de Boeren gisteren-nacht bij Koffijfontein - hebben veroverd, drie tot vier duizend stuks vee en een aantal wagens, waaronder acht tien met levensmiddelen beladen waren voor Kimberiey bestemd. De Boeren moeten een aantal krijgsgevangenen gemaakt hebben. Het verluidt, dat er van daag geen hevig gevecht is geweest in de nabijheid van Kimberiey. Volgens de laatste berichten, behouden de federalen onder Cronjé hun stellingen. Volgens een bericht aan de Standard uit Jakobsdal maakten de Engelsche troepen die het bezetten eenige krijgsgevangenen, waaronder den landdrost. Sommige van die gevangenen verklaarden beducht te zijn dat de Engelschen ten slotte de terugtrekkende Boeren zouden inhalen en overmannen. French achtervolgt de Boerenkorpsen ten noorden van Kimberiey, waar de Boeren hun kampen hebben ontruimd, al hun voor raden achterlatende. De Daily News verneemt uit Kaapstad, dat Lord Roberts Zondag een proclamatie uitgevaardigd heeft aan de burgers van den Oranje-Vrijstaat. De Engelsche regeering neemt aan, zegt hij dat de inval op Britsch grondgebied niet de algemeene goedkeuring van het Vrijstaatsche volk wegdroeg, en gelooft dat de verantwoordelijkheid daar voor enkel op de regeering van den Vrij staat rust, die handelde onder slechte invloe den van buiten. Engeland draagt de Vrijstaters geen kwaad hart toe en zou hen gaarne behoeden voor de gevolgen van het slechte gedrag hunner regeering. Roberts vermaant ten slotte de burgers, zich te onthouden van verdere vijandelijkheden tegen de Engelschen. Volgens een draadbericht uit Maseroe in dato 13 Februari heerscht darmtyphus epedemisch onder de gewapende burgers van des Vrijstaat, hoofdzakelijk bij Kim beriey en Colesberg. Er zijn veel sterf gevallen. De Transvaalsche regeering zendt groote troepenmassa's naar den Vrijstaat. Volgens een draadbericht uit Arundel zijn commadant Pretorius en drie andere gewonde officieren van de Boeren, blijkbaar door de Engelschen krijgsgevangen ge maakt, aldaar aan de Boeren uitgeleverd. Bij het Engelsch Lagerhuis is een wets ontwerp ingediend, waarbij machtiging ge vraagd wordt, om in 1901 in Engeland een volkstelling te houden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 20 Februari 1900. Gisteren is alhier door de politie gestuit een collecte welke, tegen den wil van het gemeentebestuur, van wege de meer ge noemde vereeniging »Hulp en steun voor weezen van alle gezindten", gevestigd te Amsterdam, werd gehouden. Gisteren-avond zwierven hier rond een liedjeszanger en zijn vrouw, die blijkbaar, na de vermoedelijk welgeslaagde dagtaak, zich aan sterken drank hadden te buiten gegaan, zoo zelfs dat de man in de sloot langs de Damlaan terechtkwam. De politie zag zich genoodzaakt het zingend echtpaar naar de wacht te brengen. De kiesvereeniging vSchiedam" zal Don derdag-avond a. s. een vergadering houden ter bespreking der circulaire over het kiesrechtvraagstuk van de Liberale Unie en ter verkiezing van twee bestuursleden. De 20-jarige Hamburger G., werkzaam ten kantore van de firma R. P, R. van Riemsdijk op de Nieuwehaven te Rotter dam, verliet Zaterdag-ochtend omstreeks 11 uur dat kantoor, medenemende een kennisgeving van een aangeteekenden brief. Hij ging naar het postkantoor, tee- kende met den naam Riemsdijk en nam den aangeteekenden brief in ont vangst. Toen hij dezen daarop opende, bleek in den brief o.m.. een wissel van f6500 te zijn. Brutaalweg werd nu naar een bank ge gaan, de wissel ter inwisseling aangeboden, ook hier met den firma-naam geteekend en het geld in ontvangst genomen, waar mede G. nu zeer royaal omsprong. Hij kocht zich een gouden horloge met gouden ketting, een ring met brillanten, een heel nieuw stel kleeren en maakte verder goede sier. Lang duurde dit leventje evenwel niet, want de politie, met de verdwijning van het jongmensch in kennis gesteld, was op onderzoek uitgegaan. 