niet gestaakt worden. Immers de Duitsche consumenten zouden niet in staat zijn, om die groote hoeveelheden over te nemen. De voorzitter besloot met de opmerking dat naar zijn overtuiging de toestand van de kolenmarkt lang niet zoo bedenkelijk was als menigeen wel meende, zoodat de thans gevraagde paniekprijzen niet gewettigd schenen. De Kamer besloot met algemeeue stem men, om nog drie of vier weken te wachtem alvorens te beslissen of verdere stappen noodig waren. Vervolg Binnenland Het hootdbestuur der Vereeniging tot Bevordering van Fabrieks- en Handwerks- nijverheid in Nederland, te 's-Gravenhage, besloten hebbende om naar aanleiding van het 50-jarig bestaan der vereeniging het initiatief te nemen tot het houden in den zomer van 1901 van eene tentoonstelling van het ambachts- en teekenonderwijs voor den werkman in ons land, heelt aan den ge meenteraad van 's-Gravenhage gevraagd, voor het houden dier tentoonstelling van 15 Juli tot 31 Augustus 1901 de beschikking te hebben over het gebouw der Academie van Beeldende kunsten aldaar. Aan den heer Karl Wüst, te Amsterdam, directeur van een op te richten Bad- Maatschappij, gevestigd te Amsterdam, is een gedeelte van het zeestrand te IJmuiden verpacht, om daarop een badhotel te doen verrijzen. In 1901 hoopt men met den bouw gereed te komen. Het prachtige breede strand en de omstandigheid, dat IJmuiden zoowel een haven is voor de groote scheepvaart ter zee als voor de zeevisscherij, zullen medewerken tot de aantrekkelijkheid van deze nieuwe badplaats. Te Vroenhout (Noord-Brabant) lostte een arbeider voor zijn woning vier revolver schoten op zekeren v. d. K., waarvan een dezen in den rug trof, terwijl door zijn overhaaste vlucht de overigen het doel misten. De dader is door de politie uit zijn woning gehaald en in de gevangenis opge sloten. Door middel van Röntgenstralen zal men trachten den kogel bij v. d. K. te vinden, om dien alzoo te kunnen verwij deren. Het St. Vincentiushuis te Nederweert staat niet alleen onder beheer van dezelfde Broeders, die ook De Heibloem en het St. Aloysiusgesticht te Amsterdam besturen, maar is ook opgericht door de Sint-Aloysius- Stichting. GEMENGD NIEUWS. Op den Gedempten Burgwal in Den Haag sprong gisteren-voormiddag een dame, in een vlaag van waanzin, uit het zoldervenster op straat. Kort daarna overleed de onge lukkige. Geneeskundige hulp, onmiddelijk door dr. Mulder verleend, mocht niet meer baten. Onder bedrieglijke voorgevens wist iemand gisteren bij de familie R. aan de Keizers gracht te Amsterdam machtig te worden 9 gouden ringen met briljanten en robijnen, alsmede eenige marquise-ringen, gezamenlijk ter waarde van circa f 1000. Eenigen tijd geleden raakte, hoe weet men niet, een bewoner van de Joan Mel- chior Kemperstraat te Amsterdam den sleutel van zijn kamer kwijtde huisbaas verstrekte hem een nieuwen en er werd verder niet meer aan het geval gedacht. Dezer dagen kwam de verliezer tot de minder aangename ontdekking, dat hem f70 was ontstolen uit zijn huiskamer. Men brengt dezen diefstal in verband met het verliezen van den sleutel. bij Leeuwarden, op zijde geraakt en vol water geloopen, De opvarenden zijn in den mast en giek gevlucht, vanwaar zij door een voorbijgaand stoombootje zijn gered. Het vaartuig zit ongeveer 4 voet onder water, dwars in het vaarwater. i Donderdag-avond omstreeks 6 uur is het veerschip van Blija, geladen met klaverzaad, garst en vlas, op de reis naar Leeuwarden door een hevige windvlaag op de Wielen, Dezer dagen werd medegedeeld, dat te Polsbroek getracht was des nachts de boerenhofstede van de wed. C. Speksnijder in brand te steken, doch dat de brand stichter, de 19-jar. F. van der Katz, op heeterdaad betrapt en aan de jüstitie is overgeleverd. Deze poging tot brandstichting geschiedde uit wraak, wijl de wed. S. deel uitmaakt van eene bijzondere godsdienstige secte. Bij de instructie, die in deze zaak te Rotterdam gevoerd is, is men ook gaan twijfelen aan de toerekenbaarheid van dezen misdadiger en zijn deskundigen benoemd om een onderzoek naar zijne geestver mogens in te stellen. In den polder Sliedrecht zijn wat nog nooit gebeurd is door J. Lakenveld Zondag kievitseieren