Er moeten 27 herstemmingen plaats hebben. Van 87 van de 99 stemmingen (een derde deel van den Senaat trad at) is de uitslag nu bekend. De Finsche Landdag is Zondag te Hel- singfors met een troonrede namens den Tsaar geopend, waarin wetsontwerpen wor den aangekondigd, ter bevordering van 's lands welzijn. Daaronder zijn maatregelen tegen de door misgewas veroorzaakte land verhuizing ontwerpen betreffende het niet houden van de legerreserveoefeningen in dit jaar en ter vergemakkelijking van de ver krijging van grondbezit, voor de arme land bouwbevolking. Uitlatingen welke, de grens van zuiver Finsche aangelegenheden over schrijdend, vragen van algemeen rijksbelang betreffen, worden niet toegelaten. Zoo iets zegt de troonrede is in de vorige bijeenkomst van den Landdag voorgekomen en heeft ongegronde verontrusting gewekt. Een mogelijke herhaling zal twijfel in het leven roepen of de instelling der Standen met de tegenwoordige toestanden ver- eenigbaar is. Na deze rede voerden de vertegenwoor digers der vier Standen het woord. De correspondent van de Times te Sjanghai seint, dat 1200 Chineesche koop lieden en burgers telegrafisch een verzoekschrift hebben gericht tot het Tsoeng- li-jamen om den Keizer weder op den troon te brengen. De adressanten maken een toespeling op de gevaren die kunnen voortkomen uit het voortdurend despotisme van de Regentes. Te Hongkong moet men algemeen overtuigd zijn, dat een groote opstand op het punt staat uit te breken. De correspondent van de Times heeft een bezoek gebracht aan den hervormer Kang-joe-wei. Deze wasintranenuitgebarsten, toen hij van de staatsgreep hoorde. Ook Kang joe-wei gelooft dat een groote opstand aanstaande is. Mad»- Gewestelijk Xieuws. Schiedam, 29 Januari 1900. Vanwege den Bond van Distillateurs in Nederland gevestigd te Rotterdam, den 18n Januari II. opgericht, wordt ons mede gedeeld dat het bestuur dier vereeniging is geconstitueerd als volgt De heeren J. C. H. Kramers, voorzitter, C. Dirkzwager, penningmeester en H. R. M. A. van Gent, secretaris, ztjn tot leden der commissie voor de noteering benoemd. Verder bestaat het bestuur uit de volgende leden, de heeren P. van Berckel, L. van Bijsterveld. C. van Lede, J. H. M. Lutz, P. Rijkers en J. M. L. Vermeulen. dat zij niet looper. kon, weshalve zij per rijtuig naar hare woning aan de Bakkerstraat werd gebracht. Afsluiting station Rotterdam D.P. Het is steeds een moeielijk vraagstuk geweest op welke wijze op het station D.P. de afsluiting zou zijn toe te passen, zooals die op andere stations plaats heeft. De eigenaardige ligging van dat station was daarvan de voornaamste oorzaak. Thans heeft men hiervoor een betrekkelijk eenvou dige oplossing gevonden. De toegangen tot het perron aan de straatzijde zullen geheel door hekwerk worden afgesloten. Wel was dit reeds thans het geval, doch deze hekken stonden steeds open en mitsdien was de toegang tot het station aan alle zijden vrij. Thans zal alleen het hek aan de zijde van de Delftschestraat voor het verleenen van toegang dienst blijven doen, doch zal daar tevens een abri worden geplaatst, zoo dat niemand het perron zal kunnen betreden zonder een kaartje of ander geldig bewijs. Eveneens zullen in de vestibule bij de wachtkamers der verschillende klassen abri's geplaatst worden en zal slechts op vertoon van kaartjes tot de wachtkamers toegang verleend worden. De goederenbureaux welke totnutoe slechts van het perron af bereik baar waren zullen een ingang krijgen op den hoek van het hoofdgebouw zoodat de bureaux voor het publiek bereikbaar worden zonder het perron te betreden. De wachtkamer Be klasse, welke aan de zijsporen grenst zal door een afrastering van deze worden gescheiden en zal ook met meer van de Diergaardezijde te bereiken zijn doch uitsluitend door de vestibule. Op deze wijze hoopt men aan de groote be zwaren welke bestonden wegens het gemis aan goede controle en overlading van het toch reeds zoo beperkte perron tegemoet te komen. Alleen de vestibule blijft voor het publiek toegankelijk. Al deze en daarmede in verbandstaande werken zulle moeten zijn afgeleverd twee maanden nadat aan den aannemer de schriftelijke Jast tot uitvoering zal gegeven zijn. Aangezien de aanbesteding op 13 Februari a.s. plaats heeft kan men dus aan nemen dat de nieuwe regeling tegen den zomerdienst in werking kan treden. In de Verlaatstraat te Rotterdam werd Zondag-avond bij de arrestatie van een beschonken persoon een politieagent dermate mishandeld, dat hem de uniformkleeding nagenoeg van het lijf gescheurd werd. Met vereende krachten werd ten slotte de verzetpleger in verzekerde bewaring gebracht. De algemeene begraafplaats te Vlaardin- gen zal binnenkort worden vergroot door aankoop vanwege de gemeente van een aangrenzend stuk weiland. Gedurende de vorige week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 102 sche pen waarvan 2 zeilschepen. Alle bestemd voor Rotterdam. In hetzelfde tijdperk van 1899 kwamen binnen 103 schepen, waarvan 1 zeilschip en zeelichter. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 102 en voor Schiedam 1. Tot op heden is het aantal binnengekomen schepen 8, metende 5918 netto register tonnen, minder dan tot op gelijken datum in 1899. De vergadering der afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, welke Zondag-middag 12£ ure in de zaal der Officieren-Vereeniging zou worden gehouden, is niet doorgegaan. Omstreeks 1 ure vroeg de vice-president, de heer H. Rebers - de president, de heer C. J. WUleman, was verhinderd of het niet beter zou zijn wegens de geringe opkomst en de afwezigheid der muziek, de vergade ring tot nader order uit te stellen, wat toestemmend werd beantwoord. De president deed daarop nog eene mede- deelingen omtrent het overlijden van enkele Bondsleden, het uitstellen van de verifieurs- benoeming en een uitvoering van »Alberdingk Thijm," welke op 25 Februari (Vastenavond) zal worden gehouden. De mededeeling dat ook hunne dames voortaan toegang tot het Bondsgebouw zouden hebben, werd door de leden met genoegen ontvangen. Ten slotte wekte nog de heer Marrevee de belastingkiezers op voor 1 Februari hun belasting te betalen en de loonkiezers zich vóór 15 Febr. aan te melden, teneinde hun kiesrecht te verzekeren. Heden-ochtend 10 ure is de ongeveer 16- jarige Neeltje van Doorn in het station alhier door een toeval getroffen. Toen het meisje bijgekomen was, bleek De slakende dokwerkers te Rotterdam hebben een onderhoud gehad met de scheepsbouwmeesters. De firma Kortlandt was bereid het buitenwerk aan de schepen met één cent te verhoogen en alzoo op 18 ct. te brengen. De heer H. de Hoog wilde, dat de dok werkers een vereeniging zullen stichten en zal met het bestuur dier vereeniging in onderhandeling treden. Het binnenwerk aan boord der schepen wenschen de scheepsbouwers onveranderd op 20 ct. per uur te laten. Zooals reeds gemeld, zijn de eischen der stakers respect. 20 en 25 ct. Voorts verlangen zij 100 pCt. verhooging bij Zondagsarbeid en 50 pCt. voor nacht arbeid en een minimumloon per dag van één gulden, opdat de werkgevers de werk lieden minstens 5 uur daags aan het werk zullen houden. Wanneer een schip ver haald moet worden, moet daarvoor f 2.50 betaald worden. De dokwerkers-vereeni- ging is reeds tot stand gekomen en zijn 44 dokwerkers reeds toegetreden. Aan de vereeniging wordt teven een ziekenfonds verbonden. Zondag-middag ten 12 uur brak te Rot terdam brand nit in het perceel Gouverne- straat no. 20, waarin gevestigd is de be- hangerij en stoffeerderij der firma Gebr. Sluijter. De brand woedde in het boven gedeelte, alwaar de grondstoffen geborgen werden. De zolderverdieping brandde uit. Onder toezicht van den hoofdman van de brandweer, den heer W. Veder, werd de brand gebluscht door de werking van één spuit. BOXENLAXD. Bij koninklijk besluit is met ingang van 1 April, aan mr. C. Fock, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, met dankbetuiging voor de door hem aan den Lande bewezen diensten. officieren dien bijslag niet ontvangen 'n het genot van riddersoidij, omdat hij <*e Willemsorde in den graad van serge®*1'" majoor verwierf. De verdienste van generaal Van d®1" Heyden is, buiten zijn heldenfeiten a's soldaat, deze geweest, dat hij in Atjeh de" rechten weg heeft gewezen, dat hij doo® daden getoond heeft wat mogelijk was. Na hem is het gebaande pad wee® dichtgegroeid. Maar niet zóó of zijn spore® zijn gebleven, het pad was nog terug te vinden. En men heeft het gelukkig wee® opengekapt en het verder, veel verdef voortgebaand. Zijn werk is dus in eere hersteld e® blijft leven. In Den Haag is aangekomen de kapitein van het Zweedsche leger J. Allum, wie® door zijne regeering is opgedragen de krijg®" verrichtingen in Zuid-Afrika bij te wonen in het leger der republikeinen. Hij heef' heden een onderhoud gehad met den ver tegenwoordiger van den Oranje-Vrijstaat dr. Muller. De Opper-Ceremoniemeester maakt be kend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin, voor den tijd van drie dagen, ingaande Zondag 28 Januari, den lichten rouw zal aannemen, wegens het overlijden van Hare Hoogheid Mevrouw de Hertogin douairière Frederik vnn Sleeswijk Holstein, geboren Prinses van Hohenlohe-Langenburg. (Stct.) De Ministers van Oorlog en Waterstaat Handel en Nijverheid verleenen deze week geen audiëntie. De vZiekenbus" der afd. 