JlLGEMEES oyerzicht. 7 April 1900. De oorlog in Zaid-Afrika. In den V r ij staat. De laatste berichten van het oorlogstoo- neel zullen zeker wel met een gemengd gevoel van vreugde en smart door alle Boe- renvrienden in Europa en Amerika verno men worden. Het is wel jammer dat zulk een droevige tijding als het sneuvelen var. den dapperen Franschen kolonel Villebois- Mareuil, den trouwen raadsman der Boeren en het gevangen nemen van een kleine afdeeling Boeren te Boshof het groot suc ces dat de Boeren nu weer ten zuiden van Bloemfontein behaald hebben, eenigszins verduistert. Laatstbedoeld wapenfeit, het gevangennemen van v ij f Enge 1- sche compagniën, is op zich-zelfvan groote beteekenishet is een tweede Ni- cholsonsnek. Maar dat het ten zuiden van Bloemfontein heeft plaats gehad, verhoogt nog het belang er van. Het station Jagers fontein Road ligt ongeveer 100 K.M. ten zuiden van Bloemfontein en tegelijk komt het bericht dat de Boeren zich daar nu ook ten westen van den spoorweg bevinden en een gepantserden trein beschieten. Het schijnt geheel onaannemelijk dat de Boeren van deze gelegenheid geen gebruik zouden maken om den spoorweg te vernielen en Roberts' eenige snelle verbindingslijn met zijn basis althans tijdelijk te verbreken. Dan raakt Roberts met de groote legermacht die hij te Bloemfontein bijeen gebracht heeft, in een lastig parket. De gebeurtenissen van de afgeloopen week samenvattend, kan hoofdzakelijk op grond van Engelsche berichten, die de zaak zeker niet te erg voorstellen den toestand in den Vrijstaat aldus worden geschetst. Ten oosten van Bloemfontein hebben de Boeren de waterwerken in bezit genomen en staan zij op enkele kilometers afstand van de stad. In het noorden, in de richting van Brandfort, wordt een deel van Roberts' troepen door hen bezig gehouden. Bij Paarde berg werd reeds eenigen tijd geleden een commando gezien, dat de ge meenschap met Kimberley (vermoedelijk toch niet afgesneden) bedreigde, en overi gens staan ook in het noordoosten voor posten van de Boeren op korten afstand van Bloemfontein. Tabanchu en Ladybrand, op de grens van Basoetoland, zijn in handen van de Boeren, die nu voor Wepener staan. En een sterke macht Boeren bevindt zich nu ook ten zuiden van de stad, waar zij reeds een zeer aan zienlijk voordeel heeft behaald, en Roberts dwingt zijn macht verder te verdoelen. Daarbij komt, dat de Vrijstaters begrijpe lijkerwijze roerig worden, nu zij zien, dat het overwicht van Roberts snel aan het verminderen is. Van Roberts' wandeling naar Pretoria zal onder deze omstandig heden nog niet veel komen. In zaken de boven vermelde wapenfeiten van den Engelschen opperbevelhebber volgende draadberichten ontvangen Een telegram van Lord Roberts uit Bloemfontein dd. 5 dezer bericht, dat lord Melhuen 's morgens het volgende uit Boshof had geseindIk heb heden generaal de Villebois Mareuü en een Boerenmacht om singeld. Niemand is ontsnapt. Villebois Mareuil, en zeven Boeren zyn gesneuveld acht zjjn er gekwetst, vier en vijftig ge vangen genomen. Onze verliezen bedragen vier gesneuvelden en zeven gekwetsten. Een ander telegram van Roberts uit Bloemfontein van eergisteren-avond negen uur luidtIk vrees dat drie compagniën infanterie en twee compagniën bereden in fanterie bij Reddersburg oostelijk van het station van Bethanië door de Boeren zijn omsingeld. De Boeren waren in grooteren getale en hadden vier of vijf kanonnen bij zich. De Engelschen hielden stand van 3 April 's middags om twaalf uur tot 4 April 's morgens om 9 uur. Daarna moet men onderstellen dat zij zich