Kamerprogram van October 1896 heeft goedgekeurd, neen, het bespreken van dat program in de pers, werd juist in die dagen, ook van hoogerhand, geheel vrijgelaten. Mocht hierin verandering intreden, wij zullen aanstonds ons voorstel terugnemen en eerbiedig zwijgen. Welk voorstel echter meenen wij dan verder te mogen doen Wij antwoorden het voorstel van een zeer beknopt program, uit geheel spontane uitingen der verschillende Kamercandidatec, eenmaal samen te stellen. Wanneer name lijk het volgend jaar 1901 de Kamerleden tijdelijk ontslaan van hunne zetels en de nieuwe kandidaten alom onder onze broederen weer gekozen zullen zijn, dan schijnt ons een of andere collegiale verklaring hunner zijds, om bovenvermelde redenen, minder wenschelyk toe. Betere diensten zouden wellicht hunne verklaringen aan de goede zaak toebrengen, indien ieder katholiek Kamerlid, zoowel voor als na zijn verkiezing, een duidelijke politieke belijdenis, bepaald voor de kiezers van zijn district, wilde afleggen, zooals zulks door de wet is vrijgelaten. Na dat alle Kamerleden dan gekozen waren, zoude de Katholieke jPers alle deze verklaringen naast elkaar hebben te leggen, en deze ver klaringen zouden dan, uiteraard, (behoudens de groote geloofseenheid) allerlei verschil vertoonen, aangezien zoowel de belangen der verschillende kiesdistricten, als de ziens wijzen der gekozenen onderling, betreffende meerdere te behandelen wetsmaatregelen dikwerf veel meer uiteenloopen dan men, tot heden, in dagen van verkiezing, placht te zeggen. De verschilpunten moesten nu loyal aanvaard en aan de toekomst worden overgelaten, doch uit alle de persoonlijke verklaringen der katholieke Kamerleden zouden vermoedelijk wel eenige punten zijn samen te lezen, waaromtrent men, als ware het geheel spontaan, ja schijnhaar toevallig, het allen waarljjk eens was. En dieper of verder dan deze punten reike geen enkel algemeen, katholiek program 1Zegt men nu tegen dit voorstel, dat men, bij de toe passing daarvan, aanstonds aan de stembus die hoogere planneneenheid zal missen, welke ons tot heden allen samensnoerde, dan meenen wij hiertegenover aanstonds de grootere voldoening te moeten noemen die ontstaan zal in de kiezers, wanneer deze allen, in dienst van de belangen en ziens wijzen van hun district, zich bij uitstek vrij in de politiek der katholieke broederschap zullen gevoelen En ook dan eerst zoude men meer gewaarborgd wezen tegen zoo menig teleurstelling van de zijde onzer af gevaardigden in de Kamer. Niet alsof deze teleurstellingen bij het nieuwe soort van program weg te nemen zouden zijn, maar zij zouden denkelijk zeer verminderen, om dat men reeds tijdens de verkiezingsdagen, de toekomstige dingen vrij zeker zoude kunnen berekenen. Heel ons voorstel geven wij intusschen gaarne voor een beter. Doch indien iemand eenig ander voorstel boven het onze mocht plaatsen, dan hopen wij slechts dat zijn hoofdargument niet zal ontleend zijn aan de eenheid, welke vroeger dagen onder de katholieke Kamerleden heeft bestaan. Immers dezen tijden liggen reeds te verre achter ons, dan dat wij hun overigens zoo heer lijken toestand kunnen terugverwachten. Wij hebben thans dingen noodig welke passen bij toestanden van verschilde realiteit is nu eenmaal niet anders. P. M. Bots, r. c. priester. Leiden. waterleiding (jaarwedde f550) worden ver zocht zich uitsluitend aan te melden bij den Directeyr dier inrichtingen voor 11 Maart a. s." Ter gelegenheid van het verjaar- en kroningsfeest van Z. H. Leo XIII wappert de vaderlandsche driekleur van het gebouw der afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond aan de Lange Haven alhier. In verband met den vroeger vermelden