend gemaakt. Verdere maatregelen zullen te richtiger ure, onder goedkeuring van het Doorl. Episcopaat ter kennis gebracht worden, opdat 't ieder katholiek Nederlander gegeven zij, mede te werken tot het groote doel en Nederland ook hierbij weer schit terend uitblinke in de breede rei der volkeren door levendig geloof en trouwe liefde. slachtoffers eischt. De Trïbuna zegt» dat Woensdag het cijfer der zieken te Rome dat van 30.000 te boven ging. De epidemie heelt echter geen kwaadaardig karakter. Tot secretaris van de H. Congregatie van den Index, is door Z. H. den Paus benoemd de pater Dominicaan Thomas Esser S. Theol. Magister. ueboren: 26 Jan. Johann Friedrich, zoon van J. F. Lühring en E. Verdijsseldonk, Rotterdamsche dijk. Gerarda Henrica, dochter van J. Peters en W. C. Beckers, in een vaartuig, Lange Haven. 27. Wil lem, zoon van J. Verbokkem en W. Vrijland, Grofbaan. Overleden: 26 Jan. Johanna Markus, oud 84 jaar en 3 maanden, wed. van P. Alblas. Roosbeek. SCHIEDAM, 26 Januari. Vertrokken naar zee ter trawlvisscherij de logger SCH 313 Jacobus, schipper J. Roeleveld. BEURS VAN SCHIEDAM 27 Jan. 1900. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs Zaterdag 27 Jan. Moutwijn f 81/4. per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins Stemming vast. Bond van Distillateurs: Moutwijn: f8s/4. Jenever: fl28/4. Amst. proef 1141/4. Spiritus: f 15V, a f 15s/*- Spoeling: fl.50. Berlijn. Spiritus in loco Parijs. ho«Se' P- J,an- Febr. Bamb. f^Pint. p Jan. 1 Febr./Maart 26 Jan.|27 Jan. 46.90 47 14.10 14.- 25 Jan. 403/,. f( 26 Jan. 14.25 14.10 21.87£ 20.75 New-York. Maïs Amsterdam. Jan' a?0g?®,o0p lev" vast; Maart f131; per Mei f130; per Oct. f125 126 j 00 Jan" *°gg® °P 'ev- wilhgper Maart f 133per Mei 1132per Oct. f 126, 127,128. Rijnhoogte Keulen ('s more. 11 uur- 26 Jan. 5.70 cM. 27 Jan. 5.64 cM. Per Telegraaf. Londen kort f 12.05£ Disc. 4 pCt Parijs -47.90 31 Antwerp. -47.75 4^ Opnieuw werd de parochie van St. Ignatius te Nijmegen in rouw gedompeld door het overlijden van pater Adr. Van Hees, vroeger kapelaan aan De Krijtberg te Amsterdam, sedert 1895 te Nijmegen werkzaam, waar hij zich veel vrienden had verworven. Vooral de armen ver liezen in hem een liefdevollen helper en trooster. Voor eenige dagen heeft de zeereerw- heer J. H. van Heek, pastoor te St. Oedenrode, het ongeluk gehad van de trap te vallen, met het noodlottig gevolg, dat hij een rib brak. Z eerw. is reeds 80 jaar oud en men vreest voor zyn leven. Z. H. de Paus heeft bevolen, dat in de kerken van Rome gebeden moeten worden verricht met het oog op de influenza, die in alle groote steden van Italië hare Per Telefoon. 2V« Nederland Zilver Metalliek 3 Portugal Buitenl. Spanje 7 China. Binnenl. Mexico Venezuela Cultuur M. Vorstenlanden Deli Cultuur Langkat Tabak A Rotterdam Deli Konink. Petrol Mij Moeara Enim Java Petrol, Sumatra Palembang Suriname Pref Topeka Common Denver Rio. 2e Francisco Common le Missouri 2e Common Union Shares Wabash Incomb Western Canadian South. Shares Prolongatie 27 Jan. 79 Vs 82 Va 23 325/8 997/8 39 128 221 266 1327a 80 82 607/, 198/g I?7/, 331/4 101/8 891/4 661/, 101/4 4511/1, 213/8 251/8 41/»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 6