hebben overgegeven. Zoodra Roberts, in den namiddag van den 3en, berichten over het gevecht ont ving, beval hij Gatacre om van Springfon tein naar Reddersburg op te rukken zoo snel als mogelijk was. Roberts zond voorts de Cameron Hooglanders van Bloemfontein naar Bethanië. Gatacre kwam den 4en om half elf 's morgens zonder tegenstand te ontmoeten te Reddersburg aan, maar kwam niets meer te weten over de vermiste in fanterie, zoodat het geen twijfel lijdt, of deze is gevangen genomen. De officieele lijst van verliezen door de Engelschen geleden bij de hinderlaag te Koornspruit, geeft aan gesneuveld 3, ge kwetst 80, van wie er sinds dien 5 zijn overleden vermist 352 man. In het officieele verslag van de Boeren over het gevecht van Zaterdag staat verder dat men dat gevecht niet moet onder schatten. De Vrijstaters, bezield door het verlangen om Bloemfonten te heroveren, beslisten het welslagen van der, strijd, ter wijl de Transvalers met de Vrijstaters wedijverden. Alle zuidelijke commando's hebben zich thans vereenigd en vormen een groote.macht van veteranen. Laffan seint uit Bloemfontein dat er in den omtrek 20.000 Boeren liggen, die aan houdend versterkingen ontvangen. Patrouilles Boeren zijn gezien 16 kilometer ten westen van Bloemfontein. Een telegram van den 4en uit Wepener aan de limes meldt, dat het er naar uit ziet alsof de Boeren Wepener ingesloten hebben. Geblinddoekte Boeren van buiten brachten de volgende sommatie over»Ik ben hier met ettelijke duizenden Boeren en sommeer u om u onmiddelijk over te geven, teneinde nodeloos bloedvergieten te voorkomen. Generaal Banks." De En gelschen gaven de geblindaoekten de vol gende boodschap mee: >Wij hebben niets te antwoorden." De correspondent van de Daily Mail te Bloemfontein meldt, dat Clements divisie 6000 man sterk ten noorden van Bloemfon tein kampeert na een marsch van 15 dagen. Het plan voor een inval in Transvaal langs der. weg dien Jameson genomen heelt, dat de Boeren bij Koornspruit buitgemaakt hebben, is van de hand van majoor Keade. Dan was er nog een plan voor den besten weg van Bloemfontein over Winburg naar Kroonstad, bewerkt door majoor Wolleydood. De Vrijstaatsche Volksraad is tot nader order verdaagd na de presidentieele bood schap bekrachtigd te hebben. De berichtgever van de Daily 1 e legraph beschrijft de door de Boeren vernielde waterwerken van Bloemfontein als volgt Door middel van krachtige pompen wordt het water uit de rivier naar den top van den Boesmanskop gevoerd, ongeveer halver wege de stad, en van dit punt, vloeit het vanzelf naar de lager gelegen stad. De werken kunnen dagelijks 250,000 gallons water leveren. Er zijn 54 K.M. buizen gelegd, ten koste van 80,000 p.st. Bloem fontein heeft echter een reserve-watervoor raad in een vijver, die gevuld wordt uit eeu bron bekend als de fontein. Ander oorlogsnieuws. Volgens den correspondent van de Daily News te Pretoria liet Plumer in zijn laatste gevecht met de Boeren slechts 10 kilometer van Mafeking 20 dooden en 19 gewonden, waaronder ettelijke officieren. Volgens een bericht uit Kaapstad moet er een ernstig geschil bestaan tusschen den Afrikaanderbond en Scnreiner. Laatst genoemde en Salomon willen, zegt men, hun ontslag indienen. De aan de Union Castle Line toebehoorende stoomboot Mexican, die den 4en van Kaap stad is vertrokken, is tachtig mijlen van daar gezonken, na in aanvaring te zijn gekomen met een transportschip (het transportschip Winkfield, dat den 14en Maart van Londen naar Kaapstad was vertrokken). Alle men- schen aan boord van de Mexican zijn gered, en