geen schrik aanjagen, maar de natie moet waakzaam en oplettend zijn om gelijken tred te houden met de ontwikkeling der marines niet alleen in Europa, maar ook in de Vereenigde Staten en Japan. Gibson Bowles erkende, dat het program der regeering afdoende was, maar sprak over het sterker worden van de Duitsche partij in Nederland het gevolg daarvan was dat velen van Engeland afgetrokken werden en overlegden hoe zij zich nauwer bij Duitschland zouden aansluiten. Dat plan nam reeds vasten vorm aan, en kon slagen. Als het slaagde, zou het evenwicht in Europa's zeemacht verbroken zijn: bij de twee vloten van tegenwoordig, de Fransche en de Engelsche, zou er nog een derde komen: een Duitsche vloot, door Holland- sche zeelui bemand. De Hamburgsche Courier verneemt dat 500 Hongaarsche paarden, zoogenaamd voor Spanje bestemd, op een Engelsch schip uit Fiume vermoedelijk naar Gibraltar zijn ge transporteerd. Stads- en Gewestelijk Xieuws. Schiedam, 27 Februari 1900. Algemeen Nederlandsch Verbond. In een kleinen kring van genoodigden, gisteren-avond in «Musis Sacrum" bijeen gekomen, werd de oprichting van een af- deeling van het «Algemeen Nederlandsch Verbond" besproken. Dr. Vinkesteyn, de bijeenkomst openend, heette namens de commissie die tracht hier een atdeeling van het Verbond op te richten, allen welkom, bracht een woord van dank aan de opgekomenen en 3telde hen voor dr. H. Kiewiet de Jonge, stichter en alge meen secretaris van het Verbond, die de bedoeling en de beteekenis er van nader zou uiteenzetten. Dr. H. Kiewiet de Jonge, daarna zijn voordracht aanvangend, bracht allereerst hulde aan de aanwezige vrouwen, want het Verbond moet veel hebben van de vrouw die, naar het woord van een Duitsch dichter,' is als de ziel van het volk. Het hoofd doel van het Verbond is de Nederlandsche taal handhaven, uitbreiden en versterken, niet de eene Nederlandsche taal, maar de' Nederlandsche taal in zijne veelheid, onein dige veelheid. Spr. denkt hier het eerst aan de vele dialecten, maar naast die dia lecttaai staat met de spreektaal, de boektaal en de kunsttaal, die onze jongere schrijvers bezigen, en die vier verschillende talen zijn toch allen Nederlandsch. Het hoofddoel is dan de Nederlandsche taal te handhaven overal waar Nederlanders of afstammelingen van Nederlanders wonen zonder te letten op het verschil. Dat verschil moet ons leiden noch tot afkeer noch tot hoogheid want het is zoo groot, dat zelfs iedere mensch zijn eigen taalandere woorden keus en andere klanken heeft. Op dat nood zakelijk verschil, dat schilderachtige tee- kening in de verschillende deelen brengt, behoort dus niet gelet te worden maar dé Nederlandsche taal in zijn oneindige veel heid behoort gehandhaafd te worden als hetankeronzer vrijheid en onafhankelijkheid; immers zoolang wii onze taal behouden, zu[len wjj onze zelfstandigheid behouden. Zijn gehoor opwekkend niet zonder nood zakelijkheid vreemde woorden te gebruiken, wees spr. er op, dat onze taal toch reeds schandelijk ten achter is door de noodzake lijkheid waarin wij als klein volk, dat geen wereldtaal heeft, gebracht zijn om vreemde talen te leeren. Die noodzakelijkheid is voor ons klein volk intusschen een voordeel want zij leert ons andere volken in hunne eigen taal beoordeelen. En dit voordeel komt vooral uit in deze bange dagen. Juist een groot deel van het misverstand en de onrechtvaardige beoordeeling van het Boerenvolk door de Engelschen is te wijten aan de omstandigheid dat de Engelschman, overal met zijn wereldtaal terecht kunnend, stelselmatig geen andere taal spreekt dan de zijne en dus andere volken niet anders dan in Engelsche klanken kan beoordeelen. Toch is die eenzelvigheid ook de kracht van het Engelsche volkwant tegenover bedoeld voordeel staat ook een groot nadeel. Het nadeel is, dat wij gaarne geuren met vreemde woorden op menu's enz. dat wij den vreemdeling onze eigen taal doen minachten, door bijv., zoodra