der zielen, de verheffing van Christus' Kerk kan spr. verzekeren, dat de Sociëteit van Jesus voor spr. hoorderen geen vreemde linge is. Zij kende den H. Vader, waarvan spreker een oprechte zoon is zij waardeeren het groote werk, den machtigen strijd door Ignatius' zonen voor de Kerk van Christus gevoerd, hun ijveren voor de opvoeding der jeugd, hun vruchtbaar werk voor duizenden, millioenen zielen. Waar wij in pater Ermann een dier wakkere strijders begroeten, paar de spr. aan zijn dankwoord den wensch dat het dien strijder gegeven zou zijn nog vele jaren den goeden strijd te voeren, wenschte hij hem kracht, moed en sterkte toe om in dien strijd vele overwinningen te behalen, en uitte hij ten slotte het ver langen hem nog dikwijls terug te zien. Ook ons zijn deze heerlijke slotwoorden van den hooggeachten president der St. Willibrordus-Stichting als uit 't hart ge sproken. Blijven St. Ignatius' zonen de roem der aloude Moederkerk, de wakkere kam pioenen in den wereldstrijd, dien zij voor het heil der zielen heeft te voeren Spore het heerlijk voorbeeld van algeheele op offering en toewijding aan de opvoeding der katholieke jeugd, dat zij ons geven, ons allen aan, voor de grootsche zaak van ons katholiek onderwijs al het mogelijke te doen 1 Oan zal ons eenmaal met Ignatius' zonen het eeuwig schitterend loon ten deel vallen, hun die anderen onderwezen zullen hebben door den Eeuwigen Vergelder toe gezegd. ALGEMEEN VËUZlClil. 28 Maart 1900. De oorlog in Zuid-Afrika. In Vr ij staat en Natal. De laatste berichten van het oorlogster rein zijn iets gunstiger voor de Boeren. Commandant Olivier heeft generaal French weten te verschalken, als deze 't ten minste niet geraden heeft gevonden b. v. omdat zijn paarden het niet uithielden, een slag te vermijden. Wat generaal Gatacre, wiens troepen de aftrekkende Boeren zoo na op de hielen heetten te zitten, uit gericht heeft, blijkt niet. Misschien hebben soldaten van hem het stoute stuk te Ladybrand bedreven, waarvan Reuter's correspondent te Maseroe heeft geseind. Is zijn onderstelling juist, dat Olivier's konvooi den weg naarSenekal heeft opgeslagen is, terwijl zijn Boeren elders de Engelschen trachten tegen te houden, dan lijkt de gevolgtrekking ge rechtigd, dat Olivier, zich bij de hoofd macht der Boeren te Kroonstad is gaan aansluiten. Daar zal de man van Storm berg met zijD burgers en kanonnen ook meer noodig zijn dan in de Drakens- of Biggarsbergen, waar het terrein de Boeren zooveel gunstiger is dan in het noorden van den Vrijstaat. Reuter seint ook uit het Boerenkamp te Glencoe, dat men in Natal geen aanval van de Engelschen verwacht. Het is niet recht duidelijk of daarmede alleen een aanval op de Biggarsbergen, die beslist in Natal liggen, dan wel ook op de bekende passen in het Drakengebergte, dat de grens tusschen Natal en den Vrijstaat vormt, bedoeld wordt. Men herinnert zich de be richten dat generaal Buller een troepenbe weging naar den Van Reenenspas uitge voerd heeft en de spoor die daarheen leidt, herstellen laat. In elk geval zullen de Boeren wel begrijpen, dat zij vroeg of laat daar toch aan aanvallen het hoofd moeten bieden. Nog verdient 't opmerking dat, comman dant Olivier de goede tactiek schijnt ge volgd te hebben, zijn eigenlijke vechttroep van zijn convooi, waarbij waarschijnlijk wel een deel van zijn kanonnen zullen wezen, los te maken. Zoo krijgt hij voor 't gevecht vrijheid van beweging en allicht raakt de vijand door dat aftrekken de kluts kwijt. Bij eene verkenning