de meeste postzakken. De beruchte Kaapsche Napoleon, Cecil Rhodes, kwam gisteren-ochtend te South hampton aan. Hij wees de interviewers af en zeide alleen dat hij maar kort in Engeland blijft en weer spoedig naar Rho- desië wil terugkeeren. Jameson moet zwaar ziek zijn. In het Engelsche Parlement. In het Engelsch Lagerhuis heeft Wyndham gisteren medegedeeld, dat het totaal cijfer der gevangen genomen Boeren bedraagt 5000het totaal cijfer der vermiste Engel schen 34.66. Men acht den tijd nog niet gekomen-om de vraag van het uitwisselen der gevangenen te overwegen. Alle schik kingen zijn genomen voor voldoende me dische verzorging op St. Helena. Het Lagerhuis heeft in tweede lezing het wetsontwerp op de marinereserve aange nomen, dat der admiraliteitdiscretionaire bevoegdheid geeft de marine-reserve op te roepen. Volgens draadbericht uit Accra op de Goudkust in dato 5 April wordt er voort durend gevochten tusschen de stammen in Asjanti. De gouverneur en zijn vrouw zijn te Koemossie. De telegraaf is afgesneden en het verkeer verbroken. Telegrammen zijn vernietigd. Een troepenmacht van Hansa's vertrekt naar het binnenland. De toestand schijnt ernstig. De Fransche Kamer heeft de laatste artikelen aangenomen van het wetsontwerp betreffende het koloniale leger. Zij heeft er eenige w.jzigingen in gebracht door de re geering aanvaard. Daarna is de geheele wet aangenomen met 400 tegen 131 stemmen. Een ongehoorde brutaliteit is zeker de jongste daad van minister-president Waldeck - Rousseau tegenover het hoogwaardig epis copaat van Frankrijk. In zijn hoedanigheid van minister van eeredienst heeft n.l. de premier tot de bisschoppen een schrijven gericht, waarin hun verboden wordt voor taan door geestelijken van in Frankrijk niet- erkende congregatiën, predikatiën te doen houden of missiën te doen geven in de parochiekerken 1 Keizer Wilhelm heeft aan den eerste- burgemeester van Keulen een telegram gezonden, dat hij bevel had gegeven, om in het voorjaar een torpedoboot-afdeeling den Rijn te laten opvaren en vóór Keulen te ankeren, ten einde die stad een groet uit zee te brengen. De Keizer beval de schepen den gastvrijen, levenslustigen burgers van Keulen aan en eindigt zijn telegram met den wensch »Alaaf Këln 1" De burgemeester antwoordde telegrafisch, dat hij voor een hartelijke ontvangst der schepen zou zorg dragen. In Amerikaansche regeeringskringen ge looft men aan een breuk tusschen Rusland en Japan. Japan bestelde onmiddellijk voor zich zeven Simons-Dudley -dynamietkanonnen, welke de Vrijstaatsche agent Wessels tracht te krijgen om naar Lourenpo-Marquez te zenden. De gravin Company gaf de voor keur aan Japan, omdat dit direct betaalde en er geen gevaar bij was. De Standard verneemt uit Washington dat de Amerikaansche Senaat in 't geheim heeft beraadslaagd over de overeenkomst aangaande het Nicaragua-kanaal. De re geering beeft voor 100.000 dollar de onder- zeesche boot van Holland aangekocht. Haar plan is er nog acht of tien bij te bestellen Koningin Victoria in Ierland. Over het bezoek van Koningin Victoria aan Ierland seint de speciale berichtgever der Ind. Beige uit Dublin Geen enkel vermeldenswaardig incident heeft den avond van Woensdag te Dublin verstoord. De straten waren vol menschen. Hier en daar boorde men kreten tegen Engeland, maar daar de Unionisten van Belfast vertrokken waren, gebeurde niets bijzonders. Donderdag-morgen zag de stad er weer uit als altijd. In politieke kringen zegt men, dat het doel van deze reis de verzoening tusschen Engeland en Ierland totaal mislukt is. Uif Belfast