diefstal van een looden pomp zijn heden twee personen als de vermoedelijke daders gearresteerd. Na verhoor zijn beide personen weer op vrije voeten gesteld. Toen eergister-avond ten 8 ure een vracht wagen der Rott. Tramweg Maatschappij van de hol der Schiebrug te Rotterdam kwam rijden, brak de treeplank, waardoor de sleepersknecht J. Boom en diens 12- jarigen zoon onder den wagen terecht kwamen. De wagen ging den vader over het hoofd en den zoon over het linker dij been, waardoor het been verbrijzeld werd. Het hoofd van den vader is vrij ernstig gekwetst. Beiden zijn naar het Ziekenhuis oveigebracht. De in het ruim van het stoomschip Statendam gevonden en sedert in het Ziekenhuis te Rotterdam verpleegd wordende man is thans herkend als de tremmer John Possinger Jr., een 25-jarig jonkman uit Norfolk (Noord Amerika), die Zaterdag van het in de Binnenhaven liggende stoomschip Rosefield weggeloopen was. Hij is lijdende aan heimwee. In de gister gehouden vergadering van aandeelhouders van de Hollandsche Auto- mobielendienst van Delft naar Den Haag en Rotterdam is besloten niet tot likwidatie over te gaan, maar alsnog een afwachtende houding aan te nemen. Te Wateringen is aanbesteed het bouwen van een nieuwe R. K. Kerk met pastorie en bijbehoorende werken. Er waren 7 biljetten ingekomen. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer C. Dessing te Gouda, voor f99.185. geluk met zijn arbeid. Hij verklaarde den 1 ommekeer van inzichten der vrijzinnigen. Een der redenen daarvan was, dat men thans veel meer dan vroeger aandacht is gaan schenken en veel meer beteekenis is gaan hechten aan het betrekkelijk school verzuim. Spreker betoogt voorts dat er besliste voorstanders van het bijzonder onderwijs voor leerplicht gezind zijn, en dat er van belemmering van gewetensvrijheid door het ontwerp geen sprake is. Bij dit ontwerp wordt de vrijheid der ouders niet mter,i aan banden gelegd dan bij de arbeidswet. Bij aanneming moet overgegaan worden tot herziening van de wet op het lager onderwijs en van de arbeidswet, opr. is met bevredigd wat betreft den duur van het onderwijs. Hij had gewenscht onderwijs van den 6- tot den 14jarigen leeftijd en herhalingsonderwijs van den 14- tot den 18 jarigen leeftijd. Ook is hij voor uitbreiding van den omvang van het onder wijs en hij hoopt dat men eenmaal zal komen tot een onderwijs, niet alleen in t belang van het individu, maar ook in t belang van Staat en maatschappij. De heer Kuyper hield een langdurig pleidooi tegen het wetsontwerp, welks ge schiedenis hij naging. Spr. betoogde, dat het wetsontwerp met zal beantwoorden aan het beoogde doel, want de maatregelen strekken niet om allen het noodige onder wijs te verzekeren. Z.i. brengt het ontwerp ernstige schade toe aan het nationale leven, aan zelfstandige persoonlijkheid, zedelijke verantwoordelijkheid en rechtszekerheid. Voor spreker en zijn geestverwanten is het ontwerp volstrekt onaannemelijk en zij zullen stemmen tegen elk artikel. Amandeeren zullen zij niet. Want dit helpt niet, waar de wortel niet deugt. Amende menten die de proportiën van het kwaad verminderen, zullen zij steunen. Beter nog ware 't de ouders wanneer zij bet onderwijs hunner kinderen verwaar- loozen geheel uit de oudeljjke macht te ontzetten. En wanneer de Minister daarop zegt: dat gaat nog veel verder dan ik, dan heeft spr. voor den Minister de wedervraag °udt gij Kruger hoog geacht hebben, wanneer hij Chamberlain aanstonds had laten ingrijpen in eigen huishouding, dan, zooals hij deed, te weigeren weilicht wat God verhoede - ten koste van zijn presidentschap. De heer H e 1 d t verdedigde leerplicht ten aanzien van het ingrijpen op de ouderlijke