naar Brandfort ondernomen door de lansiers, waarschijn lijk als gevolg van het ongelukkig avontuur der vier officieren, zijn de Engelschen er blijkbaar niet zonder kleerscheuren afgekomen. En de stelling die Van der Post met zijn commando bezet houdt, moet wel zeer sterk zijn. Dit alles is voor de Engelschen na de hooggestemde berichten van den laatsten tijd geen heugelijk nieuws. Zij moeten zich dus tevreden stellen met de onderwerping der Vrijstaters, die nog zeer twijfelachtig is, waar zij blijkbaar de beste Mausers hebben achtergehouden. Het draadbericht uit Maseroe in dato 26 Maart, waarvan hier boven sprake is, luidt als volgt Een zeer kleine Engelsche troepen- afdeeling kwam heden-ochtend Ladybrand binnen, na de voorposten van de Boeren teruggedreven te hebben. Een aanzienlijke macht viel daarop de Engelschen aan. Deze trokken in goede orde terug na den land drost gevangen genomen te hebben. De verliezen van de Engelschen moeten drie gewonden hebben bedragen, die van de Boeren acht. Naar het schijnt willen de Boeren de Engelsche troepen ophouden, terwijl hun convooien op weg zijn naar Senekal. Volgens een bericht van de Morning Post uit Bloemfontein, dat alle voorbehoud verdient, had president Steyn zich half onwillig door Fischer, lid van den Volksraad laten overhalen om te vluchten. Fischer had betoogd, dat het Steyn's plicht was vrij te blijven, zoolang verzet mogelijk was. De Bloemfonteiners waren verdeeld. De ambtenaarswereld vbedrogen door Lleyds" vertrouwde op tusschenkomst van Europa. Steyn had twee maanden voor het ultima tum van de Boeren gezegd, dat hij Enge land in zijn macht had. Uit de laatste nasporingen ten oosten van Driefontein moet gebleken zijn, dat de Boeren 57 dooden hadden, zoodat het getal van dooden en gewonden van de Boeren daar tot 160 zou stijgen, ongerekend de aan hun wonden overleden Boeren. Ander oorlogsnieuws. Volgens een bericht aan de Times uit Lourenfo Marquez is consul Pott tot 210 pond sterling boete veroordeeld wegens den ongeoorloofden invoer van een heliograaf en andere oorlogstoestellen. Bovendien is alles verbeurd verklaard. Pott is van dit vonnis in appel gegaan. De Crownreefmijn en andere voorname mijnen op den Rand moeten hun bedrijf staken wegens gebrek aan werkvolk, daar de Transvaalsche regeering alle Kaffers opgecommandeerd heeft voor den aanleg van verdedigingswerken rondom Johannesburg. De mailboot Gironde heeft vele huiten- landsche recruten aangevoerd, die naar Transvaal gaan, waaronder vele Ieren, o.a. Michiel Davitt, die zoogenaamd voor zijne gezondheid reist. Aan boord van de schepen op de reede van Simonstad, waarop de Boeren gevangen zitten, neemt de ziekte toe. Maandag zijn drie gevangenen overleden, dien eigen dag zijn er twee begraven met de Transvaalsche vlag over de kist. Omstreeks honderd ge vangenen zijn ziek aan typheuse koortsen alleen. De uitbarsting van de ziekte wekt te Simonstad onder de bevolking groote ongerustheid. De Afrikaanderbond. Te Paarl (Kaapkolonie) is een ver gadering van den Afrikaander Bond ge houden tot bevordering der verzoeningsbe weging. Hargrove zeide, dat de Boeren met een Engelsch bewind nimmer tevreden zullen zijn. Hij voorspelde een nieuwen oorlog, over zes jaar, als niet onvoorwaardelijke onafhankelijkheid in de republieken hersteld werd. De Boeren verlangen rechtvaardigheid, geen grootmoedigheid. Marais zeide, dat de constitutioneele manier waarop Rhodes gezegd heeft zijn wil te zullen doordrijven, een voortzetting van