opluistering der H. Officiën en aan den dienst der^ceremoniëele plechtigheden, een bepaalden weg, een benauwden, vasten kring, aan te wijzen. Integendeel, in alle phasen van hare ontwikkeling heeft de Kerk de muzikale kunst vrij gelaten niet alleen, doch gesteund zelfs uit alle macht. Was Pierluigi da Palestrina de beroemde koordirecteur van Sint Peter, Tomaso en Pasquale waren het eveneens, en behoef ik die van Rome's andere kerken, die van Venetië, van Weenen, van München nog te noemen Waar de Kerk perken stelde, daar was het tegen overdrijving en misbruik van welke zijde die ook kwam. En met de bespreking van enkele dezer regelen hoop ik een volgende maal deze korte schetsen over kerkelijke muziek te mogen eindigen. {'Ie vervolgen ALGEMEM OYEBZICHT. 10 Februari 1900. De oorlog in Zuid-Afrika. Op het o o r 1 og s t e rr e i n. De derde overtocht van Buller's leger over de Toegela is evenmin een zegetocht van de Engelsche troepen geweest als de beide vorige overgangen het geweest zijn, en de man van wien men eerst uit Ladysmith iets naders zou hooren, zit met zijn snoevende houding niet weinig verle gen. De Vaalkrans is even onhoudbaar als de Spioenkop. Buller heeft voor de derde maal den bons gekregen, 'tls weer een telegram uit het hoofdkwartier van de Boeren dat dit het eerst komt melden. Het ministerie van Oorlog te Londen moet het gisteren geweten hebben, want eergisteren is de terugtocht geschied. Dit maal hebben de Engelschen op drie punten van de Toegela klop gehad. Eerst bij de Pontdrift, waar generaal Wynne, de opvol ger van Woodgate, de rivier overtrok en met gevoelige verliezen door de Boeren bij Brakfontein werd teruggejaagd, maar dit was een ischijnaanval" volgens de Engel sche lezing. Maar by een schijnaanval pleegt men zich terug te trekken, voor men onder het volle vuur van den vijand komt. Onderwijl dit ten zuiden van Brak- fontein gebeurde, trok de brigade van Lyttleton dichter naar Colenso toe onder dekking van het geschut op den Zwartkop ook de rivier over en bezette het kopje van den /aalkrans, dat in een telegram van Boerenzyde het kopje bij Molenspruit wordt genoemd. Van Boerenzijde werd het dadelijk een onbelangrijk kopje ge noemd. Maar hoe het zij, de Engelschen handhaafden er zich in het begin van het werk, omdat zij toch een punt van uitgang moesten hebben voor hun opmarsch naar Ladysmith. Dinsdag meldde de correspon dent van de Daily Telegraph dat generaal Lyttleton er van drie kanten warm werd bestookt. Ook deden volgens hem, de Boeren wanhopige pogingen om den kop te herne men. Maar de Durham krijgt infanterie, de King-Royal Rifles en Scothisch Riffles chargeerden met de bajonetten en hielden zich de aanvallers van het lijf. Maar een bestorming van den kop is ditmaal niet eens noodig geweest om de Engelschen te verdrijven. De Boeren be streken het kopje van links en rechts met hun voortreffelijke artillerie, die schoon veel geringer in aantal dan de Engelsche op dit levende doel heel wat meer uit werking had dan de 72 vuurmonden, waarmede Buller Maandag ammunitie ver spilde tegen de klippen. Volgens Engelsche berichten hadden de Boeren op den Spioenkop een lange Tom en een kleiner kanon met een Maxim-Nordenfeldt bij Doornkloof. Men kan er zeker van zyn, dat de Engelschen ditmaal alles in het werk hebben gesteld om geen tweeden Spioenkop te beleven. Hildyards brigade was Lyttleton al eens komen verlichten in den avond van Dinsdag. Maar zij hebben het niet kunnen houden, Het was te verwachten, dat de