's Avonds arresteerde de inspecteur van politie F. J. Terlaak, den voortvluchtige in een café op de Korte Hoogstraat, waar hij zich het eens gezellig dacht te maken. G. is naar het politiebureau in de Lange Torenstraat gebracht, waar men hem achter slot en grendel zette na zijn verhoor. Daarbij bleek, dat het jongemensch in de enkele uren dat hij in het bezit van het geld is geweest tusschen de f 600 en f 700 heeft zoekgemaakt. Het overschot van de som had G. nog bij zich. In de vergadering van den Raad der gemeente Kethel en Spaland op II, Zaterdag deelde de voorzitter o.a. mede, dat hij in antwoord op het vroeger vermeld schrijven aan het bestuur van den Noordkethelpolder een kort en bondig afwyzend antwoord heeft ontvangen. Op voorstel van den Voorzitter werd na eenige discussie besloten zich te wenden tot het hoogheemraadschap van Delfland. Tot leden van het stembureau voor de eerstvolgende verkiezingen werden benoemd de heeren L. Bijl en C. Bregman. Voor de behandeling van het suppletoir kohier en van eenige reclames tegen den hoofdelyken omslag, werden de deuren ge sloten. Na heropening werd het suppletoir kohier vastgesteld tot een bedrag van f 53.01 en werd op het eerste kohier de aanslag van J. Hijdra verminderd met f3.en van J. Jansen met f0.33|. Het kohier van den H. O., dienst 1900, werd voor de leden ter visie gelegd, ten einde het na behoorlijk onderzoek in de volgende vergadering aan de orde te stellen. Naar aanleiding van een schrijven van den heer D. Ris, arts te Schiedam, secretaris der afdeeling Schiedam en Omstreken der Nederl. Maatsch. ter bevordering der ge neeskunde; van het provinciaal blad no. 68 van Dec. 1899, en van een schrijven van den heer G. Sauer, arts te Kethel, die tevens in dat schrijven de aandacht van den Raad vestigt op den onhoudbaren toestand der slooten in de kom der gemeente, stelt dei voorzitter voor lo. om ter voorkoming der pest een premie te stellen op het vangen van ratten, mits de omliggende gemeenten een gelijk besluit nemen. 2o. om de slooten binnen de kom der gemeente schoon te maken. De heer Bregman achtte het wenschelijk dat die slooten op vaste tijden elk jaar zullen worden schoongemaakt. De heer Poot stelde voor den datum te bepalen op half Maart en half September en zoodoende de aanbesteding in verband te brengen met het vbanwerk" daar dit dan allicht in het voordeel zou zijn der gemeente- financiën Beide voorstellen werden ten slotte aangenomen. Tegen den oplichter L. S., die de vorige week den bakker v. G. onder de gemeente Kethel zoo te pakken heeft genomen, is een bevel van aanhouding uitgevaardigd. Een hem toebehoorende koffer is in beslag genomen. Behalve dat zaakje moet hij nog meer op zijn kerfstok hebben. De heer L. J. Karreman, te Overschie, is voor het lidmaatschap van den gemeente raad aldaar (vacature wjjlen de heer S. Poot) door vier kiesvereenigingen candidaat gesteld. Zondag werd te Overschie door den predikant van den kansel medegedeeld, dat aan de diaconie, der Herv. Gemeente aldaar, door wijlen mej. S. v. d. KooijHoogerbrugge, bij testamentaire beschikking; vermaakt is