Jamesons rooftocht was. Met overgroote meerderheid werd een motie aangenomen, waarin elke regeling, welke niet de onafhankelijkheid der repu blieken eerbiedigt, verderfelijk zou blijken voor de hoogste belangen van het Brit- -sche rijk. Engeland en Zuid-Afrika. De vergadering van het Engelsch natio naal liberaal verbond, gisteren te Notting ham gehouden, waarop 1200 afgevaardigden tegenwoordig waren, heeft een motie aan genomen, waarin het weder heet, dat de politiek der regeering ten opzichte van Zuid-Afrika gekenmerkt is door gemis aan voorzienigheid en rechtvaardigheid maar de grieven der uitlanders worden niettemin echt genoemd. Verder verklaart de motie het noodig te beletten, dat de Boeren zich weer kunnen wapenen, maar tegelijk moet een bevredigende regeling rekening houden met de wenschen van alle afdeelingen der bevolking, zorgen voor goede behandeling van de inboorlingen en aan al de partijen in Zuid-Afrika zoo groote zelfstandigheid laten als met vrede en voorspoed in den vervolge bestaanbaar is. Churchill, de correspondent van de Morning Post te Ladysmith, levert per draad een warm betoog voor genadige behandeling van de zich onderwerpende Kaapsche en Natalsche opstandelingen. De militaire medewerker van het blad steunt dat betoog, maar de redactie be strijd het. België en de Boerenrepublieken. Bij de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken in den Belgischen Senaat zeide monseigneur KeeseD, dat de Vredesconferentie een misgeboorte is ge weest. Zij werd gevolgd door een oorlog, waarin vele menschenlevens geofferd worden voor een weinig gouds. Aangezien België's bestaan op het geloot in tractaten berust, acht mgr. Keesen het voor de Belgen van gewicht, dat het recht der zwakken geëer biedigd wordt en dat macht niet gaat boven recht. De minister van buitenlandsche zaken zeide, dat de Haagsche acte uit internatio naal oogpunt niet bestaat voor alle rati ficaties zjjn uitgewisseld. De minister acht het werk, in den Haag verricht, een aanmerkelijken stap op den weg naar de vreedzame oplossing van internationale geschillen. Montefiore Levy teekent verzet aan tegen de aanvallen op Engeland in de Belgische pers. De minister sloot zich daarbij aan. De pers vergeet, zeide hij, wat Engeland voor ons land gedaan heeft. België is Engeland grooten dank schuldig. Ik betreur die bui tensporigheden diep. Picard zeideWij zijn van heeler harte met de republieken. De minister zeideDe regeering noch de Kamers hebben een oordeel uit te spreken over geschillen buitenslands. Reuters agentschap te Londen verneemt, dat de prins van Wales niet van plan is ter gelegenheid van de opening der ten toonstelling naar Parijs te gaan. Volgens het Fremdenblatt is aan de hoogste hotdignitarissen en staatsbeambten te Weenen medegedeeld dat koning Leopold aan zijn dochter Stéfani het recht heeft ontnomen om na haar tweede huwelijk den titel van koninklijke hoogheid te blijven voeren. De kroonprinses-weduwe heet voor taan eenvoudig gravin Lonyay. Baron de Christiani, de aavaller van president Loubet te Auteuil, is op vrije voeten gesteld. Ook aan de anarchistische plunderaars der St. -Jozefskerk heeft de President de rest van hun nog te doorloopen straftijd kwijtgescholden. Bekeerlingen. De Germania verneemt uit New-York, dat een bekende protestantsche predikant en schrijver aldaar, dr Da Costa, is opgenomen in den schoot der katholieke Kerk. Zijn voorbeeld werd gevolgd door een honderdtal protestantsche families te New-York. Dr. Lieber. Dr