macht en het regelend optreden van den Staat tot opleiding van het kind. Dinsdag-ochtend 11 ure is de minister van Bmnenlandsche zaken aan het woord terie bij het leger in Oost-Indië, vertrok nog in hetzelfde jaar derwaarts, werd korten tijd na zijn aankomst op Atjeh geplaatst en 27 Sept. 1878 bevorderd tot Ie luitenant. In 1887 vertrok hij wegens gezondheidsredenen met twee jaar verlof naar Nederland, bracht zijn verloftijd door te 's Hertogenbosch en werd benoemd tot kapitein den 9en Juli 1889. In Indië terug gekeerd, kwam hij dadelijk weder op Atjeb, waar hij als compagniescommandant aan onderscheidene belangrijke krijgsverrich tingen heeft deelgenomen. In het volgende jaar verwierf hij het ridderkruis der Mili taire Willemsorde. In de beide volgende jaren werd hij wegens z\jn dapper gedrag twee malen bij Kon. besluit eervol vermeld. In 1894 is hij voor twee jaren gedeta cheerd bij het leger in Nederland en daar geplaatst bij het 2e reg. infanterie te s Hertogenbosch. In Indië teruggekeerd werd hij bevorderd tot majoor den 24en Mei 1896, en benoemd tot militair com mandant in de Padangsche Bovenlanden. Twee jaren later weru hij met den rang van luit.-kolonel wegens lichaamsgebreken op zijn verzoek gepensionneerd. De Vereeniging tot het Verschaffen van woningen aan minvermogenden te 's Graven hage zal voortaan naast het verschaffen van goede werkmanswoningen ook het oog richten op de bevordering van de belangen der bewoners harer huizen in maatschappelijk en hygiënisch opzicht. Het plan bestaan, een gebouw te stichten, waar de bewoners cursussen van allerlei zullen kunnen volgen, lezingen gehouden, een bibliotheek aangelegd zal worden, enz. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 3 Maart I960. Collecteur. Wij vestigen de aandacht op de volgende bekendmaking, die op de wijze waarop ze nn gepubliceerd is, zeker veler aandacht zal ontgaan «Sollicitanten naar de betrekking van «collecteur" aan de Gasfabriek en de Drink - BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 2 Maart. Bij het voortgezet debat over het Leerplicht-outvrerp vorderde de heer Harte van Tecklen- b u r g op verschillende gronden van den Minis ter de bewijslevering dat van Staatsrechtelijk standpunt leerplicht absoluut noodzakelijk is, want eerst in dat geval is deze feitelijke dwangmaatregel gewettigd. Tot nog toe is de minister te kort geschoten in het be wijzen van die noodzakelijkheid. Zijn geheele bewijsvoering, althans wat betreft het kwaad van het absolute schoolverzuim, was een onafgebroken mislukking. Zijnerzijds ver oordeelt spreker den leerdwang wegens de beperking van de vrijheid der ouders, de stijging der kosten voor staat en gemeente (waartoe de phchtverzuimende minderheid mets bijdraagt) en den grooteren invloed van de onderwijzers. v,nVehrler d.r0ng SprekLer aan' bij aanneming van het ontwerp, op hoogere subsidieering der bijzondere scholen en daarom vroeg hij van den minister de pertinente verklaring of het bijzonder onderwijs volle of gedeel telijke vergoeding krijgt voor de vermeer dei mg van kosten, door dat onderwijs uit leerplicht voortspruitende. htGr M a a betoogt, dat men eerst a"!ig Van do ouderiijke justitieels wetten had moeten afwachten. Met tal van cijfers toont hij aan dat het absolute schoojverzuim uiterst gering is en dat verzuim nog voor *t grootste gedeelte ver klaard wordt door lichamelijke en geeste- hjke ongeschiktheid van de kinderen! Ook het oetrekkelijk schoolverzuim wordt door den Minister zoo ongunstig mogelijk voor gesteld I„ Engeland, waar leerplicht ,s !s F-tn rf!fr h VaB ¥e"uim ongunstiger Een der bezwaren van spreker is o.a. ook dat de vrijheid der school wordt