Rozen- daal achter den rug is, Fransch te spreken en dus den Vlaming, die gaarne met ons Vlaamseh klapt, in zijn eigen taai-idee niet te versterken. Spr. zette daarna uitvoerig uiteen hoe dit kwaad voortwoekert, hoe de Vlaamsche vrouw zich geneert tegen- I over vreemdelingen Vlaamseh te spreken, hoe in onze Oost tegenover enkele Engel schen, maar vooral in Zuid-Afrika, bijzonder door de Afrikaansche meisjes, met Engelsch gecoquetteerd wordt. De invloed van de Engelsche taal in het openbare leven en de opvoeding in Zuid- Afrika was zoo groot, dat zonder den inval van Jameson, die de domste zet geweest is die de Engelsche konden begaan, een vrede- lievende verovering niet zou zijn uitgebleven. Maar juist die inval heeft de oogen ge opend en het Afrikaansche volk is gaaft begrijpen, dat, wilde het zijn onafhankelijk heid bewaren, het allereerst zijn taal moest handhaven. Het Algemeen Nederl. Verbond tracht daarom onze taal te handhaven, overal waar ze in al hare verscheidenheid ge sproken wordt. Dat ook de Regeering daarvoor een open oog heeft, bewijst het feit dat reeds in Indië, gesteund door den vice-president van den Raad van Indië en de Directeuren van Financien en Onderwijs, een afdeeling is opgericht. Wat zou de Nederlandsche stam een uitgestrekt taal gebied hebben, als de Compagnie gedaan had wat de Boeren in Afrika deden, die over geheel Zuid-Afrika door Hottentotten Kaffers enz. hun taal als de landstaal deden aannemen maar in plaats daarvan verhief de Comp. als tusschentaal het Maleisch om met de inlanders te spreken. Evenzeer ging het in onze West, waar het Neger- Engelsch, het Neger-Hollandsch, het Papia- mentsch, maar vooral ook het Engelsch de taal werden, zelfs het Engelsch de rechtstaal werd, zoo zelfs dat nog kort geleden een vonnis in het Holiandsch moest vertaald worden. Waar dit mogelijk is is de overgang van Engelsch taalgebied in Engelsch staatsgebied gemakkelijk. Ook daar behoort het Verbond paal en perk te stellen. In het tweede deel zijner rede na de pauze zette spr. uiteen, dat de bevordering der geestelijke belangen, van de taal ook de behartiging der stoffelijke belangen, van den handel ten goede kon komen. Daartoe deelde hij mede, dat hij indertijd eens een brief ontving uit Curasao, waarin naast een jammerklacht over den achteruitgang van het eiland, de vraag ge steld werd of het Nederlandsch verbond niet werkzaam kon zijn voor de aanplantiug van Sisam, een hennepplant, op Curasao,welke aan planting op den rotsachtigen bodem van het ei land groote voordeelen zou opleveren. Hoewel het aanvankelijk moeilijk bleek de geestelijke belangen der Nederlandsche taal met de stof felijke belangen die in aanplanting van Sisam gelegen is, in overeenstemming te brengen. (Als zoodanig kon het Verbond er zich zeker niet mee bemoeien) gelukte het toch eindelijk naar de bedoeling des brief schrijvers te handelen, zoodat deze zaak, in voorbereidend onderzoek, wellicht tot den bloei der kolonie zal kunnen bijdragen. Zoo zal ook op ander terrein de bevordering van de geestelijke belangen der Ned. taal met de behartiging der stoffelijke belangen kunnen samengaan, immers hoe grooter het taalgebied wordt, hoe verder het handels gebied zich kan uitstrekken. Tot bevestiging der Ned. taal in Zuid-Afrika heeft het meest bijgedragen de Ned, Zuid-Afr. Spw. Mij., die honderden jongelieden een eervolle betrekking in Zuid-Afrika heeft bezorgd. Ook de zending van onderwijzers, die het middenpunt der taal-uhbreiding vormen, heeft daartoe krachtig medegewerkt. De korte slotsom zijner rede achtte spr., dat ook in Schiedam, waar handel en nijverheid zulk een groote plaats innemen, een afdeeling van het Alg. Ned. Verbond recht van bestaan heeft, omdat 't de bevordering der stoffelijke belangen niet uitsluit. Maar buitendien hebben wij redenen te over om onze taal te handhaven, die de uiting van ons geestes- en zieleleven is en die wij allen onbewust liefhebben, ook