van commandant Pretorius, wiens been is afgezet. Roberts zeide, dat hij dezen moedigen krijgsman niet gevangen wilde houden. Volgens particuliere brieven van dagblad correspondenten, komende van Egypte, be vestigt het zich dat, zich onder de inboorlingen een groote ontevredenheid over de Engelschen uit. De Soedaneesche regimenten willen naast den Engelschen gouverneur in Soedan, een Egyptischen. De Engelsche Staatssecretaris aan het ministerie van onderwijs te Cairo, heefteen geschil gehad met den Egyptischen minister. De ministerraad heeft de houding van den secretaris afgekeurd, waarop deze zijn ont slag heeft genomen. Pearson's Illustrated War News schrijft uit de beste bron vernomen te hebben, dat de Militia Ëallot act den 14den dezer in Engeland in werking zal treden. Deze wet zegt, dat elke niet gehuwde man in het koninkrijk, tusschen 16 en 30 jaren, voor vijf jaar onder de wapenen kan worden geroepen. De Sultan zal met twee zijner zonen de tentoonstelling te Parijs bezoeken, na te Berlijn een bezoek te hebben gebracht aan Keizer Wilhelm. Prins Heinrich van Pruissen zal op de terugreis naar het vaderland, den Oosten- njkschen Keizer bezoeken. Hij wordt 8 Febr. te Weenen verwacht. De Times verneemt uit Teheran dat volgens berichten uit het noorden van Perzië de telegrafische dienst uit Bakoe naar Europa gestaakt is, terwijl een belang rijke Russische troepenmacht naar de Af- ghaansche grens wordt gezonden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 5 Februari 1900. Begrafenis S. A. Vernède. In deftigen iijkstoet, langs het gesloten raadhuis, werd heden het stoffelijk over schot van den heer S. A. Vernède, in leven secretaris dezer gemeente, ter rustplaats geleid naar de algemeene begraafplaats, waar reeds vele belangstellenden het verbeidden. De wethouders, leden van den gemeenteraad en ambtenaren van verschillende bureaux van het gemeentelijk bestuur, enkele vroegere gemeente-ambte naren, medeleden van verschillende corpo- ratiën, o. a. van «Toonkunst en van »Or- pheus, waarvan de overledene medeoprichter was, de Commissie van Toezicht op het L. Onderwijs, hoofden van scholen enz. wachtten daar den lijkstoet op, en sloten zich aan bij de uit de rijtuigen ontstegen familieleden en vrienden, waaronder zich ook het acht baar hoofd der gemeente bevond. De hulde den algemeen geachte overledene in bloemstukken en kransen gebracht, was zóo verscheiden en veelvuldig, dat zij niet allen op het lijkkleed konden worden gelegd, maar nog een aparte baar Ze moest over brengen naar de groeve. Onder de vele kransen van familieleden, vrienden en cor- poratiën, trokken vooral de aandacht die van de gemeente-ambtenaren «aan onzen beminden chef", van regenten en weezen van het Weeshuis der Hervormden, de hoofden der scholen en het onderwijzend personeel, en van het bestuur en de muziekschool van Toonkunst. Toen de lange rouwstoet aan de groeve was gekomen, schaarden zich met de vele deelnemenden ook een deputatie weezen uit het Weeshuis der Hervormden om de lijkbaar die met den bloemenschat getooid boven het graf werd geplaatst, zoodat de lijkkist aan het oog was onttrokken. Daarna nam allereerst de Burgemeester, de heer H. J. Versteeg, het woord. Voor de tweede maal zoo nagenoeg sprak hij sta ik hier om een medewerker, een medelid van het Dag. bestuur grafwaarts te leiden, maar nu hem, die mijn rechterhand Was, Zielsbedroefd en met overstelpt gemoed zag ik gaarne, dat een ander het woord voerde de lieve woorden dezen overledene in een onzer dagbladen gewijd, die dezen goeden man naar waarheid schetsen, maak ik gaarne tot de mijne. Ik toch mag niet zwijgen over hem, die was een teeder liefhebbend echtgenoot en vader, een braaf burger, een trouw en vertrouwbaar ambte naar, een ambtenaar in den waren zin des woords gesproten uit eer. geslacht van ambtenaren (zijn grootvader en vader waren het beiden), was hij een ambtenaar zonder weerga, een ambtenaar die jongeren en oudereB, hoogeren en lageren ten voorbeeld was, die iedereen met raad en daad bij stond, die, hoe overstelpt met werk, steeds allen ter hulp was, zoodat hij soms zijn werkkamer moest afsluiten een vriend die velen nooit zullen vergeten getuige deze groote opkomst ter grafplaats, een man die in waarheid alleen vrienden had, geen vijanden. Namens B. en W. den Raad, alle ambtenaren, jongeren en ouderen, kan ik u verzekeren dat wij uw gedachtenis in eere zullen houden, vriend Vernède, en dat wij u nooit zullen vergeten. Na het hoofd der gemeente was het den heer Van Luik, als oudste van het korps ambtenaren voorbehouden, een woord van huide te brengen aan den chef, die met onverstoorbare gelijkmoedigheid aller, met zijn raad