aangetast. Want door het ontwerp verkrijgt de Staat het recht tot het decreteeren van de schoolvakken voor alle bijzondere scholen. De heer K e r d ij k wenschte.den Minister Bij Kon. besluit is verleend de eere- medaiiie, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau, ui goud, aan C. J. Broers, procu ratiehouder der firma J. M. Van Kempen en Zonen, fabrikanten van gouden en zilveren werken te Voorschoten, in zilver aan P. Peters, tuinman te Tweeloo. H. M. de Koningin ontving gisteren-avond te 6»/* uur in gehoor den heer G. Bihourd, ter aanbieding zijner brieven van terugroe ping als buitengewoon gezant en gevol machtigd minister der Fransche Republiek te 's Gravenhage. De Koningin heeft na deze audiëntie den nieuwbenoemden ambassadeur te Bern als gast aan Hr. Ms. tafel te dineeren gehouden. Ook H. M. de Koningin-Moeder heeft gister-avond den Franschen gezant in afscheidsaudientie ontvangen. De heer Bihourd zal heden de residentie verlaten. Blijkbaar is te 's Gravenhage weder een bende tuimelraamdieven aan 't werk. Dit maal schijnt de Gedempte Gracht met haar veel kleinere en grootere winkels aan de beurt te zijn. In den nacht van Donderdag is de lade gelicht in een kruidenierswinkel aan die gracht, waarbij de nachtelijke be zoekers zich door het vrij groote tuimelraam boven den winkelingang in den winkei hebben neergelatenal het geld werd medegenomen en nog verschillende zaken die naar de gading der heeren schenen. Dit is in den tijd van éën week de vierde diefstal die op deze wijze aan de Gedempte Gracht gepleegd is. De vereeniging «St. Bavo" heeft ten be hoeve van den verderen afbouw der nieuwe Kathedraal te Haarlem afgedragen het batig slot der uitgave van het weekblad St. Bavo over 1899, zijnde een bedrag van f 3500. H.H. M.M. de Koninginnen verschenen gisteravond te ongeveer 9 ure in den Kon. Hollandschen Schouwburg, ten einde een gedeelte van de opvoering van Francois Coppée's drama Om de Kroon bij te wonen. Naar het Ilbl. verneemt, heeft de gouver neur-generaal van Ned.-lndië de invoering der wijziging van den lucifers-accijns in Indië voor ongepaalden tijd verdaagd. De nieuwe commandant van «Bronbeek," de gepens. luit.-kolonel van het Oost- Indische leger jhr. N. C. van Heurn, heeft in Indië een niet onbelangrijke loopbaan achter zich. Geboren in 1853, trad hij op 16 jarigen leeftijd als vrijwilliger in dienst, werd 10 Juli 1875 benoemd tot 2e luit, der infan- ~De zeereerw. hooggel. heer J. V. De Groot, professor in de thomistische wijs begeerte aan de universiteit te Amsterdam, werd vóór eenigen tijd uitgenoodigd door den St-Thomas-Kring der Leuvensche hoogeschool tot het vervullen van enkele spreekbeurten. Wij kunnen thans mede- deelen dat prof. De Groot de uitnoodiging heeft aangenomen, en het woord zal voe ren op den 6en, 7en en 8en Maart a.s. in de Dominicanenkerk te Leuven. {Tijd.) De stakende bootwerkers te Amsterdam hebben in eene gisteren-middag gehouden vergadering besloten, de staking op den- zelfden voet door te zetten. Zij omvat thans ongeveer 800 man, terwijl het geheele aantal der Amsterdamsche bootwerkers geschat mag worden op 1300 man. Eenige mannen van het personeel der Koninklijke Stoom boot-Maatschappij hebben nu ook weder het werk neergelegd. Intusschen meenen de stakers te kunnen vertrouwen, dat hun doel, voor zooveel althans het werken in de heutvaart betreft, bereikt zal worden. Te Amsterdam is een ergerlijk geval van misbruik van vertrouwen bekend ge worden. Een meisje uit den burgerstand had jarenlang trouw en eerlijk en ijverig bij gegoede families gediend. Bij vroolijke gelegenheden kreeg zij een extraatje, bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2