al weten wij niet welk een schat wij in onze taal bezitten. Met een vers uit Zuid- Afrika, waarin die liefde tot de moedertaal krachtig spreekt, besloot spr. zijne leerzame rede, die door een dankbaar applaus werd bezegeld. Dr. Vinkesteyn meende in aller geest te handelen, wanneer hij dr. Kiewit de Jonge oprechten dank bracht voor zijn bezielend, woord, dat zeker in allen het verlangen had opgewekt, onze taal te handhaven als middel om onze onafhankelijkheid en zelfstandigheid te bewaren. Onder den indruk van dat woord zou zeker de propaganda voor het Verbond te vruchtbaarder zijn. Waar dr. Kiewiet de Jonge dan ook het doel van het Verbond had uiteengezet, meende spr. nog de middelen te moeten leeren kennen, die zullen aangewend w ,er[ .0m ^oe' 'e bereiken en de verplichtingen die de leden daartoe op zich nemen. Op verschillende wijze door het bydragen van een som resp. f25, f5 en ll.oO kan men tot het Verbond toetreden, waartoe hier aan de bestuurstafel en bij den heer Engels, Warande, gelegenheid werd gegeven. Wenschend dat hij den secretaris van het Verbond spoedig zou kunnen ver heugen met de mededeeling dat een groot aantal Schiedammers tot het Verbond was toegetreden, wat zeker de beste beiooning van zijn arbeid zou zijn, eindigde spr. met hem nogmaals aller dank te betuigen. Zaterdag-middag hield de afdeeling Schie dam van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers een vergadering in «Musis Sacrum". Na lezing der notulen van de vorige vergadering kwam punt 2 Ingekomen stukken en mededeelingen aan de orde. Onder deze was een schrijven van de afd. Schiedam der Soc. Dem. Arbeiderspartij, waarin werd verzocht, de leden der Bonds- afdeeling op te wekken, de protestvergadering tegen verhoogd schoolgeld, die a s. Dinsdag in «Musis Sacrum" wordt gehouden, bij te wonen. Aan dit verzoek werd voldaan en tevens zal de afdeeling officieel op die vergadering vertegenwoordigd zijn door haar ln secretaris, den heer G. van der Most, Vervolgens bracht de afgevaardigde naar de kiesrechtmeeting schriftelijk verslag uit waarvoor de dank der vergadering werd ingeoogst. Na afdoening van eenige meerendeels huishoudelijke zaken wees bij de rondvraag een der leden op de aanhangig zijnde kwestie-Neerbosch. Hij wenscht, dat het bestuur zich tot het hoofdbestuur zou wenden met het verzoek zoo mogelijk een onderzoek in te stellen naar de toestanden te Neerbosch. Het bestuur aanvaardde die opdracht, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Zondag-avond om 9 uur arriveerde in de Haven te Vlaardingen het loggerschip \laardingen 144, schipper Jacob Blonk met verlies van den 19-jarigen matroos Floor Bal, die op de Noordzee op Donderdag 15 dezer des morgens ten 3£ uur door een lichte stortzee overboord werd geslagen. De pogingen van den schipper om hem te redden, bleven vruchteloos. BIXJÏEJTLA2ÏD. Bij Kon. besluit van 24 Febr. 1900 is met ingang op 1 April e. k., benoemd tot commandant van het Kon. Kolon. Militair Invalidenhuis op Bronbeek, met toekenning van den titulairen rang van luit.-kol. de gepensionneerde majoor der inf. van het leger in Ned. Indië, jhr. N. C. van Heurn. Bij Kon. Besl. is bepaald, dat aan de vooizitters der commissiën voor het herzien van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen wordt toegekend eene be looning van cent per perceel voor het invullen op de kennisgeving van de belast bare opbrengst van de eigendommen en van de categorie, waarin zij zijn gerangschikt. en Hare gasten aanwezig op een avoC, partij welke de nieuw opgetreden DoitsC gezant, graaf Pourtalès aan de diplo1"8®' en arristocratie den hoofdstad aanbood' ln zake de plannen tot wering vreemde munten is door de Kamar Koophandel te Sittard geadviseerd dat k weren van vreemde muntspeciën voor handel aldaar van onberekenbaar zou wezen en in geenerlei opzicht de tot voordeel zou kunnen strekken. De K8""" spreekt, op grond harer motieveii) wensch