bijstond, die steeds allen ten voor beeld zal zijn en wiens rijke schat van vriendelijke hulpvaardigheid en hartelijke belangstelling hun een aangename gedach tenis zal blijven als zij straks deze plaats verlaten. De heer Montfoort huldigde mede den betreurden overledene als den geachten chef wiens onverwacht overlijden allen als verpletterd had. De tranen bij dit droevig verscheiden gevloeid, zouden zijn als zilveren sterren op dit lijkkleed. De noeste vlijt en de nauwgezette plichtsbetrachting van den overleden chef huldigend, hoopte hij dat de dood voor hem zou zijn geweest als een vredebode, die hem leidde tot zijn God. Dr. Vinkesteijn sprak namens de Com missie van Toezicht op het Lager Onderwijs, schetste wat deze corporatie in den over ledene verloor, die, hoewel beslist voorstan der van het openbaar onderwijs, met on bevangen blik de bezwaren van de ijveraars voor het bijzonder onderwijs in eerlijke overweging nam en een vertrouwbaar raadsman was voor geheel het personeel. Verzekerend dat zijn geest zou voortleven en zijn voorbeeld navolging zou vinden, spoorde hij zijn kinderen aan de dieptreu- rende weduwe te steunen in de moeilijke taak die haar wacht, besluitend met een gevoelvolhij ruste in vrede Namens het bestuur van «Toonkunst" hul digde Dr. Van Leeuwen het ijverig medelid, dat het initiatief nam voor de oprichting der Muziekschool. Verzekerend dat zij de erfenis van zijn hart aanvaarden en zijn edelegeest hen zou leiden, namen Toonkunst's leden afscheid van den betreurden over- edene, die in aller herinnering zou blijven voortleven. Daarna sprak nog de heer Van Deventer en bracht hulde aan de overledene als een hartelijk bloedverwant. Zijn schoonmoeder, de laatst overgebleven tante van den heer Vernède, vernam met smart het overlijden van den jongeren neef, die meer dan 40 jaar voor haar een liefdevol verwant was geweestmaar spr. en zijn vrouw hadden zijne hartelijke genegenheid ondervonden,toen hij bjj hun verblijf in Indië, hunne trouwe ge machtigde was. Den oudsten zoon der over ledenen drukte hij op 't hart de nagedachtenis zijn vaders te eeren, door steeds even goed eerlijk en werkzaam te zjjn als deze steeds geweest was. Namens de lamilie bracht ten slotte de broeder des overledene dank voor de hulde hem gebracht, ook door de treffende toespraken, die hjj niet in staat was te beantwoorden, besluitend met een: beste broeder, rust in vrede, uw geest leve onder ons 1 Toen scheidde de oVertalrijke menigte van de groeve, overtuigd een edel mensch, een braaf burger ter ruste te hebben gelegd, wiens gedachtenis in de stad zijner vol ijverige werkzaamheid zeker bij velen in eere zal blijven. Door den scheepsbouwmeester en reeder, den heer A. De Jong zijn te Huil vijf En gelsche kotters gekocht, waarvan er minstens twee dezen zomer aan de haringvisscherij moeten deelnemen en een bestemd is voor A. v. d. Toorn om van hieruit te varen. (S. Cf.) Zooals wij gemeld hebben, is door B. en W. te Rotterdam aan de gemeenteraad voorgesteld f 105,000 te bestemmen voor uitbreiding van het stratenplan aan den Nieuwen Binnenweg. Zooals uit de stukken blijkt, had de directeur der gemeentewerken een plan ontworpen waarin was opgenomen, behalve de grondwerken en het graven van een wetering, ook de brug over de Mathe- nesserlaan, straten- en rioolaanleg en een plantsoen voor een park, waarvan de kosten gezamenlijk werden begroot op f235.000 De commissie voor de financiën maakte echter bezwaar nu reeds tot geheele uit voering van het plan te besluiten, terwijl zij vooral ook bezwaar had tegen een aan leg van het park met het oog op de hooge waarde van dien grond. Deze bezwaren werden door B. en W gedeeld, waarom nu wordt voorgesteld het plan goed te keuren voor zoover de grond werken en het graven de wetering betreft zonder iets te praejudicieeren omtrent den aanleg van het plein 2o. voor die werken alsmede voor de brug, behoudens latere vaststelling van het plan voor den bovenbouw, f 60.000 toe te staan en 3o. B. en W. te machtigen de uit voering dezer grondwerken gecombineerd met die ten behoeve van het thans in uit voering zijnde stratenplan, op te dragen aan den heer A. Volker Lzn. voor de som van f105.000. Gedurende de vorige week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 102 sche pen waarvan 1 zeelichter, allen bestemd voor Rotterdam. In hetzelfde tijdperk van 1899 kwamen binnen 123 schepen, waarvan 3 zeilschepen en 1 zeelichter. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 121, voor Schiedam 1 en voor Hoek van Holland 1. Tot op heden is het aantal binnengekomen schepen 29, metende 42.614 netto register tonnen, minder dan tot op gelijken datum in 1899. In de machinefabriek van den heer B. Wilton aan den Westzeedijk te Oud- Delfshaven, geraakte Zaterdag-namiddag een 13-jarige fabrieksjongen met den rechtervoet in eene machine beklemd, waardoor het lichaamsdeel gedeeltelijk ver brijzeld werd. Hij werd naar het Ziekenhuis overge bracht. BO>EXLAND. Te Baarn is officieel bericht ontvangen, dat Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Moeder, het aanstaande zomer seizoen op Soestdijk zullen doorbrengen. Als 't maar 'n beetje weer is, zegt de Haagsche Allerlei-er van de Tel., maakt de Koningin-Moeder wandelingen vergezeld van een hofdame, een lakei achter haar. De vlugge tred toont aan, dat de wandelingen, gezondheidsmaatregelen zijn. Verleden week zag ik H. M. op het Plein 1813, gisteren in de Timorstraat. De voorbijgangers be palen zich in den regel niet tot een groet, maar blijven tevens stilstaan er. maken front. Rijtuig- en karbestuurders houden veelal stil totdat H. M. voorbij. Voor allen heeft Koningin Emma een vriendelijken groet, niets uit de hoogte, erg aangenaam, gezellig. Zij was geheel in het grijs gekleed, met lossen donker bonten kraag, een regen scherm in de hand. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zjjn ter vergadering bij eengeroepen tegen Dinsdag 20 dezer, ten 2 ure des namiddags. De commissie van voorbereiding -uit de Eerste Kamer voor de ongevallenwet hield dezer dagen een vergadering tot het ont werpen van een leidraad voor het afdeelings- onderzoek, dat in de eerstvolgende bijeen komst na het reces zal gehouden worden- De waarnemende voorzitter van de Commissie voor de Koloniale Groep ter Panjsche tentoonstelling, heeft zich thans naar Parijs begeven, ten einde zich aldaar te vestigen. De voorzitter van de Centrale Commissie, baron Michiels van Verduijnen, vertrok met den heer Hooijer derwaarts. De inspecteur-generaal bij het loodswezen Spanjaard wordt opgevolgd door den kapi tein luitenant ter zee De Ruyter Wildt, inspecteur te Vlissingen, die vermoedelijk opgevolgd wordt door den zeeoverste Bentz van den Berg. Als opvolger van den generaal Van der Heijden als commandant van het Kon. Militair Invalidenhuis Bronbeek, worden genoemd de generaal Vetter en de kolonel Bruinsma. ZutphCrt.) Bij de Nederlandsche Zuid-.Afrikaansche Vereeniging is tot heden ingekomen en ingeschreven tot een totaal bedrag van f965.405.08. Men schrijft ons uit 's-Gravenhage De afd. 's-Gravenhage van den N. R. K. 4. vierde gisteren haar 10-jarig bestaan, eerstens met een H. Mis in de kerk van het H. Hart, waaronder de geestelijke ad viseur, pastoor v. Erven Dorens, een feest- predicatie hield; daarna met een druk be zochte feestvergadering in het Bondsgebouw waar ook de deken der stad, mgr. Heyligers, aanwezig was. Schriftelijke gelukwenschen waren inge komen van pater v. d. Kerckhoff en mr. Aalberse. De herdenkingsrede werd uitgesproken door den Bondspresident Passtoors, die hulde en dank bracht aan allen, die de afd. aan zich verplicht hebben, in de eerste plaats den Beschermheer van den Bond mgr. Bottemanne. Onder daverend applaus werd besloten, een telegram van dank en hulde aan Z. D. H. te zenden. De hulde, door spr. gebracht aan den adviseur, had een hartelijke ovatie ter eere van ZijnEerw. ten gevolge. De heer Passtoors herdacht ook de over ledenen, o.a. mevr. Bongartz Smeets, van wien toen onder applaus een levensgroot crayonsportret onthuld werd, geteekend door het Amsterdamsche Bondslid Mulders, die tot lid van verdienste werd benoemd. Harmonie en zangafdeeling zetten in deze welgeslaagde feestvergadering haar beste beentje voor. Brandongeluk te 's-Gravenhage. Een betrekkelijk kleme binnenbrand in perceel 48a op de lange Beestenmarkt te 's Gravenhage, eischte Zaterdag drie slacht offers. Drie nog zeer jeugdige kinderen waren om ongeveer 7 ure in bovenkamertjes, in het achterhuis naar hun bedjes gebracht. Op een der kamers brandde een kachel en dair is de brand ontstaan, zeer waarschijnlijk door het vlamvatten van het beddengoed. De vader ontdekte omstreeks negen uur rook en drong met behulp van een ladder door een der vensters naar binnen. Helaas te laat. De kleinen waren door den rook verstikt en de geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. De Brand weer onder leiding van den commandan t jhr. Wichers was het vuur zeer spoedig met behulp van een slang op de water leiding meester. De toestand der ouders laat zich beter begrijpen dan beschrijven. Nader kan nog worden medegedeeld Het vermoeden dat het beddegoed vuur had gevat is in zoover juist, dat een knaap van 14 jaren, die nog niet te bed was, ziju met zeegras gevulde matras by de kachel

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2