R. K. Dienstbode, MEISJES, H.A.SCH0LT& WEEKBLAD WIELERSPORT Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. Maar aan de Regeering moet de bevoegd* ADYEKTENTIEN. Er worden gevraagd: in de PARAPLUIENFABBl^' Boterstraat No. 62. HEN BI BEBEBS, Huwelijk, Geboorte en Overlijd6"',^ Lange Nieuwst St. Viucentitis-Gek011* dat Frankrijk nog altijd even edelmoedig is als vroeger, doch niet mag vergeten, dat het ook plichten jegens zich-zelve te ver vullen heeft, werd in den Senaat toegejuicht, hoewel de minister eigenlijk officieel afstand deed van de edele rol, welke Frankrijk zoo dikwerf op zich Dam, die van verdediger der menschelijke rechten, en de pers ziet dan ook algemeen in deze verklaring van onmacht, niets opbeurends voor den ouden roem van het land derjkruisvaarders. Met al die generositeit laai men de arme Boeren onmedoogenloos aan hun lot over en staat Europa aan Engeland toe, in Afrika den baas te spelen en het recht door overmacht te overweldigen. Fidklius Parijs, 10—23 Maart 1900. Schiedam, 24 Maart 1900. Wij vestigen ook te dezer plaatse de aandacht op de algemeene vergadering vanwege de St. Willibrordus-Stichting, Maandag-avond 8 ure in de zaal der Officieren Vereeniging te houden, waarin de weleerw. pater H. Ermann S. J. als spreker zal optreden. Deze vergadering is toegankelijk voor dames zoowel als voor heeren, dona teurs der St. Willibrordus-Stichting, ook voor hen die 't alsnog wenschen te worden. Zij die het katholiek onderwijs in zijn zegenrijke werkzaamheid te dezer stede nader willen leeren kennen en het zoo wel sprekend woord van pater Ermann nog eens willen hooren, zullen zeker niet verzuimen deze vergadering bij te wonen, Gedurende het jaar 1899 hield de com missie uit de afdeeling »Schiedam en Omstreken" der Nederig Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst 24 zittingen, waar gelegenheid werd gegeven tot vaccinatie. Hiervan werd voor 345 kinderen, allen beneden den twaalfjarigen leeftijd, gebruik gemaakt326 kosteloos en 19 tegen betaling. Volkshuis. Wij ontvingen het derde jaarverslag, over 1899, van het ^Volkshuis". Daaraan ontleenen wij het volgende Het aantal leden bedraagt thans 340 tegen 284 een jaar te voren. De financieele toestand is minder rooskleurig, men ging f 400 achteruitnaar middelen tot verbe tering wordt omgezien het komt echter aan het bestuur ongewenscht voor de mini mum-contributie van 50 cents te verhoogen. De eisch van een grooter gebouw hield het bestuur voortdurend bezig. Daartoe verbonden zich de leden voor f 387.74. Twee vrienden zeiden ieder het tienvoud toe en alzoo kon het bestuur beschikken over f 387 2 maal f3870 en het saldo ad f2300 van het oude obiigatiekapitaal, is circa f 10.400. Toen heeft het bestuur ijverig naar een nieuw gebouw gezochthadden de leden wat algemeener meegedaan en f 600 bijeen gebracht, gelijk verzocht was, dan had het bestuur een zeer geschikt heerenhuis met tuin kunnen koopen thans waren de mid delen daartoe onvoldoende en nog altijd zoekt het naar iets goeds, dat de krachten niet te boven gaat. De cursussen waren over het algemeen goed bezochtvoor die in houtsnijden onder leiding van den heer A. van Waart bestond zeer veel liefnebberij evenals voor die in gezondheidsleer door den heer N. F. Elze vier Dom gegeven. Op verzoek werd een cursus ingesteld in boekhouden onder leiding van den heer M. C. M. de Groot, vooral bleek er behoefte te bestaan aan kennis van eenvoudige admi nistratie. De gymnastiekcursus door den heer G. van der Most geleid voldeed even eens aan de verwachtingen. Ouder gewoonte wordt ook het verslag der huishoudschool, eigenlijk een stichting van hetNutsdepartement, die 160 leerlingen telt, in het verslag opgenomen. De dagcursus werd op dezelfde wijze voortgezet als het vorig jaar. In den loop van het jaar Kwamen er 6 meisjes bij, zoodat de curcus nu bestaat uit 12 leerlin gen. Mej. A. Kimmijser kon haar lessen niet blijven geven wegens drukke bezighe den, in haar plaats is nu gekomen mej. H. H. van Katwijk. Voorts zijn als onder wijzeressen bijgekomen mevr. Mak Smith en mej. M. ftoetman voor nuttige hand werken en mej. E. van de Ven voor strijkles gan beginnende leerlingen, Mej. H. J. Aaltsz gat een cursus in schrij ven en natuurlijke historiemej. E. Maas een kookcursus, waarbij nu mej. E. van de Ven als helpster optrad. Voorts werden gegeven een kniples door de dames A. Beausar en J. H. Kleijheeg, een knipcursus door de dames M. Odé en Wetsteyn, een verstelles door mej. M. v. d. Ven, een verstelcursus door mej. J. E. Kudders—Ruiter, een verstelles door de dames Tengeler en Mak—Noordijk, een strijkles door mej. wed. Verboon. De rekening en verantwoording sluit over 1899 in ontvangst en uitgaaf met f 4116 91 met een saldo van f 2264.51^ tegen f 264410 een jaar te voren, zoodat tegenover het kapitaal der obligatiehouders ad. f 3950 het saldo en de inventaris staan ad. f3726.29. De begrooting voor 1900 sluit in ontvangst en uitgaaf met f 1418, waaronder een tekort van f343. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrydag 23 Maart. Bij het voortgezet debat over Leerplicht is na goedkeuring van de art. 36 en 37, van de slot- en overgangsbepalingen, door den heer Schaepman toegelicht zijn amend,om de leerplichtwet op een nader bij de wet vast te stellen tijdstip uit te voeren. De voorsteller betoogde, dat zijn amen dement geen wantrouwen in de Regeering bedoelt, overtuigd dat hij is dat de Re geering zal nakomen hare gedane beloften tot tegemoetkoming aan billijke eischen van het bijzonder onderwijs. Noode zal hij dan ook deze Regeering zien heengaan in de tegenwoordige omstandigheden, Doch hoe veel vertrouwen hij heeft dat de Regeering hare beloften zal houden, meent hij, dat het geen blijk van wantrouwen is, eenige meerdere waarborg te vragen en met alles te laten bij het vage en in de lucht hangen. Spreker zegt dit waar de ervaring hem heeft geleerd en de ministerieele loopbaan wisselvallig is. Vandaar dat spreker door zijn voorstel de meerderheid der Kamer eens aan den pols wil voelen of zij wil mede werken aan billijke vergoeding voor het bijzonder onderwijs, dat door de leerplicht een zware concurrentie wordt opgelegd. Want de gemeentebesturen beschikken om hunne openbare scholen te vermeerderen over gemeente- en rijkskassen maar de bijzondere scholen zullen met eigen krach ten een nieuwe concurrentie moeten be ginnen. De Minister, aannemende de vriend schappelijke bedoeling van den heer Schaep man, ontraadt namens de geheele Regee ring ten sterkste aanneming van het amendement. De Regeering heeft getoond, met de tegenstanders van leerplicht overleg te willen plegen en tegemoet te willen komen aan bezwaren, maar er is een grens. Daarom kan de Minister niet medewerken aan een regeling die invoering van leer plicht afhankelijk stelt van later in te dienen voorstellen. Vroeger reeds heeft de Minister in ant woord aan den heer Harte verklaard dat de Regeering op het punt van subsidiën niet met zich wil laten marchandeeren. Welnu bij aanneming van het araendement zou dat marchandeeren eerst goed beginnen, want de leuze zou zijn zooveel subsidie en anders geen leerplicht 1 Welnu de Regeering heeft deze pressie niet noodig. Zij heeft verklaard, dat voor zooveel dit van haar afhangt, het bijzonder onderwijs door de leerplichtwet niet in nadeeiige conditie zal geraken. Een ontwerp daartoe zal zoo spoedig als 't belang der zaak zulks vordert, worden voorgesteld. Behalve bij dr. van Schouwen is in den denzelfden nacht te Overschie ook nog ingebroken in den theetuin van den heer Jonkers, »Land en Schiezicht." Daar proef den de dieven van den port en namen ten slotte het geld uit het buffet, omstreeks f 7.—, mede. Maandag 26 Maart 's namiddags 3 uur zal door den commandant der d.d. Schutterij te Vlaardingen den heer C. H. Hummehnck het commando worden overgegeven aan den kapitein der Jagers W. J. L. Wakker. Voor die plechtigheid zal de schutterij, en parade, worden opgesteld op de West Havenplaats. Zooals men zich herinnert, geschiedt dit naar aanleiding van het bijna collectief ontslag nemen van commandant en offi eieren. heid gelaten worden het tijdstip te bepalen van invoering der leerplichtwet. Zulks mag niet afhangen van nog inte- dienen voorstellen. Om al deze redenen acht de geheele Regeering het amendement onaannemelijk. De heer Lohraan zegt, dat het dreige ment of de waarschuwing van den minister dat van aanneming van het amendement een portefeuille-kwestie zou worden ge maakt op hem weinig indruk heeft gemaakt. Meer indruk echter hebben op hem ge maakt 's Ministers beloften, en na 's Mi nisters verklaringen heden herhaald, en de tegemoetkomende bouding door hem en de meerderheid betoond, hoopt spreker dat de heer Schaepman zijn amendement zal terugnemen De heer Schaepman, dezen raad op volgende, trok na de zijns inziens stellige en eerlijke verklaringen door den minister namens de geheele regeering afgelegd, waarvan hij akte nam, zijn