"gemengd xieüwsT «v.. ging op gelijke hoogte van den strand weg! Aan gegoten ijzer zal voor het hoofd 251.280 kilo gebruikt worden, verder 544.860 kilo aan schroefpalen, getrokken ijzer 848,890 kilo; voor het feestgebouw 90.000 kilo, totaal 1.735.030 kilo ijzer en staal. Zooals noen weet, komt er verder onder het Kurhaus- terras een bierhalle groot 256 vierk. M. en met een zuil in het midden waarop het stergewelf rust. De bierzaal zal verbonden zijn met de lokalen voor bodega, confiserie en koffiezaak Ook komt er een salon de coiffure met damessalon. i met den schrik vrij. Slechts één passagier gewond. Te Amsterdam is na eene openbare ver gadering, waarin de oud-minister A. L. W. Seyffardt sprak, eene afdeeling van »Volks- weerbaarheid" opgericht met ongeveer 500 leden. Ook de politie te Amsterdam zal het hare bijdragen om de noodlijdende diamantbe werkers te steunen. Bij dagorder van den heer Franken, hoofdcommissaris, zijn alle beambten aan gezocht iets voor dat doel at te zonderen. De gruweldaad te Appeltern. De aan godsdienstwaanzin lijdende moor denaar M. Scherf uit Appeltern is gisteren te Medemblik overgebracht naar het rijks- krankzinnigengesticht. Voorloopig is de verpleegde opgsloten in een cel ter observatie. Wegens het niet-aansluiten der treinen ver toefde gisteren van 11.30 tot 2.30 aan den* politie-post Centraal-station te Amsterdam, Scherf, de moordenaar uit Appeltern, geës corteerd door vier rijksveldwachters, op reis naar het krankzinnigengesticht te Medemblik. Hij was zeer opgewonden en niet dan met groote moeite bedaard te houden. Telkens ving hij aan met luider stem psalmen te zingen. De commissaris van politie Fundter gaf hij zijn apostolischen zegen. Deze ver kreeg met veel moeite dat het zingen in bidden overging, waaronder hjj eindelijk geheel tot bedaren kwam. Scherf was gekleed in dezelfde bebloede kleederen en klompen die hij droeg toen hij gearresteerd werd. Door de vorst is de scheepvaart naar de Friesche venen gestremd. In de kanalen zit hier en daar reeds weder 2 a 3 centi meter ijs. De aanleg van de haven te Numansdorp, voor rekening van de Rotterd. Tramweg- Maatschappij, is deze week begonnen. Reeds een 60-tal ingezetenen van die gemeente zijn aan 't werk getogen, die de volgende week nog door velen, die reeds zijn aangenomen, gevolgd zullen worden. Te Velzen is reeds Woensdag 7 Februari de eerste ooievaar gekomen. Een gefortuneerd slager uit Maarssen kwam dezer dagen bij den koster eener R. K. kerk te Utrecht een brief in huis gooien met het opschrift »aan de diaconie f500". De koster weigerde den brief aan te nemen en verwees den zonderling naar de armmeesters. Maar de slager wilde het geld niet houden, weigerde zijn naam op te geven, wierp den brief op straat en ging er van door. Op het politiebureau werd de brief opengemaakt en er zat werkelijk f500 in. Even te voren had hij in het politiebureau ook een brief neerge gooid met den uitroep »da's voor jullie daar zat f1000 in. Die slager heeft vroeger al meer zoo vreemd gedaan. Iemand, die te Veldhoven (N.-Br.) met een dubbel geladen geweer aan het musschen schieten was, had het ongeluk juist af te schieten, toen zijn broeder de getroffen musschen zou gaan oprapen. Het gevolg was, dat van den laatste hand en arm verbrijzeld werden. Te Wageningen is, door leerlingen der Rijkstandbouwschool, eene Weerbaarheids- vereeniging opgericht, welke reeds een 50- tal leden telt. Zij draagt den naam ïTrans- vaal." Op de Statuten zal de Kor,, bewilliging wor den gevraagd. De gemeenteraad van Schoterland besloot op de gemeentebegrooting over 1900 een post van f450 te brengen voor kosten van voeding en schoeisel aan behoeftige school kinderen, om daardoor het geregeld school bezoek dier kinderen te bevorderen. Deze post is oorzaak, dat Gedeputeede Staten hunne goedkeuring aan de begrooting heb ben onthouden. Te Maastricht heeft de Sociaal-Democra tische Arbeiderspartij een huis aangekocht om tot coöperatieve broodbakkerij en ver gaderlokaal te worden ingericht. Iemand, die in den Vlissingschen mail- trein zat, die Zondag-morgen bij Rozendaal op een locomotief botste, schrijft aan het Volksbl De