brigade van Burton intusschen in de optimistische verwachting dat de Boeren tegenover Colenso elders noodig waren geworden, van haren kant uit Chievely een poging zou beproeven over de Toegela te komen- Maar, niet zoodra had Burton zich met zijn gepantserden trein en twee duizend man vertoond, of de Boeren kwamen de rivier over en schoten hem terug. Hier heeft het commando van Lucas Meijer, den sleeuw van Vrijheid" en den man van Dundee, ook tijdens de gevechten bij Spioenkop een patrouille bereden infanterie in de pan gehakt. Aan de Pontdrift, de Molendrift en bij Colenso moeten de Boeren het met weinig manschappen gerooid hebben, want uit Lady smith is onder wyl een boodschap gekomen, volgens hetwelk de Boeren nog altijd m grooten getale rondom de stad lagen. Het garnizoen bereidde er zich op voor, om een nachtelijken aanval af te slaan. Het i3 wel mogelijk dat de Boeren nu zij Buller voor de derde maal hebben teruggeworpen, er maar in eens een eind aan willen maken en de stad stormenderhand zullen traehten te nemen. Zij kunnen dan het belegerings leger en een deel van het geschut naar den Oranje-Vrijstaat overbrengen en met een ander gedeelte de Toegela oversteken om Buller op dezelfde manier als White naar het zuiden te drijven. Reuter's correspondent in het kamp van Gatacre meldt omtrent de laatste gevechten bij Sterkstroom, dat er den 7n een scher- mutseling is geweest tusschen de vooruit- geschoten posten van de Engelschen en een Boerenpatrouillle. De laatste deed een schijn aanval op het kamp bij Penhoek, en bedreigde terzelfder tijd Molteno. Toen er versterkingen aankwamen, trokken de Boeren af. De Engelschen kregen een doode en vier ge wonden. Een dépêche van Roberts van den 8sten bevestigt het afstaan van den aanval van de Boeren op Penhoek en Vogelrivier. Zij voegt er bij, dat Gatacre meldt, de veilig heid van de beide vooruitgeschoten posten is verzekerd. Roberts verklaart het doel van Macdonald's marsch naar de Koodoesbergdrift. Dit was om den vijand den pas af te snijden, die den spoorweg nabij Belmont had bedreigd, maar terug was getrokken voor de troepen van kolonel Broodwood. De stelling van de Hooglanders bestreek de drift in de rivier. De vijand trachtte hen te vergeefs te ver drijven. Op Macdonald's verzoek bracht generaal Babington den 7n versterkingen om de Hooglanders te steunen, die den vijand terug dreven. De Boeren ontruimden later hun stelling. De Times verneemt nog uit Maritzburg Majoor Hignett heeft zich te Ngoetoe in het noorden van Zoeloeland met zijn perso neel benevens acht Europeanen dertig uur lang verdedigd in het gerechtsgebouw tegen vijfhonderd Boeren onder Ferreira. Hy capituleerde eerst, toen het Boerengeschut aanrukte, ofschoon driehonderd Engelsche kolonialen in de onmiddellijke nabijheid (einde van het flnancieele jaar) zijn gelicht en tot bestrijding van de daarop betrek king hebbende militaire uitgaven. Het verluidt dat de regeering overweegt 37 nieuwe batterijen en voor een groot aantal regimenten derde (linie) bataljons te vormen. Naar de Times uit Loarenfo Marques vei neemt, heeft de overheid der Boeren Robinson's bank te Johannesburg niet alleen gesloten, maar ook in bezit genomen. De particuliere cliëntéle van de Bank zal hierbij vermoedelijk geen schade lijden, daar hun loopende rekeningen onmiddellijk overge bracht zijn bij de Nationale Bank. Dr. Leyds, dien een vertegenwoordiger van Reuter bij zijn terugkomst te Brussel heeft ontmoet, heeft dezen gemachtigd, officieel het telegram