gevonden. Hij heeft ze terstond opgezonden aan de Koningin. Te Cannes was eene landgenoote reeds winters achtereen in een hotel met Engelschen samen. Zij sprak haar Fransch en Engelsch zoo goed, dat die menschen niet wisten dat zij een Holiandsche was. Dezer dagen kwam dat uit. De Engelschen naar den hotelhouder, zij er uit, of wij allen Internationale tentoonstelling te Brnssel. De XVIIe Tentoonstelling ingericht door de Vereeniging ter bevordering der Ge-< zondheidsleer zal plaats hebben te Brussel in Mei 1900. Zij bevat de Gezondheidsleer, de Voedings middelen, de Kookkunst en al de nijver heden welke er mede in verband staan. Bovendien zal een internationale wedstrijd voor Bieren worden ingericht. Voor programma's, reglementen en ver dere inlichtingen gelieve men zich te wenden tot den heer A. A. Guilmot, Secre taris der Tentoonstelling, 136, Guldevlies- Iaan, te Brussel. In Neuenbeken bij Paderborn (Pruisen) verbrandden eergisteren acht-en-twintig huizen. Men zegt dat er een kind vermist wordt. Veel vee kwam in de vlammen om. In Kulbuszowa (Galicië) verbrandden Woensdag tweehonderd huizen, onder ander en de school en de vicarie. Zeshonderd gezinnen zijn zonder brood en dak. Terwijl de brand weer van het naburige dorp Cieszanow in Kulbuszowa bezig was, brak ook in haar eigen dorp brand uit. De post, de apotheek en acht andere huizen verbrandden. In Suhr, een plaatsje in het Zwitsersche kanton Aargau, gaf de eigenaar van een menagerie, Bürglen, een voorstelling. Naar gewoonte ging zijn veertien-jarige dochter in een kooi met leeuwen. Zoodra zij daar binnen was, werd zij door twee leeuwen besprongen, die haar afschuwelijk verwond den en verminkten. Nog levend werd het kind uit de klauwen der dieren losgerukt in het hospitaal is zij echter spoedig gestorven. Dinsdag wilden vijf en twintig boeren uit Kalocsa naar Paks terugkeeren. Het stromde hevig, en de Donau was onstuimig. Toch trachtten zij de rivier over te steken. Midden op den stroom sloeg hun vaartuig om, en alle op één na verdronken. Laatste Berichten. De Burgemeester, de heer H. J. Versteeg, beeft heden de gemeente voor een drietal weken verlaten. De bouw van het Volksbadhuis alhier is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer S. Smit te Rotterdam. (S. Cf.) Tot notaris binnen het arrondissement Dordrecht, ter standplaats de gemeente Giesendam is benoemd de heer J. Schell, candidaat-notaris te Vlaardingen. De heer Van Kerkwijk ontving gisteren vele blijken van belangstelling met zijn aanvankelijk herstel, dat hem toeliet, onder geleide van zijn collega Goekoop, de Kamer zitting bij te wonen. Hij hoopt ook bij de eindstemming over de Leerplichtwet tegen woordig te zijn. Blijkens een heden door het hoofd comité van het Ned. Roode Kruis ontvangen telegrafisch bericht is het materieel der Nederlandsche ambulance, dat in het begin van Maart door de Engelschen bij Ladysmith in beslag werd genomen, aan den leider, dr. Lingbeek, teruggezonden. Kerknieuws. Z. D. Hw. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot geestelijk adviseur der St. Leonardus-Vereeniging aldaar, den wel- eerw. pater fr. Th. A. van Thiel, kapelaan der St. Dominicuskerk. In de kerk der EE. PP. Franciscanen te Weert werden door Z. D. H. mgr. J. H. Drehmanns, bisschop van Roermond, de Tonsuur en de Kleine Orden en de Wij dingen van Subdiakonaat toegediend aan de eerw. fratersA. M. J. Geldens, J. Vae Eenbergen, G. Westerhof, A. J. T. Golden- berg, J. A. J. Hulshof, P. L. Tetteroo, J. H. v. d. Berg, J. A. M. de Graaf, H. R. J. Huberts, M, R, Schoenmakers, M. J. C. Scheffer, T. P. J. Wiilemse, C. N. G. Kops, t. X. Streefland, A. W. J. Schuurman, J. P. D. Hoefnagels, J. G. Kruitwagen, J. B. Zaat, G. W. M. De Greeve, C. J. F, Van Oorschot, H. Moeskops, M. A. A. Hose, J. F. D. Companus, E. Stulemeijer, J. De Haas, G. P. J. A. A. Thoonsen, J. G. Tesser, A. Y. Schoonhof, R. C. H. Bouters, S. F. A. J. Van Berkel, T. J. H. Huigens, J. J. C. Hentzen. De H. Priesterwijding ontvingen de eerw- fratersJ. C. J. Voor velt, C. L. M. Zuid geest, J. L. H. Mays, L. A. J. Klüken, A. J. Noordermeer, A. L. A. Wartna, W. H. Nelissen (Venlo) P. Roques, W. F. G. M. Stein, A. M. J. Van