f 1000 onder voorwaarde dat 10 achtereenvol gende jaren een extra bedeeling daarvan aan de armen zal worden gehouden. In de aangekondigde vergadering van eenige leerlingen en oud-leerlingen der Polytechnische School te Delft is het adres aan de Koningin vastgesteld in zake het verlangd onderwijs in de logica en meta- physica. Uit den inhoud van dat adres blijkt thans, dat de adressanten zich hebben ont houden van eenige aanwijzing of toespeling op een bepaalde richting in dien tak van wetenschap. Hun hoofdmotief is, dat ook aan onderscheiden polytechnische en tech nische hoogescholen in Duitschland leer stoelen in die vakken worden aangetroffen, en dat honderden van aankomende inge nieurs in ons vaderland zeer tegen hun zin van lessen in »de algemeene spraakleer der wetenschap" verstoken blijven. Dat de Po lytechnische School wordt gerekend te behooren tot het middelbaar onderwijs, achten zij slechts een vormelijk bezwaar; zi] meenen, dat hnn studiën evenzeer van wetenschappelijken aard mogen heeten als die aan de Universiteiten. Door de politie te Delft is aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld W. R., oud 29 jaar, wonende te Amsterdam, wegens diefstal van Rotterdamsche Schouw- burgloten en oplichting van eenige Delftsche ingezetenen. BINNENLAND. Bij Kon. besluit is aan P. Bogaers, fabrikant, te Tilburg, verlof verleend tot het aannemen van het onderscheidingsteeken van commandeur in de orde van den H* Gregorius den Groote, hem door Z. H. den Paus geschonken. Met betrekking tot het, door een dee1 der Indische pers, dd. 6 September aan H. M. de Koningin verzonden telegram, waarbij sjmpatie werd betuigd met onze Transvaalsche stamverwanten en de hoop werd uitgesproken op mogelijkheid van Hr. Ms vredelievende interventie, ontving de lnd. Ct. jl. Donderdag van Z. E. den mi nister van koloniën bij particulier schrijven dd. 12 December 1899 de verzekering dat onze Koningin gedaan heeft wat zij kon om den oorlog te voorkomen, dat ook de Ned er- landsche regeering dat heeft gedaan, maar, zooals bekend zonder succes. Verder schrijft de heer Cremer »Wij leven nu maar in de wassende hoop, dat het recht in Zuid-Afrika zal zege vieren. Het stamverwante volk, in Indië en in het Vlaamsche land, doet inmiddels veel om de wonden van den oorlog te heelen". Onze nieuwe gezant, mr. W. F. H. von Weckherlin, is Dinsdag-middag, 13 Februari, door den Sultan in plechtige audiëntie ont vangen tot het overreiken zijner geloofs brieven. Afgehaald van het gezantschapsgebouw door den adjunct van den introducteur des ambassadeurs met |vier hofrijtuigen, werd de gezant te 2 uur bij den Sultan toege laten. De minister van buitenlandsche zaken, Tewfik pasja, vervulde bij die audiëntie de functies van drogman. De audiëntie woonden verder bijhet personeel van het gezant schap en het consulaat, uitgenomen de consul die door een ongeval, dat hem vóór eenige dagen heeft getroffen, zijn woning niet kan verlaten; de maarschalken Gazi Osman pasja, Edhem pasja, Foead pasja, Sjakir pasja, chef van het militaire huis, Hadji Ali bei, eerste kamerheer, en Noeri pasja, kamerheer, alsmede Soeleiman pasja en de opperstalmeester Faik pasja. Na de wisseling van de gebruikelijke toespraken en de wederkeerige voorstelling van het gevolg van den gezant en den Sultan, zijn mr. von Weckherlin ververschin- gen aangeboden in een andere zaal. In den namiddag heeft daarop de nieuwe vertegenwoordiger van de Koningin zijn officieele bezoeken op de Verheven