tegen te spreken, door de Londensche bladen gepubliceerd betreffende de tusschenkomst der mogend heden, ingeval het Engelsche leger een inval in de twee republieken deedde Engelschen zullen er niet in slagen, Lady smith te bereiken. Dr. Leyds is overtuigd, dat de oorlog nog lang zal duren, maar de Boeren zullen eindigen met de zege te behalen. Aan wapenen en ammunitie zal het niet ont breken. Voor het oogenblik is het wapen het Mauser-geweer. Kwam, wat Dr. Leyds niet voorziet, de ammunitie voor dit wapen te ontbreken, dan heeft de Boer nog een ander geweer, het Martim-Henry geweer, waarvoor de ammunitie onuitputtelijk is. Dr. Leyds ducht geen poging om in den Oranje-Vrijstaat te vallen. De telegrammen hebben reeds doen weten, dat de Boeren ook aan dien kant alle mogelijke maat regelen hebben genomen, om krachtig weerstand te bieden. waren. Ander oorlogsnieuws. Het adres van antwoord op de troon rede is gisteren in het Lagerhuis aange nomen met 229 tegen 39 stemmen. In antwoord op een vraag naar berichten van den zetel van den oorlog, zeide minister BalfourOnze inlichting wijst op het feit, dat Buller zijn vooruitrukken uit de Woensdag bezette stelling niet overhaast. Wij hebben gemeend, dat het niet goed was bij hem aan te dringen op uitvoerige berichten over de gedaan wordende ver richtingen, en evenmin achten wij het, wanneer hij ons zulk een inlichting geeft, geschikt, haar openbaar te maken, voordat zulke verrichtingen geheel ver vuld zyn. Bij suppletoire begrooting wordt dertien millioen pond sterling gevraagd tot bestrijding van de kosten der 120.000 meer, die ten gevolge van den oorlog tot 31 Maart 1900 De Dail Mail verneemt uit Cairo. Het 14e negerbataljon blijft weigeren zijn mu nitie af te geven. De jonge Egyptische offi cieren die de troepen tot muiterij hebben opgezet, komen voor den krijgsrapd. In een onderhoud tusschen den Khedive en lord Cromer heeft deze gedreigd met strenge maatregelen als het vonnis van den krijgs raad onbevredigend uitvalt. De Times verneemt uit Calcutta Sir W. Leckhard, opperbevelhebber van het Engelsche leger in Indië, is err.siig ziek. De Duitsche Rijksdag is gisteren voort gegaan met de beraadslaging over het vloot-ontwerp. Graaf Arnim van de Rijkspartij kwam met warmte voor net ontwerp op. De Staatssecretaris Posadowsky wees er op, dat de eenige vraag is, of de vergrooting van de vloot noodzakelijk is en of het Duitsche volk de kosten kan dragen. De Staatssecretaris wees op de groote ver meerdering zoowel van den invoer als van den uitvoer over zee, op den toenemenden welstand van het volk, en verklaarde, dat het ontwerp bij de beide lezingen in den Bondsraad eenstemmig is aangenomen. Richter wees er op, dat de toeneming van den handel ter zee juist heeft plaats gehad in den tijd toen er gebrek aan krui sers was. Die toeneming hangt samen met den economischen vooruitgang van het land, met de verhooging van den levensstandaard en de vermeerdering van het verbruik. -SDe Staatssecretaris Tirpitz antwoordde, dat Richter zijn kennis heeft misbruikt om de vloot klein te houden. Moge de geschie denis niet eenmaal vonnis vellen. Rickert kwam met warmte voor de vlootversterking op. De Pool Motty is er tegen, Liebermann von Sonnenberg en de Litthauër Smalaki waren er voor. In den Italiaanschen Senaat verklaarde de minister van biunenlandsche zaken Ves- conti Venoota, dat de betrekkingen met Engeland altoos van vriendschappelijken aard zijn en vol wederzijdsch vertrouwen. Hij hoopte, dat de gebeurtenissen