trein was aan den laten kant, de machinist deed blijkbaar alle moeite, in te halen wat kon. We gingen geweldig snel, daar gaat de fluit voor Rozendaal, doch voort vloog de trein bons tegen een klaarstaande locomotief met tender, ik geloof 45.000 kilo. Wij kregen een barren schok. In onzen waggon vloog de bagage uit de netten, een passagier over de bank, de andere er onder. Iedereen voelde pijn in de borst. Ik verzeker u, het is een rare gewaarwor ding, hoor. Tijd om te denken is er niet; een gefluit, een gekraak, en flapdaar ga je door elkaar. We keken al of 't schot van den waggon naar ons toe kwam gelukkig liep 't goed afenkel de buffer houten werden verbrijzeld en wij kwamen Gisteren-middag omstreeks 4 uur ontdekte een spoorbeambte van het grensstation Es- schen, dat uit een Hoilandschen goederen wagen rook sloeg. Toen hij de deur open schoof, sloeg de vlam naar buitenen stond de wagen in een oogwenk in volle vlam. Hoewel terstond getracht werd het vuur met emmers water te blusschen, kon toch niet verhinderd worden dat de wagen met den geheelen inhoud, bestaande uit balen vlas, totaal uitbrandde. De Duitsche kunstenaars, die dit jaar, evenals geregeld in vorige jaren, deel wilden nemen aan de permanente tentoon stelling van schilderijen in Crystal Place te Londen, hebben van den vertegenwoordiger dezer tentoonstellingen in Duitschland het bericht ontvangen, dat hun werken dit jaar niet konden worden geexposeerd. Dr. Leyds is Maandag te Weimar in het hotel Russischer Hof afgestapt. Van te voren was zijn komst bekend geworden, en toen hij de vestibule in kwam begroetten de gasten hem met een eerbiedige buiging. Men had gehoopt, dat hij nog beneden zou verschijnen, maar dr. Leyds bleef op zijn kamer: de heeren van de academische stamtafel, die er op stonden hem nog dienzelfden avond buide te bewijzen, gingen om half één de hoteltrap op en hielden een toespraak voor zijn kamerdeur met een sdonnerenden Salamander. Laatste Berichten. Op de te 's Gravenhage gehouden wor dende tentoonstelling van pluimgedierte van de vereeniging >Avicultura" is de heer P. B. Gerlach alhier bekroond met één zilveren medaille en twee verguld zilveren medailles voor de fraaiste zwart Minorca- hanen, broed 1899. Bij een brand, gisteren-avond ontstaan in een achterkamer van de derde verdieping van een pand in de Ridderstraat te Amster- dam, doordat de petroleumlamp van de tafel was gevallen, hebben de bewoonster, de weduwe Veerland, en hare beide kin deren, een meisje van 8 en een jongetje van 3 jaar, ernstige brandwonden bekomen, terwijl de zuster der weduwe, die te hulp was gekomen, lichte brandwonden kreeg. In het gasthuis is heden het 8-jarig meisje overleden, terwijl de moeder aldaar in hopeloozen toestand verkeert. Blijkens een heden door den voor zitter van het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis ontvangen bericht, heeft pro fessor Korte weg de terugreis aanvaardt. Vermoedelijk is hij reeds den 7n dezer Aden gepasseerd. Kerknieuws. Kardinaal Jacobini heeft den H. Vader tot universeel erfgenaamd benoemd, met den last, voor zijn twee bejaarde zusters levenslang te zorgen. In de nagelaten pa pieren van den kardinaal bevinden zich talrijke brieven, die aan den Paus zijn gericht. In een daarvan zegt de prelaat zijn naderend einde te voorzien, eu beveelt hij den Paus dringend aan, met alle zorg te waken over de actie der katholieke ver- eenigingen in Rome en Italië. Ook laat kardinaal Jacobini een uitvoerig rapport na over de katholieke liefdewerken der Eeuwige Stad. Dit rapport geeft een historisch over zicht, met zeer belangrijke opmerkingen. ten nadeele der firma W. H. Muller en Co>» een 10-tal balen tarwe ontvreemdden, veroordeelde de beklaagden J. Kuehn eD F. Kiesman ieder tot 14 jaar en A. Lusse tot 1 jaar gevangenisstraf. Land- en Tuinbouw. Kalverziekte. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maat" schappij van Landbouw zal zich tot de regeering wenden met verzoek om steun tot het bestrijden van de kalverziekte (sterfte onder de jonggeboren kalveren). Het hoofdbestuur zal dit doel trachten te bereiken door het doen houden van voordrachten, theoretische en practische, waardoor belanghebbenden worden bekend gemaakt met de »methode dr. Poels" In 1902 zal de algemeene tentoonstelling door de Maatschappij worden gehouden. B ure er lijfee Stamf. Geboren: 8 Febr. Willem, zoon van W. Zonneveld en J. Rijnbende, Ploegstraat. Overleden: 9 Febr. Johan Bertus Jacobus Reherman, oud 5 maanden, Buiten- havenweg. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 10 Febr. 1900. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Zaterdag 10 Febr. Moutwijn f 8%. per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins Stemming willig. Bond van Distillateurs: Moutwijn: f8*/4. Jenever: fl2s/4. Amst. proef f 14%. Spiritus: f 15»/4 a fl6'/4. Spoeling: fl.70. Uit Parijs wordt het overlijden gemeld van baron Adolphe de Rotschild. Sinds jaren leefde hij teruggetrokken en was alleen bekend door zijn mildheid. In den laatsten tjjd moest de politie maatregelen nemen om de bedelaars van zijn huis af te houden en hem voor hun lastig opdringen te be schermen, gedurende zijn wandelingen in het Bois de Boulogne. Hij was indertijd chef van het huis Rothschild te Napels. De influenza neemt in Madrid nog toe, naar het schijnt. De Koninklijke Schouw burg moet zijn Wagner-opvoeringen staken wegens ziekte der kunstenaars. In den laatsten tijd stierven 20 leden van den Senaat, 14 Kamerleden, 6 gewezen ministers, 10 grandes, 7 schrijvers en dichters. Posterijen en Telegrafie. Het te Leeuwarden gevestigd hoofdbe stuur van den Ned. Bond ter bestrijding van overdreven Zondagsrust op het gebied van post en telegrafie heeft een adres ingediend aan den directeur-generaal der posterijen en telegrafie, waarbij het zijn bezwaar mededeelt tegen een verdere inkrimping van den dienst der posterijen op Zon- en feestdagen. Volgens het hoofdbestuur moet niet uit het oog worden verloren, dat de verlangde inkrimping niet alleen belemmerend zou werken op Zon- en feestdagen zelve, maar dat men daarmede reeds rekening zou moeten houden bij het verzenden der brie ven op den vorigen dag en de naweeën zich alsnog den volgenden dag zouden doen gevoelen. Het hoofdbestuur gunt gaarne den amb tenaren van post en telegrafie, die het beschouwt en waardeert als de onmisbare bondgenooten van handel een nijverheid een rustdag, bij voorkeur zelfs den Zondag, mits dit niet ga ten kosten van het algemeen verkeer. In dat geval, schrijft het hoofdbe stuur, zorge de Staat, aan de bezwaren dier ambtenaren tegemoet te komen of door het aanstellen van plaatsvervangers op Zon- en feestdagen. Door het personeel van het postkantoor te Maassluis is bij het vertrek van hun directeur, den heer Keukenmeester, die 33 jaren te Maassluis als zoodanig is werkzaam geweest, en die nu benoemd werd tot directeur van het telegraafkantoor te Haarlem een foto grafie met lijst, groot formaat, van het personeel, aangeboden tot blijvende herinne- ring, hetgeen door den heer Keukenmeester in dank werd aanvaard. Berlijn. Spiritus in loco Parijs. koBS«- P- Febr. f Maart Hamb. SPim" P- Febr. 1 April/Mei 47.— 13.80 13.90 20.624 19.374 New-York. Maïs Amsterdam. 9 Febr. Rogge op lev. vast; per Maart f 132,131,132per Mei f 131per Oct. f 129. 10 Febr. Rogge op lev. zonder noteering. R\jnhoogte Keulen ('s more. li Uur: 9 Febr. 3.34 cM. 10 Febr. 3.22 cM. Wlsselkoerseu te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort 112.08 Disc. 4 PCt Parijs -47.974 34 Antwerp. -47.85 4 Beursbericht van Amsterdam Rechtzaken. De rechtbank te Rotterdam deed gisteren uitspraak in de zaak der drie personen, die Per Telefoon. 1 Nederland Zilver Metalliek 3 Portugal *Vi Buitenl. Spanje 7 China. Binnenl. Mexico Venezuela Cultuur M. Vorstenlanden Deli Cultuur Langkat Tabak A Rotterdam Deli Konink Petrol Mij Moeara Enim Java Petrol, Sumatra Palembang Suriname Pref Topeka Common Denver Rio. 2e Francisco Common le Missouri 2e Common Union Shares Wabash Incomb Western Canadian South. Shares Prolongatie 10 Feb. 81% 82»/4 23 64% 39i/4 24»/. 648/4 228V, 281 144 85 64 20% 19% 11V» 90 67 li1/, 49% 28 V, 3 8 Febr. 41 9 Febr. 46.90 14.- 14.25 20.50 19.374 i) 9 Febr. 10 Febr. •21/ 358/4 3811/j»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 6