uit, dat de minister wede'0^ voor de grensgemeenten een uitzonder1"5 moge maken. De gewone audiëntie van den min'5'6® van oorlog zal Donderdag 1 Maart n'e plaats hebben. De Petit Bleu weet te beweren, Nederland het voornemen zou hebben b" voorbeeld van Denemarken te volgen aan de Vereenigde Staten de Kleine A"' tillen, welke het bezit, te verkoopen. Hi"r' onder zouden dan begrepen zijn de eiland"11 St. Eustatius en Saba en de helft van Martin waarvan het andere gedeelte a8" Frankrijk behoort. De boorden en manchetten hebben de «heertjes" entrée gemaakt in de kater3"' en op parades, rapporten en bij het schil'' schieten ziet men hier en daar het held"' witte randje boven de kragen der ma"' schappen uitsteken. De Arnh. Cour. de"1® evenwel mede, dat er bij de mild8'1' autoriteiten verschil van opvatting best8*1' over den oorlof tot het dragen van zulkj buitenmodelletjes. Hier draait een «heertj" het cachot in en elders wordt er een prezen om zijn net en proper voorkom""' Vandaar dat een algemeene ministerie"'6 aanschrijving niet zai kunnen uitblijven daarbij schijnt veel kans op algetne®"' toelating der boordjes. Immers de meest moderne wijze oorlogvoeren is wel die der Boeren en °f fotographieën en illustraties van het oorlof' terrein ziet men onder hen oude en jo"ëe krijgers, die niet alleen boorden en m8" chetten, maar zelfs halfhempjes en siipda®5"6 dragen. De stijve strop en hooge kr8"^ kunnen dus vervallen en de «Frans"'1'' verschooning" zal wellicht binnenkort in militaire wereld worden toegelaten. De Utrechtsche hoogleeraar prof. h Louter heeft een open brief gezonden a8 het bestuur der Liberale Unieom ke""' te geven, dat hij zijn buitengewoon s maatschap daarvan nederlegt. De bri«' nogal in heftige termen gesteld hij spr"' van het twistvuur en de désunie, w"1!®,, door het bekende advies van het bestuur inzake het kiesrecht zouden word" opgewektals mede-oprichter wil hij schuldig staan aan het overnemen van De Koninginnen maakten Zondag met Hare Waldecksche familieleden een rytoer in de richting van Delft en Maandag-voormid dag naar Scheveningen. Het voor deze maand zeldzaam zachte en zonnige weder veraangenaamde ten zeerste dit bezoek aan de omstreken der residentie. HH. MM. de Koningin en de Koningin- Moeder en de vorst en vorstin van Waldeck- Pyrmont brachten gisteren een belangstel lend bezoek aan de Haagsche Porselein en Kunstaardewerkfabriek, directeur de heer Jurriaan Kok. In de versierde werkplaats rondgeleid, werd o.a. het Haagsche nieuw-porselein, een nieuw voortbrengsel van Nederlandsche industrie, aandachtig bezichtigd, zoomede eene collectie aardewerk, bestemd voor de Parijsche tentoonstelling. De hooge bezoe kers waren zeer voldaan en teekenden hun namen in een boek met gebruikmaking van een inktkoker van het nieuw-porselein fabrikaat, dat de directie voornemens is het Haagsche gemeentebestuur aan te bieden. Gisteren-avond waren Hare Majesteiten punt van het sociaal-democratisch prog"8^ Er zullen waarschijnlijk nog wel meer""1.. Unieleden en wellicht ook geheele k'"'5 vereenigingen zich terugtrekken. Maar 'l te verwachten, dat niet iedereen zich noopt zal gevoelen, daarvoor een brief" te schrijven en dat alleen f professoren, deze voorname wijze deserteeren zullen volgen. Nederland en Zuid-Afrika. af J' Vanwege den penningmeester der Rotterdam der Ned. Zuid-Afrikaansche *e(, eeniging werd gisteren het bedrag te Am3'^, dam tot Zaterdag ingekomen volteeken8 1 millioen gulden. Mejuffrouw M. C. de Schaaf, te Amste^ heeft een officieele mededeeling ontval van den consul-generaal der Nederl8"1 te Pretoria, dat hare echtgenoot (f de Schaaf, laatst wonende te Bremers b,j in Swasieland, door een bomscherf Colenso aan het hoofd werd gewond 16 December is overleden. Dr. Muller, consul-generaal van Oranje-Vrijstaat hier te lande, heeft Vnj^., ter gelegenheid van den onafhankelijk!1"1 Jgf)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2