in Afrika geen verwikkelingen tengevolge hebben. In het algemeen zal de regeering waken over de meest directe belangen van het land. Uit Rome. Men schrijft aan den Tijd uit Rome Heden had in de Sixtijnsche Kapel plechtige Requiem plaats, dat telken j4*® op den sterfdag van wijlen Z. H. Pius gezongen wordt. Ie hall elf ving de indrukwekkend® dienst aan. Kardinaal Vannutelli droef! het H. OfTer op, terwijl Z. H. Leo XIII en alle te Rome verblijf houdende kardinale0 aanwezig waren. De Paus zong na de H. Mis m0* krachtige stem het Libera en verliet daarna te voet, gelijk Z. H. gekomen vvaSi de kapel. Tijdens de voornaamste deelen der H- Offerande bleef Z. H. geknield, en ge0° spoor van vermoeidheid was op Zr. Hs' gelaat zichtbaar. Verwonderlijk mag het heeten, den hoogen grijsaard, zonder dat hij in 't minst gesteund wordt, de zeven treden hoog® estrade, waarop de pauselijke troon staat) te zien beklimmen. Op allen maakte Z. H. den indruk van buitengewoon gezond en krachtig te zijn- Dat Z. H. trouwens niet tegen vermoeie nissen opziet, blijkt wel uit het feit, dat Z. H. dagelijks verscheiden uren audiëntie aan bisschoppen en gezanten verleent voor particulieren zijn de audiënties uiterst zeldzaam geworden en op het feest van O. L. Lichtmis weder als naar gewoonte de kaarsen, die door de gees telijkheid der stad en de colleges van alle nationaliteiten worden aangeboden, in ontvangst nam. God beschermt zichtbaar Zyn Kerk, want de negentigjarige Opperherder, die vóór eenige maanden een zoo zware operatie onderging, dat een krachtige veertiger er onder zou bezwijken, schijnt als verjongd en verjeugdigd. Laten wij God bidden, dat de dag) dat wij aan de lijkbaar van den grooten Paus staan, nog ver zy. Quem Deus sospitet 1 Dr. Lieber. Zooals wij reeds meldden, is dr. Lieber de leider van het Duitsche Centrum, sedert een paar dagen weer bedenkelijk, zoodat hem de H.H. Sacramenten der stervenden zyn toegediend. Zijn vrouw en dochter, die Franciscanes is te Aken, waken met d» Grauwe Zusters aan zijn ziekbed. Men achtte den toestand reeds hopeloos maar een paar Berlynsche professoren ver - klaarden na gehouden consult nog niet alle hoop op het behoud van dit kostbaar leven op te geven. Dr Lieber lijdt aan galsteanen en longontsteking. Z. H. de Paus heeft dr. Lieber zjjn bijzonderen zegen laten zenden, waarvoor deze hartelijk dank zeide. Lieber gevoeld® zich eergisteren iets beter, maar zijn toe stand gaf toch nog geen hoop op herstel- De Boeren als Schutters. Van de zekerheid van schot van de Boeren hebben zich, volgens de Vossische Zeitun{j ongeveer vier jaren geleden de beambten van de wapenfabriek van LudwigLoew® op een Berlijnsche schietbaan kunnen overtuigen. Er waren toen vijf heeren uit Transvaal gekomen om toe te zien op de uitvoering van een groote bestelling van geweren. De geweren werden in hun tegen woordigheid ingeschoten. Een hooggeplaatst ambtenaar van de fabriek liet de best® schutters onder de werklieden op een afstand van 500 M. op de figuurschijf schieten- Zij raakten bijna allen het midden. Dit scheen echter op de Boeren weinig indruk te te maken, want zy haalden onverschillig de schouders op. Zonder een woord te zeggen nam de oudste Boer, een man van 70 jaar, een van de geweren en schoot de pop eerst het rechter en toen het linker oog uit. Een andere kogel raakte de pop onder den derden ur.iformknoop. Bijna even sterk mikten en schoten d® andere Boeren. Een hunner vertoonde

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2