Ports gebracht bij den grootvizier, de ministers van buitenlandsche en binnenlandsche za- ken en den voorzitter van den Raad van State. Dergelijke bezoeken bij de overige minis ters zullen in den loop van de week worden gebracht. (X).) Naar de Tijd verneemt, berekent de Regeering, dat de ontworpen tariefsherzie ning ongeveer drie millioen gulden meer dan nu zalafwerpen voor 's Rijks schatkist. Ondanks de verklaringen van mr. Haex, dat hij geen candidatuur voor het lidmaat schap der Tweede Kamer voor Maastricht aanneemt, wordt hij toch door zijne vrienden candidaat gesteld en circuleert een lijst van aanbeveling. De statuten der vereeniging Volksweer baarheid zijn goedgekeurd bij Kon. Besl. van 12 dezer. Mr. A. W. F. H. Sanger te Groningen nam de benoeming als lid van het hoofdbestuur van volksweerbaarheid aan. Het secretariaat kreeg tot dusverre officieel bericht van het oprichten van 10 plaatselijke afdeelingen, terwijl in 36 gemeenten de voorbereiding tot oprichting eener afdeeling meer of minder ver is gevorderd. Volgens de Surinamer schijnt onze regeering eindelijk te gaan denken aan de verdediging van de West-Indische kolonies. Naar het blad uit goede bron heeft ver nomen, zijn al onze kanonnen afgekeurd, en zullen ofwel in zee geworpen of naar het moederland verzonden worden met de volgende mail wordt eene bezending van een tiental nieuwe snelvuurkanonnen verwacht. Ook zijn reeds 150 magazijn-geweren aan gekomen, welke 6 schoten kunnen doen. Iedere soldaat krijgt twee tasschen, waarin hij een vijftig patronen kan bergen. Terwijl de artillerie in Paramaribo zal worden opgedoekt, moeten alle infanteristen leeren om met kanoonen om te gaan. Het gebeurde te Sileraka. Naar aanleiding van het gebeurde met de officieren van het stoomschip Generaal Pel, van de Koninklijke Paketvaart, die, zooals bekend, nabij Sileraka, op NieuW- Guinea, door de inboorlingen worden gevangen gehouden, schrijft men aan de Tel. uit Indië het volgende Men is over het algemeen zeer ontstem11 over de laksche houding der Indische Regeering ten aanzien van het ongeval met de ongelukkige officieren van de Generaal Pel, omdat haar optreden den indruk maakt, alsof zij, door het uitzenden van een marinevaartuig, reeds voldoende zich van haar plicht meent te hebben gekweten, om gedekt te zijn tegen de publieke opinie. Waarschijnlijk zal Serdang wat lawaai maken op de kust) door eenige strandplaatsen te bombardeeren en in brand te schieten, maar zoo'n tucht'' ging is met afdoende en zal weinig helpen i een strafoefening die bovendien veel te laat komt, omdat het gebeurde, wegen5 gebrek aan telegrafische verbinding met d" Molukken, niet tijdig genoeg aan autoriteiten kon worden bericht. Wederom een voorbeeld, hoe dringend J wordt om een telegrafische gemeenschap met onze zgn. buitenbezittingen daar te stellen. Indien het vreemdelingen waren, zoo verraderlijk in de handen der Papoea vielen, voorzeker zoude de lnd. Regeeri"# onmiddellijk een expeditie hebben uitgerus*' alleen uit vrees voor conflicten, maar het slechts landgenooten geldt, beboet men niet zooveel drukte te maken en k® de Indische Regeering zich vrijpleit"®' door te zeggen dat zij de marine h®" uitgezonden. Die onverschilligheid tegenover d® misdadigen overmoed der Papoea's is me® dan ergerlijk, en maakt bij de inlands"® bevolking den indruk van onmacht, 'e j dat ons prestige meer schokt dan men denkt. De gevangenen, ofschoon N«d®r vi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2