's-Gravenhage van den N. R. K. V. blijkt een welgeslaagde onderneming, wat te verblijdender is, wijl haar oprichting zoo noodig was. Het ledental is reeds 527 over het eerste jaar bedroegen de contributies f 2996, het batig saldo ruim f600. Het waarborgfonds van f 4000 is dus ongerept en zal dit waar schijnlijk ook wel blijven. Besloten is in de jaarvergadering dat militairen tijdens hun diensttijd slechts de halve contributie behoeven te betalen. Het wetsontwerp tot herzienig der Drank wet is bij den Raad van State ingekomen en het wetsontwerp, houdende de toegezegde technische wijzigingen der Kieswet, is zoo ver gereed, dat het waarschijnlijk eerstdaags ook het Departement van Binnenlandsche Zaken zal kunnen verlaten, Binnen enkele weken zal het ontwerp tot herziening van het tarief van invoer rechten, waarover de commissie voor de handelspolitiek een uitvoerig rapport heelt uitgebracht, het departement van Financiën kunnen verlaten, nadat het Landbouweomité en de Kamers van Koophandel in de gelegenheid zullen zjjn gesteld daarover alsnog te adviseeren. Vrijdag-avond moest een zware goederen trein in het station Piet Gijzenburg op het doode spoor binnenkomen om den sneltrein No. 38 van de H. IJ. S. M. van Parijs naar Amsterdam te laten passeeren- De goederentrein liep echter met zulk een vaart binnen dat de locomotief door het stootblok heenreed en gedeeltelijk in een sloot terecht kwam. De schade is nogal aanzienlijk. Door de Diocesaan-vereeniging van R. K. Bijz. Onderwijzers in het bisdom van Haarlem is een adres verzonden aan de Koningin, waarin wordt uiteengezet dat de billijkheid vordert, dat de Nederlandsche Staat het R. K. bijzonder onderwijs krachtiger steunt door het verleenen van groote subsidiën, ten einde de schoolbe sturen in staat te stellen de onderwijzer® beter in overeenstemming met hun be hoeften te beloonen. De militieplichtigen voor de lichting 1900 bij de onderscheidene corpsen van het leger in te lijven, worden tot eerste oefening onder de wapenen gehouden bij de regimenten der infanterie en de vesting artillerie, het corps pantserfort- artil lerie, het corps pontonniers, het corps torpedisten en de compagnieën hospitaal soldaten gedurende acht maandenbij het corps genietroepen gedurende negen maan den en bij de overige corpsen gedurende Let geheele eerste jaar van hun diensttijd. Met uitzondering van de laatstbedoelde militieplichtigen, worden zij tusschen 1 en 15 Maart as. in dienst gesteld en wordt de eerste oefeningstijd gerekend van 15 Maart 1900. Generaal Van der Heyden. f Men schrjjft, dat de overleden iuit.- generaal Van der Heijden, behalve zijn traktementals commandant van »Bronbeek", een hoog Indisch pensioen genoot. Daarin was begrepen een bedrag van ruim f2000, Let z. g. smartegeld, den held van Samalangan toegekend wegens het verlies in den strjjd van het linkeroog. Ook bleet de generaal ofschoon Abbé Daens en de heer Staalman. Het Heldersche Kamerlid, de heer Staalman, deelt thans in het Dagblad f Helder mede, dat hij de bewering, dat een bisschop het recht heeft een onder- hoorigen geestelijke het dragen van het priesterkleed te -ontzeggen bij wijze va® straf en bij wijze van bestuursmaatregel ter voorkoming van ergernis, ontleend® aan Nouvelle revue théol. t. 4 p. 396. Zooals wij meldden, ontkende abbé Daens, te Helder optredende, tegenover den heer Staalman het bestaan van zoo' danig recht. De commissie van protest tegen de treurige oorlogsmanieren van de Engel' schen in Zuid-Afrika, waarvan de heer J. P. Knapp te Amsterdam president is» heeft thans in den vorm van een Engelscb stuiversblad haar protest in de wereld ge' zonden. Aan de vertalingen van de be kende bezworen verklaringen, brieven e® andere mededeelingen over het optrede® van de Engelsche soldaten en officieren» gaat een algemeen protest tegen de® oorlog in Zuid-Afrika vooraf. Evenals het huis Rothschild Son Londen, heeft het Parijsche huis Rothschild 10.000 francs naar Amsterdam gezonden behoeve der werklooze diamantarbeiders.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2