wordt van 5 April geseind Woensdag-avond waren er eenige onlusten. Een volksmenigte, door nationalisten geleid» heeft in verscheidene winkels de rano®n ingeworpen. Toen richtte de menigte naar Gromac Square en viel de school aan» waarvan ook de ramen verbrijzeld werden. De politie kwam tusschenbeide en dreef hc' volk uiteen. De aanslag op den prins van Wales- Aan den Figaro, wiens correspondent te Brussel na het betreurenswaardig feit e®n bezoek bracht aan de ouders van den jeug digen boosdoener, ontleenen wij het volgende: Jean Baptist Sipido is slechts 15 jaren oud. Hij pleegde den aanslag toen de prins reeds weer in zijn compartiment had plaats genomen en loste op de loopplank, door het half geopende venster, twee schoten. Nadat de stationchef en de heer Van Mol student in de rechten, die ijlings toeschoten, den knaap haddén ontwapend en naar het politie* bureau vervoerd, vond men op hem eenige anarchistische geschriften en een revolver, nog geladen met éen patroon, een wapen dat men in de winkels koopt voor fr. 3.50. Men zegt, dat Sipido niet alleen was, maar zich op het perron een 20-tal kameraden bevonden die met de aanwezige reizigers bijna aan het vechten raakten. De Figaro-correspondent beschrijft den toestand van het echtpaar Sipido, toen hij hen het geval mededeelde. De vader achtte 't onmogelijk dat een jongen zoo stil van aard, zoo zacht van karakter, zoo oppassend, die nooit uitging of in de herberg kwam, zijn rechterhand bij het werk, zich zoo kon ver grepen hebben. De moeder erkende, dat hij moest opgehitst zijn. Hij had zijn Zondag- sche kleeren aangedaan, teneinde in het Maison du Peuple een vriend te ontmoeten en zeide om zeven uur thuis te zullen komen. »En nu is hij opgepakt door de politie- O, mijn God, ontfermt u onzer." En de arme vrouw wierp zich op de knieën voor een kruisbeeld, dat te midden van eenige snuisterijen op een kastje stond. Reuter seinde nog dat een knaap, Meert geheeten, gearresteerd was als mede-aan stoker tot de daad van Sipido. Nog andere jongens worden opgespoord. In tegenwoor digheid zijner ouders bekende de knaap medeplichtigen te hebben. Onder de eersten die op het felicitatie- register in het Britsche gezantschapshotel te Brussel hun namen kwamen inschrijven, behoorde dr. Leyds met de secretarissen der Transvaalsche legatie. Dr. Leyds richtte ook een telegram van gelukwensching tot den prins van Wales. Keizer Wilhelm bracht den Engelschen gezant te Berlijn een bezoek, teneinde dez0 geluk te wenschen met de verijdeling van den aanslag op den prins. Statte- en Uewestelijk Xieuws- Schiedam, 7 April 1900. Gisteren-middag is ten huize van d«n winkelier G. Rebers aan de Lange NieuV* straat de lade gelicht. Een bedrag van iJ is daarbij ontvreemd. Gisteren-avond is ten huize van P. Malth®' wonende in de Schotsche poort, een zilver0®1 horloge ontvreemd. Gisteren avond 7 ure is de 9-jarige Anto°n Goemans, wonende aan de Breedstraat, aan de Zijlstraat te water geraakt. De knaaP werd gered door den 39-jarigeu A. Soeters' wonende aan de Komjnenbuurt, die zlC' daartoe te water heeft begeven. Door B. en W. te Rotterdam is bij Raad een ontwerp-verordening ingedi00 waarbij wordt bepaald, dat voor schietban6^ worden bestemd het terrein der geme0n'e lijke schietbaan in Crooswijk, het teri01^ van de bestaande schietbaan van den p°' Prins Alexander, alsmede de daaraan na omschreven grenzende perceelen. Elders mogen geer, schietinrichtic# worden geëxploiteerd, behoudens die, uitsluitend gebruik wordt gemaakt v

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2