Lieber is weer zoo ver hersteld, dat hij eiken dag gedurende eenige uren het bed mag verlaten en zijn politieke vrienden bij zich mag ontvangen. Stads- en Gewestelijk Nieii*^* Schiedam, 28 Maart 1900. In zake de gymnastiek-uitvoering, °P initiatief van eenige leerlingen der in samenwerking met de hoogste klasssen der scholen van mej. Kimmijser en den heer Tijl onder leiding van den heer Krijger te geven, wordt ons nader medegedeeld dat de datum dier uitvoering opnieuw veranderd is. Met het oog ook op den besloten tijd en den korten tijd van voorbereiding is be- sloten die uitvoering te geven op Zaterdag 28 April a.s. De opbrengst dezer uitvoering zal strekken ten bate der Z.-Afr. Vereeniging- Dit laatste besluit getuigt zeker van het goed inzicht der betrokken personen, die begrijpen, dat het nader vaststellen van hun uitvoering op een tijdstip waarop iedereen er van gebruik kan maken, zeker het lot' waardig doel dezer soiree zal ten goede komen. Gisteren-midddag is de groentewagen met paard van den koopman H. van Kapel» wonende aan de Hoofdstraat, aan den R°'" terdamschen dijk nabij het Roode Hek van de helling gestort, zoodat de wagen zwa®r beschadigd werd en de inhoud, waaronder ook eieren, bedorven en verloren raakte. Paard en voerman bekwamen bij dit ongeval geen letsel. Heden-ochtend 10 ure arriveerde alhier het Belgische oorlogsschip Ville d' Anvers, commandant P. Joost, van Antwerpen. Het schip ligt vastgemeerd aan den eersten steiger aan de Maaskade en blijf' tot a. s. Maandag hier vertoeven. Van een muur, staande aan de Westzeedijk nabij de Keldermakerswerf, te Rotterdam is een gedeelte ter lengte van ongeveer 30 meter ingestort en in een daarachter gelegen weiland terechtgekomen. Deze muur was een scheidingsmuur. Het ingestorte ge' deelte verspert den openbaren weg niet. Op de veemarkt te Rotterdam werden gedurer.de de maand Maart aangevoerd G® paarden, 1 veulen, 8599 runderen, 1460 vette balveren, 3453 nuchtere kalveren, Bil schapen, 2335 varkens, 860 biggen, 4 bokken en 2 ezels. Doordat kapitein Wakker verhinderd w&s' kon eergisten de overgave van het command0 der dd. schutterij te Vlaardingen niet pl»ats hebben en is dit tot nader order uitgesteld- Tot commissarissen der onderlinge verie' kering maatschappij van vischschepen Vlaardingen zijn benoemd de hoeren AaI" IJzermans, G. Vriens, P. H. van Abshoveh' en tot directeur de heer L. J. van GeldereD> tot secretaris de heer Jan Schippers. Ook schepen van reeders buiten Vla»r dingen kunnen in die verzekering word®0 opgenomen. In de vergadering van de Harddraver1.»" Vereeniging »de Eendracht" te Vaardinge° is Maandag-avond besloten den 20 Juni a- des voormiddags een hittenrennerjj te houdeI1 om prijzen van f 40, f 20, 110 en f 5, des namiddags een internationale harddr® verij van paarden ingespannen voor de sulk®JJ' om prijzen van f 200 f 75 en f 25. Aan de wedstrijd zal een verloting v0r bonden zijn. Staande de vergadering wer° reeds 500 stuks loten verkocht. Toen eergisteren de vrouw van W. M°re aan de Callenburgstraat te Vlaardingen 6 pot kokend water neerzette en even wata" ders ging doen, haalde een kleine jongen jongste kind uit den kinderstoel en du de beentjes der kleine in het heete Wa waardoor het kind ernstige brand w°n bekwam. BONESLASD. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 27 Maart. Op voorstel des Voorzitters wordt paald, dat na afdoening van de r®e id de orde gestelde wetsontwerpen nog

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2