amendement in. Na nog eenige discussie, waarbij de Mi nister o a. op een vraag van den heer Mackay beloofd had, geleidelijke invoering van herhalingsonderwijs, werd het debat gesloten en de eindstemming over het leerpiichtontwerp bepaald op Vrijdag 30 Maart a.s. halt twee. Dinsdag half vier nadere regeling van werkzaamheden. Z. H. de Paus heeft den heer C. L. Zellerhoff te Utrecht benoemd tot Ridder in de Pius-orde. De minister van Justitie verleent de vol gende week geen audiëntie. Dezer dagen heeft de overdracht plaats gehad van het paleis van wijlen Prins Frederik aan den Staat. De akte van over dracht werd aan het Departement van Justitie geteekend door den Minister van Justitie namens den Staat, en door den heer J. D. Dietz, waarn. administrateur van de goederen van wijlen den Prins, ten overstaan van den notaris N. J. Ver koren. Volgens een mededeeling in den Noord brabanter is een wetsontwerp nagenoeg gereed tot afkoop der tienden. Door de wet van 1872 is de afkoopbaai heid uitgestrekt tot de tienden vóór 1838 gevestigd, en hiervan is reeds tot een bedrag van ongeveer 9 millioen gulden gebru.k gemaakt. De bedoeling nu zou zijn, als wij de mede deeling juist begrijpen, dat de Staat aan de tiendheffers den afkoopprijs zal betalen die in 1872 is bepaald (het 20-voud), en dat de tiendplichtigen daarvoor een afiosbare grondrente van ten hoogste 3 per hectare aan den Staat zuilen vergoet en. Bij deze mededeeling wordt voor leen banken en boerenbonden, die werk maken van het afkoopen van tienden, de raad gevoegd, thans geen tienden te koopen tenzij beneden den genoemden prijs en de reeds gekochte niet te haastig in rente te veranderen doch ze liever zoo hoog mogelijk te verpachten in afwachting van de nieuwe wet. Reuter seint uit Kingston op Jamaica Telegrammen uit Suriname melden, dat de stemming van de Nederlanders er sterk vijandig voor de Engelschen is. Engelsche onderdanen zijn in de gevangenis zoo ergerlijk behandeld, dat zij in opstand zijn gekomen en een der cipiers doodgeschoten hebben. Naar wij vernemen, zijn door het comité tot het houden eener verloting van tokvee ten bate der stambroeders in de Zuid-Afri- kaansche republieken tot nu toe pl. m. 9300 loten uitgegeven. Hoewel het maximum van 10000 nog niet is bereikt, heeft het comité de verloting vastgesteld op Vrijdag 20 April a.s., aanvangende des namiddags één uur, in het caté van mej. de wed. Vierdag aan de Beestenmarkt te Zwolle. Het te verloten vee zal dien dag vanaf s morgens 9 uur worden tentoongesteld in de veestalling van mej. Vierdag voornoemd, waartoe de houders van loten gratis toegang hebben, terwijl van anderen 10 cent entree zal worden geheven. Het comité hoopt, dat de nog voorhanden zijnde loten vóór dien tyd allen zullen zijn geplaatst. Aanst. Donderdag 29 dezer, zulle11 burgemeesters van de meeste gemee"te" in Zuid-Holland in het hotel ïden 0ul^r Doelen" te 's Gravenhage een afscheidski"6 aanbieden aan den heer Fock, bij aftreden als Commissaris der Koning'0- tfi Mevrouw De Pré—Theunissen, onlang3 Nigtevecht overleden, heeft bij uiters1®'1. wil haar buitenplaats vZwaanswijk" beste"1 tot een thuis voor onbemiddelde dames va" goede lamilie, boven de 45 jaren, die ka'r geheel kosteloos huisvesting enz. vink"11' Voorloopig kunnen er 15 dames p'"3'3 vinden. Secretaris van het bestuur der sticht'11® is de heer Joh. D. Haije, Heerengracht Amsterdam. Ieder die iets te vorderen w van of verschuldigd is aan Heer NICOLAAS HAGERS, in leven ZakkeJ maker en te Schiedam woonachtig doch den 16 Februari II. aldaar overleden, ^°r verzocht daarvan vóór den 31 Maart eer= f P0 komende opgave of betaling te doen kantore van den Notaris Mr. H. M- POORTMAN te Schiedam. Wordt gevraagd tegen Mei a.s. een goed kunnende koken en werken. Adres: Tuinlaan 102. OF VOOR kan door verandering van het kwartaal eerst de volgende week bezorgd worden, daar het HSTo. 14 niet tydig genoeg kan worden afgedrukt. De volgende nummers volgen wederom geregeld. Nieuwe abonnementen wor den steeds aangenomenprijs per 3 maanden van 13 num mers Cont (dus niet eens 3 Cent per week). Uitsluitend adres hiervoor Hoogstraat 146. Hoek Zwaansteeg De Ondergeteekende heeft de eer geëerden stadgenooten mede te deele(1' hij zich gevestigd heeft als en zich in het algemeen zal bel#st®n het bekendmaken van Hopende door een nette bedien'0# ^ij vertrouwen waardig te worden, beve® zich beleefd in aller gunst aan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2