der Donk, A. Nistel- roy, N. P. Nielen, P. A. H. Breidfeldt (Venlo), J. G. Woolderink, J. H. A. M. Asseler. Het 250-jarig jubelfeest van het Mirake- leuze beeldje van O. L. Vrouw van Sittard, zal op 18 Mei e.k. plechtig worden gevierd. Het standbeeld, dat uit dankbaarheid door de parochianen wordt opgericht zal alsdan plechtig worden onthuld en een luisterrijke triomftocht met het Mirakeleuze beeldje door de stad gehouden worden. Te Tilburg is aangekomen Mgr. Couppé, van de Misse Nieuw Pommeren, vergezeld van een paar zwartjes. Z. D. H. brengt een bezoek aan het Missiehuis van het H. Hart en zal daar eenige dagen vertoeven. Bij nader onderzoek is gebleken, dat bij den brand van kerk en klooster der eerw. paters Capucijnen te Sluiskil wel-is-waar eenige kerkgewaden zijn gered, maar ook velen verbrand. Bovendien is van het ge redde veel beschadigd en besmeurd door vuur en rook. Zoo is ook het wit kerkge waad of verbrand of beschadigd. Te Wansum overleed de zeereerw. heer P. R. Maessen, rustend pastoor aldaar, in den gezegenden ouderdom van ruim 90 jaren. Mgr. Adolf Namzanowski, titulair-bisschop van Agathopolis en kanunnik van de kathe draal te Frauenburg in Ermeland, is eer gisteren op 90-jarigen leeftijd te Oliva (aan de golf van Danzig), overleden. Kunst en Letteren. De muziekvereeniging Prima Volta te Haastrecht heeft het voornemen een festival te houden op Donderdag 24 Mei. Vele zusterverenigingen uit ons iand zijn uitge- noodigd daaraan deel te nemen. Sport. De bekende sportman de heer C. A. A. Dudok de Wit, te Amsterdam, zal optreden als voorzitter van de commissie van voor lichting der deelnemers aan de sportwed strijden op de Parjjsche tentoonstelling. Land- en Tuinbouw. In het Westland worden nu al contract®0 gesloten voor de levering van komkom®®^' De prijs per stuk is al een cent hooger da° verleden jaar. Bursrertijke Su»>.ü Geboren: 23 Maart. Jannetje, dochter van A. van Beek en P. de Jonge, Hoofd' straat. Cornelia, dochter van J. H. 8tad houders en J. C. Janssen Mariastraat. Maria, dochter van A. Stolk en W. Berg' man, Noorderstraat. 24 FranciscUS Cornelis, zoon van C. F. Rijneveen en M- van Niel, Broersveld. Scheepvaart. Schiedam, 24 Maart. AangekomensS' Holmside, kapt. John Reed, van Newcastle, geladen met 1.200.000 kilo's steenkolen^ Visscherijberichten. SCHIEDAM, 24 Maart. Binnengeko®®11 van de trawlvisscherij de logger SCH 250 L. R. Koolemans Beijnen, schipper J- Roeleveld, met eene lading versche viscb de bom SCH 64 Cornelis, schipper M- d® Ruiter, met versche visch. Hanaeisoeriehten. BEURS VAN SCHIEDAM. 24 Maart 1900. Otficieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de B®urs* Zaterdag 24 Maart. Moutwijn f 7yg. per Hectoliter cont., zondef fust en zonder belasting- Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Priks Stemming flauw. Bond van Distillateurs: Moutwijn f 8. Jenever: f 12. Amst. proef fl3t/g. Spiritus: f 14 f15. Spoeling: f 1.80. Berlijn. Spiritus in loco Parijs. I P- Maart f (Spirit. April p. Maart April/Mei 43»/,. 48.60 13.60 13.75 18.37£ 18.75 t) 44.; New-York. Maïs Amsterdam. 23 Maart. Rogge op lev. weinig veranderd per Maart f 131per Mei f 133 per Oct- 1130, 129. Aangezegd 500 last. 24 Maart. Rogge op lev. hoogerper f132; per Mei f135; per Oct. f130. Rijnhoogte Keulen ('s raorg. 11 u®"' 23 Maart. 2.32 cM. 24 Maart 2.29 cM. Wisselkoersen te Rotterdam- Per Telegraaf. Londen kort f 12.13// Disc. 4 pCt- Parijs -48.15 3£ 4r.twerp. -47.95 4 lipursoericht van Per Telefoon. "21/, Nederland Zilver Metalliek 3 Portugal 4Vs Buitenl. Spanje 7 China Binnenl. Mexico Venezuela Cultuur M. Vorstenlanden Deli Cultuur Langkat Tabak A Rotterdam Deli Konink Petrol Mij Moeara Enim Java Petrol, Sumatra Palembang Suriname Pref Topeka Common Denver Rio. 2e Francisco Common t le Missouri 2® Common Union Shares Wabash Incomb Western Canadian South. Shares Prolongatie Amsterdam 24 Mrt- 80s/» 817/» 1i?h« 341/» 997A 89 V* 29s/» 229 240 135 681/» 83 205 101/» 255/« 22 V» 36s/» H V» 6Ö1/» 11®/» 55s/* 22 27lS/l« 401/® 3 Bamb. 22 Maart. 23 Mrt. 23 Maart. 24 Mrt; 48.80 14.— 14.- 18.37* 18-37Ï

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 6